Maart 1887. j**?559t. Donderdag 10 Uitgever A. H. VAN CLEEPF te Amersloort. Uit blad T.rarhimt Maandag «n hunderdagmuUUg Abonnemrut |>er 3 miuodnu f 1.- poit 1.15. Ail<r«>rt.*ntt'"n I --Ï reR.li CU.elk» r.R.1 meer 10 CU. plaatsruimte; *«or ranil.n .n ..mirre eitra innirtmir RMChiedr kumrere prijen"».1- orticM-.le eu oiiteiirm Adv. per revel 16 CU. Herlamr* per rtcel in I'M. AJa Bureau MUURHUIZEN hoek KorteerachtWifkTlflO SPAARBA.NK liet bestuur /.al zijne eerstvolgende zitting houden on M A A N DAG 1 4 M A A U T e. k. ten Raadluiize te Amersfoortdes na middags van 12 lol 1 ure. A. J. MOSSecretaris. HULPBANK te AMERSFOORT. Tot bet geven van c.rldk.n tru lkf.n zal eone Commissie uit liet bestuur op MAANDAG, den 14 MAART iHinstiiamle's namiddags van IIALFTWKF. lot IIAI.FIHIIK rilling houden in ee» der loeiden van bet Raadhuisalwaar de be langhebbenden zich kunnen aanmelden, ook voor hel teruggeven van gelden. J. C. LKINWEBER, Secretaris R ii it i s c i ii j; NATIONALE MILITIE. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT Gelet op de artt 87, 88 en 150 der wet betrekkelijk de nationale militie van den 19. Augustus 1801 (Staatsblad No 72) en de artt. 25 en "20 van bel koninklijk besluit van den 8. Mei 1802 (Staatsblad No. 40) Gezien de kennisgeving van den beer Kolonel. Militie-commissaris in de provincie Utrecht van den 10. Februari 1887 Doen te weten dal de eerste zitting van den Militieraad voor deze genie, nle op WOENSDAG, den 10 MAART aanslaande, des voormiddags te 1 0 u ren. in bet openbaar wordt gehouden in eene der zalen van bel Raadhuis te UTRECHT, ingaande op het Oud-kerkhof, en bestemd is riot hel doen van uitspraak omtrent de ver schenen vrijwilligers voor de militie de lole- lingen die redenen van vrijstelling bobben in gediend de lotclingen die van den dienst uit gesloten ot daarbij voorloopig niet toege laten worden en alle overige lotclingen be hoerende lol de lichting van het jaar 1887 Voorts dai de tweede zitting van den Militie raad bestemd tot bel doen van uitspraak om trent alle ia de ceisle zitting niet algedane zaken en ten opzichte van hen die als plaats vervanger of nummervervvisselaar verlangen opletredenter voormelde plaatse in het opeu- baar gehouden wordt op DONDERDAGden 1'4. APRIL aanstaandedes voormiddags te 10 uren. En brengen tevens ter kennis van de belang- FE UIL LET ON. 5) Een voorgenomen morganatisch huwelijk, Zij ging heen en liet Adèle alleen op de bank, die eenigszins ruggelings en gedeeltelijk door planten verborgen stond. Het was een prachtige plaats voor een vertrouwelijk praatje. Dat zou oogenblikkelijk blijken. Een schaduw beeld viel in den lichtkringwelken het licht op de plaats vaar de bank vormdeen Andié de Rocampdon stond voor de freule. Zij schrikte zoo lievig dat zij doodsbleek weid. «Ik verzoek u dringend, mijnheer, mijne eenzaamheid niet te sloren zeide zij bevend. «Ik kan u geen verklaring geven mair ver trouw u op mijn woorddal uwe verwijdering noodzakelijk ia en dat gij mij coraproiniteert, als gij blijft." «Dal kan u geen ernst zijn freule, dat gij mij dit voor een vertrouwelijk woord zoo gunstig oogenblik ontnemen wiltIk heb mij het recht veroverdbij u te zijnen ik zal het niet zonder strijd opgeven 1" «Heb medelijden meteen arme, die gij onge lukkig maaktzonder dal gij hel weetsmeekte Adèie. «Ken heell u over de omstandigheden niet ingelicht zooals ik ziedat is schandelijk. maar verhoor mijne bede, ik hoor iemand komen, verlaat mij «Nooitzells als ik mij d« toestemming hiertoe hebbenden, dat de tijd en plaats dier zittingen aan eiken loleling zullen worden bekend ge maakt door middel van een aan zijne woning of aan die van zijnen vader of voogd te bezorgen biljet, alhoewel bet niet-ontvangen van zoodanig biljet niet onthelt van de verplichting tot het verschijnen voor den Militieraad of lol bet in- I dienen van de lot staving der redenen van vrij stelling gevorderde bewijsstukken zullende de loleling. die vrijstelling verlangt wegens zieke lijke gesteldheid gebreken el gemis '.van de i gevorderde lengteen de plaatsvervanger of utimmerverwisselaarin persoon voorden Militieraad moeten verschijnen ieder op bel j voor hem hierboven vermeld tijdstip De lotelingen, die verlangen bij de ZEE MILITIE te dienen, worden uilgenoodigd daar- toe vóór den 1. APRIL aanslaande ter Secre tarie zich aanicrnelden. Amersloort, den 5 Maart 1887. burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester. T. A. J. VAN AbCH VAN WIJCK. De Secretaris, W. L SCHELTUS. Politieke Revue. In Bulgarije is het gevaarlijker geworden. Doch de krachtige houding en de doortastende maatregelen van hel Bulgaarsche regent-ehap 'twelk de opstanden in Roestschoek en Silistria vlug heelt bedwongen hebben het onmiddehjke gevaar afgewend. De terdoodveroordeling der officieren en anderen die de muiterij deden ontslaan heelt een goeden indruk gemaakt en de schrik gebracht onder hen die dit evenzeer beoogden. De rol, die Rusland in Bulgarije speelt, is bedroevend voor de inwonersstelt ook het behoud van den vrede in Europa in gevaar. Wat thans is gebeurdkan zich telkens herbalen liet wordt daarom hoog tijd dat er een gezag in Bulgarije optreedt'twelk op den steun der andere groote Europeesche mogendheden kan rekenen om de ruat in dal land te kunnen handhaven. Een vorstdie de sympathie van het volk en dezer mogendheden erlangt, is wel het beste middel om tot een toestand van bevrediging te geraken. Dal de algemeene politieke toestand in Europa op mijne knieën afsmeeken moest." riep de hartstochtelijke Franschman. «Engel des he mels. ik ben het. die om medelijden bij u smeeken moet. Hoor de taal der liefde slechts een enkele seconde aan En hij viel voor haar op de knieën De koning had niet alleen gezien, dal Adèle met de barones de zaal verliet, maar hij had ook den blik der laatste zeer goed begrepen, voorzoover deze hem gold. Hij meende daaruit te moeten opmaken, dat hij haar volgen moest, om schadeloos te worden gesteld voor de uren. welke de dans in beslag genomen had. Hij ging naar generaal v. Gneisenau. die de ver trouwde dezer liefde was, nam hem onderden arm en sloeg den weg naar den wintertuin in. De oude soldaat verslondzonder woorden, waarheen de weg ging Het was noodzakelijk, hier en daar een oogenblik staan te blijven, met dezen en genen een paar woorden te wisselen, dat veroorzaakte een oponthoud van eenige minuten. Maar thans waren zij in den wintertuin en liepen het middelpad op. Eens klaps hoorden zij in de nabijheid luid spreken. De koning zag naar den kant, vanwaar hol geluid kwam. André de Rocampdon. de schoone danser van zooeven, lag aan Adèle'a voeten. Gneisenau voelde, hoe de arin ven den mo narch in den zijne beefde, dot was het eenigo toeken van opgewondenheid 'twelk de kouing merken liet. Stom en koud liep hij de groep dooi de pngsie Bulgaarsche muiterijen verergeid isblijkt ook uit de fondsen markt die reeds sedert de laatste maanden zoo beduidend was geschokt. Evenwel, de omstandigheden in aanmerking genomen, is cr toch groot vertrouwen in het behoud van den vrede. Omtrent de muiterij te Roestsjoek meldt men het volgende Donderdagnacht nam de comman dantmajoor Üsunofï, den prefect en een aantal aan het regentschap getrouwe officieren van het ga-nizoen gevangen en trachtte toen de twee nog getrouw gebleven bataillons van het vijlde re irnent te ontwapenen. Deze poging mislukte heide bataillonsmeest uit recruten heriaande maakten zich onder kapitein Vul- kofl meester van een deel der stad en de kazernes die door vijf kompagnieën genie- troepen omringd werden. Des morgens r.es uur begon een hevig gevecht, dat weldra dooi de geheele stad werd voortgezeten waaraan lang zamerhand burgera ten gunste van het regent schap deelnamen. Aan dooden telt men van heide zijden 70 a 80 mandaaronder twee officieren van de opstandelingen. Intusschen was tegen zes uur 'savonds het straatgevecht algeloopenen men begroette en kuste elkander als overwinnaars. De geestdrift was onbeschrijfelijkde gevangenen die van de Golubtschik kwamenkonden nauwelijks voor de woede dor volksmenigte beveiligd worden. De zorg der bewakers om hun gevangenen te beschermenwas zeer opmerkelijk het volk had hen op de lijken der doodgoschotenen aan stukken willen scheuren. De krijgsraad heelt negen officieren ter dood veroordeeld een officier tot drie maanden ge vangenisstraf en vijf burgers tot vijftien jaar gevangenisstraf. De terdoodvtroordeelden hebben reeds allea hun vonnis ondergaan. Door een groot aantal mannen van naam in den lande zoowel militairen als burgers is een adres aan Z. M. den Koning gerichtwaarin de toestand van het Koloniale leger in Atjeh als hoogst treurig en onhoudbaar wordt ge schetst reden waarom zij zich wenden tat Z. M. met de vurige bede «dat hetZ. M. behage hel noodlottig verval van leger en vloot in Ned Indië te sluiten door zoodanige versterking vau personeel en materieelals noodig blijkt om de voorbij, zonder haar met een verderen blik te verwaardigen. Hij hoorde den kreet, welke het meisje slaakte, toen zij, hem herkennend, in onmacht viel, maar hij wandelde verder. Na een lange pauze zeide de generaal tot den vorst«Ik heb op het slagveld honderd maal bewezen, dat ik bereid ben, mijn leven voor mijn koning en mijn vaderland opleofferen. Daarom vrees ik een openhartig woord niet, op gevaar af van uwer majesteils misnoegen te wekken Ook kan ik het uwe majesteit niet in rose zijdepapier gewikkeld ingeven, ik ben maar een eenvoudig soldaat en spreek, zooals ik gebekt ben. Als uwe majesteit trouwen wil, nu in Gods naam, maar om 's hemels wil geen vreemdelinge, zelfs als zij tot aan de oorschelpen in den honig mocht steken. Het Pruissische volk. majesteit, haat de Franschen, die ons twintig jaren op den nek gelegen en het beste bloed uitgezogen hebben, totdat wij ons verdedigen konden. F.n onze koning moet geen Fransche vrouw hebbenZoo denken wij. majesteit. Aan den eenen kant staal uwer majesteils verlangen naar dat schoone meisje, die zich ook door anderen laat aanbidden, aan den anderen kant het welzijn van uw volk. Kies nu majesteit! Ik weet. dat gij u aan den rechten Kant zult scharen I" Diep bewogen en woordeloos drukte de ko- I ning de hand van den generaal, die roet een schitterend oog naar hem opvag. De teerling was geworpen 1 Slot in 't volgend N*

Amersfoortsche Courant | 1887 | | pagina 1