•w 564#. JÖSts Maandag- 4 <£$5 Juli 1887. Politieke Revue. FEUILLETON. amfoohb nun. Uitgever Dit bind «erachijnt Maandag en Donderdof middag. Abonnement per S mat 4»n fl.~. Franco per Bureau A. H. VAN CLBBPP yl.lB. *i..n«.iiw. i-a reg.u no ci... dto On «""uMUOBHOIZEN pluUrnintevoor randen en sndere extra inngtiag geechiedt hoogere prijtlwekeeiag Le<»le te Amersfoort» oUciefle en onteigen. Adv. per regel 16 Cte. Reclame» per regel 85 Cte. Aft nummert 10 Hl» DOOlC K OrtOgraCQt W i.J K B 80 Volgens bericht uil Konstanlinopel aan de Stan dard is de sultan boos op Frankrijk's gezantom dat deze hem op eene alles behalve eeremoniêele manier eene dreigende nota heeft voorgelegd welke handeling door den sultan wordt opgevat als eene groote tacteloosheid en een ergerlijke schending van de etiquette. De sultan heeft het ontslag van den grootvizier om geen andere reden geweigerd dan uit vreesdal men het ontslag zou kunnen beschouwen als een bukken voor een bevel uit Frankrijk. De gezant is geheel en al in ongenade gevallen en ook het Fransche syndicaal voor eenen spoorweg in Klein Azië heeft thans geen kans op hel ver krijgen van concessie. Wat onlangs gemeld isschijnt waar te zijn. De Dulgaarsciie Sobranje heel! werkelijk het oog op den prins van Saksen-Coburg als candidaat voor den troongeslagen. Dit verhaalde Stam- bouloff dan ook aan den Engelschen consul. Ook is dit de laatste poging welke de Sobranje doen wil. Mocht deze vorst weigeren dan zou men ver plicht zijn zich wcrder tot den prins van Bat- tenberg te wenden. Hel spoorwegregimentte Berlijn in gar nizoen zal dit jaar grootere oefeningen houden dan de vorige jaren. Het zal worden opgeroepen tot hel aanleggen van een bijzondere vrij De- langrijke lijn in Mecklcmburgvan Wismar naar Carow langs de sleden SternbergBruhl en Goldberg. Met den kolonel heeft de aan nemer een overeenkomst geslotenwaarbij al de arbeid tot hel gewone loon zal worden gedaan In Juli wordt een begin gemaakt en in den herfst moet alles afgeloopen zijn. Indien de proelneining slaagtheeft men het voornemen haar op grooter schaal voort te zetten en het regiment te gebruiken voor de staatsspoorwegen. Weldra zal in België de algemeene militaire dienstplicht weder aan de orde komen en wel, naar men verzekert, op uitdrukkelijk verlangen van den koning Een daartoe strekkend ontwerp van den heer d'Oultremooteen der indepen- 16) DES LEVENS STRIJD door S «Ojastellig. Mag ik u dan verzoeken om mij tot gids te willen verstrekken en met eene lieftallige beweging hief zij het edel ge vormde hoold tot hem op. Hij ijlde haastig op haar toe en legde met meer heiligheid dan wel voor eene eerste kennismaking betaamde, haren arm in den zijne. Zij blikte hem een weinig verwonderd aan, dal zij eigenlijk voor het eerst gedurende hel geheele gesprek oplettend deed. Zijne woorden hadden haar zoo kalm zoo vaderlijk in hel oor geklonken dat zij ver rast was nu zij in een betrekkelijk jeugdig ge laat staarde dat eene zekere aanlokkelijkheid op haar uitoefende. Zijne oogen toch zochten en vonden een oogenblik de harewat zij daarin laszou zij niet onder woorden kunnen brengendoch het was voldoende om haar het hoofd te doen buigen. Zwijgend legden zij den weg af, en veel te spoedig naar den zin des graven hadden zij het boudoir der gravin bereiktdat flauw verlicht werd door eene enkele lamp. Bij de deur nam de graaf afscheid. Fernande dankte hein met weinige woorden voor zijne vriendelijkheid welke hij beantwoordde door een eerbiedigen kus op hare hand te drukken welke zij hem toestak. Daarop verwijderde hij zich onhoorbaar, terwijl hel meisje binnentrad. Hel geluk was haar in zoo verre gunstig dat daar niemand aanwezig was, zij keok opmerkzaam rond en kwam weldra tot de ontdekking, dat hel vertrek door por denten zal deze week in de kamer in behan" deling komen, met het rapport der commissie dat tol verwerping concludeert. De koning heeft nu van hel ministerie verlangd dat het de kamer zal bewegenden persoonlijken mili tairen dienst in beginsel aan te nemenen de samenstelling van een nieuw ontwerp op te dragen aan een commissie van afgevaardigden en officierenover de vrucht van wier arbeid de kamer eerst in eene volgende zitting zou beslissen. De Fransche radicalen blijven zeer woelig zij kunnen het maar niet verkroppen dal zij hun fa- meusen Boulanger kwijl zijn Er worden intusschen van dezen man met zijn mooien baard niet zeer fraaie dingen verteld Volgens de «Patrie Nati onal" hadden twee politieke personages met den generaal hel plan beraamd om de Kamers te ontbinden, president Grévy af te zetten, de constitutie vervallen te verklaren en een con- stitueerende vergadering bijeen Ie roepen alles voorafgegaan of gevolgd door een oorlogs verklaring aan Duitschland zoodat een dictatuur zou kunnen worden uitgeroepen. Een der redenenwaarom generaal Saussier onder Rouvier de portefeuille van oorlog niet heefl aanvaard zou daarin gelegen zijn dat Grévy wenschle dal het opperbevel van Parijs in ver trouwde handen bleef. Henri Rochefort kan het maar niet ver kroppen dat generaal Boulanger benoemd is tot kommandant van het dertiende legerkorps en alzoo uit Parijs weggemaakt Hij raast m zijn blad «rinlransigeant' als naar gewoonte. Hij ziet in de benoeming de deportatie van een staatkundig tegenstander eenvoudig bij minis- teriëel besluitzonder voorafgaande rechts pleging. Baulanger wordt opgesloten in het gebergte van Auvergnewaar men hoopt dat de juichkreten te zijner eere op den nationalen feestdag van 14 Juli hem niet zullen bereiken. Onder den titel van «kommandant van hel der tiende legerkorps'* zal de generaal een gevangen man blijven. Hij is weggemoffeld. Op de Parijsche boulevards hebben eenige venters getracht een geschrift aan den man te tières in verband stond met een ander, dat helder verlicht scheen en waaruit tot hare ont zetting stemmen tot haar doordrongen. Deze schenen aan twee vrouwen te behooren en hoewel ongaarne was Fernande genoodzaakt om toe te luisteren. Het was haar echter verre van aancenaam te moedeten eerste was haar de uitgang versperd en ten tweede kon het ge makkelijk geneurendat de onbekenden het boudoir betraden en welken grond kon zij dan tol hare aanwezigheid aldaar op dit uur aan voeren Zij had echter niet lang lijd om daar over na te denkenwant onwillekeurig werd hare opmerkzaamheid getrokken wijl zij haren naam hoorde noemen. «Zij heet dus Fernande Hartman," sprak eene scherpe, doch niet onaangename stem, «is sy mooiT' «lk heb haar slechts een oogenblik vluchtig gezien, genadige vrouw, toen zij xich naar mevrouw de gravin begal om zich aan deze voor te stellen," klonk het antwoord. «Zij is groot en slank van gestalte." «Zoo, en haar geiaat?" «Was, in zooverre als ik waarnemen kon, bijzonder schoon. Zij ziet er niets als eene gezelschapsjuffrouw uitmen zou eer gelooven dat zij eene geboren gravin was." «En op welke wijze heeft mijne tante haar ontvangen T' «Dat kan ik u niet mededeelen, genadige vrouw toen ik echter straks de genadige vrouw behulpzaam was bij het maken van haar nacht toilet. zeide zij op tevreden toon tot mij«Ik gelooi wel, Nettie, dat mejuffrouw Hartman eene lieve jonge dame is, die door haar een brengen, getiteld: «Boulanger, redder van Frankrijk" doch toen de venter, den titel be gonnen uit te galmenbrachten de politie dienaren hen naar een commissariiaat eu nauu-n het geschrift in beslag. Duitsche bladen schrijven lange vertoogen over de «toenemende verwildering bij de massa» en dringen zij op de strengst mogelijke straffen a;ni tegen personen die op hunne wijze met het nies duelleeren. Uit opnieuw naar aanleiding van een voorval te Breslau waar een politiebeambte ge vaarlijk werd gewond toen hij in zulk een gevecht tusschenbeide kwam. De vechtenden waren trouwens personen van het minst mogelijke karak ter souteneurs gelijk men in 'l Franseh Zuhaitcr zooals men in het Duitsch zegtin ons Hollandsch ontbreekt tot nu toe de naam en wij willen hopen dat dc personen daarmede genoemd ook ont breken. Maar over 't geheel nemen de vecht partijen de aanvallen op en de mishandelingen van personen op onrust ba rende wijze toe sedert den oorlog, die schijnt hel, en 'lis niet vreemd, zeer tol deze verwildering heelt bijgedragen De straffen zijn niet zwaar genoeg klagen de Duitsche bladen. Drie vier maanden gevangenis de «Zuhalier» en de andere helden van het mes lachen er meè V\ at wij hebben moeten is de lichamelijke kastijding. Men Kan goed redeneeren over menschelijkheid en menschenwaardemaar dat zijn senlimenteele praatjes. «Prügel» moeten wij hebben in de we' Nu als zij Prügel willen hebben Maar dan de heeren die elkander in bloedige duels ernstig wonden en misschien dooden? De Russische regeering heeft aan de gouver neurs van de westelijke provinciën gelast alle vreemde grondbezittersdie meer dan 5 jaren in het land wonenals Russische onderdanen in le schrijven. De minister van financiën heeft voorgesteld, uit de kerken en kloosters alle kostbaarheden die niet voor den dienst gebruikt worden te nemen en daarvoor 3 pets. obligaties te geven. Men denkt dat de Czaar dit plan zal goedkeuren. voudig, bescheiden optreden een aangenamen indruk op mij gemaakt heeft." Nu, genadige vrouw, ik ben overtuigd, dat dil gevoelen der gravin nog door anderen gedeeld wordt." «Door anderen, wat meent gij daarmee, Nettie V' vraagde de scherpe stem wantrouwend. «Och, eigenlijk niets, mevrouw." «Gij hebt nu te veel gezegd, Nettie, om terug te treden. Heelt de graaf haar soms gezien «Nu, als u het dan volstrekt welen wilt dun moet ik u bekennen, dat u goed geraden hebt hernam de andere langzaam en voorzichtig, als wilde zij den indruk nagaan, welke hare mededeelingen op hare loehoordsler uitoefenden. «De giaaf heelt roejuffrouw Harunan zelts ge sproken." «Zoo, ik begrijp niet, hoe dat mogelijk ia. Waar heelt de graaf haar ontmoet «Hij heeft haar in hare kamer bezocht en vrij langen tijd ook. Toen hij haar verliet, was zijn gelaat doodsbleek, hoewel zijne, oogen schitterden." «'I Geeft mij geen hoogen dunk van het karakter der jonge dame, dal zij heeren, eu dan nog wel onbekende, in hare vertrekken ontvangt, en zal een en ander mij tot richt snoer strekken voor mijn gedrag ten opzichte dezer intrigantedie zich wellicht voorstelt om zich onmisbaar bij de gravin te anken Maar Sij hebt buiten dén waard gerekend, Fernande tartman, ol liever buiten Florence de ValcourL" «Moet ik de genadige vrouw kennis geven van uwe onverwachte aankomst, mevrouwt" «Neen, ik acht liet beter dat sty dit morgan- ochtend eerst verneemt Blijft de graaf ge woonlijk laai uit 'f

Amersfoortsche Courant | 1887 | | pagina 1