JK 5630. Maandaof 18 Juli 1887. Uitgever H. VAN CLE F. PP te Amerflfoort. Dil lilad verschijnt MaanJaj en T)ondrrdajm\4Ja]Abonnement per 3 miunden f 1.--. Franco per poet ƒ1.15. AdverteoliCnI -8 regels 8(1 (JU. elke rrgel meer lil Cu. groole letters uur plwiUruinttevoor randen en andere extra inrigting geschiedt hoogore prijsberekcuiiig Lesule offlcieMe en onteigen. Adv. per regel IS Cti Reclame* per regel 25 Cta. A/s nunmtrt 10 Cu hOÖit KOTtög 1'ilC llt W IJ K tl CO, Bureau MCÖKidUIZEN Politieke Revue. Hel vertrek van generaal Boulanger ui! Parijs en zijn plechtige intocht te Clermont-Ferrand trekken in liet buitenland niet minder de aan dacht dan in Frankrijk. Vooral met hel oog op het nationale leest, de inneming dei Raslillewelke den 14den Juli wordt gevierd wordlde bespotte lijke demonstratie te eere van den «pomade-gene- raal»,gelijk de Köln. Zeil. hem noemt, overal besproken. llit de voorvallen die Roulangers vertrek ver gezellen blijkt een toesiand van het republi- keinsche staatsleven die naar binnen en naar builen liet land mei gevaar bedreigt, liet beeld is echter eenzijdigdaar hel slechts de licht bewogen massa's van Parijs en eenige groepen provinciale «patriotten" toont, tegenover welke als altijd in de Fransche geschiedenis dertig millioen Franschen werkeloos slaan. Mogelijk dal deze millioenenwier behoede aan rust en vrede hekend is, hel laatste woord behouden tegenover hunne onrusiige landslieden nog eer een ongeluk geschiedt. Maar de geschiedenis van Frankrijks verleden boezemt in dit opzicht niet veel vertrouwen in. «De toekomst behoort hein die 't meeste leven maakt" heell Boulanger eens in een oogenblik van openhartigheid gezegd, 't Is waarmen zegt van hem dut hij nooit de waarheid spreekt in dit bijzondere geval zou hel werkelijk verheugen als hij haar niet gesproken had. De Fransche minister-president Rouvier heef in de kamer een schitterende overwinning be haald op de radicalen. Het voorstel van den heer Clémenceau om de houding van de mini sterie tot de rechterzijde al te keuren werd slechts door HO afgevaardigden gesteund, terwijl 382 leden Rouviers antwoord toejuichten cn overeenkomstig den wensch der rögeering besloten tot de orde van den dag over te gaan. De aanval tegen hel ministerie werd geleid door de heeren Revillon en Pelletanmaar behalve deze beiden, traden ook de heeren Sigismond Lacroix en Clémenceau in het strijd perk. De lieer Clémenceau stelde zich vooral ten taak zijn vrieud Boulanger tegen den mi nister in bescherming te nemen. Boulanger zeide de leider der radicalen K E tni. L ETON. 20) DES LEVENS STRIJD door S Bij het dessert rende eensklaps, tot Fernan- des verbazingeen groole hond binnen de kamer. Zij schrikte, doch de gravin de \alcourt zeide lachend tot haar «Daar moei ge u aan gewennen, kindlief, want dat tooneel herhaalt zich eiken middag. Jack, zoo heel het goede dier, is de metgezel, de vriend van Eddy, hei kind van mijne nicht. Hij is altijd de voorbode van zijnen kleinen meester, want dan verschijnt deze ook spoedig." Met een minachtenden trek had gravin Elize deze woorden aangehoord blijkbaar achtte zij het overbodig om Fernande dat medetedeelen. «Hé, wat is Jack onrustig," bemerkte de oude dame na eene kleine pauze, daar de hond on ophoudelijk heen en weer draalde, «en waai blijft Eddy toch Gewoonlijk laat hij zich niet zoo lang wachten." «Och, tante, misschien heeft hij nog niet gegeten," antwoordde de jonge vrouw onver schillig, terwijl zij den graaf haar glas aanbood om het met wijn te vullen. «Ik ben toch niet gerust, Elize," begon die gravin weer na eenige oogenblikken, «wil ik even den bediende naar de kinderkamer zenden?" alk bid u, tante, wat beduidt dat?" viel de aangesprokene haar gemelijk in de reden, «u weet, dat ik niet dulden kan. dat een bediende de kinderkamer betreedt. Als u echter vol strekt wilt. dal er iemand naar Eddy's talmen zal vernemen, dan vind ik het beter, dal de is populair omdat hij de royalistische oppositie in hei leger vernietigde en den prinsen hunne commando's ontnam. De Parijzenaar3 verafschu wen de dictatuurmaar toch toonen zij gaarne hun genegenheid voor den man in wien op- fiervlakkige beoordeelaars de belichaming van iel vaderland zien. Ik zie in Boulanger geen redder des landsmaar alleen een man die door de Duitsche bladen en de rechterzijde heftig wordt aangevallen. De kamer behoorde zelve naar een dergelijke populariteit te streven IJit de manifestatiester eere van Boulanger is slerhls deze gevolgtrekking mogelijk Men heeft te veel drukte gemaakt van een man van wien men veel houdt en wiens populariteit te vroeg is gekomen. De heer Rouvier bleef den heer Clémenceau evenmin het antwoord schuldig als den heiden voorstellers der interpellatie. «De regeering zal op haar weg voortgaan zeide hij zoolang de meerderheid der republikeinen haar steunt. Hier zijn 400 republikeinen welnu, als 200 van hen tegen ons stemmen, zullen wij onmiddellijk gaan." Er stemden echter niet meer dan 120 tegen, zoodal ook een aanzienlijke meerderheid der republikeinen het ministerie blijft steunen. De prins van Saxen-Coburg heeft van het hoofd van het geslacht Saxen-Coburg toestem ming ontvangen den Boelgaarschen troon le bestijgen. De prins wil zich echter niet naar Sofia be geven alvorens de bevestiging zijner keuze van de Porie te hebben ontvangen. Men verzekert, dat de Porie de bekrachtiging van de keuze der Sobranje aan de Mogendheden zal vragen om moeilijkheden te voorkomen. De prins zou naar Thuringen gaanom een onderhoud le hebben met prins Alexander van Baltenberg den vroegeren Vorst. De Sultan heeft weder wijzigingen gevraagd, waardoor een nieuwe overeenkomst betreffende Egypte noodzakelijk zou worden en den Sultan hei uitsluitend recht zou worden toegekend bij het ontstaan van gevaar in Egypte tusschen- beiden te komen. juffrouw gaat." En zij wendde even het hoofd in de lichting van Fernande, als verwachtte zij, dat deze onmiddellijk 'opslaan zou. Poch zij verroerde zich niet, hetgeen de jonge vrouw blijkbaar verdroot. «Mejuffrouw Hartman kent den weg naar uwe vertrekken niet, Elize, en bovendien acht ik het gepaster, dat gij zelve uw kind bezoekt," verklaarde de oude dame. Juist op dat oogenblik werd de deur geopend en trad een allerlieist knaapje aan de hand eener zindelijk gekleede dienstbode binnen. Niet zoodra kreeg Jack zijn jongen meester in het oog of hij sprong op hem toe, en hel was een aardig tooneel, 'twelk die beiden ople verde, dat schoone, li issche kind en die groole hond. Eindelijk, nadat een bevelend woord van gravin Elize, die dit alles ongeduldig toezag, het dier naar eenen hoek der kamer dreef, naderde het ventje de beide gravinnen en liet zich door haar omhelzenhetgeen van de zijde zijner moeder vrij koel geschiedde. Met graaf Alexander scheen hij op zeer vriendschappelijken voet te staan de begroeting lusschen heiden was zeer hartelijkhetgeen de jonge vrouw blijkbaar aangenaam was want zij nam eenige bonbons en gaf die het knaapje. Met kinderlijke nieuwsgierigheid vraagde hij zijne mama toen hij na eenige oogenblikken Fernande bemerkte: «Wie is dat, mama?" De jonge vrouw aarzelde met een antwoord, in hare plaats zeide de gravin de Valcourt «Dat is eene lieve dame, Eddy, die ge wel een handje moogt geven." Gewillig gehoorzaamde het kindterwijl het De sultan zoekt thans blijkbaar hel liedje «un verlangen melde onderleekening van «le Turkscli- Engelschc conventie. Hij komt nu rnei nieuwe wijzigingen in de overeenkomst voor den dag, waardoor een geheele nieuwe overeenkomst be treffende Egypie noodzakelijk zou worden waarbij den Sultan het uilsluitend recht zou worden toegekend bij het ontslaan van gevaar in Egypte lusschenbeiden te treden. Dat Engeland met dit voorstel nooit genoegen zal nemen kon de Turksche vorst vooruil berekenen. Zelfs de «Russische partij», die van Zankof,. begreepdal er een vorst moest zijn en kwam dus zooder het uitdrukkelijk gewild te hebben door de macht der omstandigheden in conflict m> t Ruslanddat volstrekt niets wil en de wettigheid der Sobranje bestrijdt. De leden van de «Rus.-ische partij» hebben ditmaal geen oogenblik geaarzeld aan de vergaderingen deel te nemen en zij huldigden mede den vorst. Als Rusland bij zijn veizet blijft volharden zal dat waarschijnlijk zijnen invloed in 'l land zeer verminderen en de geledeien der Russische partij aanmerkelijk dunnen. Met geweld kan zij niets aanvangen en met een pronuncimniento rekenen de Bulgaarsche autoriteiten niet meer. Sedert het gebleken is als bij de ongeregeld heden in Roestsjoek dat hel regentschap er niet tegen opziet oproermakers met hel leven hunne daad en de ontvangen Russische roebels te laten betalenzal men zich nog wel eens ernstig bedenken. De nationale feestdag en feestnacht op 14 Juli zijn te Parijs best gevierd en atgeloopen. Dal er standjes waren spreekt van zelt. Als Parijs op zoo'n dag zonder standjes zou wezen, kon dat waarlijk wel als de verkeerde wereld worden beschouwd. De revues waren prachtig, evenals de illu minatie der Seine. De Fransche regeering en ook de buiten- landsche regeeringen zijn altijd blijde als die dag zonder groole stoornis achter den rug is. Want men weet, dat geen volk ter werelei knapper is in het maken van groole revoluties dan het bewegelijke Fransche volk. Fernande uil gewoonte tevens de frissche lipjes aanboodwaarop zij een kus drukte. Dat mis haagde de jonge viouw en haar bevelend: «Eddy, kom hier," riep hem aan hare zijde terug. «Hoe heet zij," hernam hij na eene kleine pauze v aarin hij een bonbon met smaak ver orberd had «Mejuffrouw Hartman," sprak de oude dame weerdaar gravin Elize zich met den graaf onderhield. «Neen dal bedoel ik niet, maar ik wil weten hoe zij heet zooals mama Elizeonderzocht het ventje met kinderlijke haidnekkigheid. «Mijn naam is Fernande," zoo mengde het meisje zich nu in het gesprek. «Goedverklaarde het ventjezich aan hare zijde plaatsende«houd je veel van paardr rijden, Fernande begon hij vertrouwelijk. «Foei Eddyzoo liet zich de slem der oude dame al keurend vernemen, «zoo moogt gij die dame niet toespreken." «Maar ik wil niet anders." zeide het kind vastberaden, «ze is mijne mama ol mijne tante niet. Jack noem ik ook wel bij zijnen naam eindigde hij en keek meteenen triomleercndea blik den kleinen kring rondalsof dal nu een bewijs was waarlegen niet te protesleereu viel. Allen lachtenterwijl gravin Elize op vrij scherpen toon aanmerkte «Welk eene vergelijking? Eddv stelt sommige menschen niet zijnen hond gelijk «Ja," legde have tante uil, «Eddy doet dat steedswanneer hij eene bijzondere sympathie voor iemand opvatwant Jack is zijn vriend. Ja, juffrouw vervolgde zij tot liet meisje, die utet eeucn lichten blos op het schoone ge-

Amersfoortsche Courant | 1887 | | pagina 1