Donderdasr 28 Juli 1887. M 5653. Uitgever H. VAN CLE K PP to AmorKtoort. Bureau MUURHDIZEN hoek Kortograoht. Wijk B uo HULPBANK te AMERSFOORT. Tot hel geven van gelden ter leen zal eene Commissie uil hol bestuur op M A A N D AG, den I ALGESI CS aanstaande 's namiddags van iiai.ftwkk lot iiai.i uitii:zitting houden in een der loi'ulen van het Itaadhuisalwaar de be langhebbenden zirh kunnen aanmelden, ook voor hel teruggeven van gelden. J. C. LKINWEBERSecretaris. Politieke Revue. Des zomers zijn de vuisten als er toevallig geen oorlog mocht zijn en hel schijntdal wij vooreerst daarvoor bewaard zullen blijven gewoon zich en anderen te onthalen op «het beeld van den oorlog» groote wapenschouwin gen en manoeuvres Zeker de mei kwaardigste van die wapenschou wingen eene uiai iliein heelt plaats gehad op de reede van Spiihea.i waar de koningin de feesten van haar jubilé sloot mei etoe revue over de vloot van Engeland. De vlooi van Engeland dat /egt veel! Zij is over alle zeeën verstrooid zij heelt overal de eer van de Ifrilsche vlag te handhaven. Zij is de roem van Engeland liet landleger doel wal hel kan maar hel kan niet vergeleken worden met de geweldige groot e armeeën, die de st.tt.-n van Middel Euiopa in beweging brengen. Üe EngcLche viool bewijst, dal Biitiannié nog altijd de zee regeert Op de reede van Spilhead nu zag men de beste vertegenwoordigers, de kern van de roem ijke vloot. l>e koningin had haar jubilé niet beter kunnen besluiten dan met deze revue, die onweerstaanbaar het hart der be woners van hel zeebcheerschcod eiland moest trekken Ei waren honderdlwiniig oorlogschepen bij een onder bevel van den vice admiraal Willes, veidceld in drie eskaders en vijl flotliljes. Het is nu vastge-leld dat de samenkomst van keizer Wilhelm mei den keizer van Oostenrijk te Gastein zal plaats hebben Keizer Franz Joseph zal d n t> ol 7 Augustus aldaar aankomen en denkt twee dagen bij zijn keizerlijken bondgenoot, te blijven. FEUI LI.KTON. *3) DES LEVENS STRIJD door S Gedurende het diner schertste en lachte zij niet den jongen man onophoudelijk, die zich echter blijkbaar niet op zijn gemak gevoelde daar hij. en niet ten onrechte, vermoedde dat Elizes gedrag een zeker doel had Zelfs de oude gravin viel hare vroolijkhrid op. zoodat deze baar v raagde, ol zij zich dien middag goed geamuseerd had «0. ja, lantc." antwoordde zij levendig, «bui tengewoon goedZij dronk veel wijn, mis schien te veel voor eene dame, en toen Alex ander een weinig aarzelend nogmaals op haar verzoek haar glas vulde, kon hij niet nalaten om aan te merken <Dczc wijn is zwaar Elize. ik zou u raden om niet meer de drinkenZij zette de volle lippen aan het glas, nam een teugje en reikte het vervolgens aan den jongen man toe met de woorden «Wil men een gegeven raad opgevolgd zien, dan moet men eenen ontvangen niet in den wind slaan Ledig dus verder het glas, mijn don Juan," voegde zij er alleen voor hem verstaanbaar hij, terwijl zij hein met hare schitterende oogen lang en onderzoekend aan keek. Hij had geen man moeten zijn om dien blik niet te beantwoorden, want in hare op gewondenheid was de gravin zeer srhoon als onwillekeurig raakten hare vingers de zijnen en hel scheen alsol zij een eleclrischcn stroom door zijne aderen brachten. In een teug ledigde Dat de Ooslcnrijkschc minister van hiiiten- landsche zaken graaf Kulnoky zijn vorstlijken gebieder vergezellen zalzooals dezer dagen W eoner bladen mededeelden i> te Berlijn niet bekend maar men zegt dat de graai in het luidden der volgende maand voist Bismarck te Kissingen een bezoek zal brengen OokdeBeier- sclie minister Von Crailsheim en dr. Von Lulz moeten het voornemen ie kennen hebben gege ven den kanselier te Kissingen te bezoeken. Een nieuwe Mui'sc be minister van koophandel, voor het geval dat Bismarck werkelijk die por tefeuille neerlegtis ook nog niet gevonden. Kei si meende men dal Benniiigson de uiivcr- koiene zou wezen; toen. dal Miquél reeds zoo goed als benoemd wasthans echter blijkt dal Benningson niel eens gevraagd isen dat Miquél bedankt heelt. De Kieuzzejiung geeft nu heel bescheiden inuverwegingof misschien llamacher niel een geschikt peisoon zou kun nen wezen Naar men meldt, zijn weer eenige Elzassers door ile Pruisische politie ie Mainz in hechtenis genom- n Tot hen behoort een geestelijke die in 18?I voor Frankrijk opteerde en nu wegens ontduiking van den krijgsdienst in hechtenis is genomen Met hem werd geval oen zekere Causin die veroordeeld was wegens beleeuiging des keizers maar naar Frankiijk was gevlucht. De radicale bladen beweerden dat beide personen Fransclien waren en dus op de bescherming der Fransche regeering aanspraak konden maken. Nu echter deelt de Liberté mede dat de Fransche regeering zich alleen olOcieus ten be hoeve d-zer Elzassers tot de Duiis< he tegeciing zal richten Meer kan zij niet doen. want pas toor Kallmann, die in 1H71 opteerde, liet zich in IK77 als Muilschel naiuraliseeren. Hij wist zich echter aan den krijgsdienst te onttrek ken zoodat zijn inhechtenisneming als deser teur vo'komen gerechtvaardigd is Ook voor Caussin kan de regeering niets doen da.ir hij. ofschoon wetende dal op hem gelei werdzich zonder vrijgeleide op Duitsch grondgebied waagde. De grootvizier en de minister van buiienland- sche zaken hebben hun ontslag aangeboden wegens de weigering van den Sultan tot onder- leekening der convenie over Egypte Het ontslag is aangenomen. De provinciën Kurdeslan en Armenië /.ijn sedert eenigen tijd hel tooneel van bloedige gcvccli ii tu&clien de Mammen der Kuiden onderlii.g Troepen zijn derwaarts gezonden om de ord<- •- herstellen. Volgens berichten uit Roetschoek zou het Re gentschap zijn afgetreden, op de weigering v.ui den prins om den troon te bestijgen zij zullen nu de Sobrauje voorstellen, den hertog van Alemon tot vorst te kiezen. De Russische gezant te Weenen heelt den pnns van Saxen Cohurg verklaard dal Rusland zijn keuze nooit zal erkennen en dal de Czam hem gaarne zal ontvangen als prins van Saxea- Coburg maar nooii als Vorst van Boelgarije Te Plulippopel en in andere steeden zoud* twist onfsiian zijn lusschen de aanhangers der partij van Vorst Alexander en die van bel re gentschapen enkele officieren zouden. oti- machtig hun soldalen in toom te houden hun onslag hebben genomen De brieven uit Clermont over generaal Boulan- ger. welke in de France verschenen zijn zullen nog een gevolg hebben zegt de vriend van den generaalde heer Laur. De naincn der gene raalsdie hem lot een staatsgreep aangemoeuigd hebben zullen den een ol anderen dag beken-I gemaakt worden. Over de liefhebberijen van vorstelijke dames zijn de volgende beschouwingen verzameld De Duilsche keizerin had zooals bekend iseeue bijzondere voorliefde voor schoone diamanten zoodal men de voorname vrouw bij alle feestelijke en plechlige gelegenheden in een verblindende zee van diamantenvuur zag baden terwijl haie schoondochterprinses Victoria als eene «-elite dochter van het door de zee omgeven Britsche eilandboven alles van paariea houdt De ko ningin van Engeland bezit eene met voorlielde onderhouden verzameling van de zeldzaamste Indische shawlsterwijl van de edelgesteenten het saphir haar lievelingssieraard vormt. De. i keizerin van Rusland mag voor alles gaarae sieraden van turkoois met paarlen diagen eene dergelijke versiering van smaragden en opalen verkiest de keizerin van Oostenrijk boven eiken hij het glas. haar loefluiterende «Op uw geluk, Elize, neen, op het onze." Kalm en bedaard, maar zeer verdrietig had Ferriande hare plaats ingenomen Zij had de bedoeling van dö woorden der gravin in het eerst niet begrepen, maar toen de kamenier van de oude gravin de Valcourt deze in hare tegenwoordigheid mededeeldedat gravin von Ritlersheiin zeer spoedig teruggekeerd was en zich naar haar boudoir begeven had. begreep zij eensklaps alles. Waarschijnlijk had zij haar bespied, en uit graaf Alexanders aanwezigheid te dier plaatse opgemaakt, dat zij hem een rendez vous had toegestaan. 0, welk eene pijn lijke gedachte om zich geminacht te wanen door die vrouw, welke stellig meende, dat zij daarop recht had Hoe gaarne ware zij tot haar gesneld om haar de ware toedracht dei- zaken te bekennen en het nietswaardig gedrag ven den giaaf in haar bijzijn bloot gelegd maar het trotsch, onvrouwelijk karakter der jonge vrouw, de antipathie, die zij elkaar toe droegen, deden haar besluiten om haar voor nemen op tc geven. Meer dan ooit bekroop een heilig verlangen naar het stille, ouderlijke huis hare ziel en zij moest met alle kracht de opkomende tranen bedwingen. Dadelijk na alloop van het diner vraagde en verkreeg Fernande van hare meesteres gaarne verlof oin zich in hare kamers terug te trekken, en daar aangekomen wierp zij zich schreiend op de canapé. Och. moeder," snikte zij. «was ik maar I weer bij u. Mijn leven was daar ginds stellig zeer entonig, terwijl het hier een aanhoudende strijd is, nu eens tegen het laaghartig gedrag v»n graal Alexander, dan weer tegen de hoog moedige gravin von Ritiersheim en eindelijk tegen mijne trotsche ziel, die in opstand komt tegen de vele vernederingen. Zelfs de weelde van mijn hart te kunnen uitstorten mag ik mij niet vergunnenwant geen enkel woord in mijnen brief mag iels verraden van hetgeen mij wedervaren is. Ik wil mama geene zorg baren en Dora's spot lende aan- en opmerkingen lokken mij daartoe ook niet aan. Wal kan ik echter doen Niels, niets, dan mijnen vrouwelijken trotsch, mijn gev oel van eigenwaarde te hulp ie roepen, en.geduldig afwachten, wat de tijd wil." Met eene zekere vastberadenheid droogde zij vervolgens hare tranen en haalde hare casette te voorschijn om naar huis te schrijvn. «0, hoe gaarne zou ik ditn brief willen vol gen," mompelde zij, het papier gereed leggende. Wij kunnen en willen dat op de vleugelen der verbeejding gaarne in hare plaats doen. Me avond is reeds gevallen als wij de huiska mer der familie Hartman betreden. Daar heersclite nog steeds dezelfde gezelligheid. Mevrouw Hartman tioonde volgens gewoonte achter het l welvoorziene theeblad, terwijl de beide meisjes tegenover haar gezeten waren. Zelfs Fernandes plaats was niel ledigdeze werd ingenomen door den heet luitenant Roitien. die daardoor aan Dora's zijde zal. Aan zijne vrijmoedige bewegingen kan men gemakkelijk bemerken, dal hij menigmaal een bezoeker var den kleinen huiselijken kring was. die gewoonlijk en ook nii het hretd van vrede aanbood. F.n toch bad daar eene verandering plaats I gehad Dora w.» namelijk van school Een paar dagen na Fcruuiides vertrek had de jonge

Amersfoortsche Courant | 1887 | | pagina 1