Verdinand 4 vorst van Bulgarije is voortaan de titel van prins Ferdinand van Saksen Coburg den eed heeft bij te Tirnovain tegenwoordig heid der volksvertegenwoordigers algelegd en de oorkonde is geteekend. Alleen ontbreekt thans nog de bekrachtiging der groote mogend- beden. Eene nota, inhoudende een krachtig en ge- gemotiveerd protest tegen de verkiezing en de komst van den prins van Coburg in Bulgarije is reeds door Rusland vertonden. Gemeenten in het Iloofdkiesdistriet AMERS FOORT en getal kiezers voor de l'weede Kamer der Staten-Generaal in 188G 1887. Amersfoort448 451 Apeldoorn 1. onderkiesdistrict) hoofdplaatsApeldoorn 6B5 Apeldoorn 2 onderkiesdistrict hoofdplaats: Beekbergen Baarn219 243 Barneveld272 270 Bunschoten85 80 Eenmes81 84 F.de 1. onderkiesdistrict beeld plaats Ede Ede 2. onderkiesdistrict hoofdpij ^9 4->o Geld. Veenendaal Ede 3 onderkiesdistrict hoofd pi I Lunieren Ermelo 1. onderkiesdistrict I hoofdpl.: Nunspeet j Ermelo 2. onderkiesdistrict/ liooldpi Ermelo .1 Harderwijk284 272 Hoevelaken20 20 Sloutenburg22 23 Hoogland85 84 I.eusd- n53 Nijkerk268 274 Putten137 124 Renswonde29 32 Sclierpenzeel00 54 S»e?t133 135 Veenendaal87 80 Woudenberg84 81 Maarn 13 13 3618 3624 Een vermakelijk quiqroquo wordt door de Börs Ztg. medegedeeld Bij een bruiloftsfeest in een dorpje van Westfalen had een boertje van het goede wat te veel gekregenzoodat het hem raadzaam scheen zijn roes ter plaatse zelve uil te slapen Hij vlijde zich in den koesial op een stiooleger ter raste en één minuut daarna weer klonk een zoo krachtig gesnork dat de dieren verschrikt de koppen opstaken. Een os werd ten slotte nieuwsgierig, liep op den slaper toe en voer hem met de ruwe tong over het gezicht. Be goede man trachtte zichzonder nog de oogen te openen met handen en voelen tegen deze liefkozingen te verweren en de brui loftgasten die lachend om hem heen stonden hoorden hoe hij den os toeriep Heihei MullerLangzaam Het mes trekt." De dorps barbier Möller moet nog «leeds over deze ver wisseling verontwaardigd zijn. I>e viering van den Haitjesdag te Amsterdam l»ehoort wederom tot de ge-chiedenis. Hoewel de geleerden hel juist niet eens zijn waarom ningen opgewekt. Laten wij ons gesprek liever in den tuin voortzetten." «Neen, d.tnk u, graaf, want hoe ongaarne ook, zoo kan ik hier niet langer toeven, wijl de gravin mijne tegenwoordigheid eischt." «Neemt gij uwe taak niet ie zwaar op. me juffrouw'.'" vraagde hij, haarscherp aanziende. «Ik on'mootte zooeven gravin Elize met haren neef te paaid. Beiden praatten zoo druk met elkander dat zij mij aan de overzijde van den weg niet eens opmerkten. Maar nu wil ik u niet langer ophouden. Belooft u om van daag nog een kwartiertje in den tuin te wandelen?" «Ik gevoel daartoe volstrekt geen lust, graaf." «Boe het dan om mij genoegen te geven." «Welnu, het zij zoo," antwoordde zij, hem verwonderd aanblikkende, doch zijn oog had zich met eene zekere uitdrukking op haar ge licht, die haar haastig het hoold deed afwenden. Bus tot morgen, mejuffrouw, u wilt mij toch stellig wel iederen dag in eigen persoon medcdoeleJihoe het met mevrouw de gravin gaal V Ia zeker, graaf," hernam zij zacht. Breng mijne groeten met mijne beste wen s' hen voor een spoedig heislel aan depaliente overais u zoo goed wilt zijn mejuffrouw vervolgde hijterwijl hij haar de hand tol af scheid reikte. Een oogenblik hield hij deze vast, drukte toen snel een kus op de teedere vingers en als beschaamd over zijne vermetelheid ver wijderde hij zich haastig met eene diepe buiging. Peinzend bleef Fernande e'-nige oogenblikkcn zitten het scheen alsol zij met zichzelve te raden ging. Wordt vervolgd die dag op 15 Mei gevierd wordt, het Amsterdam sche volk weet wel hoe hij gevierd moet worden In de Jordaan was omstreeks elf uur iedere straat in volle feestvreugdede kroegen waren vo! en de menschen uitgelaten vroolijk Moeit heerschte een aangename stemming. Wilde iemand twist zoekendan werd hij dadelijk daarin door de omstanders verhinderd te mid den van de uitgelaten menigte kon men ge rust en veilig wandelen. De bewoners der straten zaten allen op hun stoepen de winkels waren allen open, nun danste, zong en joelde, en te midden van al die drukte was geen politie agent te zien. Aan het politiebureau op 'Ie Noordermarkl zalen de agenten rustig en i.alin hun pijpje te rooken. lil de geheele oude stad was toen de pret recht aan den gang. Op den Zeedijk .ging het natuurlijk vrij dol toehet is daar bijna eiken avond Hartjesdag. In The Queen of Engeland een danshuisontstond twistweldra werd men handgemeen sloeg schold en gilde men totdat de politie verscheen die met den wapenstok weldra het geheele gebouw ontruimde en de deur sloot. In een brief uit Amsterdam in de «Held. Nieuwed. Cl.» leest men het volgende: Inderdaad, bij de toestanden op dit gebied van voor een paar honderd jaar vergeleken, leven wij thans waarlijk als in Abrahams school Gedurende den tijd van het twaalfjarig bestand b. v. was het hier te Amsleidam en ook op het platteland werkelijk een chaos van ver warring. In de Italiaansche rooverholen kon hel niet erger zijn. Geheele henden afgedankte soldaten trokken het land door en bedreven allerlei geweld Bil geschiedde vooral wanneer onze naburen, ol de republiek, stilstand van wapenen of vrede sloten Er moesten dan schutters worden aangenomen, tot wering van allerlei geboefteboevenjachlen moesten ge houden en telkens hervat worden. Te Am sterdam b. v. werd een misdadiger binnen vier jaren tijds zesmaal gegeeseld en vijfmaal gebrandmerkt; een ander binnen driejaren achtmaal gegeeseld en viermaal gebrandmerkt een derde binnen één jaar elfmaal gegeeseld en vijfmaal gebrandmerkt. Een zekere Griet Andries viel met minder dan 32 maal in handen dei justitie; de beruchte Trijn Peters, meer bekend onder den naam van Trijn van Ham- burch werd 32 maal in hechtenis genomen, 8 maal uithoolde van zwangerschap met een strop om den hals aan de galg tentoongesteld, onderscheiden malen gegeeseld, 15 malen ge brandmerkt, beide hare ooren algesneden. en eindigde, 36 December 1617, haar misdadig leven aan de galg. Tusschen 1695 en 1720. dus binnen 25 jjren. werden er, alléén te Amsterdam, niet minder dan 209 personen openlijk ter dood gebracht. (■emeeiiteraad van Ainernfoort Ter zitting van den Gemeenteraad van Amers foort Dinsdagmiddag 16 Aug.gepresideerd door den heer burgemeester Jlir. Mr. T. A J van Asch van Wijckwaren aanwezig 9 leden en afwezig de heeren v. d Wall Bake, lluet. Schei- te ma. v. Ilardenbroek, de Koningh en Schellus. Eene beslissing is genomen op het verzoek van de financicele commissie der Ned. gereformeerde gemeente (doleerende) tot aankoop van liet «Arse naal," om daarop een kerk en pastorie te bouwen. Die zaak had in de vorige zitting moeten worden uitgesteld, wegens de bezwaren, die de commissie ter elftier ure nog had gemaakt tegen de voorwaar den, waarop B. en W. den verkoop van hel «Arse naal» aan den raad hadden voorgesteld. Hel sedert gehouden overleg had nog tot eenige wijziging m de koopvoorwaarden geleid. De commissiedie aanvankelijk haar bod mei f 500 verminderd had was thans bereid haar aanvankelijk bod van f4500 gestand te doen. De bepaling echter, dat het ge bouw, bij veranderde beslemming, door het burger weeshuis zou kunnen worden genaast, is vervan gen dooreene andere, inhoudende, dat 'tgebouwde niet anders mag bestemd worden dan voor kerk of gesloten huizen, de laatste op een huurwaarde van ongeveer f200, en dat bij evenlueelen verkoop in 'l publiek het weeshuis het recht heeft om tegen den hoogst geboden prijs te naasten en bij onder- handschen verkoop tegen taxatie van deskundigen. Naar aanleiding van opmerkingen die door de heeren v. Lanschot en van Zijst gemaakt werden, verklaarden B. en W„ dat zij geen vrijheid zouden vinden het koopcontract ie sluiten wanneer zij niet volledige zekerheid hadden dal de koopsom ad f4500 zuiver in de gemeentekas terecht zou komenen dat de transportkosten door den kooper zuilen worden betaald. Ten behoeve der verbreeding van de Bergstraat, is besloten lot den aankoop van 258,90 M* grond van een drietal eigenaarsdie bereid zijn dezen grond af te staan voor f 1,58 per M2. Een c red iet van f425 is hiertoe aan B. en W. verleend. De Bergstraat verkrijgt door dezen maatregel een doorgaande breedte van 6 meiers. Dc rekening der gemeende over 1886 is vnstge* steld tol een 6 drag van f I77.295.U8J in ontvang sten en f167,543 29 inuitgiven. De commissie die tol onderzoek der rekening was benoemd, had haar in orde bevonden Een der leden van de com missie, de heer van Lanschot llubrecht, wees er in deze vergadering op dat onder hel batig saldo be grepen is een klein bedrag rente van coupons, die nog niet ter inwisseling zijn aangeboden en een bedrag van f500 van eene uitgelote, doch nog niet afgeloste obligatie De voorzitter stemde ten volle toe, dal die bedragendie iederen dag opvorder- baar zijn, niet lot liet batig saldo konden gerekend worden; administratie! had men niet anders kun nen doen. dan ze onder liet saldo te brengen; maar natuurlijk zouden die bedragen niel meegeteld worden bij de berekening van 'tgeen er overschiet van liet dienstjaar 1886. Na vaststelling van de gemeente-rekeningwerden achtereenvolgens goedgekeurd de rekeningen van dn ild schut terij liet burgerweeshuis en liet burgcilijk armbestuur over 1886 Een kleine wijziging was door Gedep. Stalen in overweging gegeven in de veroidcning op het dragen van wapenen die onlangs is vastgesteld. Onder de uitzonderingen op liet verbod zijn ingevolge dit adviesalsnog opgenomende leden eener erkende vereeniging l"l uitoefening van den wapenhandel Tol lecraar in dc wiskunde aan het gymnasium is benoemd de heer I' Molenbroek, doctorandus in de wis- en natuurkunde te Rotterdam be noemde was no I van de voordracht en. verwierf 6 stemmen verder waren uitgebracht 2 stemmen op «ien heer f. van Deinse te Gorinc.lieiu en 1 stein op dr. I'li Kazte Amsterdam De burgemeester «leidde mede. dat linn door den commissi is dos kouings een vcrlol is verleend voor den tijd van hoogstens drie weken. Met het oog hierop en omdat waaiscliijniijk «Kik een der wethouders gedurende eenige dagen alwezig /al zijn, is lot ambtenaar van d«*n burgerlijken stand benoemd mr. J. G A van Zijstdie zich deze benoeming liel welgevallen. (red Staftm hebben goedgekeurd liet h sluit tol liet aangaan eener geldlv -uing dal in de vorige vergadering genomen wen! Van den minister van jusliiie is. nu liet verzoek tot kosleloozen a Island van de voormalige infir merie aan het rijk voor hel houwen van ene strafgevangenis voor meisjes vetwoipen weal, een nieuw schrijven ingekomen waai in hij aan biedtdat gebouw voor f 1290 van de gemeente aan te konpen. In de volgende vergadering zal die zaak behandeld worden De heer W. F N Van Rootsclaar heelt den raad aangeboden e- n aftiruk van zijn studie over Onze Lieve Vrouwetoren te Amersfoortdie is opgenomen in de onlangs verschenen aflevering van hel tijdschrift «Oud Holland." Staatsblad no. 155 beval liet K<»n. besluit van 13. Aug. 1887, betreffende de ontbinding van de beide Kamers der Sl.ilen-Generaal Daarbij wordt bepaald dat heide Kamer.- worden ont bonden met den 17 Aug. gelijktijdig met de sluiting der tegenwoordige vergadering. De ver kiezingen der leden van de Eerste Kamer zullen plaats hebben Donderdag 8 Sept a. s. Be com missarissen in de verschillende provinciën wor den gemachtigd om dc Staten hunner provincie te dien einde in buitengewone vergadering op te roepen. De verkiezingen van de leden der Tweede Kamer zullen plaats hebben Donderdag 1 Sept.; in de kiesdistricten waar herstemming noodig iszal deze plaats hebben op Woensdag 14 Sept. Be nieuwe Kamers komen te zamen op den 19 Sept. AMERSFOORT, 18 Augustus 1887. De Arnersloorlsche Hoofdkiesvereeniging zal aanst. Zaterdagavond in Amiriiia vergaderen ter zake de verkiezing van twee ledenalte vaardigen door het hooldkiesdistr. Amersfoort voor der Nieuwe Tweede Kamer der Staten-Gen. Zondag was voor de doleerende gemeente te Amersfoort een ware feestdag. Immers op dien dag mocht zij een eigen leeraar bekomen Na des voormiddags door den consulent Dr. van Goor plechtig in zijn ambt te zijn bevestigd verhond zich de nieuwe leeraarDs. M. J. Bouman des avonds aan zijne nieuwe gemeente, sprekende naar aanleiding van Handelingen 26: 17 b. en 18. Met onverdeelde aandacht werd spreker door de talrijke schare gevolgd. Aan hel einde der godsdienstoefening maakte ZEerw. bekend dat in de algeloopen week nog twee belangrijke giften waren ingekomenna melijk 25 gulden van eene zuster en ccn bijbel ten gebruike voor den voorlezer van een broeder en eene zuster. Welk een offervaardigheid toch van eene gemeeulc die waarlijk niel is samen gesteld uil vele rijken naar do wereld. De lieer W. II. M. Lagerwey te Amersfoort, heeltwegens verandering van woonplaats

Amersfoortsche Courant | 1887 | | pagina 2