Maandag 12 illE§? September 1887. j\i 3646. >S$S imnoomm nun. Uiteover Dit bl»d farachljnt Maandag na Donderdagmiddag. Abonnement par 3 mundra f\. Pmoni par BurOflll A. H. VAN C L E E P P 1,011 /!'15 A,lv"l"n,i',n»-• "S""» CU.; alka rnfel m..r 10 Cu. j «moto latlar. a«r WTTT70Dnr»Tc.nT f« A mnrulnnrl l.l»»Ura...ll. ruor ruuJen en ,n.l»r. art™ inri*tir,« hoojera prij.b-raka..i.,* Ln.nl* fllUUKHUI^BW anprwogrt. ollii-urfle eo onteigen Ad* per regel 16 CU. Reclame. par regel 35 Cu. - Aft nnmmert 10 Cu. hoek KoTlügraCht Wjjk B 60. blik schijnt te zijnvolstrekt peen ophef. Men had bijv. verwacht en voorspeld, dat on middellijk na de komst van prins Ferdinand van Coburg in Bulgarije, de bekende Russische agenten zich zouden hebben doen gelden. Men weid gewaarschuwd tegen nieuwe bewegingen en groole vertooningen, beginnende met ge weerschoten en. tol nu toe, ook eindigende mei geweerschoten der executiepelotons Niels daarvan. Rusland schijnt het bij de lol nu toe vertoonde proeven te willen laten blijven. Maar hel zit daarom niet stil en hel heelt in de theorie der tractalen en overeenkomsten machtiger steun dan in de praclijk van omge kochte samenzweerders en oproermakers. Hel kan zich altijd beroepen op het traclaat van Berlijn als een schild tegen andere mogendheden en als een wapen tegenover Turkije. Als wapen tegenover Turkije want de Russische politiek redeneert aldushel (raciaal van Berlijn is nog de eenige waarborg voor hel beslaan van Turkije, zooals het thans is. Vervalt het, dan is de macht van de Porte een ijdel woord, nergens omschreven, door niemand gehandhaald liet is dus voor Turkije van 't grootste belang zich stipt aan dat traclaat te houden daar anders Rusland geen reden ziel oin er zich aan te houden van zijnen kant. Turkije, aldus be dreigd moet nu maar weten wal hel doet ongelukkig doet hel bij voorkeur liever niets Rusland kan wachten; hel heeft eene sterke stelling ingenomen. Tegenover Bulgarije beoefent Rusland dus voor- loopig deschoone kunst van het sdoendoor laten Maar het bereidt zich niettemin voor op mogelijke gebeurtenissen. In een gehouden ministerraad heeft de mi nister van oorlog verslag uitgebracht over de uilkomsten der mobilisatie van het zeventiende legerkorps. De proef, verklaarde hij is zoo gunstig mogelijk uitgevallen Verder gaf hij te kennendal thans de mobilisatie in den eigen lijken zin afgeloopen is. Volgens de Temps hebben de onderhande lingen tusschen Engeland en Frankrijk over de neutralisatie van het Suezkanaal en over de oplossing van het geschil omtrent de Nieuwe liebriden eindelijk tol een resultaat geleid. De regeering der Republiek Venezuela heeft b'-sloten lot «Ie invoering der verplichte vaccina tie voor alle ingezetenen en tot toepassing étf hei inenling alle tien jaren De gouverneurs der bondsdislriclen zijn door Guzman Blanco uiige- noodigd maatregelen te nemen tot toepassing van dit besluitterwijl hun door de zorg van den minis ter van binnenlandsche zaken koepokstof zal worden toegezonden. In de omstreken van Polignac heerscht de veepest op vreeselijke wijze en bij trommelslag is den inwoners aanbevolen geen melk, boter, zuivel, vleesch enz. van koeien uit deze landstreek te gebruiken. Eenige inwonendie minstens de huid van de afgemaakte dieren wilden hebben zijn door de ziekte aangetast en overleden doordal zij zich gewond hadden en de smetstof in hun bloed gedrongen is. In het zoogenaamde Yolkskofiiehuis aan de Gedempte Binnen-Rotlete Rotterdam waar ge woonlijk de sociaal-democraten vergaderen, had men Woensdagavond alles ingericht om Domela Nieuwenhuis den pat tij-leider op feestelijke wijze te ontvangen. Het lokaal was versierd en de roode vlag uitgehangen. Omstreeks 84 uur kwam hij, vergezeld van eenige partijmakkers, in twee rijtuigen voor dat Volkskolfiehuis aan. Op dat oogenblik had zich daar reeds eene zeer talrijke volksmenigte op de straal verzameldmet bedoeling om den man minder aangename ontvangst Ie bereidendan hem daarbinnen wachtte. De politie talrijk aan wezig, had groote moeite om hem te beschermen. Zij moest een sterk cordon rondom zijn rijtuig vormenteneinde het hem mogelijk te maken uit hel rijtuig en in het gebouw te komen. Nauwelijks waren hij en zijn escorte het ge bouw binnengegaan toen de volksmenigte daar buiten hel huis met steenen begon te bombar deeren. Jaloezieën en ruiten werden verbrijzeld, de roode vlag afgerukt en later voor 't politiebureau op de Kaasmarkt onder een hoerahtje verbrand. Met geweld wilde het volk hel gebouw der socialisten binnendringen en onophoudelijk moest de politie charges makenteneinde dil te ver hinderen en alzoo ernstiger ongelukken te voor- Politieke Revue. De nieuwe Coburgsche Vorst van Bulgarije verlaat Sofia om zich naar zijne landgoederen in Hongarije te begeven 01 hij zijne moederdie sterk in de politiek xverkldaarheen meeneemtwordt niet gemeld. liet heel dal hij dan' gunst ger lijden zal afwachten doch anderen welen Ie zeggen dat dit vertrek eigenlijk niet veel anders isdan oen afstand doen van den troon. Hoe liet ook zij lid vei trek van den Prins schijnt een feil te zijn. Hit Sofia wordt gemeld dal de toestand dag na dag neteliger wordt. Er worden officieren vergaderingen gehouden om te protesteeren t«gen de houding van den Prinsdie Bulgarije naar een oorlog inel Rusland wil voeren. Naar men zegt zou het Russisch gouverne ment aan Prins von Bismarck hebben doen vragen welke gedragslijn hij denkt te volgen in de zaken van Bulgarije De kanselier heelt geweigerd hierop te ant woorden. De «Norddcutsche" maakt zich warm om de bewering in sommige kranten dat Duitschland den Coburger niet wil ei kennen alleen om zich bij Rusland aangenaam te maken en een wedloop met Frankrijk te houden in hel be lieven van Rusland De «Norddeutsche" betoogt heel ernstig dal Duitschland alleen hierom Fer dinand niet erkennen wilomdat hel in hem een gevaar vooi den Kuropeeschen vrede ziet. De handelwijze van dien Vorst is, volgens dit blad alleen dan Ie begrijpen wanneer zij in verband gebracht wordt met Orleanistische plannendie voor hun verwezenlijking een algetneenen Kuropeeschen oorlog noodig hebben; niet om Rusland te believen maar om het Bcrlijnsch traclaatden grondslag van den Ku ropeeschen vrede te handhaven en Duilschland't onderteekening van daUraetaat gestand te doen, bestrijdt Duitschland Vorst Ferdinand gelijk het verleden jaar zijn ondersleuning weigerde aan Alexander. De Russische politie gaat in stilte haren weg en haar wachtwoord althans voor 't oogen- FEUILLETON. 3.) 'T BANKBILJET VAN DUIZEND MAHK. Twee dagen later vertrok mevrouw Gerhofer. Karei bleet alleen aan zijne gedachten overgelaten Deze waren juist niet vroolijk maar nog had hij geen berouw over hetgeen hij gedaan had Hel was hem echterals viel een zware last van zijne zieltoen hel op zekeren morgen heette «Tante Wally is dood In onrust en opgewondenheid bracht hij de dagen tot de opening van het testa ment door. Behalve hijdie als plaatsvervanger van zijne vrouw fungeerde, waren nog meer hoop volle bloedverwanten opgekomen. Een kreet van verrassing en toorn kwam van alle lippen toen de notaris nu voorlas Mejuffrouw Wally Huber heeft haar geheel vermogen ten bedrage van vijf tigduizend mark aan de stad vermaakt. Gerhofer's bleeke mond had gean heftigen uitroep gevonden. Hij was verstomd van schrik, hij wankelde de trap af een vernietigd ge ruïneerd man Nu eerst was hij een dief, een misdadiger ge worden. Hij had de duizend mark niet geborgd neen gestolenzonder de geringste hoop ze ooit terug te kunnen betalen. Ook indien hij zijne vrouw plotseling terugriep en haar alles bekendeals hij door zulk een schrik hare ge zondheid haar leven in gevaar steldewat hielp het hem 'f Het grootste gedeelte der som was immers reeds uitgegeven. Slapeloos lag hy des nachts in de kussens en zon op een uitweg. Hij had dikwijls in de courant gelezen: «Een eerlijk man vraagt een weldoener om een leening van 7.00 en zooveel." Maar hij was te veel koopman om aan zulke onvoor zichtige weldoeners te gelooven. Hij meende toen hij des morgens het huis verlietdal de menschen op straat hem konden aanzien in welk een toestand hii den nacht had doorge bracht. Maar nog had hii den bitleren kelk van schuld en berouw slechts voor de helft gele digd de ware hel begon voor hem eerst eenige dagen laterwant hij voeldedat een paar menschenoogen hem met argwaan aanzagen. Op zekeren avond namelijk zeide de klerk Drei- holz zijn collega die in het kasboek gebladerd had: «Een vraag, mijnheer Gerhofer. De heer Friedelwien ik onlangs ontmoetteheeft mij gezegddal hij zijne commissie dezen keer vroeg betaald heeft. Hier in het boek is de post echter nog niet uitgemaakt. Heeft hij mij nu voorgelogen ol hoe zit dat Hel was Gerhofer alsof de bliksem hem had getroffen. Drei holz kende den kramer. Hij voelde dat hij onmogelijk in twijlel zou kun nen trekkenwat zijn eigen onderteekening immers elk oogenblik bevestigen kon. «De heer Friedel heeft betaald», stamelde hij. «Zoude ik verzuimd hebben den post uit te maken? Dat is mij toch nog nooit gebcuidl Het was zeker juist een drukke dagof ik had hooidpijn die mij nu en dan geheel ongeschikt maaktte denken. Gij zult toch den heer Schmidt niets van de fout zeggen. DreihoL?» De kleine grijze oogen van den ouden lieer die bijna veertig jaar in de zaak washieven uilvorschend op Gerhofer's verschrikt gezicht gericht. Hij zeide geen woord meer en schreef rustig verder, slechts van lol tijd zag hij inel zonderlinge uitdrukking naar zijn collega. Een toeval had Dreiholz een blik in het geheim van den kassier verschaft. Hij bezat namelijk een hui-je builen in de voorstad dal hij van zijn overleden vrouw geërfd had. Hij woonde daar, sedert hij weduwnaar was, eenzaam en in stille onverantwoordelijkheid Zijn zoon was vroeg in den vreemde gegaan, had talen geleerd en eene hoogere opleiding in een handelszaak ont vangen, evenals hij zelf. en was nu procuratie houder bij eene aanzienlijke Hamburgsche export firma met een zeer groot salaris. De oude heer was zeer Irotsch op dezen zoon. toch was deze niet in slaat geweest, zijn vader bij zijn laatste bezoek te overreden, om zijne betrekking thans op te teven. De oude heer had beslist gewei gerd, dit te doen, en nu had de jonge inan met alle middelen getracht een of anderen wensch van den vader te vernemen, teneinde dien te vervullenmaar eveneens te vergeefs. De bescheiden man behoefde en verlangde niels. Maar op den morgen van het vertrek van zijn zoon had hij, zeker zonder aan diens verlangen te denken, een blik door hel venster geworpen en gezien, hoe leelijk toch liet aan zijn liuisie grenzende kleine grasperk was. waai op steeds oude rommel opgclio. pt werd Deze opmerking had de zoon niet vergeten en bij zijn verbek heimelijk een couvert inde commode van den vader gelegd niet een bank biljet van duizend mark en een paar vriendelijke r> gels De eigenaar van de kleine strook grond is bereid. Iiaar voor dezen prijs te verkoopen de vader neme de koopsom van zijn zoon als een blijk van kinderlijke dankbaarheid vrien delijk aan Mei ontroering beschouwde de oude man hel bankbiljet, hel was door vele handen

Amersfoortsche Courant | 1887 | | pagina 1