komen. De socialisten daarbinnen trachtten in middels de deur te barricadeert» doch uchilen het weldra meer geraden hunne vergaderza.il te ontruimen. Onder bescherming van de politie gelukte het hun het gebouw aan de achterzijde te ontkomen Zij waren een hondertal manneu en viouwen en meerendcels van knuppels voor ziendie door de politie afgenomen werden. Terwijl zij door de achterdeur de vlucht namen, drong de volksmenigte aan de voorzijde het ge bouw binnen. Daar werd een algemeene ver woesting aangericht. Binnen een uur lijds was alles tot ruïne gemaakt. De overblijfselen van het vernielde ameublement werden later door zin gende volkshoopen in triomf door de stad ge dragen. Aan de politie op de Kaasmarkt en in de Pauwensteeg werden herhaaldelijk ovaties ge bracht. Leve de politiewas een algemeene kreet, als volkspiolesl tegen de socialisten Waar Domela Nieuwenhuis gebleven was, wist niemand te zeggen. De opgewonden volksmenigte deed al het mogelijke om hein in handen te krijgen doch zocht hem Ie vergeefs. Hij schijnt goede voorzorgen gebruikt te hebben oin aan liet dreigende gevaar te ontsnappen. Later op den avond werden bij een paar socialistenin de Prinsenstraat en op de Delftschevaartde ruilen stukgeslagen. De stad bleef tot in den voornacht zeer woelig, want voortdurend bewogen de anti-socialisten zich in talrijke troepen en ondei het zingen van de bekende, tegen Domela Mieuvvenhnis en ziine aanhangers gerichte liederendoor de straten. Reeds in den vroegen avond van Donderdag had zich veel volk verzameld aan de Ged Bin nenrotte in den omtrek van liet lokaal der socialisten, dat Woensdagavond het tooneel was der wanordelijkheden. Daar echter werd de menigte in bedwang gehouden door de politie. Inmiddels trokken evenwel troepen opgescho ten knapen, vadcrlandsche en an li-socialistische liederen zingende door de stad, die zij in alle richtingen doorkruisten, met het doel om wo ningen of verzamelplaatsen van socialisten op te zoeken, waar d m de ruiten ingesmeten en allerlei baldadigheden gepleegd werden. Van lieverlede merkte men op. dal ettelijke volwas senen zich hij die troepjes aansloten, en van dit oogenblik al moesten ook vele huizen het ontgelden die met het socialisme niets gemeen hadden Aan menig huis en inenigen winkel is zoodoende schade aangericht. Naar het oor deel van zaakkundigen waren die volwassenen, al zr.ngen zij voor de leus de vaderlandsche liederen, mede socialisten, die van de duisternis en de verwarring gebruik maakten om op hunne beurt de glazen bij goedgezinde burgeis in te smijten. Te 11 uren zonden al de politiebureau! ex tra-patrouilles. om de rust verst wders op te zoeken en uileen te drijven. Te 1 uur was het rustig. Er hebben enkele arrestaliën plaats gehad. Er is o. a. een man gearresteerd, op heelerdaad betrapt hij het inwerpen van ruilen. Ook Vrijdagavond was het zeer woelig en werden ruilen ingegooid. De politic-patrouilles dreven best mogelijk de volkshoopen uiteen. Ook te Kralingen en in het voormalige Delfts haven waren van poliliewege maatregelen ge nomen om wanordelijkheden legentegaan. gegaan in den hoek stonden een paar woorden in een fijn Engelsch handschriftvoor hem was het geen gewoon bankbiljet, het had voor hem de waarde van de liefde van zijn zoon. Met eene zekere plechtigheid sloot hij nu den koop van de strook grond, welks eigenaar de kramer Friedel was. Toen na notarieel gesloten koop de beide manm-ndie samen naar een logement waren gegaan, elkander vergenoegd verlieten, zeide de laatste«Slaap wel, heer pt.indhezilterwaarop de ander antwoordde: •Insgelijks, heer kapitalist!" «.la lieve hemel, ik een kapitalistMet mijn zes kinderen Hel bankbiljet gaal direct rnor- -gen naar uwen principaal voor de laatste com missie." Dreiholz was blij geweest, dat het geld van zijn zoon weder in de zaak van zijn heer kwam. welken hij met zijne gehcele ziel was toegedaan. Indien hij het werk op het magazijn niet had gehad, zon hij wel vroeger in de boeken hebben nagezien, of de heer Friedel woord had gehouden. De ontsteltenis vnn den kassier bij zijne vraag was te veel in 'toog vallend geweest, om hem te ontgaan. Hij zou evenwel verdenking tegen dm sedert jaren als betrouwbaar bekenden man nie' terstond hebben durven uitspreken, maar hij was toch opmerkzaam geworden. Ziine ongerustheid nam toe, toen hij den volgenden dag hetzelfde bankbiljet van duizend mark, dat hij den kramer betaald had, bij den bankier van zijn principaal zag, bij wien hij eene zaak moest afdoen. De bankier sorteerde iuist bank biljetten, en dal van duizend mark, als hel emige van zoo groole waarde, lag op den hoek der beUiallalèl. Wvrdt veiwtyd, Hebben bij de gewone stervelingen Ie hoeren der schepping kust en keur, de ongehude prin sen hebben minder goede vooruitzichten. Er zijn namelijk in ons werelddeel nog 108 huwbare en toch ongehuwde prinsen en slechts 66 ongehuwde prinsessen op huwbaren leeftijdwat voor de iaatsten zeer gunstig is. Mocht liet dus een der Europeesche prinsen in het hoold komen om koning Salomo met zijn goed bevolkten harem naievolgen dan mag hij wel huiten Europa te markt gaan daar anders voor zijn minder begeerige broeders niets of weinig zou overblijven. De hanengevechten die in Frankrijk bijna ge heel uit de mode waren geraaktdoen te Parijs weder van zich hooren. Voor het begin van September zijn hanengevechten aangekondigd die in het Bois de Boulogne moeten plaats heb ben en waaraan o. a. een beroemde haan zal deelnemen, die niet minder dan 32 overwinningen heeft behaald. Voor het gevecht wordt de kam pioen gewapend met degens van zes centime ters lengte die aan zijn sporen worden vastge maakt. De vereeniging lot bescherming van dieren kan dus handen vol werk krijgen. In de eerste dagen van de volgende maand zal het Leger des lieils den veldiochl te Haarlem openen. De vergaderingen zullen geregeld plaats hebben in het lokaal Felix Favore" doch des Zondagsavonds in «De Kroon". Hel Dagblad van Nederland behelst 't volgende Het verlossingsleger in Amerika. Hetgeen men in de Europeesche steden op het stuk van reclame van het verlossingsleger aanschouwt, is beschei den ingetogen en solide bij hel kermisgerucht vergeleken dat de Salvationisten zich in Amerika veroorloven. Het volgend strooibiljet werd te Malden Camp Ground in Massachusetts verspreid Aanslag van het verlossingsleger op Satans Rijk. Bloed- en Vuurstrijders. Versch aangestoken wachtvuren op het nieuwe kampterrein van Malden. Zaterdag 30 Juli. 3 uur en 7.30 nm. Zondag 31 Juli11 uur vm.3 uur en 7.30 nm. De Davids en Mirjams in het front zullen hel op deze linie uitvechtenal zou er de geheele zomer meè gemoeid zijn. Stafofficieren van den maarschalk Ballingion Booth commandant der legermacht in de Vereenigde Staten en zoon van generaal weleerwaarden William Boothstichter van het leger. Majoor Brit ton de bekeerde acteur, thans de Onvergetelijke spre ker, en leider in al de groole vergaderingen. Stafkapitein Walsh, de geredde negerzangcr van New-York rnet zijn geheiligde gitaar en zijn roerende liederen en getuigenisaflegging. Stafkapitein Barcley. het «Muziekwonder' een staaltje van bekeerlin gen uit de hoogste kringen der maatschappij. Miss Kapitein Gartwricht de vechtende heldin van den Ohioafstamme linge van den excentrieken eerwaarden Peter Gartwright, in gezelschap van een geheel leger soldaten uit Bostonmet bloed gewasschen voor den slag. Zaterdag te 3 uur en 7.30 Groote welkomst Hosanna bijeenkomsten. Zondag te 10.30 's voormiddags inspectie- en heiligheidsbijeenkomsttol het zon den navorschen en 't onderzoek der Pinksterkracht Zondag 3 uur 's namiddags Ongegeneerde (free-and-easy) en o wees jubelend-vergadering. Zondag 7.30 uur 'snamiddags; Ga je gang maar (go as you please) bijeenkomst. Orkanen van glorieSiroccoos van verlossing Salvoos van Hallelujaas potpourri van onvergelijkelijke liederen getui genissen waarschuwende roepstemmen. Menig ten die toestroomen. Vooroordeel bezwij kend. Satan huilend Heiligen zich verheugend en te hulp snellend. Ververschingen tegen maligen prijs. Vrij entrée in de vergaderingen overdag er wordt met de tamboerijn rondgegaan voor een collecte Bij de avond bijeenkomsten zilver-collecte aan deur. Vele bladen behelzen het volgendebijna ongeloof haar bericht. In Egypte woont een inlander, die 120jaren telt. Hij leverde brood aan de Fransche troepen die zich onder Napoleon in Egypte bevonden en was getuige van den slag bij de Pyramiden. Gezond van lichaam en vroolijk van hart gaat hij elke week nog te voet een bezoek afleggen op drie uren afstand van zijne woonplaats en js hij nog onlangs met een incisje van 20 jaren ia hel huwelijk gelreden. Hit 's Graven ha ge. wordt gemeld: Er wordt gezegd dat een der voornaamste reeders en fabrikanten te Scheveningen gefail leerd is met cm passief van niet veel minder dan een millioen en dal hij op reis is zonder zijn adres achtertelalen. Volgens de on- dits zou hijgroot muziekliefhebber en warm voorstander van onze Haagsche opera gelukkig slechts éénc opera-dame. met wier schoone gaven hij sedert lang dweeptezoodat hij haar in het vorig jaar ongeveer eiken avond ren bouquet of corbeille inet bloemen deed aanbieden hebben meegenomen maar daaarentegen zijn echtgenoote en kindertjes hebben achtergelaten. Zekere heer M gehuwd met mej D.had sedert eenigen tijd een vurige liefde opgevat voor de vriendin zijner cgü en buurjuffer mej. S. Hij had 'tionge meisje zijn geheim niet slechts geopenbaardmaar zelfs voorstellen ge daan om... te vluchten ver weg Hoe juffrouw S. er over dacht, weet men niet, maar haar broeder, een flinke ridderlijke jongente Brussel studeerende, vernam er iets van en kwamnaarden Haag oin den heer M. een duchtig pak slaag toe te dienen. Dit geschiedde hij een ontmoeting in onze tWitte" en er volgde eene uitdaging op tot een duelde getuigen kwamen alles overeen (liet waren de luit. L en van der B. en twee Belgische officieren); het tweegevecht zou op de Limburgsch Btiilsche grens plaats hebben waar door hel feil onstrafbaar zou worden Maar wat gebeurde'? Op den voor 't duel bepaal.len dag ontvangt de heer S. te Brussel een telegram dal M. zich terugtrekt en niet komt. Hij ging dus niet naar de afgesproken nla.its. Maar M. en zijn getuigen waren er wel. Vermoedelijk had mej. S.om den jongen inan die 't voor de eer zijner zuster opnamte behoeden voor het moordend staal van den verleider3. in de zonderlinge positie gebracht van afwezig Ie blijven op hel appèl en zoo den schijn eener lal hartigheid op zich Ie laden. Weldra echter helderde zichfliet gebeurde op Nauwelijks was S. op de hoogte gebracht oi hij eischic een nader tweegevecht (onder oveilegging v.in het bewijs dal hij was misleid) en dit duel moet nu inderdaad hebben plaats gehad moet daarbij een lichte verwonding aan liet hoofd hebben bekomen. Dat inliisselien M veel dieper is ge troffen in de schatting van alle eerlijkezede lijke lieden De GRIFFIER der Staten van de provincie UTRECHT. Brengt, als daartoe gemagtigd, Ier kennis van de daarbij belanghebbenden, dal de be- grooling der enkel provinciale eu huishoudelijke inkomsten en uitgaven voor 1888. goedgekeurd bij koninklijk besluit van 27 Augustus 1887, n°. 24, tegen betaling van 40 cents per exem plaar ter Provinciale Griffie verkrijgbaar is gesteld Utrecht, den 0. September 1887. De Griffier der Stalen voornoemd DE KOEK AMERSFOORT. 12 September 1887. HH. MM. de Koning en de Koningin inet het Prinsesje en gevolg worden Vrijdag 16 dezer middags 4 uren in de residentie verwacht Z. M. zal de zitting der nieuwe Kamers Maan dag 10 September in persoon openen. Zaleidag I5dezer zullen te 1 uur des namid dags de nieuw benoemde leden der heide Kamers den eed in handen des Koningsin de groote zaal ten puleize in het Noordeinde afleggen. Z. M. heeft eervol ontslag verleend, op zijn verzoek, aan den 1 en luitenant kwartiermeester R. G. Vereélewel de Witt Hamer, van het per soneel der inil. adin. hij de landmacht, op non-activiteit. Z. M. heeft benoemd tot burgemeester der gemeenten [hinnik Odijk en Werkhoven den heer Mr. G. C. D. R. baron van llardenbroek. Vrijdagmiddag keerden per extratrein te Amers foort terug de staf der 2 afdeeling en de 5. en 6. batterijen van hot 1. reg. veld artt, sterk van 12 officieren 166 onderofficieren en minderen, 152 paarden en 17 voertuigen, en een deta chement ordonnancen sterk I officier30 on derofficieren en manschappen met 32 paarden In de Dinsdag jl. gehouden jaarl. alg. verga dering van de Afd. Amersfoort der Maalsch. Tot bevordering der Toonkunst werd aan de orde gesteld dc rekening en het verslag over 't afge- oopen maalsch. jaar. De rekeningsluitende met een voordeelig saldo van f9,78, wijst we derom eenigen teruggang aan in de financiën der afd welke chronische kwaal alleen is op te heffen door vermeerdering van het ledental. Met de aan de rekening toegevoegde begroeting voor 1887,88 blijktdat voor uilvoeringen in het aanst. seizoen p, m. f80.zou beschikbaar blijven, een bedrag, dat, evenals ten vorigen jare, weder aanmerkelijk moet worden overschreden. De heer Hompel werd mei alg. stemmen als be-

Amersfoortsche Courant | 1887 | | pagina 2