Donderdag 15 September 1887. J\i 5647. Politi-ke Revue. s/T ISUklIlUET VW DGIZKD MIK. 'V, - Uileever h. van clbkpp to AineiHioort. Dit lil.nl viTHchjnt Maandag on Dontltrdajmidlag. Aimnnpranat per 3 maati.lrn f po.l 1.15. AiiiPrleuliPn1-8 regel. 81 Ct.. elke r-g-l „,,,r 10 Cte gr pbwUrui.nln *.H.r r.iiiea ea unjere et.da iurigtiag grwliiedt lioogere pnj,l. r< ulllrip."-!.! e„ Duteigni A l, p,.r ngel fc Cu Hecl.»e. per regel 25 Cu A/: i"" Bureau MUURHUIZEN u. hoek Kortegracht, Wijk B 60. De Fmnsclie minister van Oorlog heeft een verstandig woord op den lof laten volgen, dien lm heelt toegezwaaid aan allen, die hij de mo- bilisaticproel' waren betrokken. Immers hij gal ook te kennen dat niet alles was zooals het behoorde te zijn en beloofde tevens zijne beste pogingen te zullen aanwenden oiii daarin verbetering te brengen. 't Is nu er-liter te hopen dal deze woorden door de Kransclien zullen worden ter harte genomen en de overtuiging versterken om zoo maar spoorslags ge. n oorlog te beginnen Vele organen der Kransclie pers verkondigen steeds, evenals in 1870, toen de oorlog met Duitschland zou worden aangevangen, dal alles archi-prèl, alles tol in liet volmaaksle gereed was. zells nieuwe mitrailleuses waren er. Zij verwekten daardoor "ene stemming, die den vrede met bevorderlijk kon zijn. lift nieuws, dat te Parijs in omloop is, is dat de regeering zal overgaan tot de conversie der 4) pGt» schuld en waarsrliijnlijk zal besluiten een nieuwe leening aan te gaan. Hel Journal des Dól Mts gal een artikel over den (in.iiicieelen toe stand dat als dc voorbode van de ollirieele af kondiging der conversie beschouwd kon worden en tevens bestemd om de natie op het te ver wachten nieuws voor te bereiden Ken gedeelte der leening zou zoo verzekert men bestemd zijn ten behoeve der buitengewone liegrootingter wijl de rest zou aangewend worden tot dek king der vlolteude m bold. Hei Petit Journal is in F.lzas Lotharingen verboden. Genoemd blad telde in bet Kijkslund 71 HM) abonnés Ook de Gazeta Warzawska is door de regecring van bel Itijksland op de lijst der verboden or ganen gesteld. De Strassbuigcr Post komt er tegenop, dat thans ook jarhtaclen worden geweigerd aan die Kranscliendie nog in bel rijksland wonen en die zich steeds onthielden van elke politieke bemoeiing. Op ben bad de regeering meent men geen jacht moeten maken. llit bel programma voor eens algemeene verga dering der socialistische partij in liet aanstaande FEUILLETON. Dreiholz zag op de betaultafel het kleine Rngelsche schrift, nam hel bankbiljet in de band en bekeek liet zoo nauwkeurig, dat de bankier hem vroeg: «Meent gij dat liet bank biljet valsclt is. mijnbeer Dreibolz «Neen!" antwoordde deze. «liet is eerst voor korten tijd door mijne handen gegaan, en ik wilde mij overtuigen, of liet werkelijk het zelfde is." «Dat is wel mogelijk. lTw kassier heelt het onlangs bij mij omgewisseld Dreibolz ging hoofdschuddend naar het kan toor. Dal was toch zeer merkwaardig, zeer in 't oog vallend «Herinnert gij u misschien, of de heer Friedel in goud ol in papier betaald heeft?" vroeg Dreibolz iu den loop van den voormiddag als 'l ware zeer toevallig. «Hij heel) eene kleine onnauwkeurigheid in zijne boeken gevonden en vroeg mij inlichtingen." tierhofer voelde hoe al liet bloed uit zijne wangen week. Hij klemde zich in zijne ver warring aan den slroohahn eener leugen. «Zoo ver ik mij herinneren kan, heelt hij in goud betaald." Steeds vorsrhender en strenger richtten zich dn oogen van den ouden lieer op hel bleeke gezicht van zijn collega. Do bezorgdheid van een getrouwen wachter voor hel eigendom van zijn heer was in hem ontwaakt. Zijn plicht gebood Item te handelen, ofschoon hij ook den collega gaarne zou verschoond hebben. najaar blijktdat de bijeenroeping is uitgegaan van dejsocialistische afgevaardigden in den rijksdag. Hel stuk i> echter niet alleen onderieekend door hen maar ook doorvroegere socialistische afgevaardig den. Voorts worden vijf bekende leden er in ge noemd hij welke men zich uiterlijk 15 dezer moet hebben aangemeld om aan de debatten te kunnen deelnemen. Te Philadelphia zijn toebereidselen gemaakt voor liet vieren van bet eeuwfeest der constitutie. De feesten zullen beden beginnen met een gmoten optocht, voorstellende den oniwikkelings- gang der verschillende bedrjjven in de Unie ge durende het honderdjarige tijdvak Des avonds van dien dag zal de President der Republiek op plechtige wijze worden ontvangen. Morgen. Vrijdag zal eene wapenschouwing over .-lo.OOO man worden gehouden aangevoerd door generaal Sheridain. Zaterdag zal er. onder leiding van Cleveland, eene openbare bijeenkomst worden gehouden J in welke liet woord zal worden gevoerd door I hel lid van liet Hoog Gerechtshof, Miller. Daarop zal eene muziekuitvoering volgen aan welke een koor van 000 man zal deelnemen. De samenkomst zal door bisschop Potter van de Kpiscopialsche Kerk, met gebed geopend en door Kardinaal Gibbons met eene zegenspreking gesloten worden. T Spreekt van zeil dat er nog veel meer feesten zullen plaats hebben vooral banketten want de Amerikanen zijn ferme eters. De Russische minister van oorlog is te Warschau gekomen om de forten langs de Duiisclie en Ooslenrijksche grenzen te inspecteeren. Men ge- looi) dal hij een plan tot mobilisatie zal indienen. Uit Sofia wordt gemelddat de Prins geen plan heeft voor een reis door Bulgarijenoch door Europa hij gaat slechts een uitstapje maken naar Nillo. De slaat van beleg is opgeheven. Aan de «Morning Post" meldt men uit Weeenen dat Prins Ferdinand aan een vriend zou ge schreven hebben dat hij van plan is Bulgarije na de verkiezingen te verlaten. Wat men geiooven moet van alle tegen strijdige berichten is niet te zeggen Een vast «Gij zult er niets tegen hebben, heer Gerhc- I Ier,'' zeide hij op een morgen, kort en vast, j «als ik den heer principaal voorstel den vol- gendeo Maandag de kas op te maken, in plaats van op ultimo, welke wij Zondag over acht dagen hebben dan is er veel te doen, en er zouden ook gemakkelijk onnauwkeurigheden kunnen binnensluipen." Gcrhofer liet de pen vallen. Daar was nu het oogenblik, waarvoor hij gevreesd had in de vreeselijke nachten, waarop hij getracht had zich voor te bereiden en tegenover hetwelk hij nu toch weerloos stond. Dieiholz zeide geen woord en verliet het kan toor om naar bet vertrek van den principaal te gaan. Dit lag juist tegenover het kantoor van Gerhofer. Hij hoorde stemmen en voetstappen. Het angstzweet stond hem op het voorhoofd Nu was Dreiholz bij den principaal nu gaf hij zijne verdenking te kennen. En nu nu hoorde men de deur open gaande trappen kraakten onder zijn slap haastig trad de principaal liet kantoor binnen. Het was Gerhofer als hoorde hij de bazuin van het laatste gericht. Reeds wilde hij zich voor den principaal op de voeten werpen, toen hij zag, dat do heer Schmidt een zeer vriendelijk gezicht zette. «Dus Maandag willen wij de kas opmaken, omdat de laatste der maand op Zondag invalt. Morgen sluiten wij de zaak, het is immers mijn geboortedag. Gij komt met de andere luieren op mijn builen NN ij maken dan in de vroegte I eene jachtpartij en 's namiddags eten wij builen, i Gij komt toch'? Een dag in de frissclie lucht zal u goi .1 doen. Gij ziet er niet goed uit. Goeden avond, tot mot gen!" systeem van spionage schijnt iu 't leven geroepen te zijn legen hen die verdacht zijn van ami- Coburg gezindheid. Op last van den Bulgaarschen president- minister is de gewezen minister Radoslavoll' in hechtenis genomen daar hij beschuldigd wordt van hoogverraad, maar op bevel van den piins is hij weder in vrijheid gesteld. Een buitengewoon streng vonnis is door de correctioneele rechtbank te Mulhausen tegen twee Franschen geveld. Twee jongelieden van Saint Maurice in de Vogezen, hadden op 15 Augustus aan vrienden te Westerling Elzas een bezoek gebracht en door den wijn opgewonden hadden zij, naar huis teiugkeerende de «.Marseillaise" gezongen en «leve Frankrijk!" geroepen Twee Pruisische gendarmen hadden dit gehoord, en voordat de beide Franschen het Duilsche grond gebied verlieten, werden zij gearresteerd. Deze zaak is dezer dagen behandeld. De eene Fransch- man20 jaren oud, werd tot 15 maanden gevangenisstraf en 500 Mark boete veroordeeld, bij niet-betaling te vervangen door 100 dagen gevangenisstrafde andere 26 jaren oud tot 18 maanden en 1000 Mark boeieeventueel 200 dagen gevangenisstrafbeiden zijn boven dien solidair in de kosten veroordeeld. De aspirant-republiekspresident Domela Nieu- wenhuis is thans naar hel buitenland vertrok ken, naar vermeld wordt «lot herstel zijner in de Ulrechtsche Bastille geschokte gezondheid liet ware te wenschen geweest, dal hij dit maar «dadelijk" had gedaan, toen hij Utrecht verliet, dan zouden zeker de jongste wanor delijkheden, vechtpartijen enz te Rotterdam en elders niet hebben plaats gehad. Die volksleider heelt van vroeger en van de laatste paar weken veel op zijn geweten Nu hij ook nog de gratie, hem verleend, heeft beantwoord door zijne volksopwinding ontlok kende visites, maakte hij zich bovendien daar door schuldig aan grove ondankbaarheid. Een juwelier te Parijsdie gewoon was voor den nacht de kostbaarheden in zijn winkel in eene brandkast te sluitenontdekte, dat daaruit De koopman had zich de handschoenen dichtge knoopt en was zeker met zijne gedachten bij het leest van zijn geboortedag, waarbij hij al zijne bekenden sedert jaren gewoon was uil te noodigen, anders zou de sprakelooze verwarring van zijnen kassier hem hebben moeien in 't oog vallen. Hij verliet het kantoor met zijn gewoon opgeruimd gezicht. Dus Dreiholz had nog niet gesproken hij wilde het aan de leilen overlaten hem te overtuigen. Dat was nog een uitstelDrie dagen nog tot Maan dag En dan Hel was hemalsof dit »En dan zich als een ijzeren ring om zijn gekwelde her senen legde. Dan echter beving hem plotseling de moed der wanhoop hij moclil den Maandag, zijne schande niet oveileven! Was hij niet tot de jacht uitgenoodigd Hoe dikwijls is op de jacht reeds een ongeluk ge beurd Wie behoefde aan zelfmooid te denken als zij hem dood naar huis brachten Het lot zijner vrouw viel hem evenwel zwaar op net hart. Maar was zij minder beklagenswaardig, als hij leefde als een weggejaagde diel. misschien wel als een beschuldigde, een gevangene Zijnen piincepaal wilde hij een brief achterlaten met ae bekentenis zijner sclm'd en het verzoek, de oorzaak van zijn uiteinde voor zijne vrouw te verzwijgen s Avonds, toen hij thuis kwant, vond hij een bi if. van zijne vrouw. Zij schreef met innige dm.kbaarheid. hoe snel haar genezing vorderin gen maakte, hoe zij zich van dag tot dag krachtiger gevoelde en als een volkomen ge zonde, Irissclie erhigenootc naar haren man hoopte terug te kei ren. Dus w as het offer hel offer van zijn leven en zijne eer dan

Amersfoortsche Courant | 1887 | | pagina 1