jsi 56(>5. Maandag 7 November 1887. Uitsover A. H. VAN CLEKFF to Amersfoort. Politieke Revue. Zeer gelukkig was dezer dagen de lersclie afgevaardigde 0 Hrien in korten Iij«l vermaard geworden in eene rede le Kanturk. Hij spoorde naluuilijk zijne huurders aan tol verzet legen de dwangwelwat kwaad is in de oogen der Engelsehen maar hij wilde geen geweld en dat is een goed pun «Wij moeien", zeide hij «de dwangwelmaatregelen bestrijden wij moeten strijden voor de vrijheid met de wa penen tier vrijheidwij moeten toonen en aan de wereld bewijzen dat wij liet vaandel van onze heilige zaak zoo hoog weten le houden dal misdadigers hei niel kunnen bevlekken en onderdrukkers hel ons niet ontnomen." En hij eindigde mei deze fraaie beeldspraak: «Wij Iersche afgevaardigdendie men arresteert en gevangen zeiwij zijn als hel zeeschuimdat het geweld der golven toontdie ons dragen wij zijn als de klokken die alarm luiden bij storm aan eene gevaarlijke kusl. De geheele staatkunde van 't Engelsclie gouvernement tegen over ons schijnt geïnspireerd door hel bijgeloof der bewoners van Cornwallis, die meenenden orkaan le bedwingen door de klepels van de alarmklokken vast te maken." Een dag later zat O'Brien gevangende En gelsclie regeering bad weer eene alarmklok belet te luiden. Zijne gevangeneming gaf aan leiding tot een schandaalwaarvan met een paar woorden is melding gemaakt. Wegens zijne bekende rede te Miichellstown was O'Brien tot drie maanden gevangenisstraf veroordeeld. Hij kwam in appelmaar het gerechtshof le Midlelown bevest''de het eerste vonnis. O'Brien wildetoen de uitspraak was voorgelezende zaal verlatenmaar in strijd met het recht hie'd men hem vast. Zijne verdedigers wezen er opdal dit niet mochtzoo lang er geen mandaat van gevangeneming tegen hem was uitgevaardigd maar de president van de recht bank gaf den agenten last om O'Brien bij den kraag te houden en r.am de verantwoordelijk heid op zich Intusschen werden de stukken opgemaakt, die deze gevangeneming moesten wettigen en O'Brien ging naar de gevangenis waar hij niet driemaar vijf maanden zal doorbrengenomdat hij intusschen door eene tilaj mi lioH.tfrJayiMaj I -rt rr-rh AO Co.. „ik* r i r.i jKidnrn mtru inrigtiiig prr rr/rl |5 Ots. Reclames por andere rechtbank nog tot twee maanden dwang- arlieid is verooi deeld. Het is onnoodig er bij te voegenda! bel volk de rechters uitfloot en gaarnezoo de politie bel niel verhinderd bad, den veroordeelde in triomf zou hebben rond 1 gedragen. Nu kon het slechts het rijiuig volgen tol de poort der gevangenis van Cork. De Bulgaarsche Sobnnje heelt het adres van antwoord op de troonrede aangenomendaarin wordt de innigste dank aan vorst Ferdinand betuigd Een gemakkelijke wijze om iets als met algemeene stammen aangenomen le be schouwen is wanneer al de leden der oppo sitie voordat het tot een stemming komtde "trgaderzaal verlalen. Dit was hier het geval Het opperste gerechtshof der Vereenigde Staten heeft het beroep in cassatie der anar chisten van Chicago verworpen. De doodstraf door ophanging zal dus worden voltrokken tenzij de gouverneur van Illinois kwijtschelding daaivan verleene. Uit Tanger wordt gemeld dat de Sultan van Marocco weder lijdende is doordat hij zich te veel vermoeid heelt met zich den volke te ver- toonen. Er zijn nog tal van hooge ambtenaren ge vangen genomeno. a. een broeder des Sul tans, die tijdens zijn ziekte tegen hem samen spande Tal van vrouwen des Sultans zijn door typhus aangetast. Nog vóór het einde des jaars hoopt men dat de conlerenlie over Marokko te Madrid zal plaats hebben. FEUILLETON. TOONEEL en WERELD. 11 door S. •Vrienden, Ange, vrienden: dal woord heeft zulk eene diepe beteekenisterwijl het zoo licht vaardig wordt uitgesproken Ja zekerAnge gij zult wel vrienden verwervenvele zelfs doch maar laat ik uonschuldig kind niet mededeelenwat zich dikwijls verbergt onder den schijn van vriendschap. God behoede u om ooit tot die wetenschap te geraken want dan is zij duur gekocht. Tot dergelijke kennis geraakt men gewoonlijk ten koste van het ge loot aan de mensrhheidEn somber blikte de jonge man naar den grond want onwille keurig kwam bij hem weer de gedachte op wat een vr iend des huizes hem ontnomen had. •Wat zegt gij nu van zulk een stijfhoofdig meisje, dokter?» vraagde mevrouw Rittinger wrevelig. »Zelfs naar u wil zij niet luisteren en kunt gij het nu begrijpen waarom ik steeds zoo zenuwachtig en opgewonden ben Ten koste echter van den huiselijken vrede zal ik haar nooit mijne toestemming geven, zoolang ik leef. om het tooneel le betreden. Als ik er niet meer zijn zalmoet zij zelve weten wal haar te doen staatmijne macht reikt niel tot over het graf heen. Misschien slaat zij dan acht op de waar schuwingen van hendie hel wèl met haar meenen. Ik heb mijn plicht gedaan.» Deze verstandige woordenwelke niet van grond ontbloot waren, werden echter op zulk eencn scherpen krassenden toon uitgesproken, dal zij eenen onaangename»! indruk maken inoes- fn 1877 trouwde de Berlijnsche portretschilder Richard K. mei een beelschoon meisjefreule Adolphine v. M. De weelderigheid en verkwis- tingszucht zijner vrouw alsmede de waarlijk vorstelijke huishouding noodzaakten den man uitgaven te doendie niet strookten met zijne inkomsten. Zoo geraakte K. steeds dieper in de schulden en liet zich ten slotte verleiden valsche wissels le maken. Het huwelijk der beide echtgenooten wasofschoon K. met hartstoch telijke liefde aan zijne vrouw en het eenige kind, een jongen, hing zeer ongelukkig. Weldra wist de werelddat mevrouw K. betrekkingen met ten terwijl de minachtende bewegingen, welke zich daaraan paardendien indruk nog ver meerderden. Bijna onwillig nam de dokter ziju hoed en stond op. Hij drukte mevrouw Rittinger met eene lichte buiging de handhaar nogmaals kalmte aanbevelende. Ange legde half aarzelende hare hand in de zijne en een donkere blos bedekte voor een oogenblik haar bleek gelaat, toen zij den druk zijner vingers gevoeldedie de hare vast om sloten. Verward sloeg zij het oog lot hem op zoodat haar blik den zijne ontmoette en daarin las zijdat het vuur in zijne ziel niet uitge doofd wasmaar dat hetbedwongen met alle kracht, niet opflikkeren mocht. Nadat de dokter beloofd had om den vol genden dag te zullen terugkomenverliet hij de beide dames. Op mevrouw Rittingers lofredenen over den jongen man antwoordde Ange zeer weinig; zij kende nu eenmaal de zwakke zijde harer moe der die spoedig niet iemand ingenomen was als deze slechts hare meening deelde. Er verliepen eenige dagen zonder dat er iels bijzonders voorviel. Anges voel werd beter en in zooverre zelfsdat zij weldra de canape, mocht verlaten. Mevrouw Rittinger echter ge voelde zich meer en meer ongesteld en zells Angedie gewoonlijk niet veel hechtte aan die aanhoudende klaagliederen over hooldpijn. zwak te enz., wijl zij ze reeds sederl jaren hoorde, begon zich ernstig ongerust te makenhetgeen niet minder liet geval was met dokter Braun die do dames dagelijks bezocht De zwakte nam zoozeer en zoo snel toe, dat Bureau HUURHUIZEN i» nu. hoak Kortegracht. Wijk B eenen cavalier onderhield, en het toeval verraadde den le eurges el-len echtgenoothoezeer hij door de vrouw die hij boven alles bemind bad bedro gen was Eene echtscheiding was noodzakelijk en thans eerst zag de beklagenswaardige de diepte van den afgrond waa rin hij zich geworpen had. Daar de wissels niet gehonoieerd weiden, deden de schuldeischers aangifte bij de justitie en liet bleek dal K. valsche namen onderteckend had. Hij werd gearresteerd en door het gerechishol tot eenige jaren tuchthuisstraf veroordeeld Zijn jon gen. de eenige schat, die hem gebleven was, werd bij eenen bloedverwant gebracht terwijl zijne ge seheiden vrouw steeds dieper zinkend mei een harer tal, ijke minnaars korl voorde veroordeeling naar het buitenland ging. Voor eenige weken nu was de straftijd bijna om en in het begin van de volgende maand zou K.die zich overigens voor beeldig in de gevangenis gedragen had ontslagen worden. Gebroken naar geest en lichaamhad de ongelukkige man slechts de eenige gedachte, na bekomen vrijheid met zijn geliefd kind in stille afzondering te kunnen leven. Daar weid hem dezer dagen le treurige lijding medegedi-ell dal zijn kind plotseling aan diphlheiïtis gestorven was. Bij deze lijding viel K die hierdoor zijn eenig levensgeluk had verloren bewuslloos neer. Een beroerte had een plotseling einde aan zijn leven gemaakt. Dat de «eerlijke" vinder «verplicht" is, ge vonden voorwerpen terug te brengen zal een man te Breda met schande leeren. Onlangs verloor een dienstmeisje aldaar een gouden horloge en zij plaatste eene advertentie daarop werd een naamloos antwoord ontvangen hou dende de vraag op hoeveel belooning de eer lijke vinder kon rekenen. Men repliceerde f 10. Maar toen hij met zijn buit om de belooning voor zijne eerlijkheid kwamwas de politie aanwezig om proces verbaal op te maken. Het kan hem tol 160 boete kosten, ja zells3jaren gevangenis. Bij het 3e reg. huzaren te 's-Hage zijn eenige zadels van Hongaarsch model in beproeving, welke het voordeel opleveren dat de sabel en de kara bijn beide aan den zadel en niet meer aan den man zijn bevestigdzoodat de ruiter vrijer in zijne bewegingen is. mevrouw Rittinger weldra het bed niel n;eer kon verlatenterwijl hevige benauwdheden de zieke bovendien zeer afmatten. Dokter Braun, niet geheel willende verhouwen op eigen ken nis, had een consult met een beroemden pro fessor gehouden, doch deze was met hem van meening, dat de kunst hier weinig vermocht. Ook de lijderes zelve gevoelde dat hare dagen geteld waren en hel scheen, alsof dat bewustzijn haar zachter stemdetenminste nu en dan wierp zij liefdevolle blikken op hare dochterdie dag noch nacht van hare zijde week Annie Waldheim vergat hare vriendin niet want eiken dag bezocht zij haar en sprak haar van hoop op beterschap, waai aan zij echter zelve niet geloofde Ofschoon er tusschen mevrouw Rittinger en Ange nooit die innigeteedere liefde beslaan had, welke menigmaal of liever bijna altijd tus schen ouders en kinderen gevonden wordt zoo was Ange echter zielsbedroeld bij de ge dachte dat hare moeder wellicht sterven zou. En, toen dokter Braun haar eindelijk in duidelijke bewoordigen te kenn< n gatdat de zieke niet te meer te redden waskon zij zich met de gedachte verzoenen van haar te moeten missen. Alle andere denkbeelden schenen op den achtcr- Srond geiteden te zijn en als zij aan hel bed er kranke zatdan staarde zij met innig mede lijden op dal bleeke uitgeteerde gelaat, terwiil zij een vurig gebed om herstel lot God afzond. Weldra was ook de laatste zweem van hoop vervlogende benauwdheden werden heviger en herhaalden zich vakerzoodat zells Ange dikwijls wenschledal de zieke eindelijk rust zou vinden.

Amersfoortsche Courant | 1887 | | pagina 1