.\f 50G4. Donderdag 10 November 1887. E Uitgever A. Dit blad verechtjnt Maandag en Donderdagmiddag. Abonnement per 3 maanden f\.—. Franco per H. VAN CLEEFP p0#t /U6- A,lï'"l«nti?'>t-« »g«l. 60 CL.; elke regel meer 10 Cua; groole letter, naar plaatiruimtevoor randen en andere entra inrigting grichiedt hoogere prijsberekening Legale olllciede en onteigen Adv. per regel 15 Cta. Reclame, per regel 25 CL. Af,, nummert 10 CL. hO0k KortegraotltWijk P 00. te Amersfoort. Bureau: MüüRH UIZEN SPAARBANK. Het bestuur zal zijne eerstvolgende zitting houden op MAANDAG 14 NOVK\lDER o. k. ten Raadhuize te Amersfoort, des namiddags van 12 tot 2 ure A. .1. ROSSecretaris Politieke Revue. Voor een schillet end gezelschap hield Vrijdag avond de Afrika-reiziger Wissmann in de aa:d- rijkskundige verceniging Ie Herlijn zijne eerste openbare voordracht o\er zijren jongslen tocht door Alrika, die verscheidene jaren had geduurd. Hij schelste hoe hij vier jaar geleden in op dracht van den koning der Delgen met eene uit circa duizend man beslaande expeditie zijne reis aanvaardde in West Alrika ten zuiden van den mond van den Kongo. Van daar doorvorschle hij hel oppergebied in hel stroombercik van de Kassaïriviereene der grootste zuidelijke bij-ri vieren van den Kongo. Daarop doorsneed hij hel zuidelijke Kougobekken ten deele op de reeds zes jaren vóór hem hel eerst afgelegde route Hij kwam aldus bij hel Oosi-Alrikaansche zeegebieden bereikte nu over de reeds be kende waterwegen en karavaanwegen den Zam besi om langs dezen den Indischen Oceaan te bereiken. Onder zijne mededeelingcn waren de belang wekkendste dal sedert zijne laatste reis in Cen traal-Afrika alzoo sedert 5 jaarzich aldaar onder de voortplantende inwerkingen der Kongo- cxpedilies het kaïakter eener reeks van neger stammen reeds lot hun nadeel veranderd is. Slavenhandel en men chenj; clilen hadden zich vermeerderd. Als ruilmiddelen werden nu nog hoofdzakelijk vuurwapenen en kruit verlangd tol nadeel der blanken Onder vele gcveclilen en door pokken-epide mieën en hongetsnood sterk ingekrompen be reikte Wissmanns expeditie de oostkust. VViss- rnann constateerdedal in Cenlraal-Afrika in den loop van de laatste jaren vreeselijke hon- gersnooden en epidemieën grootevroeger dicht bevolkte landstreken geheel ontvolkt hebben. In den loop zijner voordracht had hij her haaldelijk gelegenheid om onder luiden bijval van de vergadering zijnen hartelijken dank uit te spreken voor ae nobele gastvrijheidwelke FEUILLETON. TOONEEL en WERELD. 121 door S. «Angekindbegon de stervende na eene kleine pauze.... «het zou dwaas zijn om ons zeiven diets te maken dat er tusschen onsdie lielde en eendracht ;eheerscht heeltzooals zulks gewoonlijk jij ouders en kinderen het gevalis. Wie daarvan de meeste schuld heeftwillen wij nu nietnagaanliet teil beslaat of heeft beslaan. Alvorens ik je echter verlaatwil ik je nog éénmaal vragen kan niets je verhinderen om het looneel te be treden zelfs niet de bedede vurige bede van je.... stervende moeder.» <0, God, mama kreet hrl meisje. «ZieAngehet zoumij zoo hard. val len om met de gedachte te sterven dal je tooneelspeelster werd. Kind bedenk tochwat je dan wachtO hoe gerust zoude ik mijn vermoeid hoofd neer leggen als ik wistdalgij verzorgd waart....» voegde zij er bij, terwijl zij de oogen sloot «Mevrouw mevrouw vermaande de dokter, «wees kalm. wees bedaard.» Wilt gij dan de belofte afleggenAnge.» begon de zieke wederom na eene korte pauze, »dat gij u nooit nooit aan het tooneel wij den zultdal gij een kalm, tevreden leven leiden wilt Zeg, Ange antwoord mij Maar, mama, gij weet toch wel dal wij geen vermogen bezitten. Tol 1 hebben allerwege de beambten der Nederlandsehe fac torijen in West-Ah ika zoowel hem als zijnen beroemden landsman, den helaas overleden rei ziger Pogge, vei leenden. Bij hel onderzoek van hel Kassaïgehied was cenigen lijd de heer Giesser, van dc llollandsch A frikaansche Maatschappij, een van Wissmanns begeleiders. Over de omstandigheden van den Congostaat bewaarde Wirsman het stilzwijgen. In de Fransche Kamer der algevaardigden had de interpellatie plaats in zake de mobilisatie van het zevende legercorps. Na eene levendige beraadslaging en het voorstellen van diverse motiën nam de Kamer het eerste gedeelte van eene door de regeering aangenomen motie aan. De Senaat heelt liet wetsontwerp betreffende de conversie der 4$ pel. rente met 202 tegen B6 stemmen goedgekeurd. Eindelijk zal dan toch de Czaar te Berlijn komen om zijnen ouden gekroonden broeder te bezoeken en voor zeker wordt gemeld dat dit de volgende week geschiedtterwijl men meent dat zoowel van Giers als Bismarck bij de onimoeling zullen tegenwoordig zijn. 't Is blijk van courage dal de Czaar dit uit stapje maakt. Want 't dynamiet is evenzeer bruikbaar in Pruisen als in Rusland. Men kan het er echter voor houdendal de Pruisische politie niet minder wakker is dan de Russische. Uit 's Gravenhage wordt gemeld Zaterdag 5 Nov. waarop de grondwets herziening door de Eerste Kamer werd aange nomen zal ongetwijfeld in het staalkundig leven van Mr. J. Heemskerk Az. de gelukkigsle dag zijnnu hij zijn zoetsten droomzijn hoogste aspiratieeen nieuwe grondwet waaraan zijn naam blijft verbonden, verwezen lijkt ziet. Men heeft vroeger in ernst of spot tend gezegddat daarna een zeldzame onder scheiding den premier wachtik weet niet in hoever 't zoo ismaar dal hij het land aan zich heelt verplicht door het volbrachte werkis zeker, liet is een meesterwerk dat door den heer Heemskerk is verricht. Het is nu maar ie wij onze uitgave» voor 9/io deel bestreden van de rente van een kapilaal uwer overleden peet tante die immers de dwaze beschikking heeft gemaaktdat het kapitaal bij uwen dood aan een weeshuis overgaat. Waar moet ik dus van leven »Jadat is waar ook ik had het ge heel vergetenzuchtte de kranke •Beschik vrij over mij en mijn vermogen mevrouw,» begon de dokier zacht; maar Ange wendde zich haastig om en terwijl zij hem ern stig aanbliktesprak zij haastig op vasten doch fluisterenden toon tot hem Neen, ik dank u, bied dat niet aan, want ik zal er nooitnooit gebruik van maken. Na het voorgevallene tusschen u en mij kan en mag daarvan geen sprake zijn.» >Angewaagde hij het in hel midden te brengen. »Neenmijn besluit is onverzettelijk, nooit wil ik een cent van uw geld aanrakendus zwijg over dat onderwerp terwille nu ter wille van nieuwe tegenkantingenwelke mij dat voorstel zelfs jegens mama zou uitlokken »Wat zegt de dokter, Ange?» vraagde Me vrouw Ritiinger. >Ochnietsmamn. Ik kan u echter die toezegging niet geven hoe gaarne ik ook wil. daar ik overtuigd bendal ik mijzelve ten gronde richt. Verlang alles van mij, moeder, maar dat niet, dat ééne niet.» En smeckend sloeg zij van de stervende het oog naar den Sokter, die in deze weigering de wanhoop hoorde welke haar hart was binnengeslopen. »lk zal goed en braaf blijven moederdat zweer ik hier aan uw doodsbed. Mocht de ver hopen dal de minister zelf zal waken legen 't verbleeken van hel aureooldat zijn kabinet op dit oogenblik omgeeft. Daarvoor beslaat ge vaar en hij kan dil afwendenindien hij de afkondiging der nieuwe grondwet bespoedigt. Hoezeer het leven van de studeerendc jon gelingschap aan de Engelsche hoogescholcn ver schilt van dat der Duilsche of Nederlandsehe studentenblijkt uit de volgende bijzonderheden, die daaromtrent worden medegedeeld. De stu denten aan de universiteit te Cambridge slaan onder streng toezicht van de professoren («fel lows» genaamd) en zijn o.a. verplicht om in week 4inaal en des Zondags tweemaal naar de kerk te gaan Zooals hier te lande oude menschen in een hofje wonen hebben de stu denten hunne kamers in het «college»-gehonw. Dit gebouw heeft een groote keukenwaar hun eten wordt toebereid en een eetzaalwaar zij middagmalenterwijl de professoren aan eene apaite tafel in dezellde zaal zitten: praten de studenten te hard. dan worden zij zeer heleeld verzocht minder luidruchtig te zijn In hel ge bouw bevindt zich ook eene kerk, de zg. »elia- pcl.» zoodat de universiteit als het ware eene kolonie vormt. Wanneer de studenten het wa gen om over de grasperken te loopendie op de binnenplaatsen zijn aangelegd moeten zij een shilling boete betalen. De opbrengst van deze boelen dient voor den aankoop van hoe ken voor de bibliotheek. Om 10 uur des avonds wordt de groote poort van het gebouw gesle ten. Zijdie lu.-schen tien en elf uur 's avonds bin nenkomen moeten drie stuivers boete betalen, tusschen elf en twaalf uur 4 stuiversrouir wie na twaalven thuis komtmoet vertellen waar hij geweest is en waar hij vandaan komt. De professoren hebben sleutels van al de stu dentenkamers en kunnen ongevraagd plotseling bij de studenten binnenkomen. Honden of andere huisdieren mogen zij niet hebben. Met de ge wone gemeentepolitie hebben de studenten niets Ie makendaarentegen wordt er over hen ge waakt door de zg. «Procters», een soort van universileils agenten. Wanneer een student, die een bijzondere uniform draagt, nl. een toga en een soort van bareter slordig uitzietkan zoo'n «Procter» hem aanhouden en er rapport van maken Op overtredingen van de hierboven leiding dreigen te sterk te zijn dan zal de ge dachte aan u en aan dit oogenblik mij de kracht verleenen om haar te weerstaan. Geloof mij als ik die belofte deedzou ik mijzelve tot een ellendigontevreden leven veroordeelenof haar moeten breken. Eisch dus dat van mij nietmoederdat smeek ik u bij de liefde welke gij in het diepst uwer ziel voor uw eenig kind koestert.» De lijderes richtte het matte oog naar den dokter, als wilde zij hem raad vragen. »U weet, mevrouw.» sprak deze eindelijk met eenen zijdelingschen Mik op Ange, «dat ik uwe meening omtrent het tooneel in hoofd zaak deel. Nu het mij echter gebleken isdat uwe dochter niet van haar voornemen af te brengen isgeloef ikdal het hel beste is om haar toe te geven. Hetgeen men door dwang tracht te belettenheeft menigmaal verkeerde, ja vaak zelfs tegenovergestelde uitwerking. Mis schien vindt uwe dochter het gelukdal zij zich daarvan voorsteltlaten wij hel ten minste hopen.» «Ja maar dokterzij staat zoo ge heel alleen, alleen op de wereld. Wie zal haar waarschuwen voor het kwaad dal zich soms onder de meest onschuldige..gedaante verbergt om des te zekerder denval van zijn slachtoffer te bewerkstelligen Wie zal haar ter zijde staan als zij miskenning en teleurstelling ontmoet als zij steenen ontwaart waar zij paarlen dacht te vinden Hel scheen alsof de naderende dood mevr. Ritiinger zachter stemde alsof de moedei lielde eensklaps bij haar ontwaakt was, want nog

Amersfoortsche Courant | 1887 | | pagina 1