Maandasf 5 December 1887. ju 3672. "feuilleton. Uitgever A. H. VAN CLEEPP te Amersfoort. Maand"9 ÜonderdagnuUaf. Abonnement per 3 maanden f\.-. Franco per oflliie»!» en onteigen. Adr. per regel 15 Cu. Reclame* per regel 25 Ctt. Af,, nummer Bureau: MUURHUIZEN cu hoek Kortegracht, Wijk B 60 K e ii ii i n u e v i ii K o n. Heden middag te 12 uur is te Amersfoort van liet li 11 is der gemeente afgelezen de volgende P U B U I C T I K. cWij WILLEM 111, bij dei/ratte Gods Koning der Nederlanden, Prins van Oranje- Nassau, Groot-Hertog van Luxemburg enz. enz. enz Aan allen die deze zullen zien ol hooren lezen salut Gedurende den loop Onzer Hegeering zijn vele belangrijke maatregelen genomen ten einde de bij tie Grondwet van 1848 gehuldigde beginselen leven en werking te geven. Inlusschen is hij de Grondwet zelve voorzien tlat hare herziening in den loop des tijds noodig zou kunnen worden. Na een nauwgezet onderzoek tolde overtuiging gekomen zijndedat eenige harer bepalingen voor do wetgeving en den gang der rcgeoi ing be lemmerend waren, hebben Wij niet geaarzeld cene nadere herziening der hoogs'e Staatswet te bevor deren en dank zij de ijverige medewerking der Stalen Generaalzijn thans elf wetten tot herzie ning der Grondwet op de door haar voorgeschreven wijze tot stand gekomen welke in de nummers 183 tot 19.1 van het Staatsblad van 1887 zijn op genomen. Wij verklaren, dat de in die watten vastgestelde bepalingen met de onveianderd gebleven hoold- stukken en artikelen der Grondwet voortaan en wel van het oogenhlik harer plechtige afkondiging, de Grondwot van het Koningrijk der Noderlandon zullen uitmaken. F.n hebben Wij goedgevonden en verstaan, ge lijk Wij goedvinden en verstaan bij deze <l;#rh; wellen van t» November 1887 (Staatsblad n°. 183 tut 193) Dji den 30»»'•November 1887 des middags te luaal/ uur in eene plechtige openbare zitting van den Hoogcn Raad der Nederlanden en van ieder der gerechtshoven en der arrondissements rechtbanken door den griflierzüllen worden voor gelezen en alzoo plechtig afgekondigdvan welke voorlezing proces-verbaal zal worden opgemaakt alsmede dal deze publicatie op hetzellde uur in iedere gemeente zal worden algelezen van de pui, ol voor de deur van bet huis der rjemeenle. Onze Ministers van Justitie en van Binnenlandsche Zaken zijn belast met de uilvoering van deze publi- jaiio. welke in bel Staatsblad zal worden geplaatst. Gegeven op bet Loo den 15. November 1887. «WI L L K M." Amersfoort, den 30. November 1887. Burgemeester en Wethouders T. A. J. VAN ASCII VAN WIJCK Voorzitter. W. L. SCIIELTÜS-, Secretaris. Dc BURGEMEESTER van AMERSFOORT Brengt ter kennis van de ingezetenen dezer gemeente, dal de door den provincialen Inspec teur van 'siijks directe belastingen enz. in Noord-Holland en Utrecht executoor verklaarde kohieren No. 4 en 5 van de PERSONEELS BE LASTING en liet kohier van het patentrecht over het tweede kwartaal van bel dienstjaar 1887 88 aan den Ontvanger van 's rijks directe belas tingen alhier zijn ter hand gesteld aan wien ieder verplicht is zijnen aanslag op den bij de wel bepaalden voet te voldoen. Gedaan en op de daarvoor gebruikelijke plaatsen aangeplakt le Amersloort, den 1. De cember 1887. De Burgemeester voornoemd T. A. J. VAN ASCII VAN WIJCK. Politieke Revue. In zijn boodschap zegt Grévy dat de in de kanier en den senaat gehouden stemming hem noopt zijn ontslag te nemen. Naar recht en plicht zou hij inoelen aanblijven maar orn een conflict te vermijden manen wijs heid en vaderlandse bliefde hein aan, toe le geven. Hij laat de verantwoordelijkheid over aan hen, die dit besluit noodzakelijk maken en doet een beroep op Frankrijk, hetwelk zeggen aal dat het zeker is den vredede ordede vrijheid le kunnen handlurvcn. Hij laat het te midden van hel gewapend Europa in staat om zijne eer en zijne rechten le verdedigen en zeker dat het langs verstan- digen weg de republiek kan handhaven Hij spreekt de:i wensch uitdat de republiek niet getroffen worde door de legen hem ga- richten aanval. Hij eindigt met zijn onlslag aan le bieden. De kalmte, die in Frankrijk heerschlwettigt de hoopdat de verkiezing van een president der republiek zonder stoornis der orde zal af- loopen ten rninsie wanneer de groole meer derheid der republikeinen het over een eandi- daal kunnen eens worden. Zooniet dan staan de Orleani-len gereed om met de verwarring hun voordeel le doen. Hun veldtochlsplan wordt als volgt beschreven Zij zullen stemmen voor de candidatuur, die het meeste vooruitzicht geeft, de republikeinen te verdeelen en den ontkeren toestand te ver lengen. Indien te Parijs en in andere groote steden hel volk in beweging kwam, zouden de Orlea- nislen hun steun verleenen aan het leger en de autoriteiten om de orde le herstallen en de instelling te begunstigen van een provisioneel gouvernementmet generaal Saussier of gene raal Gallilel aan hel hoofd. Indien geen repu- blikeinsch kabinet meester van den toestand kon blijven zouden de Orleanisten geen coup d'élat wagen uit vrees het land legen zich in le ne- 1 men veeleer zouden zij door hunne verbindin gen in het leger, de administratie en de magi stratuur, eene beweging in hel leven roepen ton gunste der monarchiedie zij dan hopen, dat bij de verkiezingen zoude zegevieren. De wegens oproerige daden in Rusland ver oordeelde 13 officieren hebben van den Keizer, die hun jeugd en verleiding in aanmerking nam, gratie ontvangen. Niettemin zijn zij lot eenvou dig soldaat gedegradeerdmaar zij kunnen door goed gedrag, den rang van oflier herkrijgen. Met de 5 veroordeelde cadetten ia, met uil zondering van één die niet meer officier kan wordenhetzellde gebeurd. De Duitsche landstorm wordt gereorganiseerd. De landweer, die krachtigewelgeoefende Duitsche reserveheeft zich in den Duitsch- Franschen oorlog vooral eenen naam gemaakt. TOONEEL en WERELD. 19) door S. Nauwelijks was liet bestelde gebracht en wa ren de glazen volgeschonken of von Greilstein hiel het zijne in de hoogte, terwijl hij uitriep »0p het welzijn van Viola Lilzler.» Alle jongelieden behalve Eugène ledigden ten halve hunne glazen waarna Maurice ver volgde »En. zoo ge wilt, leve Paula Ratnau de madonna van onzen vriend Eugène Sichlitz.» Houd op, Maurice», protesteerde Eugène, mijne woorden hebben u geene aanleiding kunnen geven om dat te beweren. Zij bevatten eene beleediging voor dc jonge dame die naar mijne bescheiden doch stellige meening te hoog staat om in een café onder een glas wijn besproken te worden.» »Nu, nu. dat kan voor het oogenbllk nog het geval zijn maar die cene Viola Litzler tot vriendin kiestheeft eene goede leermeesteres, dat weel gij ook wel, Eugène. Ik vind het echter goeddoch ik hoop dat Paula dan met Viola's lessen ook haar vroolijke manieren en levenslustig gelaat zal aannemendan voorspel ik ons prettige uren. En wacht gij zoo lang met haar te bezoekenEugène want gij zoudt eens le diep in die smachtende oogen staren hetgeen u tot dwaasheden kan verleiden »|k wil u liever dien raad gevenMaurice ik ben zeker dat gij dien eerder noodig hebt dan ik.» »Mi», hoor, vriendlief, zulke schoonheden Aan haar valt niet veel meer te reorganiseeren; men denkt, dal de «hervorming» wat haar be treft, zal uilloopen op verlenging van den dienst tijd. Anders ii het met den landstorm, welko alle mannen omvat van zeventien tot tweeën veertig jaardie niet bij 't leger of in de re serve dienen. De landstorm is niet beter dan onze vermaarde «rustende''schutterij en dat is veel gezegd. Dit «wapen» heeft geene wapens, geen uniiorm is niet geoelend het is ten slotte evenmin een wapen als de «Ruslende». Het schijntdat men deze ruslenden door den stevigen errn van Pruisische drilmajoors wil laten vatten en de rijksdag zal ongetwijfeld zijne toestemming geven tot dezen naar 't schijnt noodzakelijken maatregel. Maar dat alles beteekent voor hel Duitscue volk weer nieuwe opofferingennieuwe lasten. De gewapende vrede begint hoe langer hoe zwaarder te wegen op de belaste schouders van onze Duitsche buren. Hoe lang nog het is niet vreemd dal die vraag met steeds klimmend ongeduld herhaald wordt. Uit San Remo komen de laatste dagen niet dan goede lijdingen omirent den Kroonprins. Zijne krachten en zijn uitzieht liten niets te wenschen over en gunstig weder veroorloofde hein dagelijks uil '.e gaan. De Engelsche Siandard omvangt uit Berlijn de volgende mededeeling «Ik hen, tol mijn spijt, verplicht te melden, dalvolgens de meening van personendie geacht mogen worden den toestand goed te kennen de internaiionale toestand beschouwd moet worden als zeer ernstig. Deze meening wordt ook door de staatslieden in Oostenrijk gedeeld. De concentratie van Russische troepen op de Oosienrijksche grenzen gaat steeds voort." Men zal verstandig doen zich niet door dit beiicht te laien verontrus'en. De Russische beer bromt wel voortdurend maar durft niet bijten. En te meer niet, omdat hij zeker thans geen hulpt vindt bij vroolijk Fransje, die nu teveel gekibbel en brandstof in eigen land heeft. John Bul!broeder Michel en hunne Oos- tenrijksche en Ilaliaansche buren willen geen oorlog en tegen die overmacht van vredelievend heid is zelfs de grootste twistzoeker machteloos. trekken mij niet aan.» Bedaar, bedaar, overschat u zelf niet, het is meer voorgekomendat men zich sterker waande dan men is.» Daarvan kan hier geen sprake zijn. Ik wed met u dat ik weken, maanden lang met Paula Ratnau verkeeren zalzonder haar met andere oogen te beschouwen dan eene vreemde. Nu, wilt gij wedden om een fijn diner, dat gij of ik onze vrienden moet aanbieden.» «Ik dank u, zooals ik u reeds zeide ik eer biedig te zeer de vrouw in het algemeen.» »Nuwij nemen de weddingschap over riepen de jongelieden eenparig uil. «Goeddat zij zoo, of gij betaalt een cou vert voor mij of gij allen zijl mijne gasten, na een tijdsverloop van drie maanden. Vindt gij dat goed >Ja dat nemen wij aanstemden allen toe, terwijl zij opstonden en naar hunne hoeden zochten een tiental minuten later hadden zij het café verlaten. In eene der hoofdstraten van Ween en be woonde mejuffrouw Paula Ratnau de tweede verdieping van het winkelhuis des banket bakkers Erdmann. Dat eerzame echtpaardat zich in het bezit van slechts cene achttienjarige, bevallige doch ter verheugde had lang geaarzeld, voordal het de kamers aan eene actrice verhuurd had, maar het zachte»ladylike» voorkomen der jonge dame boezemde zooveel vertrouwen in dat alle bezwaren ter zijde werden gesteld. En inderdaadde goede lieden hadden tot nu toe geene oorzaak berouw over dien stap

Amersfoortsche Courant | 1887 | | pagina 1