weswslagcn. loodal ie geheel openlagen: hier en daar brandde ie midden van de kleine ruines nog een klein somber lichtje, t \Nns een treurig tooneel. doch dit is weldra, dank zij de doortastende maatregelen der autoritei ten bijna geheel verdwenen. Als een bewijs van schraapzucht kan worden medegedeeld dal aan liet station Ruinerwold jenever voor vijltien stuivers liet glas aan de vreeselijk ontstelde reizigers werd verkocht Trouwens moest men de meeste jenever voor de zieken bewaren Als curiosum diene nogdat toen s nachts de trein met gewonden en geredden te Assen halt maaktede conducteur met overslooi bare kalmte de portieren opende en het stereotype Kaartjes lieeren!» deed hooien. Voor de rechtbank te Leeuwarden heelt terecht gestaan D. K oud 22 jaren, bankwerker te Stads kanaal, omdat hij den 8 Aug. 1.1. als machinist in volkomen dronken toestand dienst heelt gedaan op den stoomtram van Sneek naar Heerenveen Dc conducteur Keimpe itiugina heelt de machine lot stilstand moeten brengen want onder liet rijden lag D. R. op de machine te slapen en toen hij van de locomotief verwijderd was, kon hij niet meer op zijne beenen blijven staan maar moest hij worden weggebracht. i)e subst. off v jus'itie mr. J. P. v. Outeren. zegt dat bekl. vroeger als machinist werkzaam was bij de staatsspoorwegen alsook bij de Hol landsche maatschappijen dat hij door beide maatschappijen wegens misbruik van sterken drank ontslagen werd. Spreker vordcide tegen hem wegens het dooi schuld gevaar doen ont staan voor het verkeer door stoomvermogen over een spoorwegveroordeeling tot 2 maanden gevangenisstraf De rechtbank veroordeelde hem tot ééne maand gevangenisstraf. Niettegenstaande de stoomfluit van een na derenden trein herhaaldelijk gildebleven te Veenwouden twee knapen onbewegelijk op de rails slaan. De vader het groote gevaar be merkende snelde in allerijl toe en wist door een lorschen ruk zijn kinderen nog juist bijtijds van een vreeselijken dood te redden, liet bleek dat de beide bengels gewed hadden wie van hen hel langst op de rails durfde blijven. Wijlen de heer Huijgen De Raadtonlangs te Salaliga overledenheelt a peu prés twee millioen aan contantenbehalve uitgestrekte en over 't algemeen prachtige landerijen nage lalen die onder zijn vijf erfgenamen moeien verdeeld worden Voor een dier landerijen bood de Chinees Ho Yam Loo nog onlangs twee mil lioen contant, maar wilde de eigenaar het niet onder de drie millioen loslaten. Ook de meeste landerijen en woonhuizen te Semarang, toebehoorende aan het M. N. huis. zijn bij genoemden Croesus voor 8 ton verhy- potheikd. Een ongeluk had in Aljeh in den nacht van den 14en op den 15en November plaats. De 1e luil-kwartierineester Lotichius was in den avond van den 14en op een partijtje gewee>t. vandaar huiswaarts keerendehad hij het on geluk, door de dui?ternis misleid indeAljeh- rivier te vallen en door een sterken stroom medegesleepteen jammerlijken dood in het water te vinden. Eerst den volgenden dag vond men zijn lijk. geval is. Daarenboven verzoek ik u dringend om den naam eener jongo dame niet op eene plaats te noemenwaar slechts overmoedige gesprekken gevoerd worden terwijl ik tot mijn leedwezen en mijne verwondering in uwe woor den meen te bespeuren, dat gij eene verkeerde uitlegging geeft aan mijne toevallige ontmoeting met mejuffrouw Ratnau. 't Is hier noch de gelegenheidnoch de plaatsom u desverlan- gend de noodige verklaringen daaromtrent te geven doch ik verwacht van udat ge geen voorbarig oordeel vellen zult. Daarop vertrou wende heb ik de eer de heeren te groeten.» En met eene lichte buigingzonder antwoord af te wachten, verwijderde de jonge man zich haastig. De jongelieden waren een weinig verbluf! over deze ernstige woorden en deelden elkan der daarover fluisterende hunne meening mede, waarvan de onbekende lot zijn zichtbaar leed wezen niets verstaan kon. Hij stond op met hel doe) om te vertrekken toen Maurice we derom door de zijdeur verdween, nadat hij met den kellner eenige woorden gewisseld had. Weinige oogenblikken later verscheen hij we- i°Tj' T® i0r8,ru^'{? zijne gezellin geleidde die onherkenbaar was door den langen mantel waarin zij gehuld was Zij sleepte zich met moeite voort, en het was zichtbaar, dat lij lijdende was. W0riU vtrvobjd. AMERSFOORTden 9. Januari 1888. Z M. heeft benoemd tol 1e luitenant kwar tiermeester bij de dd Schutterij te Amersfoort den lieer A. van Santbrinksergeant-titulair. Aan hel Rijkslelegraal'kuntoor te Amersfoort is in het afgeloupen jaar behandeld hel volgend getal telegrammen verzonden ontvangen88;>4 overgenomen en verder geseinde 929 te zamen 18GI5 Het getal telegrammen in 1887 was 19200 Door het Amslerd. Tooneelgczelschap onder directie der lieeren Gebr A. van Lierzal in Ainicitia te Amersfoortin plaats Donderdag 20 Januari e k. in een van de avonden d«-r daarop volgende week bij voldoende deelne ming op de circuleerende inieekenlijsl, worden opgevoerd Doktir Klaus, blijspel in 5 bedrij vennaar het Duitsch van A L'Arronge. door J. 11. Róssing. Dit stuk is een der beste en amusantste van liet repertoire en werd lallnoze malen te Amsterdam en vele boold en andere sleden onder uitbundigen bijval opgevoerd. Naar wij vernemenzal de wereldberoemde viool virtuoos Prolessor Wilheltnj in de eerste liellt der maand Februari te Amersfoort een concert geven. Het drama dat, blijkens nevensst. adv, in «de Arend" morgenDinsdagavond wordt opge voerd, is een der beste stukken van onzen nali- onalen tooneelschrijver J II. Rollage na.«r liet Fransch bewerktterwijl bet daarop volgend»; blijspel met zarg e*n der vroolijkste stukken van <len blij-pel ehrijver Kamphuizen is zoodat I et publiek zeer aantrekkelijk looneelgenoegen zal genieten. Naar men ons van bevoegde zijde mededeelt, zal, bij genoegzame deelneming, eerstdaags in Amicilia te Amersfoort, eene soirée worden gegeven door de Quartetvereeniging van de Utrechtsche aldeeling der Maatschappij tot be vordering der toonkunst. De leden van deze in de muzikale wereld wel bekende vereeniging zijn de hee en G. Veerman. J. H. A. Brinkman, S. van Adelberg en Ant. Bouman. Vrijdagavond had in het St. Agathaklooster te Amersfoort eene Zanguitvoering plaats van de St Gregoriusvereeniging der parochie van den H. Franciscus Xaverius. Voor eene stampvolle zaal zijn zeven nummers, allen van godsdien stige strekking ten gehoore gebracht. De uit voering was uitmuntend. De bronzen medaille voor 12jarigen trouwen dienst is uitgereikt aan den sergeant schrijver J. H. I.auret, van het 1e ieg. veldartillerie te Amersfoort in garnizoen. Ter gelegenheid van 's K^nings 71e verjaardag tullen de vereenigde wapens te Am»;rsfoori in garnizoen wederom een a*saqt geven dat nog schitterender belooft te zijn dan hel vorige Onze 6tadgenoote Mej. C. C Fröger heeft bedankt voor de benoeming tot onderwijzeres aan de op. lagere school te Vinkeveen. Ter gelegenheid van het 25jarig jiihilé van den heer R. Cruijff, te Amersfoort, als organist bij de Herv gemeente te Amerongenontving bij talrijke bewijzen van belangstelling. De heer Heinecken hield tijdens de godsdienstoefening eene hartelijke toespraak lot den jubilaris. Hij bracht den heer Cruijff hulde voor de wijze waarop hij het gezang bij de samenkomsten met zijn schoon orgelspel begeleidten sprak den wensch uit. dat de jubilaris nog lange jaren de gemeen'e moge slichten De bewoners van het armenhuis Ie Amerongen zijn door den heer Cruijff allen te dezer gelegenheid op vlcesch tulband en wijn onthaald. De plaatselijke politie te Amersfoort heeft in den loop van 1887 de navolgende strafrechter lijke vervolgingen ingesteld: 114 wegens mis drijven van verschillenden aard, waarbij 10 wegens diefstal1 wegens brandstichting en 1 wegens vergrijp tegen de zeden; 311 wegens openbare dronkenschap; 190 wegens polilie- overtredingen en 13 wegens delicten in zake jacht of vis<chcrij. Op hun verlangen werd aan 783 personen nachtverblijf verstrekt en 173 passanten werden van eene reiskaart voorzien. Een zevental vreem delingen zonder geld of middel van beslaan werden over de grenzan geleid. In de Woensdagavond gehouden vergadering der Afdeeling Amersfoort van het Werklieden- verhond. «Patrimonium» is bericht ingekomen van den heer R. E Mater, dat hij zijne benoeming tol lid der commissie van advies aangenomen en van Ds. v8n Baaiendal hij daarvoor be dankt keeft. Voorts is het bestuur samangeiteld als volgt: Van de Brink 1c voorzitter; Boerwinkel 2e voor zitter Van den Riezenbos le secretarisVoenen- daal 2e secretaris; Readers 1* Penningmeester; Van Gelder 2e penningmeeatoren Kok biblio thecaris. Er zullen pogingen worden aangewend om een warklieilenpensioenlonds voor Amersfoort tot stand te brengen. Uit 's Gravenhage wordt gemeld liet bof bliilt tol Mei c. k. hier ter stede een verblijdend bericht voorde hofleveranciers. Maar groot zullen de voor.tcelen van dat verblijf voor den Haag toch niet zijn. Van bofleesten schijnt met het oog op 's kop.ings betrek kelijk gelukkig bevredigenden toestand geen sprake le zijn. Z M heelt zich sedert zijn komst ten paleizc nog niet weder vertoond de konin gin en prinses daarentegen rijden dagelijks uit nu het arrenweder heelt opgehouden. Men verzekert dat Z. M. liet ernstig voor nemen heeft de eerste zitting der nieuwe kamers van honderd en vijltig persoonlijk te openen. Indien de koning werkelijk lol Mei hier ver toeft zal ongetwijfeld dc uitnoodiging tot hem worden gericht om ook de nationale tentoon stelling van oude en nieuwe kunstnijverheid te openen Dat is echter nog een zaak der toekomst In het gebouw onzer eerstdaags te openen eerste kookschool heelt mevrouw Ailing Mees deze week een reeks van «conferences" g»;opend, die voor onze jonge dames in liooge mato leerzaam zijn en dan ook druk worden bezocht. De spreeksters, die zich van de Fransche taal bedient wat natuurlijk van invloed is op het getal en gehalte hai er hoorderessen is een ze r geestige vrouw. Zij heelt het nut van de kookscholen uiteengezet door het betoog van de waarde eener behoorlijke voeding Met prac- tisclie voorbeelden heeft zij tot hiertoe bewezen dal zij een uitnemende meesteres is In zoover is liet zeker jammer dat mevrouw Mees niet voor den daines-cursus aan de school blijlt verbonden. Doch van den anderen kant is het goed dat eene Hollandsche dime, die zirb in liet buitenland voor deze taak heeft voorbereid, de leiding der school nu op zich zal nemen daardoor zullen toch ook de burgermeisjes van dc lessen kunnen profileeren en ik gelooi wer kelijk dal daarin liet groote nut der inrichting moet worden gezocht. Den 28 Jan. zal eene totale maansverduis tering plaats vinden, die bier aichtbaar zal zijn. Dc omstandigheden dier verduistering zijn de volgende Begin der verduistering 9 u. 50 m. Regin der totale verduistering 1U 50 Midden der verduistering 11 39 Einde der totale verduistering 12 28 Einde der verduistering 'a mor gens den 29 Jan. te 3 38 De Dui'sche Rijkskanselier Bismarck ant woordde onlangs een Hamburger vriend dio door de laatste oorlogzuchtige berichten be vreesd was voor zijne effecten «Lassen Sie sirli doch nicht verbluffen." Te Parijs is eene Mad. Spoil in hechtenis genomen die de lieden wist wijs le maken dat zij de gave bezat om haar toevertrouwde obligation van premieleeningen met prijzen te doen uitloten Zoo was zij voor 130 000 fr. aan obligation meesier geworden die men niet heeft kunnen terugvinden. Na aankomst van een goederentrein te Venlo uil Holland bemerkte men dat een waggon mat turfstrooisel in volle vlam stond. Het vuur moet ontstaan zijn door vonken uit de locomotief. Het gerechtshof te 's Hage heeft het vonnis van 0 maanden gevangenisstrafden corrector Cohen van de socialistische drukkerij «Excelsior", door de rechtbank aldaar wegens beleediging van Z. M. den Koning opgelegd bevestigd. Bij gelegenheid van 's Pausen gouden jubilé liet de Pastoor van Oudeschild op Texel eene vette koe slachten en 't vleesch onder de be hoeftige ingezetenen uitdeelen. 't Mooiste was. dat er geenerlei onderscheid gemaakt werd en zoowel de arme Proteitanten hun deel te huis ontvingen als de belijders der Katholieke eeredienst. Zulk eene opvalling van weldadigheid verdient voorzeker navolging. Een Elbtirger visacher ging met zijn 4 zooni uitom wat spiering te bemachtigen Niet ver van Harderwijk werd door een ongelukkig toeval het ijs gespleten en het geheelc gezin verdween in de diepte. (N. A. Cl.) Op 1 Januari 1888 telde de Ned. Gerefor meerde kerk (doleerendc) 120 gemeenten met slechts 52 predikanten. Acht-en-ze»iig plaatsen zijn nog vacant, waaronder er zijn die sleclm weinig leden tellen en nog anderendie in de eerste jaren door bezwaren van financieèlen aard niet zullen vervuld kunnen worden.

Amersfoortsche Courant | 1888 | | pagina 2