326st® Staats-Loterij. VIJFDE KLASSE, Vierde week. Trekking van Donderdag; 9 Febr (1000 loten.) Ten kan lore van den Collecteur ie Amersfoort zijn aan de navolgende nummers le beurl gevallen: Pi ijzen van 1' 70 172 4080 0910 0928 0937 7323 7303 7309 7392 10019 10090 10732 IU822 10840 10924 40979 J2I0I 12115 12102 en 10528. Te /.«men 20 prijzen, Zonder prijs zijn uitgetrokken 11G 168 2195 2207 3053 3000 3070 3144 3147 3200 4068 4098 0908 0911 0913 0959 0970 0992 7314 7353 10033 10005 10074 10715 10738 «07.4 10745 10750 10770 10818 10946 10955 10903 12129 12348 12392 12397 10 02 10522 16547 10553 en 16572. Trekking van Vrijdag 10 Feltr. 1000 (lolen.) Prijs van 1200 op No 10759. Prijzen van f70. 129 155 107 3011 3013 3093 3199 0954 7354 10606 10720 10850 10949 16507 en 10530 Te zamen 16 prijzen Zonder prijs zijn uiig. trokken 139 2I77 2I87 2202 300I 3007 3I56 3I86 3197 6907 09526975 7371 10684 10092 10747 10706 10791 10915 10923 10904 Hl02 12304 12372 12390 10526 10550 16562 16582 10587 «n 10592. Trekking van Zaterdag 11 Febr. (100 lolen). Prijs van i'70 op No. J2I90. Zonder prijs zijn uilgetrokken: 174 3179 en 4654. In eene menagerie te Chemnitz had hel volgende plaaisDe dochter van den eigenaar begaf zich m een hok waarin een heerdrie wolven en een hyena waren Plotseling viel de beer het meisje "aan en bracht haar ernstige wonden toe. Een oppasser die ter hulp snelde werd ook door de dieren aangevallen en gelijk lot trof den eigenaar zelf. die ook toeschoot. Eindelijk gelukte het aan 't overige personeel de dieren door slagen met ijzeren bouten in een hoek te drijven. De drie gewonden zullen volgens ver klaring van den dokter, allen aan hun wonden «verlijden. De poslbeimble aan het kantoor te Oheral- lerheim was bezig met verschillende gelden ter alzending in gareedheid te brengen Een vreem deling kwam aan het loket, kocht een brief kaart en verzocht nu even in hel kantoor le mogen komen, om haar te schrijven De heambte stond hel verzoek toe en de vreemdeling zette zich aan de tafel en schreef eenige oogenblikken. Toen sprong hij plotseling op, hield d m doode- lijk ontstelden ambtenaar een revolver voor, greep hem bij de keel en hield dia vast tot de man bewusteloos op den grond zonk. Daarop maakte de booswicht zich meester van den in houd der kas. ten bedrage van nagenoeg twee duizend mark en zocht een goed heenkomen. De nasporingen der politie waren te vergeefs. Vei I. week hebben ar te Roermond bij gele- Senheid der loting voor de militie, grove balda- iglieden plaats gegrepen. Op meerdere plaatsen werden door dronken lotelingenvergezeld van familieleden en vriendende glasruiten stukge slagen in een paar herbergen sloeg men alles kort en klein. De ijzeren roosters der riolen wer den uit sommige straten opgebroken en dienden tot projectielen. Eerst toen de maréchaussées tus- schen beide kwamen en een paar der baldadi- gen in verzekerde bewaring brachtenkwam aan de schandalen een einde. vatbeider lippen zochten en vonden elkander in een langen, innigen kus doch hier worden wij op de hand getikt, waarde lezers. Dat is een teeken voor ons om niet langer te toeven bij een tooneel. dal wij ons allen met een weinig lantaisie voor den geest kunnen stellen. Er rest ons weinig hierbij te voegen. Ange bleef in haar besluit volharden, ondanks de tegenkantingen van Viola die haar echter steeds met dezelfde harlelijkheid bejegende. Uit den aard der omstandigheden maakten de professor - wiens toestand zorgwekkend bleef, hoewel hij niet verergerde en Annie kennis met Maurice von Greifstein en weldra was de ionge man een welkom bezoeker van den kleinen kring Toen de lente aangebroken wasnam ons viertal hartelijk sfscheid van hem en Viola, terwijl zij allen overtuigd waren, dat in de bouquet, die Maurice Annie bij haar vertrek aanbood, de vergeetmhniHjcs, eene bijzondere beleekents hadden Du bleek ook werkelijk het geval te zijn, ten minste een half jaar later kwam de jonge edelman den professor vragen om hem zijn blond dochterke af te slaan en het behoelt zeker geene n.ulere ver zekering, dat hij geen weigerend antwoord ontving. Een vrouw bij verlotingOp vreemde wijze is een eerzaam Russisch weduwnaar te 81. P-tersburg. schatrijk, in het bezit gekomen van een bruidje. De man kreeg namelijk dezer dagen het idee zich uil een Pelersbmger weeshuis een tweede levensgezellin le kiezm, waarbij liet lui zou heslissen Hij richtte een soiree aan en noodigue daarop al de huwbare weesmeisjeswal luj krachtens zijn ambt als curator van liet ge- sin-lil kon Joon en liel lioir voo, hel souper uil een beker ieder een brielje trekken. Op een der briefjes stond zijn naam en diewelke dat trok, zou de uitverkorene zijn. Het geluk trof een niets minder dan mooi weesmeisje en de verloving werd dadelijk ge vierd en nu worden reeds voorbereidselen ge maakt voor de bruiloft Het is te hopendal noch voor hem no< h voor haar hel lot ten slotte nog niet blijkt een niet te zijn Een rijk koopman te Besaira in Italië op 88- jarigen leellijd gestorvenheelt bij testament bijna zijn geheelc fortuin ten bedrage van Mn millioenaan zijn jonge dienstbode vermaakt die hem met geduld en ijver verzorgd had. WILIIKLT1J COICKRT. Donderdagavond jl. had in Amicilia te Amers foort het aangekondigde concert van de lieeren Prof Wilhelmj en Niemann plaats. Het talrijke publiek gaf door daverend ap- plauilissement herhaalde malen le kennen dat het 'l kunstgenot, hetwelk beide solisten schonken, ten volle wist le waardeeren. De Zigeuners hebben aan de uitvinding van hun lievelingsinstrumeni eene sage verbonden, die onwillekeurig in de gedachten opwelt bij Wilhelmj's spel De duivel zoo luidt de le gende heeft de viool uit de deelen van liet menschelijk lichaam samengesteldterwijl de snaren uit vrouwenharen bestaanwaardoor het te verklaren isdat men tonen kan doen ruischen die den mensch nu eens weenen. dan weer lachen doen De uillegging is niet ver le zoeken men wil daarmede eenvoudig te kennen geven dat de virtuoos zijne ziel «zijn eigen ik» geheel in het vioolspel kan leggen. Ei dat doet Prof Wilhelmj inderdaad. Wekte zijn verbazende techniek in het «concert» var- Beethoven de algemeene bewondering op niet minder genot schonk hel «Ave Maria» van SchubertWilhelmj. Daarin trad de zuiverheid der lonen schitterend op den voorgrond tonen welke in de ziel der toehoorders gemengde ge waarwordingen wekten die spraken van het leed en de vreugde der wereld. De heer Niemann wist eveneens welluidende accoorden aan zijn instrumenteen prach'ige concertvleugel uit de hofpianofabriek des heeren Ernst Kaps te Dresden te ontlokken. Kortom, wij roepen beide solisten gaarne bij een hartelijk «vaarwel» een spoedig «lol weerzien» toe. Mrt groot leeJ weien i« le Amertfoort rn ook el,Iers de tijding vernomen d»t de Kolonel S. J von Hlüiimn, trarnitoens- koamiandant, belast met het bevel der rij. en hoefsmidaehool en het toelicht over het eacadron OHonnancen te Amersfoort, in SJjariirrn leeftijd te Blerick, nabij Venloo ia overleden Hij overleed na een kort doch hevig boratlijden Het veracheidrn van dien nitstekenden ruiter officier, gedurende aijne afwetigheid nil Amersfoort tot heralel van getondlu-id, zal diepen indruk maken bij het leger Zijn dood ls een groot ver liet voor het «apeo der cavalerie en onherstelbaar voor de rij school (leen bereden officier in N-derland, geen wachtmeester, geen brigadier of huzaar, die zijn naam niet noemde met ridder lijken eerbied. Het wapen der cavalerie beeft groote verpliehtingen aan den kolonel Von Hugnenin Hij was liet, die de rijaehool, eenmaal te Breda onder jhr Van der Capellen bloeiende, met nieuwen en toenemenden luister heelt doen herleven. In 1857 waa de ritmeester Von Huguanin als directeur werk zaam te Haarlem Hij woonde vervolgens de rijsehool hij ,n Hannover en verwierf »ich daar, onder de mrvplieeën der eques- triache wetenirhap, den eersten rang. Sedert 1SAI werd de rijsehool voor goed nsar Veuloo overgebracht sinds de hoogesehool voor bet ruiterwapen Men moet de lessen van don uitstekenden onderwijzer hebben bijgewoond, ore de waarde van zijn» instructie te konnen schatten Meer dan twintig jaren arbeidde hil met rustelnoten ijver aan de hem door wijlen Z K H prins Willem van Oranje - toen inspecteur der cavalerie peraoonlijk op. gedragen taak Theoretisch en practiseh in alle methoden van rijden, vormde hij door tactvolle geduldige leiding vnortretfeli|ke ruitcri en bracht het bij de ufrir.hling van paarden voor den krugsdienst tot eene ongeëvenaarde hoogte De door Voq Hu,'uenin gevormde é|*»ee brachten zijne leerstellingen over in de bereden korpsen, aoodat vooral bu de regimenten tataren éénheid van rlikunstig onderwlje, éénheid van inlichten lot de africhting van remontw werden geboren Het wapeo der cavalerie is den overledene daarvoor ten allen tijde erkentelijkheid verschuldigd Moge in zijn loopbaan da gelegenheid niet mijn soorgakomon om van andere sigenschappen dan ruiteraanvoerder U doen blijken, zoo behoorde Von Huguenin lot de uitetekondate onder hen, voor wie in de rijkunstige kennis en ontwikkeling bovenaan staan in de breeds lijst, van onmiabaro sigenschappen van een goed reiter-offlicer l)e door hem geslichte school blijft tMMtian en gaat nooit verloren BtJ het wapen dnr cavalerie sierde het -Virlus Nobilital" alleen lijn borst Dsarnsast prilklen dn orde rsn de Eikenkroon sinds kort ook de Zweedsrhe orde van St Olaf Nog sleehla enkele dagen ontbraken aan het jaartal in het dienstkrnia dat ton Hiigueein too eerlijk en roemvol hed verdiend Ongetwljleld tal eene breede schaar van dankbare leerlingen hun voorganger met weemoed de laatste eer bewijten. (Wegens plaatsgebrek in kleiner letter gezet.) Uit 'sGravenhage wordt gemeld: «Onze Fransche opera slaat zwak en heeft behoefte aan subsidie van stadswee. Die be- hot'fle zal wel des te onvermijdelijke!' worden nu Amsterdam door den ondornemin-.'sgersl van den iinpressario Schiinnann een R tiler- dainscli jongelingeene Fransche open» en nog een Hollandsrh looneelgezelschap er hij krijn'. Dit is voor onze opera die door de voor stellingen i" de hoofdstad zich voor een goed deel staande houdteen ware ramp en ik zie een ernstige crisis op dit terrein te gemout We hebben er echter nog den lijd mee, want we krijgen nu eerst ons heerlijk Sclie- vening-ch seizoen. Men zegt, dat in samen werking met onze nationale kunslnijverheids- tenloonslelling hij de directie van hel Ktirhaus het plan zou bestaan oin dit jaar de Scheve- ningsche zomer-amuseinenten roeds met 1 Mei te doen aanvangen. AMERSFOORT, den 13 Februari 1888. Aangezien het lijds'ip der opening van de nieuwe Kamers zoo kort mogelijk na de verkie zingen inoel worden bepaald beslaat het voor nemen die te doen plaais hebben korthoogstens een paar dagen na Pa^ehcn vermoedelijk alzuo den 4en of 5en April. Door de antirev. kiesvereeniging «Nederland en Oranje" voor het kiesdistr. Amersfoort is thans als candidaal voor de Tweede Kamer inet alg. stemmen gesteld de heer Jhr Mr. T. A, J. van Asch van Wijck burgemeester van Amersfoort. Morgen Dinsdagavond vergadert de liberale Kiesvereeniging in Amicilia te Amersfoortwaar toe alle leden en verdere bel.mgsiellenden in de liberale beginselen, volgens adv. in ons vorig nummer, zijn uitgenoodigd woidende alsdan behandeld een oniwerpreglemenl en de candi- daalstelling voor de Tweede Kamer, Verscheidene groote bladen behelsden het onderstaande door ons aan voet daarvan juister toegelicht bericht «De plannen voorde oprichting van een groot waterschap voor dc Gelderschc Valleiinet «le daaraan verhonden kosten van verbetering van den water nlvoer naar de Eemhebben allo daarbij betrokken polderbesturen zeer ontsteld, wegens de zware lasten die er het gevolg van zouden zijn Omtrent den stand van zaken kan thans worden gemeld Minder de kosten van oprichting (circa f500 000) dan wel het jaarl. onderhoud en beheer van de te maken kostbare werken, dringen de verschillende collegesbier met groote omzichtigheid te werk te gaan. In eene commissie-vergaderingte Amers foort gehouden me' hel Eemcollegewerd in beginsel besloten de oprichting van het water schap om de zware offerszooveel mogelijk legen te houden, door zelf. op inin kostbare wijze en voor gezamenlijke rekening eenige zoo men vertrouwt afdoendeverbeteringen met den meesten spoed te ondernemen. Die verbeteringen zullen bestaen in a. het opgraven van de westelijke Singelgracht le Amersfoorth. de verdieping van de sluis aan de Kleine Koppel aldaar lot 1 meier onder A. P. Daar het Eem-college krachtig de hand houdt aan de schouw der onder haar heheer slaande beken veronderstelt men dat de walerloozing zoodanig zal verbeteren dat het peil te Wou denberg voor deze streken alle druk zal ver liezen. Het beheer over de sluiswerken zou daarbij overgaan op het Eem-college cn het loozen geschieden naar vast te stellen veror dening ooder goedkeuring van Ged. Staten van Gelderland en Utrecht Hel onderhoud aou komen half voor de exonereerendc landen en hall voor het heemraadschap van de Eein. Hel opmaken der plannen werd opgedragen aan den heer T. .1. van As kameraar van 't Eemcol iege De plannendoor hem opgemaaktzijn drieledig en inet Mn daaraan heeft hel college van de exon landen zich reeds vereenigd Uit een en ander valt op te maken dat de po gingen tot opiiching van één waterschap voor de geheele Gelderschc Vallei nu hoogstwaar schijnlijk vruchteloos zullen zijn Volgens door ons ingewonnen berichten is het vorenstaande niet geheel juist. Wel is in gemeenschappelijk overleg tusschen de collogiën der Rxonereerende landen en het Heemraadschap 'Ie Eem, enz. besloten om te trach'en de westelijke Singelgracht bij Amers- loort van af Monnikendam tol aan de kleine koppelpoort te verbeteren en worden daartoe pogingen aangewend bijen onderhandelingen gevoerd inet de betrokken aangelande eigenaren, maar is deze zaak nog niet geheel in orde', ofschoon er alle hoop beslaat, dat dit weldra zal geschieden. Doch bovendien is de bedoeling volstrekt niel om de ontworpen plannen m' verbetering der afwatering van de Geldeisclie Vallei lagen

Amersfoortsche Courant | 1888 | | pagina 2