"wart de gedachten verdraait uw oordeelmaakt inbreuk op uwe getuigenissen Wees* waakzaam. De wel beoogt voornamelijk het voorkomen *aii misdaden dan eerst hunne bestraffing He waakzame politieagent verhindert ol bemoeilijkt een misdaad de nalatige werkt haar in de hand Rlijlt koelbloedig. De driliknp is bijna even onbruikbaar als de dronkaard Wie en hoe men u ook moge aanspreken luistert bedaart! be leerd en koelbloediggelooll nietdat de twis tende uw plichtgevoel aantasten wil YVeest niet al le ijverig. Wie zich met alles be moeit maakt de politie gehaat en benadeelt baar aanzien. Weest zacht, vooral jegens gearresteerdenen gebruikt uwe macht met matigheid. Maakt onderscheid tnsschen besrhonkenen en zieken, liet is beter, de eersten met de laatsten dan de laatsten met de eersten te verwisselen: hel is beter, dat tien schuldigen ontsnappen dan dat een onschuldig lijdt. Indien gij arresteeren moetleest dan uw bevel voor en grijpt toe, zonder den gearres teerde door ve zoeken of bedreigingen tol be kentenissen tegen zich Ie verleiden. Niemand, noch rechternoch politieagentkan den be schuldigde dwingen tot antwoorden, die hem zeiven verdacht kunnen maken. Dus oogen en ooren open mond dicht Wat gij echter van den gearresteerde zeiven of van anderen in gesprek met hem hoort schiijft het op. woord voor woord, en brengt het voor het gerecht mede. Spreekt voor alles de waarheid de geheele waarheid en niets dan de waarheid Overdrijft niets, verzacht niets F.ene opzettelijke onwaar heid is een meineed die tot zeven jaren ge- vangenis9'raf na zich sleept en juist bij den politieagent biizonder scherp af te keuren is. omdat hij de dienaar der waarheid moet zijn. Groote Internationale Prijskamp van We tenschappen en Nijverheid te Rressel 1888. Internationale klasse van hel Nijverheid* Genie (gebreveteerde uitvindingenDeze klasse is ingericht om in eene bijzondere afdeeling al de ui'vindingen te verzamelen sinds 1875 "bekend De tentoon«lellers zullen weinige on kosten hebben De bestuurder van deze klasse voorziet in al de kosten betrekkelijk de instel ling. de versiering er van. enz., enz gedu rende de tentoonstelling. Zoo doende moet de tenloonsteller zich met niets bekommeren en is hij verzekerd erns'ig vertegenwoordigd te worden. Hunne namen worden vermeld in den offieieëlen en algemeenen catalogus en hunne uilvindingen zullen onderworpen zijn aan 't oordeel der bevoegde jury. De deelnemingen zullen ontvangen worden aan de hnreelen van de inte<nationale klasse van 't Nijverheids-Genie22. Paleizenstraat waar men verzocht is zich te wenden lot M. II. RACLOT bestuurder van genoemde klasse. Voor onderwijzers Aan een schrijven uit den Transvaal is het volgende ontleend In den Transvaal i« behoefde aan goede geëxamineerde onderwijzerswier lust en begeerte het isoin hij voortduring hun krachten aan het onderwijs te besteden. Er zijn. zou ik zeggen, drie «soorten» van onder wijzers 1. Zij die als onderwijzer ft) arbeiden ronder akte als zoodanig le bezitten 2 Ge ëxamineerde hnisnndet wijzers fhncrensehool- mee<iers) en 8. Zijdie door een of ander kerkelijk bestuur aan een school geplaatst zijn. Over de eerste soort spreken we niet. Ze dienen als noodhulpofschoon o >k daar flinke lui onder zijn. Tot de tweede belmoren zij die als geëxamineerde onderwijzers uit Ne derland hierheen gekomen zijn en nu hij een boer voor 5 pond ff 00) in de maand hoven kost en inwoning huisonderwijs geven. Tot de derde zij. die aan een school geplaatst zijn. «0, daar kunt gij onbezorgd over zijn,» lachte Ada «Ik heb ze in orde ontvangen e,n heb dadelijk alles promp' betaald. Ik heb zelfs nu nog vijfentwintig gulden over. valt dal u niet mede Maar daar heb ik nog niet genoeg aan gij wilt mij -lellig nog wel wat geven niet waarlieve man Maar Paul luisterde niet langer naar haar. Zonder te antwoorden snelde hij haastig heen terwijl Adadie zich het raadselachtige gedrag van haren man niet verklaren kanhem ver wonderd nastaarde. Paul begal zich naar hel postkantooren vraagde den beambteof er brieven voor hem gekomen waren Tot zijne ontsteltenis doelde deze hem mededat het spoorwegverkeer zeer ongeregeld was, tengevolge van de sneeuw, ja. dal sommige treinen waren blijven steken \\al le beginnen? Rinnen weinige uren zou de inspectie der kas plaats hebben cn Paul zag niet de minste mogelijkheid om de ontbrekende Onderwijzers die tijdens hun verblijf bij een boer getoond hebben dat zij deugdelijke onderwijzers zijn, onderwijzers, die in handel en wandel een goed vuoibeeld a ui de jeugd geven, kunnen hiervoor in aanmerking komen. Om ineer verzekerd Ie zijn een goed onder wijzer niet zoo spoedig le verliezen komen zij vooral in aanmerking, die gehuwd zijp; dit I'aisle is. ofschoon niet hij de wel ol regie ment bepaaldvolstrekt niet van belang ont bloot oin vooruil te komen. Voorts zijn degelijkheid, ijver en vooral een godsdienstig leven zoovele aanhövelingsbiieven voor den onderwijzer in den Transvwl. Verscheidene bladen behelzen uit «De bood schapper" het volgende E rijer lijk I" liet Nieuw* mn den Dvj van voorleden Maandag komi eene advertentie voor, waarhij hel bestuur van de atheïstische vereeni- ging ih' Dniji'uind de verschijning aankondigt van een pamfletdal lol titel heeft l)rie bedriegers, Mozcx Jezus en Mn homed De administratie van genoemd blad ontziel zich niet eene advertentie op le nemen die verreweg hel grootste deel onzer natie op de groUle wijze beleedigtdaar al wat Christen lie'-t in den lleere Jezus den Zoon Gods erkent en zoowel Christe nen als Joden Mozes als gezant Gods erkennen, wiens wet nog altijd de basis uitmaakt van de wetgeving aller beschaafde volken We welen niet over wie we ons meer moeien verontwaardigen, over een bent die openlijk een zoo godslasterlijk libel aankondigt, of overeen dagblad dat door opname in zijne kolommen lot de verspreiding er van medewerkt. Domela Nieuwenhuis werd lot een jaar celstraf veroordeeldomdat hij een aardsch vorst had gehoond of in zijn blad had laten honen en ongestraft kan in ons land de Koning der konin gen worden uitgescholden, en zonder dalwei of recht er zich legen verzetten de allerlaagste lasteringen t'-gen zijn heiligen Naam worden verbreid. Die zich aan deze dingen schuldig maken verdienen duizendmaal meer de, rel dan Domela Nieuwenhuis. (l)e Boodschapper.) Een interessant bericht voor onze antiqua ren. De stad Hai-yenten Noorden van Ningpo gelegen, welke ongeveer 1000 jaar ge leden door de zee werd overstroomdbegint langzamerhand weder hoven water le komen. Groole hoeveelheden oud porselein zijn reeds door duikers opgehaald. Onlangs werd te New-York zekere Edwards voor de zesde maal ter dood veroordeeld. De vijf vorige malen had hij, kort voorliet voltrekken van hel vonnistelkens uil de gevangenis welen te ontsnappen. 01 hem zulks ook thans gelukken zalstaal ie bezien. Vergunning heeft de 33jarige koopman J. A C te Gouda doch hij heefl geen vergun ning om ook in zijn bijgelegen tabakswinkel jenever in glaasjes te schenken wel ze le, verkoopen in gesloten llesch of kruik. Nu het bleek ter zitting dal bekl. het ook niet gedaan had, wel zijn naaister, w-lke tegen zijn verbod op advies van de vrouw des huizes het gewaagd had. Daar nu de liooge Raad uit gemaakt heeft dat de hoofdpersoon dan niet schuldig iseischte het O. M. bij de Rolt. Rechtbank vrijspraak. Dit werd volkomen correct bevonden door den verdediger mr. L. W. van Gigh uit Amster dam welke bekl. assisteerde. Uitjpi aak Dinsdag aanst. Te MollBelgiëis een 3öjarige gehuwde wisselwachlstcr door een trein verrast cn gedood. Haar hoofd werd letterlijk van liet lichaam ge sneden. De opmerking wordt gemaakt dat de lote- tweehonderd gulden te kunnen hekomen. Ra deloos rende hij voort totdat hij eensklaps lot bezinning werd gebracht door eene krachtige slem. die hem loei iep: «Waarom zoo haastig, Paul?» Hij blikte op en herkende in den spreker dokter Kadner «Zijt gij ziek, Paul?» vraagde deze. De jonge man schudde hel hoofd. «Erger dan ziek, Kadner?» Kadner legde zijnen arm in dien van zijnen vriend. «Ga met mij mede naar mijne kamer en vertel mij daarwal u drukt Welliciit kan ik u met raad en daad ter zi'de staan Zwijgend wandelden beide mannen vooi'l Na een kwarliei uurs hadden zij des dokters woning bereikt en niet zoodra had Kadner den sleutel in de straatdeur gesloken ol iwee groole hon den sprongen hem luid blaffende te gemout. Wordl wr/wdjd. lingen met elk jaar er heter gann uitzien flinker van postuur worden e» het minder dikwijls voorkomt dat zij de maal niet heb ben. Deze gunstige omstandigheid wordt toege schreven aan de goedkoopte van brood en spek in de laatste jaren. In onderscheidene garnizoenplaalsen bieden zich in de lamste dagen niecr dan gewoonlijk personen aan voor vrijwillige dienstneming. Gebrek aan werk en lagere arheidsloonen zijn hiervan de voornaamste beweogiedenen Toen de «W. A Schollen" verging, be vond zich op dit schip zekere juffrouw Gold die eenigen tijd te voren op een huwelijks advertentie in een Engelsrh blad had geschre ven met toevoeging van haar portret en nu op reis was naar Amerika oin daar met den landbouwer T. Mitchell in het huwelijk te treden. Toen de ramp der aScholten" door middel van de d gilladen ook ter kennis was gekomen van bedoelden landbouwerhaastte hij zich om zich naar Engeland inleschepnn oin het lot le vorn men «lat zijn aanstaand vrouwtje was beschoren geweest Te Doverwaar de geredde passagiers een mderkoinen hadden gevondenmonsterde hij de geredde dames met het portret van zijn bomiiHe in de hand en zoo gelukte hel hein inderdaad zijn aan gebedene le vinden Zij reisden samen terstond af naar Amerika waar beiden lliaiis door den eclit vereenigd zijn Een telegram uit New-Y »rk behels! dal een cycloon de stad Mount Verinon in den staat Illinois heelt verwoest. Tot overmaat van ramp barstte nog een bi and uil, die de huizen, welke, de wind gespaard had lot ascli verteerde, 20 personen werden gedood 201) gewond De schade wordl op J millioen dollars geschal. De zucht lot landverhuizing begint ook in hel Westland levendig le worden. Behalve een huisgezinbeslaande uit m.m vrouw cn elf kinderen zal zich ook een ÜOjarige met vrouw en dochter uit Loosduinen naar de Nieuwe Wereld hegeven. Reide gezinnen hebben familie betrekkingen in Amerika. Aan de «Standard» wordt uit Shanghai ge meld dal eene vreesehjke aardbeving le Yoen- man tweeduizend inenschen gedood heeft. Een Fransch ingenieurssyndicaat heelt hel herstel der dijken aan de Gele rivier en liet dertigjarig •nderhoud daarvan aangeboden voor 30 mil lioen laels. Kennisgeving De BURGEMEESTER van AMERSFOORT, Gezien artikel der gemeentewet Brengt ter kennis van de ingezetenen dat de Raad dezer gemeente zal vergaderen op Maandag, den 27. Februari aanslaandedes namiddags le lialltwce Amersfoort, den 23. Februari 1888, De Burgemeester voornoemd, T. A J. VAN ASCII VAN WIJCK. AMERSFOORT, den 23. Februari 1888. Maandag den 27. Februari 1888 des namid dags. te halftwee, zal de gemeenteraad van Amersfoort een vergadering houden waarin de punten van behandeling zijn 1. Rekest van het bestuur der begrafenis- vereeniging, betrekkelijk de bestrating van de Hellingslraat, met advies van Burg. en Wel li. 2. Rekest van eenige ingezetenen tot ver lichting van bet Beukenlaantje, met advies van Burg. en Weth. 3. Verzoek van C S. Koning om eervol ont slag als onderwijzeres aan de school Ie soort voor meisjes. h. Benoeming van een leernar in de Engelsrhe taal aan hel gymnasium en de hoogere burger school. In Amicilia heeft eergisteren Dinsdagavond, het Departement Amersfoort der Ned. Manisch. Ier beoordering van Nijverheid hare tweede algemeene vergadering gehouden. De Heer Paul A IInel die op verzoek van eenige Hoeren het voorzitterschap dezer ver gadering op zich had genomen opende deze met een woord van dank voor de talrijke op komst der leden en ging toen over tot eene korte bespreking van punt 1 der agenda: «keuze van een bestuur. De Heer Huet stelde voor het bestuur van het Dep slechts uit 3 in plaats van 5 personen zaroenie*lellen dal door de Vergadering werd goedgekeurd er werd dientengevolge oveigegaan lol de keuze, waarhij de hoeren J. W. Doijer Jzn II J Wolleren II llinkehnann de volstrekte meer derheid der uitgebrachte stemmen verwierven. De twee laatstgenoemde Hoeren, ter ver gadering aanwezignamen de benoeming aan De Heer Iluet die bij eene eerste stemming

Amersfoortsche Courant | 1888 | | pagina 2