Donderdag1 29 Maart 1888. EEN EAQ HOOFDPIJN! M 5705. Uitgever H. VAN CLEF. PP te Amersfoort. Dit blad verschijnt Maandag m Donderdagmiddag A bonncment per 3 maanden f I.- poat /1.I6. Adverlentifn 1—6 regels 60 Cta. elke regal meer 1(1 Cla. gr ooi plaatsruimte voor randen en andere extra inrigting geichiadt hoogare prijsb-reke olllcieMc en onteigen Adv. per regol 15 Ots. Ileclainei per regel 25 Cu. Afi. nu Kranen per BuTOaU i letter, naar MUDRHÜIZEN Tmara lo Ou hoek KortegraohtWijle B CO II K II I f II T. Wegens liet P A A S CII F E F. S T wordt het volgend nmnmer in phuits Maandagnamiddag, aarsl. alprdagavn n «I gedrukt en uitgegeven Inzendingen adverlentiënenz. voor dit nummer worden l ij d i g inogel ij k verzocht. H e ti ti i s o v i n e n De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT. Gezien art 8 der wet van den 2. Juni 1875 (Staatsblad No 95) Brengen Ier kennis van lie! publiek dal door hen aan II V\N IIOKIIEN en zijne recht - verki ijaenden vergunning is verleend oin «'ene Slachterij oplerichten in het perceelalhier gelegen aan den Soesterstraalweg wijk G No. 200 kadastraal bekend onder seclie D, No. 53G. Amersfoort, den 20 Maart 1888. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester T. A. J. VAN ASCII VAN W1JCK. De Secretaris W L. SCIIKLTUS. BUBGEMEESTEB en WETHOUDERS van AMERSFOORT doen te weten dat de proces sen verbaal van inlevering en opening der stem- brieljes ter verkiezing v3n een lid voor de Tweede Kamer der Staten-Generaal in afschrift aan het Raadhuis zijn aangeplakt en gedurende veertien dagen op de Secretarie voor eenieder ter inzage liggen alle werkdagen van 's voormiddags 10 lol I uur des namiddags. Amersfoort, den 28. Maart 1888. Burgemeester en Wethouders voornoemd. De Burgemeester T. A J VAN ASCII VAN W1JCK. De Serrptaris. W. L. SCIIELTUS. Politieke Revue. Keizer Frederik spreekt thans vaker dan in den laalsten lijd hel geval was maar altoos zacht en toonloos Hij draagt een uniform met hoog opstaanden kraag waardoor hel ademings- buisjedat in de luchtpijp is gezetgeheel be FEUILLETON. Eene sohets uit het huiselijk leven. Slot. Vrij vertaald uil 't Duitsch door S Voor het overige bezat oom de eigenschap pen welke hem tol een dier menschen stem- fieldendie men «aardig» pleegt te noemen, lij sprak zeer luidlachlte gillend en vertelde met voorliclde oude anecdoten uit de «Flie- gende Blatter», welke natuurlijk door de toe hoorders me' luid gelach begroet werden. Elisabeth die zeer stil was vond blijkbaar genade in zijne oogen ja zij moest aan tafel zelfs aan zijne linkerzijde zitten terwijl Max de plaats aan den anderen kant mocht inne men. Deze was zoo verheugd over de blijk bare ingenomenheid van oom met de familie en van deze met oom dal hij en zij 't gunstige oogenblik gebruikten om naar de zijkamer te «eclipsceren», daar zij liet alleszins begrijpelijk verlangen koesterden om elkaitr eens ongestoord te kunnen spreken terwijl de kinderen, geheel zonder toezicht zijnde gezamenlijk ernen stroop tocht ondernamen naar de provisiekamer om zich nog eens aan de taart «Ic goed te doen.» Daar allen zich met dat plan vercenigdenzoo liet de harmonie natuurlijk niets te wenschen overzoodat de moeder hen in stille prees over hun goed gedrag. Middelerwijl had de oom met den vader een gesprek aangeknoopt over hunne jeugd. Het boezemde mevrouw Marie al bitter weinig be dekt wordt, en daar bovendien zijn baard er overheen valt, is er niets van te zien. Wanneer hij spreekt, giijpl hij naar den kraag; hij doel dit alsof hel slechts een toevallige beweging van de hand ware terwijl het eigenlijk moet dienen om het buisje dicht t« drukken ten einde te kunnen spreken. Hij loopt nog altoos rechtop en heeft een vasten gang En op zijn gelaat vertoont zich geen ander kenteeken van lijden dan dat de oogen dieper liggen en don kere randen hebben evenals hij iemand die verscheidene nachten den slaap heeft gemist. Na den laalsten zwaren aanval zijner kwa*l te San Remo, alwaar luj erg begon te vervallen, is de keizer weder zoodanig opgekomen en zijn tevens zijn krachten weder zoo toegenomen dal de geneesheeren er verbaasd van slaan en alle hoop voeden dal hij de eerstvolgende crisis weder zal kunnen doorslaan. In het Engelsche Parlement is gedebatteeid over de afschaffing der eeuwigdurende pensi oenen welke de radicale algevaardigde Brad- laugh wenschle algeschalt te zien. Dergelijke pensioenen verleent de Slaat van jaar tol jaar aan alsiainmelingen van belangrijke personen voor die.nslen aan land of volk bewezen of ook wel aan vorsten of bun gunstelingen uit een soort beleefdheid De lieer Bradlaugh vond die beleefdheid wal al te duur en te bezwarend voor 's lands schatkistwaarbij nu komtdat de oorsprong van het verleenen dier pensioenen meestal zeer twijfelachtig is In de eerste plaats stelde de algevaardigde voor een commissie te benoemendie al de pensioenen aan een gron dig en nauwgezet onderzoek moet onderwerpen, maar de regeering heeft dit al te democratische vooistel algewezen, en als tegemoetkoming be loofd de pensioenen af te koopen waarbij alle rechten van de erlgenamon op deze subsidiën vervallen. Dit is de eerste concessie aan de liberale politiekdoor Bradlaugh en zijn parlijgenoolen voorgestaanverleend. Uil Konstantinopel wordt gemelddathoe wel Engeland Oostenrijk en Italië de onwettig heid van prins Ferdinand op den Bulgaarschen troon erkennen zij de Porie niettemin ver wijlenonbeleefd gehandeld te hebbendoor lang in «wat er van den langen Smidl ge worden was» of «met wie de kleine Krause getrouwd was» of «hoe hel mooie Liesje van den kastelein in eene dikke slagersvrouw ver anderd was.» Zij moest zich met kracht tegen Morpheus' omhelzing verzetten en als zij meende even onbemerkt de oogleden op elkaar Ie kun nen sluiten dan was eene vraag van den gast alweer voldoende om haar de onmogelijkheid daarvan te doen inzien Eensklaps vernam men huiten de kamer luide, toornige woorden, welke weinig liefelijks schenen te bevatten «Wie is daar vraagde de huisheer verstoord. «Ik meen de stem uwer zuster Scholl te ver kennen antwoordde mevrouw Maiie,» wal wil zij Op dat oogenblik werd de deur geopend om toegang te verleenen aan mevrouw Scholldie «rood als een kalkoensche haan» om zich heen blikte. «Waar is mijn hondje. mijnLums.» riep zij hall wcenende op thealralen toon uitzonder den oom te bemerken. «Ik hols vergeten hem van morgen mede te nemen en al de huisge- nooten bewerendat zij niets van liem weten. Waar is hij dan toch «Sta mij echter voor alles toe, lieve Anna,» zoo wendde de huisheer zich wel een weinig ironisch tot de vertoornde dame «dal ik u even don heer Brummer voorstelden oom van mijnen aanstaanden schoonzoon mijne zuster, mevrouw Scholl.» De plotselinge veranderingwelke het gelaat van mevrouw Scholl onderging had iels zeer belachelijkszoodal mevrouw Marie haar ge- die erkenning af Ie leggen zonder alle mogend heden te hebben geraadpleegd. Zij wijzen de Porie ook op de ei nsiige gevolgen die deze verklaring voor Bulgarije kan hebben. Onder alle strafmiddelen van den nieuweren tijd is de verbanning in Duilschland geheel on bekend gebleven. Het schijnt ons daarom niet overbodig haar wat nader te bekijken. De verbanning en gedwongen kolonisatie was reeds in liet oude Bome gebruikelijk en werd met name door de keizers met buitengewone gestrengheid toegepast. In den nieuwen tijd heeft een groot gedeelte der beschaafde stalen dit strafmiddel ingevoerd en bekend zijn de wijzenwaarop de verbanning bij de drie groote staten Frankrijk Engeland en Rusland p'aats heeft Terwijl Rusland nog beden vooral zijne politieke misdadigers, naar de Transkau- kasiscne en Siberische gewesten zendtom op die wijze deportatie en kolonisatie te vereenigen, terwijl Frankrijk nog heden zijne misdadigers naar het ongezonde Cayenne zendt en eeislin hel jaar 1872 door de wel van 23 Maart, Nieuw- Caledonië tot verbanningsoord voor politieke misdadigers maakte waar de communards van het jaar 1871 hunne straffen zouden hoeten, hoefl Engeland in het jaar 1859 de verbanning als strafmiddel geheel opgehevennadat het binnen den lijd van 1787 tot 1858 meer dan 150.000 personen alleen naar de Australische strafkolonies gezonden had. De staten welke de depor'atie als strafmiddel gebruikten en nog gebruil en zijn Portugal dal naar Mozambique, naar den Congo en naar Kaap Yerde transporteert. Verder Spanje, dat nog heden zijne misdadigers naar de Presidios, kleine vestingen aan de Noord Afrikaansche kust, en naar de Pliilippijnen zendt. Rrazilië transporteert naar het eiland Fernando de Ro- ronlia Chili naar hel eiland San Juan Fer nandez Pern naar de Chincha-eilanden terwijl China nog heden evenals sedert eeuwenals s! ralmiddel de deport tie buiten en aan gene zijde van den grooten muur oplegt. Al deze staten hadden reden zich met het verbanningsvraagstuk bezig te houden omdat zij koloniën en buitenlandsche bezi'tingen had den. Duilschland echter had lot noch toe niet eens eene plaats, waarheen het te velbannen laat een oogenblik in haar zakdoek verbergen moest. «En nu zullen wij de zaak «Lums» even be handelen.» vervolgde de vader eenige oogen- blikken later. «De kinderen zullen wel weten waar hij is.» zeide mevrouw Marie, «dezen hebben het dier mede naar de kindei kamer genomen «Nu, daar zal hij ook wel niet voor «zijn ge noegen» geweest zijn merkte mevrouw Scholl spitsvinnig aan. Dc oom die een weinig verlegen was ge worden bij de seëne, uitteom de zaak bij te leggen de bewering dat kinderen en honden geboren speelkameraden zijn. De kinderen verschenen intusschen voor den rechterstoel. Zij stelden zich zeer onbevangen aandoch Gustaaf. de achtentwintigste, kon zijne gelaats trekken niet voldoende in bedwang houden zoodat de vader hem spoedig toevoegde: «Gij weet er iets vanGustaaluw gezicht verraadt u.» De aangesprokene wilde ontkennen, maar de ernstige toon zijns vaders bracht hem blijk baar in verwan ing en toen hij dc verzekering had ontvangen, dat hij geene straf zou beko men deelde hij de ware toedracht der zaak mede en eindigde daarmededoor Lums te gaan halen. Weinige minuten later keerde hij met het dier in de aimen terug, dat zich zeer onbe holpen in eene lange witte jurk der «baby» gevoelde en waarin de bengels hem gesto ken hadden. Met den uitroep «Daar hebt gij uw jongste kind» wierp de ondeugende jongen zijne

Amersfoortsche Courant | 1888 | | pagina 1