misdadigers had kunnen zenden Sedert ey-nwel Duilschland zich met de kolonisatie-politiek is gaan bemoeienbezit hel met name in Qosl- Alnka zeer geschikte landstreken welke aan alle eischen van een verbanningsoord zouden voldoendaar zij zich ook vooral door een ge zond klimaaltonderscheidendal gelijk bekend ishel Fransche Cayenne en Nieuw-Caledonië geheel missen. Wat misschien wel het opmerkelijkst van alles hij de sneeuwellenden te New-York mag gehee- ten woiden, is het onverstoorbare gc.luld en goed humeur, waarmede de bevolking al deze beproevingen doorstond, liet Ainerikaansrlie publiek isen terechtvermaard wegens zijn lijdzaamheid en onverstoorbare bedaardheid en vroolijkc luim onder allerlei ergerlijke toeston denen geneigd om den spot Ie diijven met zijn eigen leed of tcgeaspoed. Vaak heb ik gezien hoe mijnheer Publiek bij den neus ge nomen werd door de weidsche aankondigingen van een of ander grootscli spektakelhoe de lui hun geld betaaldeu bij duizenden en dan vonden dat zij bedrogen waren. Wal deden die lui In plaats van den boel stuk te slaan gingen zij heen lachende dat zij zich zoo dom hadden laten beet nemen Nauw verrezen de sneeuwbergen in de straten of de humor van liet volk uitte zich. ilier stond een bord op een sneeuwhoop mei de aankon diging: «Een marmergroeve te koop. Te be vragen van binnenen daar een ander met de woorden«Loop niet op het gras." En honderden andere, waaronder de volgende«Te koop voor weinig geld «De blizzard bank, verder deponeeren wordt niet aangenomen." «Geef acht. dit is Broadway." «Neem een beetje." «Dit perceel zal" uitgeloot worden op 4 Juliaandeelen D. 10." Sneeuw te koop, kom bijtijds en vermijd het gedrangenz enz. Een boekdeel kon ik vol schrijven over de treur- «n lachtooneelen van deze bezoeking; genoeg zij het te zeggen dat New-York nimmer te voren een zoodanigen sneeuwstorm gezien heelt, en allicht niet weer in de eerste honderd jaar zal zien. In den herfst van het vorige jaar werd op den stoomtramweg te Odessa welke aan eene Belgische Maatschappij toebehoorteen kind de zoon van een architectdoor de onvoor zichtigheid van den machinist overreden. Daar voor zijn nu de directeur en de ingenieur Ezel- birth (heiden Belgen) ieder tot drie maanden gevangenisstraf en een schadeloosstelling van •60.000 roebels veroordeeld terwijl de machinist <een Hu.-t. die de schuld van het ongeluk was werd vrijgesproken. De schadeloosstelling moet aan den architect worden uitbetaald die zijn kind wilde redden en wien daarbij een been werd afgereden. tante den hond toe. Tante weende bijna van toornzij moest echter den kelk tol op den bodem ledigen door bovendien het inmiddels binnengetreden bruids paar geluk te wenschen.. In stille was zij boos op zichzelve dat zij Olga niet medegebracht hadtoen zij in den loop van het gesprek tot de belangrijke ont dekking kwam dat de oom nog ongehuwd was en men kan toch nooit wetenhoe vreemd een stuivertje rollen kan. In de hoop op deze mogelijkheid, al was hel dan ook na Elisabeths bruiloft werd zij langzamerhand wat bedaarderzij nam zelfs Maries uitnoodiging aan om zich van rnanlel en hoed te ontdoen. «Jamaar ik wil dan even een briefje aan Olga schrijvendal zij dan voor de huishou ding zorgt,zeide zij op onbewogen toon, Mijne oudste dochter is een «echt huismoe dertje» legde zij den oom uil, die deze be merking met een glimlachje beantwoordde. Marie echter doorzag dadelijk haar «plan de campagne»terwijl zij daarover heimelijk spotte. .Met de daadzaak dat mevrouw Schoil hare schoonzuster het migrainesliH uit de hand nam in de meening zijnde dat het een polloodje was eindigde het lijden der arme huisvrouw. Zij was echter zeer verheugdtoen om vier uur tanteom half vijf oom en om hallzes het bruidspaar in verschillende richtingen ver trokken en de vader rnet de drie groote kin deren wandelen ging. Nu eerst kon ztjeraan denken om zich rustig op de canapé neer te vlijen Zij had de gordijnen voor de vensters laten vallen zoodat er eene zachte schemering in het verlick heerschte en terwijl de aangename beelden van eene verlooide dochter te hebben, \an een goeden middag en van een tevreden oom hau een gevoel van rust gaven, »c*al zy ge'i- cl naar moederaard welke pijnlijke uren zij dooi gebracht had om dat alles te verk lijgen. In den loop der vorige week werd Berlijn door de stremming in 'l verkeerten gevolge van de sneeuw erg bedreigd met gebrek aan levensmiddelen Er k'>n geen vce worden aan gevoerd en vleesclizoowel als spekstegen enorm in prijs; ook aan hooistroo en haver was zeer groote behoelte en 't weinige wat daarvan werd aangevoerdging op de markt lot fabelachtige prijzen van de hand. Men vocht bijna om 'l krijgen. Eieren werden met een halve mark betaald. Eene «merkwaardigheid» kan dienen als bij drage tot de beoordeeling van de verhouding tusschen Engelschen en Ieren Te Kildare in Ierland is een monument onthuld voor een groot patriot, die in 1820 overleed. Wat had deze beroemdheid Donelly heette hij voor de goede zaak gedaan'? Hij was bokser van beroep en in een vuistgevecht bij Kildare overwon hij achtereenvolgens drie Engelsche kampioenen. Uet nageslacht is toch niet altijd ondankbaar 1 Op Aljeh heeft de gouverneur reeds gebruik gemaakt vande vergunninghem gegeven oin op de westkust in- en uitvoer te verbieden hij deed dit in een kuststreek, waar een onzer hoofdvijanden Toekoe Oemarzich heeft ge nesteld en wel op verzoek van een vorst al daar, die op dien gast niet is gesteld. De beri-beri woedt steeds vooit en in hel zieklecijfer is niet de minste beterschap te merken. Nu zal het marine elablissement op Pocloe Bras door de overbrenging der steenkolen naar Oleh- leh dezer dagen geheel zijn opgehevenzoodat dan de vrij groote bezetting kan worden inge trokken daarvan verwacht men veel heilomdat het genoemde eiland als de ergste bron van de beri beri wordt beschouwd. Maar als ook dit niet baat, zal men weldra ten einde raad zijn. Wilson is door hel hof van appèl vrijge sproken. In de overwegingen die aan liet arrest voorafgaan, wordt de handel, dien de schoon zoon van den gewezen president der republiek met Crespin de la Janniére gesloten heelt om hem het kruis van het legioen v3n eer te be zorgen erkend en uit het oogpunt der zede lijkheid scherp gegispt, maar, h^el het verder, in den zin der wet kan niet gezegd worden dat er oplichterij is gepleegd zoodat art. 44)5 van het strafwetboek hier niet van toepassing En daar het hoofdpunt der beschuldiging niet aangenomen kan worden zoo vervalt ook het vergrijp van medeplichtigheidtegen de medebeklaagden van Wiison ingebracht. Zou men van deze uitspraak ook kunnen zeggen: «hel hof geeft arresten, maar bewijst geen diensten?» De zitting der Slaten-Generaal is Dinsdag jl. door Mr. Heemskerk, Min. v. Binnenl. Zaken, gesloten met de volgende rede: Mijne Heeren «De zitting der Staten Generaalwelke heden een einde neemtwas vooral gewichtig omdat in haren aanving de tweede en definitieve be handeling der wellenstrekkende tot verande ring der Grondwet plaats had «Al hetgeen bij eerste lezing was goedgekeurd, werd na de algerneene verkiezingen door do wetgevende macht bekrachtigd. «Zij het al, dal de herziening der Grondwet van 1848 langer heeft geduurd dan aanvanke lijk voorzien en gewen?ehl wasmet genoegen mogen wij opmerken dal zij kalm en welbe raden geschiedde en dat de tegelijk inonarchaleen vrijheidlievende instellingen, die aan het Neder- landsche volk dierbaar zijnonaangetast en onveranderd bleven. «Mogen de aanzienlijke uitbreiding van het getal kiezers en hel wegnemen van een aantal belemmeringen voor den gewonen wetgever rijke en rijpe vruchten dragen voor 's lands welzijn. De Regeering smaakte verder in deze zitting de zelfvoldoening dalbehalve de noodige be- groolingen voor het tegenwoordige dienslj'aar, nog eenige maatregelen van algemeen belang tot stand kwamen, als daar zijn de onderstand aan oude werklieden en geëmployeerden der landswerven de dading over betwiste domein goederen de aflossing eener schuld ten la.te van den Staat rnet bezwarende rente, een ver drag van handel en scheepvaart met Spanje en de regeling der stoompakketdienot in Neder- laudsch Indie. «Mijne Heeren! de Grondwet beval op zeer korte termijnen de keuzen voor de nieuwe Kamers volgens het nieuwe kiesrecht tenge volge van deze keuzen gaan weldra de tegen woordige Stalen-Gcneraal plaats maken voor andereik verheug mij intusschen dat vele verdienstelijke leden uit uw midden daarin zijn gekozen. «liet is mij een aangename plicht aan de Kamerswier laak geëindigd is den dank des Koningi over te brengen voor hare ijverige plichtsbetrachting. «In naam des Konings sluit ik de gewone veigadering der Staten Generaal.» AMERSFOORT, den -29 Maart 1**8. Het .Ministerie Heemskerk heeft ontslag verzocht. Dal «Staatsnieuws» behelzen een aantal bladen met allerlei redenen en variaricn versierd Waarom behelstmet redenen omkleed de «Ned. Staatscourant» dit «gewichtig SI a a Is- bericht» niet? Uit de sluilingsrede van den Minister Heems kerk in de Kamers Dinsdag gehouden is om trent dit ontslag zells geen woord te trekkeu Dinsdag 27 Maart is de verkiezing van een lid voor de Tweede Kamer der Slaten-Generaal ge schied in het hooldkiesdisti ici Amersloortbe vattende de volgende gemeenten met het daarbij vermelde getal kiezers voor de Tweede Kamer: opgekomen opgekomen op (1 M.'ert op 37 Murt Amersfoort. Bunschoten. Eeinnes- Baarn Hoogland Soest Leusden Stoutenburg Woudenberg Zeist. 775 206 151 41)1 210 208 187 00 181 821 Doorn117 Maarn 33 075 189 129 898 174 201 109 147 270 111 654 122 181 378 108 205 102 158 201 113 totaal 2945 2403 2842 De uitslag was op Woensdag 28 Maart: ingeleverde slembiljetten 2342 of blanco en van onwaarde 7_ blijven geldig 2335 volstrekte meerderheid 1108 Mr. zE. Baron MACKlY. 14-43 Mr. II J 11. Baron van Boktzelaer van Oosterhout 890 Diensvolgens is de lieer Mr .'E. IUiion MACKAY tot lid van de Tweede Kamer gekozen. Op 8 Maart zijn opgekomen 2403 kiezers. Toen verkreeg de heer van Asch van Wijck 1624 stemmen en de heer van Boetzclaer van Oosterhout 821 stemmen. Uitgezonderd Bunschotenalwaar eergisteren 84 van de 200 kiezers niet stemden was, ondanks vooral ongunstig weder op gisteren de opkomst der kiezers weder knap, te knapper omdat zeer velen ver van de stembussen wonen. Een woord van lof wordt derhalve bier aan de trouw opgekomen kiezers toegekend. Nuar men nni mededeelt waren dien dag de kieters ran Spakenburg gem. Buutclioten iu ice met de *i«Miv»ug.l bei:g. op Maa irilighcic tegenwoordigheid van de Commissie van Toe- zirlit op liet Middelb. Ondetwijs, de overgangs examens plaats hadden gehad van de Burger avondschool te Amersfoortwerden Dinsdag avond bevorderd van de 1st»' klasse naar de Ilde de volgende leerlingen: G. II. van Goor, 11 C li ticlaar, B Eibers G SmitA Beneder J van Dieinen Jan Schrcuder. I'. van Arhterberg, K van Hee, M G. IlamersveldG. Mosterdman en J van Geldei niet bevorderd werden 10 leerlingen. Uit (le Ilde klasse werden bevorderd A. E. BlokG. W, GijsbertseP. M 11. Sermcndt en P. van 't Hofniet bevorderd werden 2 leerlingen. Aan het voortgezet Teekenonderwijs nemen in den algeloopen winlercursus deel 11 leerlingen. De namens de Loge «Jacob van Campen" beschikbaar gestelde prijzen werden door den heer II. W. A. van d.,n Wall Bake, namens de Commissie van Toezicht, uitgereikt. In dc Isle klasse verkreeg M. G. Ilamersveld den eersten prijs, een passerdoos en handzaag; G Mosterd- man don tweeden een passerdoosen J. van Gelderden derden beslaande uil een werk over «Letters en bare grondvormen voor schildersenz." Ir de tweede klasse werd een passerdoos als prijs toegekend aan P. van 't Hof. Di ie zomercursus begint op Dinsdag, den 10. April a. s., des avonds te 7 uren. Aanst. Donderdagavond 5 April wordtinge volge achterst, adv. eene Soirée Muticale in Amicilia gegeven door de Elèves van den heer G. G. Ph. L. Moi'.keluan muziekonderwijzer alhier mei medewerking van dc heeren J. Seb. Boekelmanmusicusen H. J. M.baritonte Utrecht. Wanneer men zich herinnert het genoegen dat de Soirées zijner Elèves in 1883 en 1885 hebben verschafttoen een talrijk publiek aan wezig was, dan mag bet vertrouwen worden gekoesterd dal ook thans de opkomst zeer be langrijk zal zijn. Wij twijfelen dan ook niet dat het aantal handteekeningen op de circuleercnde inteeken- lijst ook ditmaal belangrijk zal zijn te meer omdat de opbrengst der soiree voor een wel dadig doel zal worden bestemd.

Amersfoortsche Courant | 1888 | | pagina 2