«De Duitsche waterbouwkundigen zullen voortaan naar HnlLnd moeten gaan, om te loeren line men dijken bouwen moet die hoog water en aandrang van ijs weerstaan en aldus hel aangienzciide land beschermen. Terwijl wij aan den Duitschen mid den en Boven Bijn in de laatste 20 jaren veel van overslroomingcn te lijden hadden is in Hol lar.dwaaraan wij dan toch wel ons hoog water nog vermeerderd loerenden, nauwelijkseen enkele dijk doorgebroken noch een polder overstroomd geworden Wel hebben onze naburen veel geld te betalen gehad, inaar daarvoor dan ook hunne veiligheid verkregen. In een officiéél nijverheidsverslag komt eene beschrijving voor over hel metselen in Noorwe gen gedurende vriezend weer. Geregeld wordt daar bij elke temperatuur ge bouwd vorst ol geen vorst. De geheele kunst van metselen bij vorstbestaal in het gebruiken van ongebluschte kalk Telkens wordt de kalk aange maakt of liever gebluscht, onmiddellijk vóórhel gebruik Zooals men weetontwikkelt zich daar bij een aanzienlijke hoeveelheid wtrmledie hel bevriezen van hel vochtige metselwerk verhin dert. De steenen moeien voor vocht en koude worden beschut en het metselwerk na afloop >an 't werk worden afgedekt. Zaterdagnacht omstreeks halfeen barstte er brand uil in hel Fransche station Lazarre in de administratie-kantoren Ongelukkig zijn bij dezen brand slachtoffers te betreuren. Zeven brand weermannen waren in hel brandende gebouw gedrongen om de slangen aan le leggentoen plotseling de vloer inzakte en zij bedolven wer den onder neerstortende puin en balken. Hart verscheurend was hun hulpgeroep en met grooie moeiie won men hen zwaar gewond uit hun ncleligen toestand bevrijden en naar het hos- Eilaal brengen. De brand was om hallvier ge- luscht. Twee der gewonden zijn overleden; de vijf anderen denkt men in 'l leven te zullen houden. Sedert eenige dagen is te Nijmegen spoorloos verdwenen de slalmuzikanl Van li.van het5de regiment infanteriealdaar in garnizoeneen viouw en vijf jeugdige kinderen in benarde omstandigheden achterlatende. In den Raad der gemeente Haarlem kwam aan de orde een verzoek van eenige bewoners van het Spaaruew.iarin verbodsbepaling ge vraagd wordt op het gebruik tan stoomfluiten stoomlier op booten. Dit verzoek was reeds vroeger gedaanmaar toen gezonden aan de Kamer van Kooph. en Fabr. om advies. Dit college kon zich wel vereenigen wat het verzoek omtrent de stoomfluit betrolmaar met dat omtrent de stoomlier niet Ken der mede onder- teekenaarsRaadslid en wethouder levens diong ten sterkste aan het gebruik van den stoomlier van 's avonds 10 tot 's morgens 7 uur te verbieden Juist in den algeloopen nacht bad hij den slaap niet voor 11/» uur kunnen vattendoordal de lier van eene der booten zulk een helsch lawaai maakte en te 61/» uur werd hij alweer gewekt door het gefluit van dezelfde ol eene andere boot Een ander Raads lid levens lid van de Kamer van Koophandel enz. vond dat de heeren die aan het rumoer niet konden wennen dan maar moesten ver huizen naar een der schoone parken van Haarlem, maai dal het niet opging den handel en de scheep- vaait aan banden te leggen Het slot der his torie wasdat de commissie voor strafverorde ningen nu zal hebben uit te makenof het gebruik maken van stoomfluit en lier na zons ondergang kan worden gerangschikt onder nach telijk burengerucht. Indien dii is uitgemaakt, zal men verder zien. Hifm 8 uur werd met dit belangrijk punt zoek gemaakt. Toen hij in de vestibule trad zeide hij tot den wachtenden Kutosof. «Ik ontsla u van mijn verder geleide en beveel u de morgen vroeg om elf uur plaats hebbende trouwplechtigheid van den luitenant Lescinsky met dc weduwe Karasjnikol in de Peler-Paul kathedraal bij te wonen en mij te berichtenzoodra deze afge- loopen is Een wenk met de hand en de keizer verliet hel paleis. Dat was hel loon voor het verraad. Kutosof was te vergeefs een schurk geworden in plaats van de geliefden te scheidenhad hij hunne vereeniging bewerkt De czaar heelt de echtgenoote van den luite nant Lescinsky nooit weer gezien. Hel echtpaar verliet weinige dagen na zijn huwelijk Peters- burg. Later woonden zij ie Weeoen en Parijs en leidden een prachtig leven. Nooit hebben zij vernomen aan welk intrige zij eigenlijk hunne vereeniging te danken had den. Kutosof echter heelt zich nooit de eerlooze daad vergeven Hij viel in hel jaar 1812 in den strijd legen de «grooie armee» van Napoleon. In de pauze ging een dar bezoekers van hot circus Carré te Amsterdam warden stal om «I* paarden te zien. Ilij waagde zich te dicht bij een der dieren, dat hem onverwacht een paai trappen gaf. waardoor hem vier ribben werden gebroken. Hij werd met een rijtuig naar zijne woning gebracht waar hij kort daarop aan ue bekomen verwondingen overleed. Eenig-n lijd geleden geraakte er op het post kantoor le Moskou een aangeteekende en ver zekerde brief mot lid 000 roebels in liet on- gereededie geadresseerd was aan de verzeke ringmaalschappij «Victoria." Debriel bleek ver duisterd te zijn door een der postbeambten, die daarvoor terecht stond en hoewel hij bekende vrijgesproken werd welk vonnis door bet pu bliek met gejuich begroet werddaar de be schuldigde een Rus en de benadeelde eene Duilsclie maatschappij was. De Köln. Zt. vooral was daarover verontwaardigd en meende dal door dit leit alleen reeds de strijd gerechtvaar digd werddie dit blad reeds zo lang tegen geldbelegging in Russische londsen streed. Thans echter heefl de hooge regeering het vonnis van de rechtbank te Moskou vernietigd, de leden der rechtbank een scherpe vermaning doen toekomen en een nieuw onderzoek dei- zaak bevolen. Een telegram uit Mexico meldt dat in de stad Telaja een vreeselijk ongeluk plaats had. Eene grooie menigte was bijeengekomen in een houten circus, om de stierengevechten bij te wonen De gevangenen van de stadsgevan genis mochtenonder toezicht van hunne be wakers, mede de voorstelling bijwonen. Door het wegwerpen van een brandende lucifer stichtte een hunner brand Een paniek ontstond onder de toeschouweisvrouwen en kinderen wierpen zich van de galerijen in den circus waardoor velen verwond werden. Een derstie ren door het vuur woedend geworden stortte zich op de toeschouwers en wierp velen hunner in de hoogte. 10 personen weiden gedood en 68 meer of minder zwaai gewond. Alle ge vangenen maakten van de verwarring gebruik, om le ontsnappen. Te Doorneweerd heeft een hevige brand gewoed in de eikensclielbossclien van baron F. van B. Een halve hectaic is verbrand. Daar men vermoeden had dal het vuur niet door een ongeluk ontslaan wasstelde men een onderzoek in De dader is le Renkum ontdekt en heeft reeds bekend. De ^liade is aanzienlijk. Aan de Times wordt gemelddal Jacob Sharp, het gemeenteraadslid van New-York, die in de quaeslie over den Broad way-spoor- weg betrokken is, op 7l-jarigen leeftijd is overleden Van de 22 gemeenteraadsledendie beschuldigd worden zich te hebben laten be talen zijn drie in de gevangenistwee over leden is één krankzinnigterwijl vier op de vlucht zijn en negen hun vonnis afwachten. De drie overigen moeten als getuigen legen de ande en opgetreden. Ter jaarvergadering der Ned. Harddraverij en Renvereeniging is de rekening van hel af- geloopen jaar goedgekeurd Het batig slot be draagt f 9108hetgeen verminderd moet worden met f1500 aan prijzen voor een evenlueele keuring van driejarige hengsten. In den Leidschen gemeenteraadin het Ne- derlandsch Alheendat prolessor de Vries bin nen zijn grachten bezitheelt men een vergeef- sche poging gedaan om een Hollaridschen naam le vinden voor het «pare vaccinogènc," alvorens er een jaarlijksche bijdrage van f200 aan te verleenen. De uitdrukking is wel wat lang we erkennen 'tmaar als men die pares'1 eens «dierlijke koepokkweekerijen" noemdeof anders eenvou digweg «koepokstallen" Atjeh dat zooveel millioenen verslonden heeft, blijkt nu een goudland te zijn Een Russisch edelman baron Malhieu de He- denstrornheeft in de Atjeh vallei goud gevon den in zoodanige hoeveelheiddat hel voorne men bestaat voor de ontginning concessie aan te vragen. Een gevangenedie door de Ned. Regeering zou uitgeleverd worden aan die van Belgié is nabij Hozendaalvanwaar de reis naar Ejschen te voel zou worden gedaanaan twee geleiden de Rijksveldwachters ontvlucht. Binnenkort kan le Feijenoord een stoomschip uit Amerika verwacht worden geheel met petro leum gevuld en uitsluitend voor het vervoer daar van bestemd. De petroleum wordt niet in vaten be waard doch in gioole ijzeren bakken. Dit is het eerste schip van die soort dat daar zal lossen. Een parijsch blad klaagt over de tegenwoordige jeugd Er /Jjn goen j »nge lieden meerzegt de schrijver De ineeslen zijn veel te ernstig te deftig. Zij spreken over politiekin plaats over bals on aardige «partners"zij schrijven geen sonnetten op de geliefdemaar artikelen over de ICuropecsche quaeslie Dansen doen ze niet meerzij trouwen om geld of de uitver korene jong cn mooi iskouu er minder op aan. Zij zijn ongevoelig voor alles behalve voor de praclische resultaten van het leven. Hun hart klopt in hun hersens, zij hebben niets jeugdigs dan hun uiterlijk. Vermeldenswaard is hel zekerwat te Wes- tergoo tegenwoordig met de aardappelen ge schiedt. Zij worden uitgevoerd naar Amerika. Neg nimmer is dit le voren geschied Oorzaak van dit zeldzame leit is allereerst de grooie voorraad aardappelen en ten tweede berichten uit de Vereenigdc Staten, dat de aardappelen daar niet ruiin voorhanden zijn en daarom goede prijzen worden besteed. Uil de gemeente VVonser.tdeel zijn reeds ruim 800 hectoliter naar de overzijde van den Oceaan verzonden in bjlenwegende per stuk 51 kilo. De echtelieden Speesse te Houtliem (Limborg) vieren Maandag a.s. hun diamanten bruiloft. Uil 'sGravenhage wordt gemeld: Hel schijnt wel beslist te zijn dat het minis terie-Heemskerk ons gaat verlaten. De premier heeft 'tgevoeld en begrepenhel moet «Es ist besliramt in Gotles Rath dass man vom Liebslen, was man ha t muss scheiden,» zelfs van de minis- leriëele portefeuille. De heer /E baron Mackay is aan het zoeken van zijn ministersdie hij groutendeels buiten de Kamer tracht te vinden en men beweert algemeen dal dr. Schaepinan hem daarbij krachtig behulpzaam is Er worden natuurlijk lal van namen genoemd van de aanslaande ministersnieuwe en oude mannen worden inel 't ministerschap ge doodverfd Maar ik zal die namen niet vei melden, omdat er hoegenaamd niets met volkomen zeker heid is le zeggen. De kibinelslormatie is in gang. hel deeg is in bewerkirg maar men weel nog niet hoe 'l uil den p diiieken oven zal le voorschijn komen. Het g.at zells ditmaal geheimzinniger dan ooit De Koning ontvangt niemand heelt zelfs zijn gewone staatkundige raadgevers of de ministers niet over de crisis gehoord alles gaal schriftelijk door de bemid deling van den directeur van hel kabinet. Dit doet natuurlijk aan de degelijkheid der middelen om de crisis op le lossen, hoegenaamd niet te kort. Men schrijft aan de Zulf Cl uit den Haag «Toen mijn vorige brief op de post ging, had de heer Mackay de opdracht lot vorming van een nieuw ministerie reeds in den zak Er zeer mee ingenomen was «leze Amersfoortsohe afgevaardig de blijkbaar niet. Men verhaaltdat hij eerst van plan was om te doen wat hij in 1886 gedaan heeft, n.l. beleefdelijk voor de hooge eer le bedanken en den wissel op den heer Heemskerk te endosseeren, maar dat tegen een dergelijk planvoor al van zijne vriendenmeer links gezeten een zóó heilig protest is opgegaan dal hij eindelijk besloten heefl het lantaarntje van Dio genes ter hand te nemen en nieuwe ministers te zoeken Hel geruchtdal de rechterzijde op regeeren voorbereid reeds een compleet stel ministers gereed had bleek al schielijk öl niet waar óf den kabinetsformeerder volstrekt niet naar den zin le zijn want al is liet nog on zeker of de heer Mackay gereed zal komen zeker is het, dat hij met zonder groote moeite zal slagen en dal hij reeds al de narigheid van een dergelijke opdracht in ruime mate heefl ondervondenwant meermalen heeft hij aange klopt bij een deurwaar hij niet werd toege laten meermalen heeft hij de onderhandelingen over een portefeuille weer moeten afbreken omdat eischen werden gesteldwaaraan onino- voldaan kan worden. Trouwens, het is veel gemakkelijke! le weten le kurnen wie gevraagd zijn en geweigerd heb ben candidaal-minislersdie gepolst zijn maar ten slotte niet aan de groene tafel plaats nemenmaken in den regel van de eerdie hun fe beurt is gevallen evenmin een absoluut geheim als de jonge damesdie een vereerend huwelijksaanzoek afgeslagen hebben dan wie weikelijk over enkele dagen als ministers in het Staatsblad sullen staan. Als alle politieke grootheden met wie de heer Mackay in na laatste d.igen heeft geconfereerdminister moeten wor den dan zou de zaal op hel binnenhof die nu al eenige verandering heelt moeten ondergaan met hel oog op de 14kamerleden meer, stellig veel le klein zijn. Wie men echter ook in de residentie ziet om aan de conferentie deel te nemen niet dr. Abr. Kuyper.

Amersfoortsche Courant | 1888 | | pagina 2