Te Peslh woont een gep. onderwijzer Csern yeidie zich zeven jaren geleden aan de lucht pijpsnede onderwierpsedert dien lijd een Kamde draagt en volkomen gezond is Hij 7.011 naar herlijn meegenomen en aan oen Duitselien Keizer voorgesteld worden die mei verklaarbare belangstelling voor zijn medelijder is vervuld doch "s Keizers toestand heelt dit doen uitstellen Hoe men tegenwoordig Ie Londen tentoon stellingen organiseert, liet plan is ditmaal 0111- eene Italiaansche tentoonstelling te houden of- liever om Italië tijdelijk over te planten aan de boorden van de Theems Men oordeeleDe Koning van Italië zendt zijn jachttent met toe belmoren Er komt een Romeinsclic markt plaats mei een achtergrond beslaande uil ge zichten op de Sabiinsche heuvelenhel Collos- seumhet paleis der Caesarshet Forum en de boeg van Titus. Versche vruchten en bloemen zullen dagelijks van Italië aangevoerd en ver kocht worden. In het hoofdgebouw zullen ba nieren hangen van de 100 Italiaansche sleden. In een paviljoen ïal men de wijze kunnen na gaan waarop liet beroemde Venetiaansche glas gemaakt wordt. In andere paviljcns zullen Ita liaansche wijnen en andere artikelen verkocht worden. Een Italiaansche tuin wordt aangelegd naar de wijze der tuinen van de villa «Borg hese." De omheining zal bedekt worden niet schilderijenItaliaansche tooneelen voorstellende. Een Capri-grot wordt opgericht. Er zal eer troep Napoliiaansche muzikanten in lorrenlo cosluum overkomen om in de tentoonstelling uil voeringen te geven Een Italiaansche schilder zal in een afzonderlijk paviljoen kleine schetsen maken. Een ander paviljoen wordt het huis van een Toskaanschen boerdie daarin met zijn gezin de slroovlechterij zijner provincie zal vertegenwoordigen. Donderdagmiddag ging de 23-jarige G. Buij- tendijk naar zijn werk in eene branderij aan de Zalmnaven le Rotterdam. Hij kwam te vroeg pn maakten de werk.ieden toen wat pret. Naar men mededeelt nam hij zemelen ol zaagseldie in branderijen gebruikt worden om flesschen in de jeneverkelders vast le doen staan en ze voor breken te bewarenen wierp deze naar W.een jongeling van 18 jaar, die mogelijk, als wat te driftig van aard, niet iang grappen maken kon verdragenol het zemelbad te on aangenaam vond zijn mes trok en dit Buijten- dijk in bel hart stak. Ilij wankelde en verzocht om hulp welke hem oogenblikkelijk weid verleend door een kameraadJan Smitdie hem in zijne armen nam en trachtte het bloed dat uit de wonde stroomde te stelpenwaarbij ook eene vrouw mede den ongelukkige trachtte le helpen, hoe wel hel helaas spoedig bleek dal geene hulp meer kon baten daar na ongeveer lien minuten de geest hel lichaam ontvlood van hein die zich nog zoo kort te vorenwelgemoed en ge lukkig gevoelde en gedacht tiad terwijl hij zijne beminde sprakaan de hopvolle toekomst die voor hem lag en zoo nabij scheen. Verslagen over zijne daad en in tranenzat de beklagenswaardige dader in een hoek neder te staren naar heigeen om hem voorviel Hij schreide nogtoen hij naai hel politiebureau werd gebracht. Steeds en lerecht wordt geklaagd over deser tie van veroordeel den in de Rijkswerkinrichting te Veenhuizen. Om daaraan zooveel mogelijk een welke gij in ons huis zijl gedrongen, onrecht was, zoo zal ik toch nooit vergeten, welken dwang gij destijds nog een hall kind gehoorzamen moesten ik ineendal door uw berouw dit vergrijp voldoende geboet is. Met onnoodige zorgen hebt gij uw hart bezwaard. Werp ze nu van u deze zorgen en beantwoord mij eene vraag Wilt gij mijne vrouw worden «Kunt gij mij vergeven vroeg Mary bevend. «Ik heb niets meer le vergeven,» zeide Eduard, «alleen u te verzoeken voor mij een dierbare, lief hebbende vrouw te worden Zij snikte luid maar het waren vreugdetranen, en zij weende zich uit aan zijne borst. Weinige weken later zegende de predikant het huwelijk lusschen Mary Burns en Eduard Martini in en toen volgde een echt vol geluk en zonneschijnwaarin slechts eenmaal eene herinnering aan het verleden opdooktoen namelijk in het jaar 1883 de bladen op zekeren dag een bericht over eene merkwaardige druk- lout brachten, die in de bondsdrukkciij voor zeventien jaren gemaakt was. Destijds in het jaat 1806 was een nieuw toltarief in de drukkerij gemaakt Door eene ver- issing was in de rubriek voor zekere ijzerwaren ij hel getaldai den lol bepaaldeeen komma verplaatst, door welke verandering fijne ijzer waren slechts denzelfden tol te betalen hadden al» gewone. De tol voor de laatste bedroeg na- einde te maken zullen thans op de grenzen der kolonie, woningen voor Rijksveldwachters worden gebouwd. Woensdag mocht de keizer een kort poosje op een sola ziilen en Donderdag kon hij reeds vier uur achtereen in liet aangrenzend vertrek vet wijlenen mochten de geneeslieuren hem verblijden met hel vooruitzicht op een wandel- ril zoodia het weer gunstig is. '/.ijn helerschap houdt aan en de ce lust keert in zulke male weder, dat men de bronchitis ol aandoening der ademhalingsorganen als geheel overwonnen beschouwt. Ofschoon het voedsel v .n den keizer met de grootste nauwgezetheid door prol. Leyden bij grammen wordt geregeld mocht de keizer toch Woensdag eens zelf bepalen wat hij wenschte«kallscotolet met echi heierscli bier» luidde toen de inenueen werkelijk werd liern dit in voorzichtige male verstrekt. Een schrijven uit llaltern (Westfalen) bericht dat zekere Preuss een landlooper die wegens ziekte onlangs aldaar in hel Ziekenhuis opge nomen werd in tegenwoordigheid van rechter lijke ambtenaren bekend heeltin Mei van het vorige jaar le Amsterdam een dienstmeisje ver moord te hebben om een gering geldelijk be drag Oe man verklaarde zich ook schuldig aan een grooten dielstal van zilver le Wezel. Hij is van Hamburg afkointig en 7.00 ziek, dat hij misschien den afloop van hel thans in gesteld rechterlijk onderzoek niet beleven zal. De bekentenis werd afgelegd onder alle tee kenen van berouw. Te Oels (Sile2ië) is een vrouw bevallen van een meisje met twee volkomen welgevormde hoofdjes; hel lichaam van 't kind is dubbel zoo zwaar en breed als van een ander pasgeborene het kind leelt en neemt geregeld voedsel. Omtrent de opening van de tcntoonslelling te Brussel vernemen wij dat het uitvoerend comité de volgende beslissingen genomen heelt: de opening der tuinen zal plaats hebben op Zaterdag 5 Mei 1888. Wat de gebouwen betreft die zullen geopend worden den 19 Mei, dus slechts veerlian dagen later dan het aangekondigd was. Ook mag men zeggen dat er flink gewerkt wordt de werken gaan vooruit met zeldzame vlugheid. Van alle kanten ziet men gebouwen verrijzen. Het is als een waar tooverspel. Kennisgeving;. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT. Gelet op art 264 der gemeentewet gewij zigd bij de wet van 28 Juni 1881 (Staatsblad No. 102) Doen te wetendat het oorspronkelijk ko hier der plaatselijke directe belasting (HOOF DELIJKE OMSLAG) over het dienstjaar 1888, zoedgekeurd door Gedeputeerde Stalen van Utrechtin alschrifl gedurende v ij maanden op de Secretarie der gemeente voor eenieder ter lezing ligt. Amersfoort, den 28. April 1888. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester T. A. J. VAN ASCH VAN WIJCK. De Secretaris W. L SCHELTUS. melijk 2,15 dollar, voor de fijne daarentegen moest zij 21.5 dollar bedragen De komma in het laatste getal echter was niet op hare plaats gekomen, maar een cijfer naar links verschoven, zoodat ook de tol voor fijne ijzerwaren met 215 dollar in het tarief opgenomen was. De schade welke de Noord-Ainerikaansche regee ring door deze verplaatsing der komma in den loop der jaren geleden had bedroeg bijna negen en-veertig rnillioen dollarsen het voordeel daarvan hadden de Engelsche labrikanten die deze waren invoerden. Dit bericht bracht voor Eduard de oplossing van het raadselwaarom Mary's vader eens zoo naar den sleutel der bondsdrukkerij verlangd had. Door EngeLch geld omgekochthad hij in elk geval zich of aan anderen den toegang tot de drukkerij verschaftwaar in liet reeds gecorrigeerde ontwerp de verplaatsing der komma uitgevoerd werd die zulk eene groole finan- ciëele beteekenis zou krijgen. Ontdekt werd deze verplaatsing der komma eerst, zooals ge zegd is, na zeventien jaren, in 1883.') De oplossing van hel geheim kende voorloopig Eduard alleen hij verzweeg haar zoowel voor zijne vi011 w als voor zijne moeder, en hij deed daar wei aan. Aan eenen vriend echter heelt hij haar medegedeeld en naar mens vertelling is hoven- staande geschiedenis geschreven. Een feit. AMERSFOORT, den 30 April 18«6. Ten ruiilhuize van Amersfoort is heden in het openhaar aanbesteed de levering van de na volgende hoeveelheid lurl 1380 ion lange Friescho turf voor de gemeente, minste inschrijver J. van de Biug a 29$ cl. 330 voor hei weeshuis J. van de Brug en P. Scliiiiuii' I u 28$ cl en 1300 voor hel gasthuis J. van de Ruig en I' Schimmel 28$ cl. 725 ion harde turt voor de gemeente K. Lo ver a 03 ct. 330 voor liet weeshuis K. Lover a 62 cl en 350 voor het gasthuis K. Lover u 02 ct. De levering is nog niet gegund. De schilderijen welke in Ainicilia le bezich tigen waren en blijkens nevenssl adv., mor gen Dinsdagmiddag, aanlevnngen te een uur, aldaar worden geveildvormen eene uilost schoone collectiedie alle bezoekers in hooge male heelt geboeid In ons vorig nummer werd op een aan lal daarvan gewezen met de namen der schilders waaronder de ineesten inet roem in het binnen- en buitenland bekend staan en andere ook met eere mogen worden vermeld. Wie lielde en geest voor liet schoone bezit zal gewis hel bezichtigen der verzameling groot genot hebben verschalt en worden sladgenooten en environsbewoners derhalve hier aangemoe digd om bij de veiling morgen Dinsdag, in Amicitia tegenwoordig le zijn waar dan nog te meer de kunstwaarde der schilderijen zal kunnen blijken. Dinsdag 8 Mei aanst. zal het veertig jaren zijn dat II W. Stol te Amersfoort als bode werkzaam is bij hel Heemraadschap de rivier de Eeinbeken, enz, zijnde bij als zoodanig door het voormalig bestuur op 20 April 1848 benoemd en op 8 Mei 1848 opgetreden ter wijl hij bij besluit van Watergraal en llecnira den van 12 Dec. 1872 werd herbenoemd On afgebroken gedurende dit langdurig tijdvak aan dit College verbonden heelt hij zich voortdu rend niet ijver van zijne plichten gekweten en wordt hem gaarne toegewenscht dal hij, ook na de viering van zijn voormeld veertigjarig juhilé, nog eene lange jarenreeks als steeds, ijverig en met lust werkzaam moge blijven. Donderdagavond 3 Mei aanst. te acht uren wordt in Amicitia eene vergadering gehouden der Afdeeling Amersfoort van «Volksonderwijs waarin de punten van behandeling zijn 1. de beschrijvingsbrief voor de algeineene vergadering; 2 benoemen van een afgevaardigde 3. concept wetsontwerp op den leerplicht (zie volksblad van 4 Maart 1888. Door den luiL-kol.kommandnnt in het 4. genie-conimandcmenl is eene inspectie gehouden over de militaire gebouwen le Amersfoort. In de kazerne heeft wederthans nan de zijde der kavalerie eene gasontploffing plaats gehad. Niemand bekwam daarbij letsel. Alleen werden vele glasruiten gebroken. Bij de Vrijdag jl. gehouden openbare ver- kooping van 16 op relorna gestelde kavalerie- paardenwerd het hoogst ruim f 80 bedongen, terwijl de minste koopprijs i 40 bedroeg. Niet aan de rijkskweekschool maar aan de leerschoolverbonden aan de rijkskweekschool ti Deventer, is de heer A. Fase! benoemd. Ongeveer 230 runderen waren Vrijdagjl. ter zesde vooi jaars-veernarkl aangevoerd, waaronder zeer veel schoon vee. Evenals de vorige weck was er veel handeldie vlug gesloten werd. Voor vet vee besteedde men f120 tot f200; voor guiste koeien f70 lol 1150; voor kallkoeien f 100 tot f170 en voor pinken f20 tot f50. De premie van f 10 voor den aanvoer en verkoop van liet grootst aantal vee op de markt dd. 13 April is toegekend aan H. M. Beek te Amersfoort; die van 15 aan J. van Herwaarden le Soest voor den aankoop op die markt de premie van f 10 aan L Block te Antwerpen, en die van f5 aan T. van Vliet te Gouda. De premie voor aanvoer en verkoop op de markt dd. 20 April aan A. Bosch le Nijkerken die van f 5 aan J. van Herwaarden te Soest; voor den aankoop, de premie van f10 aan J. II. van Mastwijk te Gouda en die van f5 aan L. Block te Antwerpen. In eene Vrijdagavond gehouden vergadering van liet departement Amersfoort der Maatschappij lot Nut van 't Algemeen werden lot bestuurs leden verkozen de heeren J. van der Burch M. L. Celossc en I'. A. liuel en tot secretaris van liet departement de heer Dr. II. F. Jonkman, laatstgenoemde ter vervanging van den hoer J. A. Helper Sesbruggerdie eerlang naar elders vertrekt.

Amersfoortsche Courant | 1888 | | pagina 2