Donderdag- 17 Mei 1888. EEN MEDEMINNAAR. Jtó 57 19. Politieks Revno. FEUILLETON Uitgever H. VAN CLE F. FF te Amersfoort. Dit bl*d »er*chijnt Maandag -n Donderdagmiddag. AbonnfiBBit par S aun«*a f I.—Franc» por Kortegr&Ctlt Wijk B BO poat ƒ1.16. Adrertenticn 1—6 refoli 60 Ct«.«Ik* rrgol ma» 10 Cta. groot* letton maar Bureau plaataruimta »<>or randen es undc-r. extra inngtinj girdii.it hoogara prijibcrakening. Legal. MUÜRHDIZBU officio#!. en onteigen Ade per regel 16 CU Kaderaat per ragal «5 Cta. Aft. nummert 10 Ole. II Fa K I C II T Wegens bet PINKSTERFEEST wordt het volgend nummer, in plaats Maandagnamid dag. aansl., Zalerdagavondgediuk en uitgegeven. Inzendingen, advertentiënenz. voor dit nummer worden l ij dig mogelijk verzocht. HULPBANK te AMERSFOORT. Tot bet. geven van gelden ter leen zal eene Commissie uit liet bestuur op MAANDAG, den 21. MEI aanstaande, 'snamiddags van iialftwee tot iialkdriezitting bonden in een der localen van bet Raadhuisalwaar de be langhebbenden zich kunnen aanmelden, ook voor het teruggeven van gelden. IIERMv P. VAN IIASELRN Secretaris-Penningmeester. Het Boulangisine is nog in Frankrijk mode. Dat amusement duurt vrij lang. Niet zoozeer in Parijs, dan wel in een aantal provinciesteden is generaal Boulanger de held van veler ovaliën Dit heelt ook zijne goede zijde. Zoolang de Franschen zich met hem bezig houden vooral de revolutionnairen die geen dictator en evenmin een president willen, zijn zij vrij stil. Rumoerig hetzij door dit of dat incident of persoon moet het altijd in Frankrijk wezen. Dat ligt zoo in den aard van dit bewegelijke volkdat deels Boulanger toejuicht en deeL uitfluit! Het Fransche ministerie heeft den vacantietijd niet in ledigheid gesleten. Belangrijke wetsvoor stellen zijn in gereedheid gebracht. Floquet komt met een wel op het recht van vereeniging, de minister van openbare werken ook mst een voorstel aangaande den spoorweg in de hoofd stad de minister van financiën wil hel dienst jaar doen aanvangen op 1 Juli in plaats van 1 Januari. De Fransche kamer heeft -440,000 fr. toege staan voor herstellingswerken aan de paleizen te Versaillesover welker toestand reeds zoo (Slot.) Nauwelijks waren wij een weinig van den oever verwijderd toen het achter mij sterk platste. Hel was Cesar, die ons achterop was gezwommen en ook in dit heilig uur zijn offer niet wilde verliezen. Snel was hij aan de zijde van het bootje. Ik had veel aandrang om hem met mijn roeispaan den kop te verpletteren en in de diepte te slingeren. Eensklaps riep de jonkvrouw raet een luiden t'ubelkreet; «o. die schoone waterroos, ik moet laar plukken 1* Ik zag toen dat Josephine zich onvoorzichtig te ver van den rana van hel bootje waagdehet evenwicht verloor en in het meer viel. Ik Raf een kreetmaar was door den schrik als verlamd om eenige beweging tot hare redding te doen. Zij en de hond waren onzichtbaar geworden. Echter eenige oogen- blikken later duikte de hond op en was hel hooid van Josephine zichtbaar. De verstandige hond had het kleed van Josephine aan den gordel gegrepen Zij zelf omarmde met de lin kerhand het hoold van het dierdat onver droten voorwaarts zwom en maakte zij met de rechterhand minder de beweging eener /.wemster dan wel die van eene beangstigde welke tracht het een ol het ander te omklemmen. De ang-t voor h.iar hergal mij mijne bezin ning Het gelukte tnij om mij met haastige rie nslagen in de nabijheid van Cesar te bevinden. In een oogwenk trok ik mijn rok uil en wilde lang geklaagd wordt. Volgens de Figaro belee- kenl die som niets en zal zij op zijn best kunnen strekken om de gebouwen en perken eenigszins toonbaar te maken voor de in het volgende jaar verwachte bezoekers. Als er niet onverwijld doortastende maatregelen worden genomen zegt het bladzal het oude paleis van Versailles ovei vijf of zes jaar hebben plaats gemaakt voor een vormloozen bouwval. «Het is reeds zoover gekomen,» vervolgt de Figaro«dat het thans uiterst gevaarlijk is zich aan den voet der gevelszells op hel groole terras te wagen. Aan welken kant men zich ook plaatsein de bovengedeelten der gehouwen ziel men enkel galen en scheuren Van alle zijden laten leuningen en kroonlijsten bij ge- hcele blokken los. Van al de beelden, die rondom den gevel bekronen het werk van de groole Fransche meesters gaan gedeelten los en vallen ter aaide en als deze steenen kolossen niet door ijzeren stangen werden vastgehouden zouden zij reeds lang geheel naar beoeden zijn gestortdezen ol genen voorbijgangerdie h-n nog bewonderde verpletterend maar het roest vreet voort en eerlang zullen de sleunstaven hoe dik ook niet meer baten Na een storm zal men op de terrassen beeldhouwwerken gaan gèren zooals men reeds bij de zomerfeesten op de binnenplaatsen van het paleis verloren schoenen opzamelt. «Delooden daken uit den tijd van Lodewijk XIV zijn over de geheele uigestreklheid versleten en vol gatennergens kan er eene plaatselijke herstelling geschieden, zonder dal het belendend gedeelte loslaathet water stroomt in de zalen van het museum de zolderingen storten in maar er is niets minder noodig dan een schrik kelijk onheilte midden eener zitting van het congresom onzen vertegenwoordigers het be wijs te leverendat men hen niet ten onrechte heeft gewaarschuwd. «Op Trianon is heivergeleken bij Versailles nog veel erger gesteld. Daar is nieis meer over lanen gras- en bloemperken bosschages, alles heeft plaats gemaakt voor een uitgestrekt maag delijk woud De bekkens van rooskleurig marmer zijn droog en vaneen gespleten de marmou- seigroepen in het midden lokken de kinderen aandie ze van lieverlede wegrooven den sprong in de diepte doen toen zij plotseling rechtstandig naast bet bootje stondterwijl het water nauwelijks tot aan haren schouder reikte Met een blik op mijdie meer bezorgdheid voor mijharen redderdan voor haar zelve verried, riep zij mij toe: «blijf, ik dank u, 't gevaar waarin ik verkeerde is voorbij. Cesar hield mij bovsn water en nu heb ik vasten grond onder mijne voeten.» Ik jubelde een hartelijk: «God zij gelooid!» uit het diepst mijner ziel en neeg mij lol haar om haar behulpzaam te zijn zich in hel bootje te begeven. Zij wees dit af en meendedal het haar gemakkelijker was toen den oever gaande te bereiken. Zoo bereikte zijterwijl ik roeide, den vasten wal en wii waren weldra aldaar weder bij elkander De Newfoundlander was in volle blijdschapsprong op mij loe en lag zijne natte poolen op mijnen schouder. Alfredwaar bleef mijn tegenzin omtrent den hond Ik drukte mijnen medeminnaar aan het hart, kuste hem op hel hoofd streelde zijn vel en gaf hem de teederste namen. Hij had immers het liefste geredwat ik op aarde bezst, h?d inijne Josephine van eenen wissen dood gered I «0 mijn geliefde Cesar riep ik ten laatste, «hoezeer heb ik u miskend. Vergeef inijtrouwe zielNu moeten wij een trium- virat sluitengijuw Poinpejus en uwe he- melsche gebiedster om het wercldgeluk onder ons te deelen. Jaik bemin uwe meesteres maar dun alle boekenwijsheid der aarde en zal haar getrouw blijven tol in den dood Dat alles geschiedde in eenige seconden en thans zochten mijne blikken de gehelde. Zij beschouwde weemoedig mij cn den hond wien «Trianon is aan plundering prijsgegeven. Men wedijvert in het wegnemen van stukken lood en marmer. Hoe kan het ook andeis, aangezien er voor zulk eene groote uitgestrekt heid slechts vier wachters zijn het groo'ste gedeelte van den dag bezig met bezoekers de vertrekken van het kasteel rond te leid^u «En dat is dan hel overschot van Versailles het achtste wereldwonder, dat men uit alle oorden der wereld kwam bewonderen De meesterstukken uit de zeventiende en acht tiende eeuw zijn voor immer verloren wanneer men niet in allerijl de handen aan het werk slaat tot herstelt. Geen 440000 frc9. reeds bij voorbaat uitgegeven zullen tot dit mirakel vol staan tienmaal die som voor hel minst is noodig." Ten aanzien van den militairen toestand in Engeland heerscht een ware paniek die aller geest verontrust en zells indien een oorlogsver klaring reeds in Engeland was ontvangen ja zelfs indien de vijand aan de poorten van Lon den stond kon zij niet grooter zijn. De ver klaringen van den minister van oorlog vermogen weinig tegenover de alarmeerende tijdingen van hen die er een vermaak in schijnen te vinden den staal van zaken zoo hopeloos mogelijk at te schilderen. Te Parijs wekt de arrestatie van den kanselier van hel consulaat van Bolivia groote sensatie. Deze ambtenaar is gearresteerdo-ndal hij onder het zegel der legatie in Frankriik tabak van vreemden oorsprong had ingevoerd. Als een staaltje temeer van d*>n tegenwoordigen overvloed van het onderwijzend personeel kan dienendat vóór een paar dagen te Rozendaal iemand met postpapier liep te venten met de onderwijzersakte in den zakin welker bezit hij zich reeds een paar jaar mag verheugen. Te Tiflis heeft de vrouw van een zeeofficier den adjudant van den gouverneur met een re volver doodgeschoten en daarna getracht zich te vergiftigen. Jaloezie was de aanleiding tot het drama. ik nog omarmd hield. Snel maakte ik mij van hem los en knielde naast haar. «Bemint gij mij werkelijk meer dan uwe boeken?» fluisterde zij. «Tienduizendmaal meer» antwoordde ik. «En gij arm kind wat hebt gij uitgestaan en welke schrikbeelden hebt gij nielonder het water gehad!» «Aan u heb ik gedachtzong zij met zachten, hartroerenden loon in de melodie van Schubert's lied. «En indien gij het dan welen wilt zoo verneemvan den eersten dag afdat gij in hel slot zijt gekomenheb ik u bemind Toen ontmoetten onze lippen zich. Cesar strekte zich voor ons neder en wii blikten in zaligheid op hem neder, terwijl hij met zijn staart op den bodem trommelde. Maar weidia sprong Josophine op en ijlde vlug naar de pastorie om van kleederen te wis selen. Ik hoorde daarop de huishoudster van mijnen ooin de handen ineenslaantoen zij de jonkvrouw in doornatte kleederen zag. Echter Josephine sloot vlug haar den mond met de hand gal haar het bevel om eene dienstbode naar het slot te zenden andere kleederen te halen en gaf zich toen aan hare verdere zorg over. In huis was de Whistpartij geëindigd. Ik verhaalde de ouders wat plaats had gevonden. Hun zegen bekroonde mijn geluk. Mijn oom jubelde en hield voor den aanvang van den avonddisch eene toespraak tot Josephine en mij en lag onze handen in elkander. Ja mijn lieve vriend de liefde vurint helden. Van toen af zijn Cesar en Pompejus de innigs e vrienden geworden voortaan moes' iedere koa voor mij uit den we» gaan en geen ganzeu- balaillon kon mij omveisluolen. En zells w*t

Amersfoortsche Courant | 1888 | | pagina 5