Maandag 11 Juni 1888. HET GEMASKERDE BAL. Politieke Revue. FEUILLETON. m 3726. ^et- Mia COUR. Dllgever bind verichijnt Maandag en Donderdagmiddag. lbo<i«ant per S nuiiii fl.Fniw pir IlO0k KOTtö jfTftCtlt W ij It B 00 A. H. VAN CLEEFF P<»t /1.15. Advertentifin l-« regeli flOCt».; elk* regel meer 10 Cte. groot, letter. BUrOftU 1 te Amersfoort. T .ÏS MUURQUIZETf Naar aanleiding van een artikel der Köln. Ztg. over de wel Ier verlenging der wetsge- vingsperiode, zegt de Nordd. Allg. Zig.«Indien eene kabinelsverandering geene andere gevolgen had dan de onbekwaamheid der opposilie te bewijzen dan zou zij minder bedenkelijk zijn Ernstiger zon de uilwerking zijn wanneer blijken van veranderlijkheid en gemis van een heid in Pruisens regeering een invloed hadden op het vertrouwen van vrienden en de hoop van tegenstandersals kon worden veronder steld dal de gezaghebbende krachten andere zijn geworden, i De Nordd gelooft nietdat de tegenwoordige ministers in staal zijn 's lands belang aan hunne persoonlijke gevoeligheid op te offeren al is onder de tegenwoordige omstandigheden hun taak bijzonder moeiehjk. De geleerden schijnen 't nog altijd niet eens te zijn of de Üuilsche Keizer kanker heeft of niet. De nationaal-liberale bladen roeren dat punt niet rreer aan om Mackenzie's naam zoo min mogelijk le noemen De Berlijnsche corres pondent van de Allg. Zeil. schrijd: «Welen- schappelijk afdoende bewijzen voor bel beslaan van kanker zijn tot dusver niet geleverd, evenmin echter bewijs dat kanker niet aanwezig is Som mige kenleekenen pleiten voor het eene som mige voor het andere; noch dr. Mackenzie, noch professor Virchow op grond van zijn microscopische onderzoekingen heeft stellig ver klaard dal de kanker-diagnose valsch is geweest. Onder de gunstige teekenen die reden geven om de mogelijkheid van herstel te durven aan nemen, belmoren dat de zweren aan de binnen zijde van de wond der voor hel ademshalings- buisje gemaakte luchtpijpsnedegeheel zijn genezenevenzoo is hel abces in de keel genezen dat een paar maanden geleden zoo gevaarlijk scheen dat dr. Mackenzie hel beslaan van kanker toen haast niet meer durfde be twijfelen. Zoodanige volkomen genezing van abscessen wordt gezegd bij kanker nooit voor te komen De zetel van de kwaad moet echter niet in de keelmaar in het strottenhoofd gezocht worden.» In San Louis wordt reeds het voorspel afge speeld van de aanstaande presidentsverkiezing der Vereenigdc Staten. De nationaal democrati. sche conventie is aldaar vereenigd ter officieele delini'ieve verkiezing van een candidaat voor hel p esidentschap en vice-presidenlschap der republiek. Door de meeste afgevaardigden wordt de altredende president Cleveland gesteund welke veel kans heelt met algemeene stemmen oi ten minste met bijna algemeene stemmen te worden herkozen. Een moeielijker punt is de regeling van oen politiek programma dal den grondslag vormt van Clevelands candidatuureen deel der de- moei aien is voor een radicalen vrijhandel, een ander deel is meer conservaliel gezind Hoe goed men voor 'l lot van den soldaat in Amerika zorgt blijkt weer uil het volgendeDe Regeering heelt een voorstel aangenomen, waarbij 1 9.000,000 onder de oudslrijders zal verdeeld worden. De Vereenigde Staten zijn met 't overcomplete kasgeld verlegen Europa zil met oude schulden en maakt steeds nieuwe schulden. K e n n i h e v i ii 4 De BURGEMEESTER van AMERSFOORT doet te welen dal door het korps officieren van de dienstdoende Schutterij eiken Zaterdagvan af 5 uur 's namiddags Schietoefeningen gehouden worden op hel terrein genaamd de Vlasakkers gelegen rechts van den straatweg' tusschen Amers foort en Utrecht en dat daardoor de omtrek dier plaats onveilig zal zijn. Amersfoort, den 8. Juni 1888. De Burgemeester voornoemd T. A. J VAN ASCII VAN WIJCK. Niet minder dan 233 jongelieden dingen dit jaar naar plaatsing al* cadet aan de Kon. Milit. Academie. Er zijn 79 plaatsenwaarvan 44 voor hier te lande. Dat de deugd niet altijd wordt beloond blijkt wel in de Amet'ikaansehe stad Aragonia. Deze stad koos in 1887 de sehoone en jeugdige zij is 27 jaar vrouw van den advocaat Slater tot burgemeesteresse. Aragonia wastoen zij aan het bestuur kwam, een stad vermaard om haaron- ideugden. Het wemelde er van kroegen van befaamde huizen en boosdoeners. De jonge bur gemeesteresse trad krachtig op en deed die slechte nrichlingen opruimen en sedert werd Aragonia Het blijkt dat Boulanger zich in de Kamer ondanks de herhaalde interruptieszeer kalm hield Hij sprak langzaam en duidelijk het lichaam bleef bijna onbeweeglijk met de rechterhand hield hij het manuscript vastmei den linkerarm leunde hij op de tribune Bijeen interruptie keek hij den storende verachtelijk aan en, als liet weer slil was geworden dronk hij een slokje slappe grog. Zijn rede duurde anderhalf uur. Volgei.s ile National was Boulanger na de zit ting zoo geschokt, dat hij le bed moest gaan en was er zclls sprake van zijn altreden als af gevaardigde Het Lagerhuis heeft met 206 tegen 85 stem men liet Regeeringsvoorstel aangi-nomen, om een leening te sluiten lol een bedrag van 2,600,000 pd. st. voor de verdediging der havens en kolen stations. Lord Beresford zcide o. a. datindien de gc- heele Fransche vloot werd in den grond ge boord Frankrijk zou blijven voortgaan le eten le drinken en te dansen maar ging de Engel- sehe vloot verloren dan was Engelands bestaan in gevaar. De Regeering vreesde niet voor een invasie ■van Engeland maar zij erkende, dal de Marine niet zoo sterk was als zij moest zijn en zij zou die versterken, maar men moest de wijze waarop aan haar overlaten. Dat het der Üuilsche regeering ernst is met de scherpe pasmaatregelen in den Elzas blijkt weder uit hel leit, dat de politieke politie in Straatsburg aanmerkelijk versterkt is en een geheele omwenteling in de politieke en crimi- neele politie in den Elzas wordt bewerkt. De Ministeriëele crisis in Pruissen schijnt ver daagd In elk geval zal vooreerst noch de wet betreflende de verlenging van het mandaat der Kamer afgekondigdnoch ten schrijven des Konings aan den Minister von Puttkameropen- baar gemaakt worden. Eene lezingvolgens welke op dien grondslag tusschen den Koning en den Rijkskanselier eene schikking heelt plaats gevonden waarbij verder vastgesteld is dat von Puttkamer binnen eenigen lijd zal altreden klinkt op zich zeil niet onwaarschijnlijkdoch aan de juistheid wordt nog veel gelwijlcld. 7) Uit het dagboek eener jonge vrouw. Zeer vrij uit het Duitsch vertaald door S De wintertuin was op dit tijdstip door slechts weinige paren bezocht. Ik liep naar het einde waar een zacht electrisch licht den glans der maan nabootste. Hier wandelde ik met de hand over de borst gekruist, tusschen de palmen op en neercn ik gelooi, als ik er bijvoeg, als eene getergde leeuwindat ik dan de waar heid niet te kort doe. Ik had de wereld mijn echtgenoot, ja mijzelve kunnen verscheuren. En toch hield één gevoel in mij de overhand. namelijk dat van diepe moedeloosheid ja schier van ver twijfeling. Na verloop van vijf minuten vernam ik haastige schreden. In dc blauwachtige schemering ontdekte ik mijn ridderdie mij zacht en voorzichtig tus schen de struiken naderde. «Houd u bedaard, arme Annie,» zeide ik tot mijzelve, «en handel niet onberaden. Gij moet alles trachten te vernemen. Gij moet leeren kennen in hoeverre gij le beklagen zijl En inderdaad, het gelukte mij oin mij te bedwingen Hij zou mij moeten bekennen, dat hij mij zijne vrouw nooit bemind had dat hij er niel voor teruggebeefd had om haar te verraden en dan, en dan... vaarwel voor eeuwig gij huichelaar Hij stuud naast mij. Evenals te voren vatte hij mijne hand en trok mij naar een hoek waar niemand ons bespieden kon. Daar knielde hij voor mij neder en fluisterde mij hartstochte lijk toe «Onbekende sehooneik bemin uik be min u Daar plotseling ruischte het in de struiken. Het scharlakenroode masker trad op Rudolf toe, legde de hand op zijnen schouder en mom pelde dof: «Mijnheer, volg mij!» Toornig sprong Rudolf op. «Wal heelt dat te beduiden vraagde hij dreigend. Hij was zeer opgewonden zijne stem klonk mij vreemd en veranderd in de ooren. «Dal beteekentzeide de scharlakenroode. zich ontmaskerende, cd.it ik den eerlooze, die mijne vrouw met liefdesbetuigingen vervolgt tuchtigen wil.» Ik dacht bij die woorden door den grond te zinken. De scharlakenroodedie daar toornig voor mij stond was niemand anders dan Rudolf. «En gij,» zoo wendde hij zich tol mij, «gij moet mij hier tol mijne terugkomst wachten. Gij moogt u geene enkele schrede van deze plaats verwijderen hoort gij Ik heb alles ver nomen. Eerst hijdan gij. op deze wijze krijgt gij ieder eene beurt.» «Rudolf., om Gods wil...!» riep ik half bewusteloos uitwant ik kon zoo spoedig geene verklaring vinden, van de toedracht dezer zaak. «Ik smeek u, Rudolf, om naar raii te luisteren. Er heeft hier eene vergissing plaats.eene scherts. «Eene schertsherhaalde hij honend, «doch er zijn schertsen, welke bloed eischen en kosten' Vervolgens zeide hij lot den heerdien ik voor Rudol! gehouden had «Ik verzoek u nogmaals om mij te volgen vrees geene onaangenaamheden. Ik verlang slechts uw gelaat te zien en uw kaartje te ont vangen. Het overige dient op de formeelsle wijze geregeld te worden.» «Ik stel mij tol uwe beschikking antwoordde de onbekende. Beiden wilden zich verwijderen. «Rudoli,» hernam ik angstig, «ik smeek u... hoor mij, gij zult alles weten. De schijn is tegen mij maar geloof mij. Hij stootte mij terug. De onbekende had intusschen uit zijne por tefeuille een kaartje le voorschijn gehaald ter wijl daaruit tegelijkertijd een briefje op den grond viel. Rudolt nam het haastig op het was het anonieme billetdat ik in het bijzijn der barones geschreven had. «Ik verzoek u zeide de onbekend? dreigend. Ik verkeerde in een onbeschrijlelijken toe stand van smart en vertwijfeling. Had mevrouw von Howski mij verraden Had zij mijn brief aan een verkeerd adres bezorgd 1 Neen dat kon niet. Maar toch. het hoofd duizelde mij. Ik had echter niet veel tijd om over dat alles na te denken. De onbekendedie nog steeds gemaskerd wasnaderde Rudoll zoo dicht mo gelijk en eischte de oogenblikkelijke teruggave ven hel briefje «liet spijt mij zeer,» zeide Rudolf op min achtenden toon «het schrilt is van de hand dezer dame en dat rechtvaardigt mij om net te openen. Enging hij bevelend tot mij voort: «hebt gij dit billet geschreven 1»

Amersfoortsche Courant | 1888 | | pagina 1