Maandag- Juni 1888. TANTE LOTJE. M 37-28. Politieke Revue. FEUILLETON. Uitgever H. VAN CLE F. PP te Amemfoort. Dit hlad verschijnt Maandag pont ƒ1.16. Advertentie1 pluUruimtn voor randen en officinale en onteigen Adv per re«el 13 Ot«. Koel. Tiond'riagmiidag Ahnnaeioeat por S ir-undea f l.Praaeo par KortegriCHt t^ijk B 60 retfel» flu Ota.ellca rejol meer 10 Cu. groote letton naar BurOaU tangling grachtadt hoogera prijsberekening. Legale WUUR.HUIZEN regel >6 Cta. - Af, nummtr, 10 Cu. K e n ii i s e v i n o n. De BURGEMEESTER eu WETHOUDERS van AMERSFOORT Gelet <»p arl. 6 der wet van den 2. Juni 1875 (Staatsblad No. 95). Brengen ter kennis van hel publiek dal een door C II. A INDENKLEEF ingediend ver zoek. inet bijlagen, om vergunning lot bel op richten van eene Smedarij in bel perceel al- bier gelegen aan de Beestenmarktbij bet ka daster bekend onder seclie E. No 261.3, op de Secretarie der gemeente Ier visie ligt, en dal op Maandagden 2. Juli aanslaande des voormiddag» te ell uren gelegenheid len raad- huize wordt gegeven om. len overslaan van bet gemeen ebestuurol van een ol meer zijner leden bezwaren tegen liet oprichten van de inrichting intebrengen. Amersfoort den 18. Juni 1888. Burgemeester en Wethouders voornoemd De Burgemeester T. A. J. VAN ASCII VAN WIJCK. De Secretaris W. L. SCIIELTUS. De BUBGEMEESTEB en WETHOUDERS van AMERSFOORT. Gezien art 8 der wet van den 2. Juni 1875 (Staatsblad No. 95) Brengen ter kennis van hel publiekdat door hen aan JOHANNES JEKEL en zijne recht verkrijgenden vergunning is verleend om eene Smedorij opterichlen in het perceel, alhier gelegen aan de Krankeledcnslraatwijk F No 63. kadastraal bekend onder sectie E No. 3461. Amersfoort, den 18. Juni 1888. Burgemeester en Wethouders voornoemd De Burgemeester T. A. J. VAN ASCII VAN WIJCK. De Secretaris W. L. SCIIELTUS. Nog een paar dagen en de Almanaklente maakt haar afscheidscornpliment om lo worden geremplaceerd door den Almanakzomer. De lente was slechts enkele dagen warm. Zij leverde niet veel mooie bloemen en weinig groentevariatie op. Eene schels zeer vrij uit 't hoogduitsch vertaald door S. Taglich Sonne, taglich I.ieder, Alle Nacbt ain tromaer Traum BftUiTAKO. Er bestaan boeken, die men altijd gaarne herleest en zoo zijn er ook gelaatstrekken waarin men altijd gaarne staart. Nuzulk een gezicht heeft tante Lotje. Maar dat is het niet alleen v.at mij lot haar aantrektevenmin als hare lekkere kolfie en hare dikke koeken. A Is - anderen door klagen en bidden het smartelijk getroffen hart lot rust zoeken te brengen of den vrede in vermaken en genot nachten te vinden, dan wend ik mij het liefst tot haar en maak haar deelgenoote van de vreugde of het leed dat mij treft. Bij tante Lotje verkeert men altijd in de morningdat hel feestdag iser heeracht iets vredigsiets plechtigs om haar. Het huis waarin zij woont, staat in eene stille straat en nog stiller is liet in hare beide vertrekken. In de eenehare slaapkamerbevindt zich liet groote ouilerwetsche mahoniehouten ledikant hare toilettafel en eenige stoelen incteene groote secrétaire. In het eerste vertrek zit tante gewoonlijk den geheclen dag en ontvangt er de bezoi kers. Daar wei kt zij aan een kleed, waaraan zij voor twintig jaren begonnen is Alles in die kamer Schijnt wel honderd jaren op dezelfde plaats Spinazie en weder spinazie was de hoofd schotel in de groenleprésenlés. Was dus die lente grootendeels guur, zij was echter niet schadelijk voor de algeineene gezondheid. En zij bracht geen oorlog aan maar gelukkig week ook de oorlogsvrees. Bij haar scheiden bracht zij echter de droe vige tijding dat de Duitscbe Keizer is overleden. Al werd die tijding verwacht met het oog op zijne gevaarlijke ziektepositie toch viel zij smartelijk neder. Waar nog «leven» was, was nog «hoop» Die hoop is thans vervlogen. M «ge zijn opvolger hem in zijn edel karakter en deugden evenaren Erger nog dan de zaak-Wilson iswelbe schouwd, die van het Londensclie bouwbureau. Een geheel lichaameen lak van dienst exploi teerde de belastingschuldigen. Omkoopingen «pols de vin» anders gezegd looien, waren aan de orde van den dag Nu is London geen Parijs en men behandelt er de zaken bedaardermet minder luidruchtigen hartstocht, liet Londensche bouwbureau echter heeR hel te erg gemaakt en de verontwaardiging is algeireenal uit zij zich minder heilig dan in de Fransche hoofdstad. Er komt bij, dat telkens nieuwe voorvallen die stemming ver-terken. Zoo de brand bij de firma Garrauld handelaars in zijden stoffen in Edg- ware Road Het is een vreeselijk gevalin een der drukste verkeerswegen van Londen 's mor gens na zes uur, laat de brandweer eene groote zaak, die velen brood geeft, verbranden en in het brandende huis zes peisonen De uitdrukking is tegenover de brandweer niet te sterk Het rap port over de zaak uitgebracht is niet minder streng tegenover de brandweermannen d»n tegenover de dienstmeid die door een brandende lucifer onnadenkend in de nabijheid van zeer branbare stoffen weg te werpen de ramp veroorzaakte. Het is thans gebleken dat de Londensche brandweer zeer slecht is ingericht en bovenal zeer slecht gereglementeerd. Haar kommandant, kapitein Shaw geelt het toe maar hij heelt d« reglementen niet ontworpen. Uit vrees dat de soldaten le veel revolution- naire denkbeelden zullen krijgen hebben de militaire autoriteiten te Mainz aan de aldaar in te staan en 'tis mij dikwijls, als de schemering ingevallen is, alsof die oude meubelen aller lei geschiedenissen vertellen. Daar hangen ook twee groote schilderijen tante Lotjes ouders voors tellen de die schijnen te vragen «Wat zullen wij nog te zien krijgen als wij lang hier blijven hangen?» Op de vensterbank staat datgene wal tante Lotje haren tuin pleegt te noemen Daar vindt men rozen tulpen hyacinthen al die bloemen vullen het vertrek met een heerlijke geur en daarlusschen is een groote kom met water ge plaatst waarin een aantal goudvischjes vroolijk aarlelen terwijl boven 't groepje een kanarie in een heerlijk kooitje zingt en springt. Het raam ziel uil op een stil plein, beplant met booman; eene dezer raakt nu en dan met zijne bladeren de glazen aan als willen zij tante Lotje de groeten uit haar geliefkoosd woud brengen. Tante Lotje is voor een ieder goed waar er te helpen valtis zij steeds tegenwoordig doch, kinderen hangt zij met de teedersle liefde aan. die haar dan ook van hunne zijde als 'l ware verafgoden. Het is heerlijk om geliefd te zijn maar vooralwanneer kinderen dat doen. En dal houdt haar jongtante Lotje wordt niet oud want zij heelt het geheim der eeuwige jeugd ontdekt. Zij spreekt gaarne over den ouden goeden tijden 't is mij steeds een groot genot ge weest om naar die, zachte, kalme stem te luisteren. Op zekeren winteravond was ik op een laag stoeltje aan hare voeten gezeten terwijl het vuur knetterde en nu en dan voor een oog. n- hlik met zijn vlam het gezellige kamertje ver lichtte want tante Lotje zit gaarne te schemeren garnizoen liggende troepen verboden de bijeen komsten manifestatie» o( feestenvan welken aard ook die door de werklieden-vereenigingcn georganiseerd zijn bij la wonen Een heerdie le Ingellieim planten zocht werd voor een Franschen spion gehouden De boeren met hooivorken gewapend en door hun ne honden voorafgegaan vervolgden den vreem deling die ten slotte in een booin vluchtte. Half dood van schrik werd hij naar het politie bureau gebrachtwaar de ongelukkige zijn identiteit kon bewijzen. Het hoogverraad-proces te Leipzig legen Dietz en Appel bij den hoogen raad zal "2 Jali a s. een aanvang nemen. De verdedigers, de advokaten Haake b la her en Tlieiss zijn aangekomen en hebben reeds verschillende malen met de be klaagden geconfereerd. De Evenement bevat eene particuliere corres pondentie volgens welke het volgende incident zich te Jaffa heelt voorgedaan, Posqualinige neesheer in het Fransche hospitaalzijn tolk Mansouhr en de heer Damiani zijn in de straten van Jaffa door meer dan 500 tanatieken met stokken gewapend aangevallen en met steen n en flesschen geworpen. Zij hebben hun leven slechts te danken aan het tusschenbeidenlieden van den Perzischen Consuldie hen onder zijn hoede nam en naar zijn consulaat bracht. Pas- qualini is zwaar gewond. De Fransche vice consul aldaar heeft zich bij den gouverneur beklaagd; nadat hij twee uren gewacht had ontving de gouverneur hem doch werden de Franschen in hel ongelijk gesteld. Üe consul-generaal te Jeru salem heelt zich echter de zaak aangetrokken en eischt dat de schuldigen streng gestratl zullen worden. Het gerechtshol te Amsterdam heelt David van Yenetië, wegens poging tot moord op zijn meisjeveroordeeld tot 5 jaren gevangenisstraf. Eene collectete Barncveid gehouden voor de gezinnen die bij den brand in hel Kool wijkerbroek alles verloren heelt f 836.65 opge bracht. Van II. M. de Koningin is eene gift van f 100 ontvangen. en te droomen over het verledene. De vlam deerd echter nog meer dan dat hij tooverde de rozen der jeugd terug op tante Lolje's bleeke wangen en ik zag eensklaps ver wonderd hoe schoon zij eigenlijk was. «Waarom zijl u niet getrouwd, tante,» vraagde ik haar. «Hebt gij dan nooit iemand bemind «Ja, zeker,» antwoordde zij zachtdoch «es ware zu sehón gewesenes hat nicht sollen sein,» mijn kind.» «Wat bedoelt u!» «Ochdaar is eene geheele geschiedenis aan verbonden,» vervolgde zij. «heden gaat dat alles anders. Heden len dage beschouwt men die waretrouwe lielde als eene mode uit den ouden tijdwaarover men lacht «Neen, tante, dat kan ik u niet toegeven.» «Ja, kind, en toch is het niet anders. Alles gaat voorbij in damp en nevel. Ziet gij daar ginds dat kleine portret. Nu. dat is hij «Ik dacht dat reeds, hij heeft zulke zachte, trouwhartige oogen.» «Hij was de goedheid zelve ook dat is eene oude mode!» «En op welke wijze hebt gij hem leeren kennen Tante Lotje wendde hei hoofd een weinig I ter zijdeik mocht haar niet in de oogen blik ken terwijl zij vertelde. Zij ondersteunde het bleeke edele gelaat met de hjne welgevormde hand en begon. Het was een stil, vriendelijk, gezellig huis waai in ik opgroeide. Vader en moeder hadden elkander lief, niet te veel en niet te weinigjuist genoeg om eene aangename ver-

Amersfoortsche Courant | 1888 | | pagina 1