vrouw nog leefde. De man heeft de verklaring afgelegddal hij niet minder dan twee en der- lig maal gehuwd is. Zijn vrouwen wonen in de staten New YorkPensylvaniëIllinoisCanada en Michigan. Die man kan nog eens van relation spreken Op 's Konings landgoed Oranje Nassau's Oord hij Henkum zal op een zeer gunstig en uitge breid terrein eene kersenboomgaard worden aangelegd Ken aantal der fijnste vruchtboomen, van de zeldzaamste soorten zullen worden ge plant. Met de voorloopige werkzaamlieden zal spoedig een aanvang worden gemaakt. Een Weener blad geefl de volgende bloem lezing uil de annonces en ofliciëele kennisge vingen in verschillende couranten: «Eerste groot brillant vuurwerk onder persoonlijke ont steking van den heer Patselt. Voor het gebruik bij een melkkuur beveelt ondergeleeken- de zijn eigen koemelk aan.t Voor een ge zant aan het koninklijk hof wordt een min ge vraagd Kennisgeving (betreflende arrnen- voeding)Iedere bon vermeldt een bepaalden dag en de dame die dan aan de beurt van koken isdraagt de gedrukte spijskaart en is op de rugzijde met den afdruk van onzen stempel voor zien Professor dr. Kranz kan heden niet lezen.Allen die ons hij het ontstaan van den brand te hulp zijn gekomen onzen diep- gevoelden dank.« Ter eere van Zijne Maje steit den koning van Saksen wordt heden het geheele garnizoen verplicht op straal slechts met den helm te verschijnen Het inenten der kinderen van hel kali zal op den 23en dezer plaats hebben. --Met den verkoop van wijlen mijn echtgenoote zal worden voortgegaan.» De keizer gaf het teeken lol den aanvang van het leest met een koraal gezang.» Een driejarige ezelwegens zijn tamheid ook geschikt om met kinderen om te gaan wordt te koop aangeboden. Door den garnizoenscommandant van Glogau zal worden aanbesteed het maken van elf kleerkasten voor luitenants van grenenhout. Zijdie nog aanspraak hebben op akten uit de nalatenschap van mijn overleden man den advocaat Bworden uilgenoodigd zich bin nen vier weken aan te meldendaar zij in te gengesteld geval worden vernietigd.» Vrijerij. Het is der vrouwen niet hetzelfde hoe zij aangebeden worden. Vooral spelen hierin het klimaatde landen en de gebruiken de hoofd rollen. Zoo verschillend als deze zijn zoo ver schillend hegeeren ook de schoonendat men fcrar huldigt De vroolijke. snel levende Weensohe, verlangt van baren vereerderdat hij zich zoo spoedig mogelijk verklaart en om liet jawoord en den zegen der ouders verzoekt. Om langer galamborn en araugos'(«duilje en mijn goud») te worden genoemddaarnaar verlangt veelal de Magyaarsche schooneterwijl de blonde zachtmoedige Hollands» lie hare gunst slechts hem schenktdie met een eerlijk trouw hart soms jaren lang op eene verbinding met baar wacht. De zwartoogige Servische ziel in hel ge schaakt wordenslechts het toppunt van haar geluk. Minder romantisch is de Tyroolsche. Een respect gehad voor de vele eisehen van den goeden loon. Mijn eigen hart zegt mijwat ge past of ongepast isen ik heb tot nog toe geen reden gehad om zijne ingevingen niet te ver trouwen. Het is meer dan vier jaren geleden sedert wij elkaar in mijn vaders huis zagen en spraken en deze hebben in mij een ommekeer teweeggebracht. Ik heb in dien lijd zooveel ledige hoofden en holle zielen zooveel huiche larij valschheiddubbelzinnigheidzooveel woeste harten leeren kennen dal ik dikwijls moest schreien en mijn bloed in opstand kwam. Men dong van alle kanten naar mijne hand maar niemand trof den rechten toon en boe tende mij eene voortdurende genegenheid in. Ik heb mijne liefde op eene proel gestelden steeds keerden mijne gedachten tot de eene terugik heb allen getrotseerd en daartegen gestredenen nu geloof ikdat het goud waarmee gij mij toelacht, echt is Verder kwam zij niet Erik had haar omvat. «Maggie eenig geliefde fluisterde hij en be dekte haar gezicht met kussen. «0, nu is alles weer goedal de ellende der verloopen jaren, het hartzeer is vergeten «Zie,» zeide zij, «ik had mij voorgenomen, na het einde der reis u op te zoekenmaar het is beter zoo. Laten wij ons geheim bewaren, totdat wij in de haven zijn. Dan zal ik mijnen zwager en Lillie alles vertellen ik ben meerder jarig en niemand zal mij tegenspreken. En nu genoeg voor van daaghet weer is afschuwelijk. Het huilen van den storm was steeds heftiger geworden, onder verscheurde wolken kwam thans nel oog der maan tc voorschijn die een schuch- teren blik op de donkere golven en het wan kelende schip wierpw iarop twee harten elkaar juist voor altijd gevonden hadden. Wordl vervolgd. vroolijk «Juchlie» eene zaehle stool in de. zijde, een zoen die klaptdoel den knaap bel meisje verwerven. De lucliihartige Fransclte koketteert met een dozijn Iegelijk brengt Baptist het hoofd op hol, verkiest Ar mand hoven hem, spreekt met Jules, om eindelijk inel George te trouwen De Noor inoet moed en kracht in den strijd met de elementen toonen als hij wildat liet meisje hem verhooren zal. De dochters van Italië be stellen hunne geliefden 's nachts onder het bal conterwijl de Iroischc Spaansche zich verheugt in de triomfen van baren Seladon in de Arena. De droogste manier volgen de Amerikaansche. Tegenover de onwaardige plaats, welke de Indische en Maliomedaansche vrouwen wordl gegeven, kan men Noord-A merika als bel eldo rado van het vrouwelijke geslacht noemen. Niet alleen dat daar in tegenstelling met liet aan ouderdom lijdende Europa hel aantal mannen dat der vrouwen met een millioen overlrell maar voor de vrouw staat daar ook elk gebied van het sociale leven open Hel vooruitzicht ongetrouwd te blijven bestaat daar dus niet voor*een jong meisje. Tengevolge daarvan is ook liet huwelijk van eene Amerikaansche altijd eene meer of minder goede zaak voor haar. Zij groet eerst den manzij moedigt hem aan ja het is menigmaal voorgekomen dat de jonge miss oin de hand van den door haar gekozene bij diens vader vraagt. Naar onze gebruiken oordeelende, is dit wat curieus. De kwartjesvinders schijnen Rotterdam nog steeds tot hun arbeidsveld te kiezen zooals uit het volgende blijkt, dal daar dezer dagen is voorgevallen. Een jong Duitsrher, die daar pas aange komen was en op het punt stond naar Amerika te vertrekken ten einde aldaar een hem pas senden werkkring te zoekenontmoette op straat een landgenootdie beter met de plaatse lijke gelegenheden bekend scheen en zich wel willend als geleider van zijn nieuwen kennis opwierp. De jonge vreemdelingblijde iemand gevonden te hebben met wien hij zich kon bezig houden en die hem van het een en ander op de hoogte kon stellen volgde argeloos zijn geleider die hem in den omtrek van de Groote Markt in een bierhuisje brachtwaar iemand aangetroffen werd die het tweetal uitnoodigde een kaartje te spelen. De geleider had weldra de kaarten in de hand en verloor. Hij vroeg toen zijn nieuwen vrienddien hij in de stad zou rondleiden 10 Mark ter leen voorgevende zijn geld in het hotel te hebben laten liggen. In een ommezien waren de 10 Mark verdwenen zoodat hij opnieuw 10 Mark ter leen vroeg. Dit ging zoo doortotdat de jonge vreemdeling al hel geld dat hij bij zich had (HO Mark)aan zijn geleider verstrekt had. In het hotel zou het bedrag onmiddellijk teruggegeven worden hel eerste werk na liet verlaten van hel bierhuisje was dus naar het hotel te gaan. In een der bekendste hotels waaraan tevens calé-restaurant verbonden is stapte het tweetal binnenen na twee glazen bier besteld te hebben wees de geleider hem op eene deur en zeide «daar is mijn kamer ik zal het geld even halen.» Door bedoelde deur kan men in een nevenzaal komenvanwaar men ongemerkt de straat kan bereiken. Van deze gelegenheid schijnt de geleider gebruik gemaakt te hebben want toen de jonge Duit- scher ging onderzoekenwaar zijn landsman bleef, kwam hij tot de treurige ervaring, dat zijn nieuwe vriend en met hem zijn 120 Mark verdwenen waren. Een jonge vrouw heelt een woordenwisseling gehad met haar echtgenoot: ze beklaagt zich bj haar ouders en verklaart niet weder tot haai man te willen terugkeeren De radereen aanzienlijk koopman die weel hoe onbeteekenend de aan leiding tot de oneenigheid was, geefl de jonge vrouw een schrijven aan haar echtvriend mede en betuigtdat deze brief den huiselijken vrede zeker weder herstellen zal. De jonge vrouw keert naar huis terug en geefl den brief aan haar man. Deze opent nu haastig en leest: «Zelf uitgekozen waar wordt niet terug geno men.» Het paar lachte en de vrede werd door een omarming bezegeld. Te Nürnberg is een reisgezelschap aangekomen, dat groot opzien wekte. Hei was een advocaat uit Karlsbaadie met zijn jonge vrouw en zijn kind van negen maanden op een tweepersoons- driewielerwaaraan voor liet kind een soort hangwieg was bevestigdaldaar is aangekomen. De afstand KarlsbadNürnberg was door hen, in twee dagen afgelegddaarna gaan zij door de Tauber-, Jagt- en Neckardalen over Karlsruhe naar Straatsburg. Van daar zetten zij dc reis nu zonder kinddat bij de grootouders blijlt door Zwitserland en Tyrol voorL Een jong meisjeMarie X. woonde te Brussel met haar ouders en hadtrots verbod harcr moe der liefdesbetrekkingen aangeknoopt met zekeren Robert L, die nu juist niet ter goeder naam be kend stond. Woedend dal de moeder de betrek kingen barer doch er inet hein wilde afbreken ging hij op zekeren avond met vijf kogels gel laden revolver naar dat huis. Toen hel meisje dit wapen zag, vluclilio zij naar haar kamer. De moeder sloeg den man het revolver uit de hand. Toen pakte flobert Mevrouw X. in de keel en trachtte haar te worgen maar hij liet haar los en ging naar Maria's kamer waar hij alles kort en kcin sloeg. Mevrouw X ging Roberi's vader die in de buurt woonde, halen en juist in tijds kwain oin te voorkomen dat zijn lieve zoon liet ineisjc worgde. De vader zelf kreeg een trap tegen het onderlijf De politie moest aan dit tooneel een einde maken en den woesteling in verzekerde bewaring nemen. Te Boston woonden dezer dagen een aantal studenten de voorstelling van een tooneelstuk bij inel ballet en de studiosen hadden de beide eerste rijen van de stalles ingenomen. Zoodra de balleldames op het tooneel ver schenen en baar eerste passen maakten knoop ten de studenten bun jassen los en de schoonen met haar ronde vormen lazenblozende onder hel blanketsel, op het vest van ieder der jonge lieden «Is het geen katoen Men geeft in Nederland van Staat- en ge meentewege niet weinig voor onderwijs uil. Het zuiver bedrag dier onderwijsuitgaven was in 1885 Voor Universiteitenf 1.321.000 Opleiding godsdienstleraren 07.000 Gymnasia en Lal. scholen572 000 Middelbaar onderwijs2 140 000 Lager onderwijs«11107 000 Te zaïnen f 15216000 Hoeveelvraagt de Maasbodezou van deze bijdragen vrijvallenindien zijdie werkelijk betalen kunnenhet onderwijs genoten tegen den koslenden prijs De Hongaarsche groote wereld is pijnlijk ge troffen door een droevig drama. Stephan Pechy had de hand gevraagd van gravin Flora Riss, en daar de ouders der bruid weigerden in hel huwelijk toe te stemmen heb ben zij zich beiden op liet kerkhol van Szent- Iraany van hel leven berooid. Ter zitting der Prov. Staten van Utrecht van Zaterdag jl. is dc begrooling voor 1880 behandeld. Bij deze begrooling wenschli; men zich te be palen tot de vraag, of dc tolheffing zal worden bestendigd op dc beide provinciale wegenw.iar de invordering bij gaardcring geschiedt nl. de weg van Doorn naar Leusden en de Haar- cn Bisschopsweg (loopendc van dc Eemhrng tol aan den straatweg van Amersloort naar Bunschoten). In de afdeclingen was daarover breedvoerig van gedachten gewisseld en de wenseh tol afschaffing van de tollen op deze wegen (twee op den weg van Dooin naar Leusden en een opdenllaar- en Bisschopsweg) vrij nadrukkelijk geuit. Ged. Stalen konden met dien wcnsch meegaan wat den tol op den Haar- en Bisschopsweg betreft, van welks opbrengst slechts ongeveer 22 pet. in de kas der provincie vloeitzij adviseerden echter tol behoud van de lollen op den weg van Doorn naar Leusden van welker opbrengst 70 pet. ten bate van de provincie komt. De lieer Jhr. Mr. T. A. J. v. Ascli v. Wijck trad met groote warmte voor de afschalfing der tollen ook op laatstgenoemden weg in de bres, waarbij hij deed uitkomen dat daarop door Amersfoort dat met hel onderhoud van don weg lot Leusden is belast en groot ongerief ondervindt van den toldie op den weg naar Doorn is geplaatst, onmiddellijk waar de onderhoudsplicht der pro vincie begintsedert jaren reeds is aangedrongen Bij de stemming werd de post voor opbrengst van de beide tollen op de weg DoornLeusden verworpen met 21 legen 12 stemmendie voor opbrengst van den tol op den Haar- en Bis schopsweg met 2G legen 7 stemmen. Het gevolg van deze beslissing zal zijndat in de najaars- zitting door Ged. Stalen een voorstel zal worden gedaan tot opheffing van deze b\de tollen. De motie van den heer Domcla Nieuwenhiiis, om de Kamer als haar oordeel Ie doen uitspre ken dal 's lands belang niet bevorderd werdt door de verlenging van hel octrooi aan de Neder- lansclie Bank verleend maar dc instelling cener Rijksbank eischtwerd verworpen met 72 tegen 1 slemdie van den heer Nieuwenliuis. Genoemde heer gaf tevensgelijk uit het uitnemende Kameroverzicht in de N. R Ct. blijktles in den bon ton aan de hecrcn Van Houten Schaepmanja aan de geheele Kamer. De heer Schaepman sloeg een te hoogen toon aan, hij was geen censor zijner medeleden. De heer Van Houten sprak over dingendie niet aan de orde waren De Kamer deed wal or delijkheid belrellonder voor het publick waar-

Amersfoortsche Courant | 1888 | | pagina 2