DAGEL1JKSCI1E WATERSTANDEN van de Luntersohe beek en de rivier de Eeui. 1).. iioodik maam ovkb- tum boven bened. "M- lam- bal- gb.n. poth- bltuo. gkxkb tijm. lui aard kkm m. m m m. m 3.13 j.51 1.62 0.55 a P 2.51 1.57 0.(17 3.11 2,70 1.70 0.75 05 i.ö'J 1.70 0,55 10 3,40 2,82 i.SS 0,65 3.50 2 95 1.98 0,06 21 3,+fl 2.90 1 97 0.58 20 Ter lilting van den Genieenleraad van Amers foort van Maandag jl.t gepresideerd door den heer burgemeester Jhr. Mr. T. A J. van Asch van Wijckwaren aanwezig 11 leden en alwezig de heeren Eyck van Zuylichem v. d. Wall Bake, Groeneboom en van Zijst. De slaal van oninbare posten in zake den hoofd, omslag voor 1886 werden tol een bedrag van f 1885.24 vastgesteld. Aangenomen werd hel voorstel van B. en W. omtrent de Botermarkt, welk voorstel in zijn geheel in ons vorig nummer voorkomt. Een denkbeeld van de comra van fabricage oin de beslaande botermarkt te vergrooten is om de daaraan verbonden bezwaren en dc g.oolekos ten, geraamd op 13178, losgelaten. De voordracht ter benoeming van zetters voor 's rijks dir. belastingen komt in ons vorig num «er voor. Ingekomen zijnde gemeenterekening over 1887, bedragende in ontvangst f497,329,221 in uitgaal 1 469,955.55 j sluitende alzoo met batig saldo Yan 127,373,67 zij is tot onderzoek in handen gesteld van eene comm bestaande uil de heeren Zandijkvan Beek en Kleber. Het proces-verbaal de opneming van kas en boeken van den gemeente ontvangerin kas werd bevonden een bedrag van 128,190,54; de rekening van het burg. armbestuur over 1887 bedragende in ontvangst en uitgaaf f5718.45; onder de ontvangsten komt voor f 5326.13 als toelage uit den gemeentekas en onder de uitgaven f5322.15 aan onderstanden; deze rekening werd in handen gesteld van de comm. voor de gemeenterekening kon. besluit, waarbij aan de gemeente Amers foort nader tot 1 Sept. 1891 vrijstelling wordt verleend van de verplichting tot het oprichten eener burger dagschoolonder bepaling dal aan de burger avondschool met 2jarigen cur sus onderwijs zal worden gegeven in de vakken ae. f—h en k van art. 13 der wet van 2 Mei 1863 (Staatsblad No. 50) kon. besluitwaarbij de gemeenteraad ge machtigd wordt lol onderhandsche verpachting van hel recht lot hel houden der bank van leening gedurende een jaar aan den tegenwoor dige pachter W. van Wisselingh verslag en rekening der comm voor de vee markten uit de rek. blijktdat de onlvansten, (waaronder eene bijdrage uil de gemeentekas van 16O0.) heblien bedragen f695 en de uitgaven 1669.47. Op de 8 voorjaarsmarkten zijn aan gevoerd 889 en volgens de staten verhandeld 318 stuks vee; de comm. schat evenwelomdat niet alle koopers en verkoopers aangiften deden, bet verhandelde vee op 500 stuks. Het doel is week veemarkten in het leven te roepen de aanvoer op 18 en 25 Mei was echter belang rijk minder dan die op de 8 voorafgaande marktende comra. schrijft dat niet toe aan het niet uilloven van premiën maar aan de omstandigheid dal het vee uil naburige ge meenten grootendeels verkocht is Mocht het evenwel blijken, dal eene flinke weekveemarkt te dezer plaatse niet kan bestaan, dan stelt de comm. zich voor. (er bekwamer tijd voorstellen te doen die althans het beslaan eener bloeiende voorjaars- en najaarsveemarktzooveel mogelijk verzekeren. Dit verslag is ter inzage van de leden ter secretarie nedergelegd. Van de Amslerdamsohe politie bericht ontvan- j gen hebl»endedat zich een minnend paar te Leiden zou ophouden, waarvan de jongeling van het corus mariniers gedeserteerd en het meisje als minderjarige, zonder den wil harer ouders verdwenen was werden de geliefden onder nog minder aangename omstandigheden aan het politiebureel gebracht. Zij werden nl. beschul digd van een kermisreiziger diens portemonnaie met geld te hebben ontvreemd Het feit erken nende, werd de marinier in burgerkleeding aan de militaire autoriteit overgegeven en de jongedochter naar de gevangenis le 's-Graven- hage overgebracht. Merkwaardig i», hoe ook in Britsch-lndië de nieuwere denkbeelden omtrent de maatschap pelijke powtie der vrouw veld winnen. Zoo zijn er sedert kort in de drukkerij der Bombay Ca- lelle 16 Hindoe* he meisjes als letterzetsters werkzaam en ook de corrector van dat blad is eene inlandsche vrouw. Onlangs werd een gehuwd timmerman te s Rage veroordeeld ter zake van schaking Hij had na melijk een dienstmeisje in de residentie welen wijs le maken dal hij ongehuwd was en haalde haar over om mei hem le trouwen en naar Ameri ka te gaan. Op reis daarheen naman zij te Rotterdam hun intrek in een logement. De hotel houder nu vergat de ontrouwen echtgenoot inet zijne Dulcinea in het nachiregisier in le schrijven en vermits die nalatigheid strafbaar is, stond hij dezer dagen voor hel Kantongerecht No 1 te diet zake terecht en werd veroordeeld tot 1 2j. boete ol 4 dagen hechtenis. Nu het verminderen der salarissen van in betrekking zijnde onderwijzers door gedep. Stalen veelal wordt tegengegaan slaan onwil lige gemeentebesturen 't geval is voorge komen le Monlfoort een anderen weg in. Zij geven hun onderwijzers eenvoudig eervol ontslag (de wet kan daaraan niets veranderen) en benoemenop lager jaarwedden anderen. Kur£«rlijk« Stuud vuu Ainortffoort. GEBOREN26 Juli Elisabethd. van Lam mert Johannes Maas en Francina Buijs 27 Juli Auked van Joseph de Vries en Tjipkjen Mulder. Willem Andieas Cornellsz. van Johannes Arend Stoopendaal en Catharina Jacoba van de Water. Wilhelmus z. van Gei rit Gouw en Maria Wa3nders. 28 Juli Joannes Petrus Mich-tëlz van Josephus Anthonius Hersche en Anna Catharina Belderbos 29 Juli Aart, z van Martinus Berendse en Fran- cientje de Vries. Cornelia, d. van Frederik Meijer en Catrina van Iïoeij Josephz. van Lamberlus Koenen en Catrina de Wilde. Johannes Albertus Juliusz. van Carolus Lorijn en Hendrika Maria Zonneveld. 30 Juli Adriana, d. van Hendrik van Baaren en Adriana Valk. Johanna Cornelia en Hendrika Maria twee d. van Cornelis Gerardus de Jeger en Maria de Wit. Geertruida Johanna d. van Evert van Surksura en Geertruida Johanna van Middendorp. 31 Juli 'Anna Maria d. van Hendrik Budzelaar en Machildus Natter. Herman Christoph Adam, z. van Gerril van de Kamp en Pelronella An- tonetta Bangerl. I Aug. Gerritz. van Evert de Goede en Maria Wakelkainp. ONDERTOÜWD: 2 Aug. Jan Willem Karei van Wandelen en Anna Maria Jacoba Huijgen. Hendrikus ilermanus Bijtelaar en Willempien Koning. llijmen van Surksura en Catharina Margaretha Kreijkamp. Johannes Hendrikus van der Geld en Ida Rensen. GEHUWD; 1 Aug Evert Jan van der Mutsen Johanna Geertruida Fliek. Antonius Johannes Everts en Aleida van Esveld. 2 Aug. Barend de Jong en Neellje Pon. OVERLEDEN26 Juli Francina Joanna de Vries, 3 m 27 Juli Leonaidus van Noorl 3 m - 28 Juli Giisbertus Rcnnes4 m. Marinus Elzenaar79 j. echtg. van Wijntje Veenestein. Gcrritje van Kldert5 in. 29 Juli Cornelia Elisabeth Schiphorst 6 in. Maria Helena Wei ij, 1 rn 30 Juli Alijda van Gelder, 18 d. 31 Juli Elisabeth Lan- gendijk62 j. echtg. van Johannes Mulder. 1 Aug. Wilhelmioa te Beek 7 m. Ned. Onderwijzersgenootschap. 25 jaren geleden, 23 Juli 1863, werd de 19e alg. verg. van hel Ned. Onderwijzersgenoot schap le Amersfoort in de St. Joriskerk geopend. Namens de aid Amersfoort sprak toen aldaar de heer II. VV. de Heus een welkomstgroet uit en werd de feestrede gehouden door den heer Mr. A J. W. Farncoinbe Sanders, destijds in specteur van 'l lager onderwijs in de provincie Utrecht. De geachte spreker had tot onderwerp het ver band tusschen de lagere en middelbare school. In Amicitia werden vervolgens de werkzaam heden aangevangen en den volgenden dag hervat, en was toen hel voornaamste vraagpunt: «wen- schelijkheid of onwenschelijkheid van school-' pliciitigiieid. Na langdurige gedachten wisseling werd des- wegens door de Vergadering liet volgende be sluit genomen «dat het Ned. Onderwijzersge nootschap de schoolplichtigheid in ons land indezen tijd, acht te zijn niet wensche- lijk en onuitvoerbaar.» Daarna werd besproken de bevordering van het geregeld schoolgaan dat ieder erkende nog veel le wenschen overliet. Eergisteren werd de 43e alg. vergadering van het Ned. Onderwijzersgenootschap in Amicitia te Amersfoort gehouden. Dewijl dr. K W. van Gorkum eere-voorz. van de afd. Amersfoort, verhinderd was Ier verg. tegen woordig te zijn, vervulde de vjporz. der Arnersf. Afd. de taak om de verg. welkom te lieelen in de gemeentewaar het genootschap juist 25 jaren ge leden, in Juli 1863 samenkwam, welke welkomst groet in de eerste plaats den ouden gasten werd gebrachtdie, hone* lichamelijk minder krach tig evenwel nog met dezellde li-Me hezie'd zijn, welke nj toen liet genoolach toedroegen. Velen zijn heengegaan, die wij betreuren, vervolgde Spr., maar, wij moeien hel dankbaar erkennen hunne plaatsen zijn ingenomen door anderen aan wien we ook veel opzichten* opvoeding en onderwijs hebben te danken. Met eene rede waarin hij een terugblik deed slaan op de geschiedenis van hel genootsch., waar uit o. a. bleekdat het ledental circa 4030 be dragende sedert 1863 nagenoeg was verdubbeld en het ondersteuningsfonds en de spaarbank van hel genootsch. in bloeienden slaal verkoeren, werd de verg door den voorz den lieer A. L. Roest geopend, die daarna mededcelingder kennisgeving van verhindering om de verg. hij te wonen deed van den minister van binnenl zakenvan den lel'endarisderald.onderw. aan dat departement en van een drietal heeren inspecteurs. De kennisge ving dal burg en weth. de uilnoodiging lol hij woning der verg. hadden aangenomen lokte een levendig applaus uit. Hel college was vertegen woordigd door den welli den heer M L. Celosse. Daarna bekwam mr. II Rh de Kanter schoolop ziener inliet arrond. Vlaai dingen le Brielle, het woord ter inleiding en bespreking van hel on derwerp «leerplicht Rij die inleiding gebruikte hij als leiddraad liet verslag van liet verhandelde in da verg. der in 1883 gehouden juristenvereeniging en aan de hand van die disi ussiën wenschte hij zijne bespreking te ver deden in drieën 1. Is de Staat bevoegd leerplicht in le voeren? 2 Is leerplicht noodzakelijk? en 3. Is leerplicht uitvoerbaar? Na breedvoerige besprekingen, werd zonder hoofdelijke stemming ae volgende motie aan genomen «De Verg.overtuigd dat het betrekkelijk en volstrekt schoolverzuim in ons land alleen kan ophouden door de invoering van leerplicht juicht elke poging toedie liet neinen van dezen maatregel kan bespoedigen.» Er werd bepaald om in 1889 de alg. ver gadering le Assen le houden. De Optocht, georganiseerd ter gelegenheid van de Alg. verg. en schietwedstrijd van den Nederl. Schutterijkaderbond te Amersfoort, zal Maandagavond 6 Augustus te 8 uren worden gehouden en opgesteld zijn als volgt 1. Een detachement huzaren. 2. Tamboers. 3. Muziek. 4. Hooldbestuur en Regelingscommissie. 5. Ridders der Militaire Willemsorde. 6. Donateurs (Heeren Officieren 7. Aldeelingen van den Rond (bij loling te rang schikken.) 8. Ridders van Het Metalen Kruis 9. Weerbaarheidsvereeniging «Eendracht inaakt Macht.» 10. Boogschuttersvereeniging «Willem Teil.» 11. Gymnastiekvereniging «Ajax.» 12 G/mnasliekvereeniging «Ontwikkeling.» 13. Een detachement huzaren De stoel, die door fakkeldragers wordt omringd, zal vvaarschijnlijk den volgenden weg nemen Uitgangspunt «de Arend", Arnhein«cheweg ArnhemscheslraatVarkensma rktLangeslraat Kampstraat, Steenenbrug. Kazerne. Heiligen- beigerweg, Sl. Andriesshaat, Zuidsingel. Lange slraat Utrcchtschestraal Ulrcchlscheweg Berg straat. tot in «de Arend"; ontbinding. (Dn wi'K ia de (Jim vermolJ i* iili hierboven ge» ijrijtd Gaarne plaatsen wij hier liet verzoek van de subcommissie lot regeling van den Optocht aan de ingezetenen van Amersfoort gerichtoin door hel uilsteken der vlaggen op aanst. Zon dag Maandag en Dinsdag de stad een feestelijk aanzien le geven. De afdeeling Amersfoort van «liet Metalen Kruis» beslaat thans nog uit de heeren G Ru bers Dz. president(i. van der Zoo de Jong penningm.G. Valewink secretaris, Jhr. Mr. J. E. Godin de Pesters (thans te Utrecht gevestigd) eerelid J. P Bronsveld II. G. Franken van den Heuvel, II. KlijnG. J. Kroon, J. R. Reuier, J. J. Spruyt, A. Wijnen, T. van Zwol en II. Ilendrikscalzoo nog uit 13 leden en vermel den wij omtrent den president, den heer G. Rubers Dz. het volgende In 1823 vrijgeloot zijnde van de militie werd hij, volgens de toenmalige wet, ingelijfd hij de d.d. Schutterij te Ainersloorl. Tengevolge van den Belgischen opstand ge schiedde in ons land de mobiclverklaring. Ilij werd toen tot 2e luitenant benoemd maakte in dien rang den veldtocht in België in 1831 mede en nam deel aan verschillende gevechten is in 1833 tot le luitenant benoemd en werd hein in Maart 1838, in dien rang, ontslag verleend bij de dd. schutterij. Hij word begiftigd met het eereloekcn van langdurige dienst als officier b«| Z Ms bcs'nit dd. 25 Augustus 1852 was in 1834 medeoprich ter en bestuurslid van de Amersl aldeelmg van liet Metalen Kruis en is nog haar voorzitter.

Amersfoortsche Courant | 1888 | | pagina 2