nu rijk heeten er van zouden kunnen genieten en dus liet onderwijs een privilegie zou worden van de enkele milionairs, die*er nietoin geven ol zij een paar duizend gulden 's jaars meer of minder uitgeven. H AMERSFOORT. 9 Augustus 188* 't Was Maandag en Dinsdag rogenloos weder! Werkelijk een schutlersleeslforluintje Mei den afmarscli Maandagochtend naar het schietlerrein sloot ons Schutterijkaderbondverslag van het vorig nummer. De schijven voor de persooeele en vrije banen hadden door den wind geleden en moesten eerst weder in orde worden gebracht, zoodat het vuren op die banen eerst 's middags te een ulr kon aanvangen. Nadat de wedstrijd was ge opend verklaard vingen de detachementen van de 8 regimenten infanterie en van hel regiment grenadiers en jagers den corpswedstrijd aan met dezen uilslag. dal de 1. prijs, groote ver guld-zilveren bondsmedaille met diplomadoor het detachement van het 7e regiment werd be haald de 2e groote zilveren bondsmedaille met diploma door het detachement van het 4e regi ment en de «Se groote bronzen bondsmedaille met diploma door het detachement van het 6e regim. infanterie. Aan den commandant van het -detachement dat den 1e prijs behaaldeiseene kleine zilveren drasgmedaille aangeboden. De -wedstrijd had plaats met salvo-vuur op 200 M. staande uil de vrije hand. Daarna was dc beurt aan de schutterijmede met salvo-vuur op 200 M. staande uil de vrije hand. De eereprijs, kleine gouden bondsmedaille met diploma werd behaald door de aideeling Gouda. De 2e prijs groote verguld zilveren bondsmedaille met di ploma, door de aideeling Zutphen, met eene kleine zilveren draagmedaille voor den commandant de 3e prijs groote zilveren bondsmedaille met diploma door de aideeling Bergen-op-Zoom en de 4e prijs verguld zilveren bondsmedaille met diploma door de aideeling Amsterdam. De schutterijaldeeling van Gouda welke voor melden eereprijs behaalde stond onder commando van den 1en luitenant M. G. Van Frankcnhuijzen een oud stadgenoot van Amersfoort, oud officier der Ainersloortsche schutterij ,oud ambtenaar der Ned Cenirualspoorwegniaalsch. en voormalig pre sident der Aral, rederijkerskamer «Ontwikkeling». Ilem is den zilveren draagpenning toegekend. Te 7 uren kwamen de laatste aldeelingen van den sehulierijkaderhondmet de muziek aan hel hoold in dc gemeente terug en vereenigde men zich alsloen aan een kameraadschappehjken maaltijd van 92 couverts in «de Arend,» die met militaire vlugheid werd gehouden, omdat men zich voor den optocht moest opstellen. De oliiciercn van de schutterij en hel leger vereenigden zich in Amicilia aan een diner van 32 couverts. De optocht geschiedde nu onder uitmuntend wederin zeer goede orde werd zeer geroemd, schonk veel genoegen en zoowel zijdie dezen hebben ingericht en opgesteldals andere be trokkenen mag daarvoor veel lof worden toege kend. Hij had bij den duisteren avondden gloed der lakkels enz. een best effectdikwijls mooi gevarieerd door bengaalsch vuur gebrand aan de woningen waar hij voorbij kwam. In den optocht bevonden zich de ridders van Jiet Zilveren Kruis en Metalen Kruis in rijtuigen. De optocht bracht eene ovatie aan den lieer A. M. Tromp vam Holst, majoor-commandant der Amersl. schutterij en Eerevoorzitter der Regelingscoinmissiete zijnen woonhuize op zijne feestelijk versierde buitenplaats «Randen broek,» alwaar hij burgerlijke en militaire au toriteiten aan een diner genoodigd had. Teruggekeerd tot zijn uitgangspunt werd de optocht ontbonden en vereenigden zich de deel nemers en anderen waaronder velen inet hun ne dames in den tuin van «de Arend,'' die lief geïllumineerd was en waar weldra een bal cham- pêtre aanving. Beschaafd dansgenot paarde zich gedurende deze aangename nachtelijke bijeen komst aan gezelligheid en harmonie. Toen Zondag de voorzitterde heer II Damm, met een welkomstgroet de alg. vergadering had geopendwerd hem door den heer J. BtlSQUET, voorzitter der Ver. «Broederschap Kader Schut terij» te Amersfoort een lauwerkrans aangeboden, met de volgende toespraak «Geachte Voorzitter! Het is mij eene aangename taak, door U tol commissaris der Regelingscomm. voor den te houden Schietwedstrijd benoemd, om(J, namens de leden der sub. comm. der Ver. Broederschap dezen lauwerkrans te mogen aanbieden als herinnering aan de te houden feesten.» Met zeer waardeerende dankbetuiging werd de lauwerkrans door den heer Damm onder daverend applaus der talrijke aanwezigen aan vaard. De lauwerkrans was versierd met prachtige wit rijden linten. In fraaie letters was gebor duurd op dat ter linkerzijde: «Hulde aan het fl«Kifdhe-tuur N S. K. Ik Amersfoort 5 Aug. 1888,» en op dal ter rechterzijde: «Vcreeni* ging Broederschap Kader Schu'tcrij 1 Dit fraai borduursel was vervaardigd door Mejuffrouw F.te Amersfoort als bewijs van achting eu belangstelling voor dc Broeder schap en den Ned Schuilei ijk.iderhond en waarvoor Haar alle eer wordt toegekend. De scherm- en gymnastiekvereniging «Ont wikkeling.» directeur de lu er II. Dumoulin welke Zondagavond in «de Arend» werkzaam was, heelt toen eene zilveren medaille van verdienste verworven. Dinsdag geschiedde de voortzetting van den wedstrijd die te vier uren is geslaakt. Te hallzeven had de prijsuitdeeling plaats De majoor-commandant Tromp van Holst hield daarbij eene toespraak, welks slot door allen met een drievoudig «Leve de Koning» werd begroetwaarna zijne echtgenoole Mevrouw Tromp van Holst den winners de prijzen ter- hand stelde. Daarop werd door den heer Dammnamens den Bond. den lieer Tromp van Holst dankge zegd voor de vele bclangeloozs moeitewelke hij zich ook nu weder, als altijd ten voordeele van den Bond had gegeven en ZEd echtgenoole voor liaie tegenwoordigheid op die plaats welke mede van de levendigste belangstelling getuigde. De leesten schonken groot genoegen en aan vele stadgenooten veel profijten indien het Zondag niet zoo aanhoudend sterk had geregend en het weder Maandagochtend niet zoo guur ware geweestdan zouden zeker een nog veel grooler getal bezoekei-s zich naar Amersfoort hebben begeven. Gerekend de volksmassadie aan de feesten deelnam heelt de Gemeente- en Rijks-Politic zoowel bij den optocht als anderszins en wat betrelt de toegangen lol den tuin en de zalen van het calé «de Arend,» eene zware taak ge had waarvan zij zich in den meest gewenschlen eendrachligen geest volkomen heelt gekweten. Onder de prijswinners bij den Schietwedstrijd van Dinsdag (welks uitvoerige opgave wegens plaatsgebrek hier niet kan worden opgenomen) bevinden zich onderst, heeren uil Amersfoort en environs Wedstr. G.G. -4e prijs, J. W. v. Achterbergh sergeant te Amersfoort. Wedstr. F.F. 3e pr.J baron v. Nagellpartic. Hoevelaken; 6e pr. G J. Buysle luit. Amersf. Wedstr. H.H. 1e pr. E J. Hou pst, fourier Amersf. Wedstr. 0. revolv. Ie pr. Meursing, partic. Baarn. Wedstr. P. Flobertgeweer 3e pr. J. Wesseling, voorheen wonende bij Amersfoortthans 1e luit. te Hoorn. Wedstr. Q Flobertbuks. le pr. J. baron van Nagellpartic. Hoerelaken. Aanst. Zondag 12 Aug. wordt de godsdienst oefening in de Ev Lulh. kerk te Amersfoort geleid door Ds. J. Molenaar van Zaandam. De Oberstabsarzt Dr. Schaper, lijfarts van Z K H. Prins Albert van Pruisenkwam giller uit den Haag om het Militaire Hospitaal alhier in oogen- schouw te nemen. Met belangstelling werd tot in bizonderheden deze ziekeninrichting waar voor de Duilsche doctor nieis dan lol hadbe zichtigd. Tevens werd hem de gelegenheid gegeven de raderbrancard uilgevonden door den chef van bel hospitaal, den Dir. oftlc. v. gez. 2e kl. de Mooumeer van naderbij tc leeren kennen. Deze brancard waarmede twee zieken gelijk tijdig met geringe krachtsinspanninggemak kelijk kunnen worden getransporteerden waarbij de zoo hinderlijke schokken geheel ver meden worden trok zeer zijne aandacht. Hoogst gewichtig scheen hem oek het door overste de Mooij verbeterde gipsverband waarvan verschil lende modellen hem konden worden vertoond. De heer H. Worpfrl, Sz.,wegopzichter der Ned. Centraalspoorwegmaatsch. te Amersfoort, vierde Zondag jl. als zoodanig zijn Eilveron Jubiló en ontving toen van zijne Chefscollega's en meerdere belangstellenden welverdiende blijken van sympathie, hebbende hij zich gedurende dit langdurig tijdvak zijner dienstvervulling ge kenmerkt als een ijverig bekwaam en zorgvuldig spoorwegambtenaar in deze voor de veiligheid zoo gewichtige betrekking. De heer J. F. Bekeer sedert geruimen tijd chel van hel station Soestvierde mede op dien d3g zijne 25jarige dienstvervullingook in andere betrekkingen bij voorm sp maalsch. en weiden toen eveneens vele bewijzen van belang stelling van zijne chefs, enz. door hem ontvangen. Denzelfden dag was het 25 jaren dat drie werklieden te Amersfoort in dienst bij deze spoorwegmaatsch. stonden. Ook zij ontvingen van hunne chefs blijken van tevredenheid voor hunne langdurige diensten. Zij zijn ploegbaas A. Nieuwenhuizenplanter Hoenderdaal en werkman B. Veldhuizen. Eergislerenmiddag tegen een uur leunde de werkman Jacobus van Nijmegen voorover op de ijzeren leuning b'j de Huisdeuren nab:j liet Spui te Auier,-foorl en viel in do diepte. Dadelijk kwam men toeijlen om liern hulp le bieden doch wegens den snellen stroom was liet on mogelijk hem aldaar le kunnen redden zood.it hij stroomalwaaits dreel en in zinkenden slaat begon te verkecrcntoen de timmerman W. van Veen hem een siok toestak doch hein niet aan den slok kon houdenomdat v. N. reeds in bedenkelijk locstand was. Middelerwijl begaf zich de slagersbediende Antoniiw Bruce langs een ladder omlaagwicn hel gelukte hem hij zijn huis le grijpen, terwijl de werkman Hen drik Veenendaal onder veel krachtsinspanning met een bootje hem nabij kwam en hem uil het water in het bootje trok Hadden de i)rio ge melde personen niet zoodanige hulp aangewend, dan zou hij een wissen dood niet zijn ontgaan. De officieren der dd. Schutterij te Amersloort hebben aan Z. M. den Koning eervol ontslag aangevraagd naar aanleiding eener toespraak door den burgemeester dezer gemeente gehouden tot het hooldbestuur vun den Ned. Schullerij- Kaderbond. Men schrijft aan de Amst, Ct «Onder de onderwijzers ontslaat eene beweging tegen de vergelijkende examens. Sommigen willen een adres naar de Regeering opzenden, waarin zij aan dringen op eene wijziging in bedoelde examens.» Het 19 jarig weesmeisje is thans ook te Amster dam teruggekeerd Om geen verdere opspraak te verwekkenhad de weesvader het meisje te Rotterdam achtergelaten. Hoewel het ontslag van den binnenvader bij regenten vaststaatblijll dc betrokkene op zijne kamer in het gesticht ver toeven tol in deze de justitie heelt beslist. Vóór drie eeuwen was hetniet alleen ten onzentdoch ook in hel buitenland geea zeld zaamheid menschen le ontmoeten die zich nimmer waschlen en de geschiedenis verinehit, dat de schoone Gabrielle d Eslróesde minnares van Hendrik IVnooit baar lichaam door een druppel water had «bezoedeld zooals zij liet heette. De hofdames van Katharina de Medici waschlen zich nooitdoch «begeurden» zich alleen met welriekende olie De van moord verdachte inlander Wongsote Batavia is eindelijk lol gedeeltelijke bekentenis gekomen. Ilij erkent thans 1. dat hij op den be- wusten avond aan de baboe van den heer W. een bezoek is komen brengen en dat toen de baboe uil vrees voorden medebediendebaar wettigen jaloerschen echtgenoot hen». Wongso, voorloopig onder mijnheers bed en verder onder een matje verborgen had2. dat de gevonden hoofddoek de zijne was en bij dien hoofddoek een paar dagen te voren van niemand anders dan van bahoelief had cadeau gekregen. Van den moord zelf weet hij natuurlijk niets; hij heelt er nu toevallig pas van gehoord door tu schenkomsl van later met hem bij schout liinne opgesloten arrestanten. Een jong meisje wandelde rustig met een heer op den weg r,aarde golf Juan te Cannes, toen een jongmensch haar naderde en aldus aansprak: «Gij wilt mij ontvluchten nietwaar? Welnu, dat zal u berouwen!» En hij gal bet meisjedat zijn maitresse was geweesteen paar oorvegen. Het meisje baalde een revolver uit den zak en vóór men het beletten kon schoot zij haar vroegere» minnaar neer. Zijn toestand is hopeloos. Twee zusters te Cysoing 83 en 81 jaar oud, werden vermoord in bun bed gevonden beiden hadden ernstige wonden aan hal hooldwaar schijnlijk toegebracht inet een pook, die men bebloed en met aangekleelde grijze haren in eon hoek der karner vond. De jongste broer der slachtofferseen grijs aard van negen en-zeventig jaardie bij zijne zusters inwoonde is verdacht van den moord in hechtenis genomen. Hij houdt hardnekkig vol zijne zusters niet vermoord le hebben inaar de schijn is tegen hem. Veil, week heelt een vreeseliikc brand ge woed le Suffolk, in Virginia (Noord-Amerika). Zes-en-zeventig huizen zijn verbrand de schade wordt op 100,000 pond sterling geschal. liet hof van Seine et Oise heeft den 19jari- gen Abel Charron ter dood veroordeeld wegens den inoord van zijn meesteresindd. Saint in Charron was koetsier der schatrijke dame en hij had haar inet een bijl bet hoold gekliefd toen zij in bed wilde stappen. Haar effecten bad hij echter niet durven medenamen uil vrees voor ondekking en hij had alleen al hel gelddal er was, bij zich gestoken. Een der andere bedien den had hem gepakt, toen hij uit hel raam sprong.

Amersfoortsche Courant | 1888 | | pagina 2