lichten zullen wij blijven gelooven dat onze artsen meer vertrouwen verdienen dan de lieden die zich oudtijds voor artsen uilgaven en dat dus ons onderwijs nog zoo heel slecht niet is. Wanneer op ons onderwijs de beginselen door he Maasbode voorgestaan toegepast werden dan zouden wij van lieverlede naderen lol den toestand der Indianen van Paraguay die door de Jezuïeten tot eenen socialislischen slaat in geiicht waren, waarin niemand eigendom be zat maar allen onder de leiding dei paters hun ambacht ol landbouwbedrijf uiloolenden en de voortbrengselen van hunnen arbeid in de magazijnen van den staat brachten waaruilaan ieder werd uitgedeeld zooveel hij noodig had. l»e bevolking was onder dit bestuur tevreden omdat zij dom was en dom werd gehouden en y.i. h gaarne als eene kudde liet leiden. Zoodanig iels zou tegenwoordig in Europa niet gelukken, dewijl onze bevolking niet dom genoeg ismaai de samenwerking van zwart en rood zou er ons wellicht van lieverlede toekunnen brengen. Zou Dr. Maasbode indien zij in zulk eene maat schappij lot staatscourant verheven werddan nog «<p bet socialismus schelden en meenen bet staatsonderwijs te kunnen doodslaan door liet socialistisch te noemen'? B. Een goedkoope weerproleet. Men slaat een spijker in den wandhangt er «en kort louw aan en bevestigt aan liet einde er van een licht bundeltje kippen- ol ganzenvede ren. Dau brengt men een teeken aan op de plaats, tol welke bet bundeltje reikt, bijv. een streep. Bij naderend regen weder zal liet bundeltje beneden deze streep dalenbij verbetering van hel weder zal bel weder rijzen, liet verschil tusschen liet aangeven en bel begin van liet weder, bedraagt tol 12 uren. Te Hamburg werd onlangs een eigenaardig proces behandeld Een bejaarde koopman had zich ia relatie gesteld rnet een huwelijksbureau, dal hem kennis deed maken niet een tol nu toe als gouvernante werkzame dame. De vei loving Jul plaats, maar korten lijd voor het huwelijk i a I de bruidegom terug. Zijn moliei was de ontdekkingdat liet sclioone gebit zijner uit vet korene een kunstgebit was. L)e verlatene klaagde den ontrouwe aan en cischte SOül) Mark schadevergoeding. De beschuldigde verklaarde, d ii hij zichdoor het optisch bedrog genoopt b.id gevoeld van hel huwelijk af te zien waar tegen werd aangevoerd dat bij de dame niet naar den toestand barer tanden gevraagd had en hij werd tol betaling der schadevergoeding veroordeeld. In de vulkanische streek van Bandaisanf>(J mijl van Yokohama, li> ell een uitbarsting plaats gehad Bijna lot KJ personen kwamen om en ver scheidene dorpen werden vernield. Er heelt zich een nieuwe krater gevormd die steeds ascli en slcciien uitbraakt. Onder voorgeven hare familie te S. te be zoeken heelt A. I.echtgenoole van K. N. te Visvliet, de echtelijke woning op 0 Juli verlaten en plaats genomen op den trein naar Groningen, ilet bevreemde baar man en schoonouders, dat den steek heelt gelaten Daar gij mij zulk een verregaand vertrouwen schenkt, strekt gij dal misschien nog tol dit punt uit.» «Gij zult hem welen, Edward! liet is boling broke «Bolingbrokc!» riep de jonge officier ver baasd. t)dan begrijp ik alles!» «Ja, Bolingbrcke»herhaalde de baronet ïiijnlijk «De eerste minster van bare majesteit koningin Anna. Misschien de knapste man van Oud-Engeland maar zeker ook de lichtzinnigste, die nu den dank en de oude vriendschap welke hij mij schuldig Isop zulk eene wijze beloont.» «Is er dan geen middel, hem aan zijne ver plichting tc herinneren «Neen, Edward, niet een! Sla mij toe u uileen te zettenboe ik trachtte de ruïne van mijn huis af te wenden Alles was vergecfsch! Onder zulke omstandigheden echter is het mijn plicht, u Mary's hand tc weigeren. Gij zijl jong, dapper, gij hebt eencn goeden naam, maar gij zijt armLaat de betrekkingen lot mijn kind voor u een droom zijn dien gij vergeten zult onder de verplichtingen die de werkelijkheid u oplegt IIii slak den jongen man de hand tot afscheid toe. «Edward riep het schoone meisje, terwijl zij tusschen beiden trad «Gij wilt mij dus ver laten nad-t gij gehoord hebtdal ik arm ben?» «Neen, MaryThans minder dan te voren! Ik kan wel is waar uw bezit niet afdwingen rr aar inijn hart behoort u lol den laalslen adern- to lil. Vaarwel, sir William, en vergeel n dat de eenige reden waarom gij mij .\l«i y'stuud weigerde!, uwe en mijne armoede is.» Wordt vervolgd. zij in drie weken niet schroef en na informatie bleek, dal zij niet bij hare familie te S was ge vvcesl en werden na onderzoek, in do woning al hare kleederen, ook liet goed en zilver en eenig geld vermist. Daarna vernam men d.«l zij onder een valsclien naam op 7 Juli naar New- York was vertrokken en ontving haar man een particulieren brief, waarin stond vermeld, dat zij reeds op -21 Juli te Chicago was aangekomen en aldaar haren intrek luid genomen hij den vroeger te Visvliet woonachtigen viijgezel I. d. V.. alwaar schrijver van den brief haar had ontmoet. Ol haar ntan naar Chicago zal reizen om haar daar een bezoek te brengen is nog twijfelachtig. Op den Russischen spoot weg LibauRomensk werd dezer dagen dein volle vaart zijnde personentreintusschen de stations Ruczensk en Michanowise onverwacht gestopt en wel zoo plotseling en hevigdat vele passagiers van minne zitplaatsen vielen en daardoor elkander kwetsten. Toen de reizigers verscluikt uit de raampjes zagen genoten zij van een eigen aardig schouwspel. De machinistde helpet en de stokerwaren aan hel vechten op den spoorwegdijk Zij hadden eerst de flescli duchtig aangesprokentoen getwist en waren daarna handgemeen geraakt. Daar de plaats op de locomotief te klein was, slapten zij zonder meer al'om hun strijd op ruimer gebied uit te kunnen vechten. Nadat zij elkander het lioold aan hel bloeden hadden geslagen en daardoor wal ont nuchterd waren sprongen zij weder op de loco motief en lieten den trein verder stoomen. Zoo bericht de «Kurver» Werszawski. Ilet Blad der socialisten «Recht voor Allen» van I Aug. behelst liet volgende Ilet predik ambt is teen bcdriegersbaanlje». «Kapitalisten zijn dieven». Wie de sociaal-demo craten weerstaat, zijn «schelmen», liet streven naar Zondagsrust is «huichelachtig» De «Volks- bond»-mannen die h«:t misbruik van sterken drank pogen te bestrijden zijn «halve en kwart- dronkaarts». De arbeids enquête is een «schan delijke oogen-verblinding». «Ilei verstrekken van warm voedsel, vacantie-kolonies huisvlijt on derwijs» dat alles «i< slechts apenliefde «Niets, wat die lieeren voorden werkman ge lieven te doengeschiedt met een oprecht hart". Al die dingen «zijn inderdaad niet anders dan middelen ter onderdrukking van den vrij heidsgeest en ter instandhouding van het door alle volkstvrannen en valsche werkmansvrienden gehuldigde uilzuigsysteem". Ilet beste antwoord hierop is misschien, dat hijdie dit schroei, hel zeil niet geloott en groote leugens acht. Eene verschrikkelijke geschiedenis is tegen woordig te Londen liet onderwerp der gesprek ken. In het huis van den koopman L. is sedert een jaar eene Fransrhe gouvernantemade moiselle Philippe bij de drie jonge dochters aange-leld. De drie meisjes zijn dertienvijftien en zeventien jaar oud en algemeen bekend om haie schoonheid. Voor eenige dagen kreeg het twaalfjarige meisje eene lialsonlsteking en de huisdokter zeidc den vader glimlachend «Het i- merkwaardighoe dikwijls uwe kinderen aan luisziekten lijden." Met een onschuldigen lach meende de kleine: «Ja, heer dokter, wij vat ten telkens koa in hel atelier van den schilder, waar wij zonder veel kleeding als model dienen." De wanhopige vader beval een streng onderzoek en men ontdekte dut mademoiselle Philippe de meisjes in bekende schildersateliers als model len verhuurt. De gouvernante weid gearresteerd. De beer L. denkt ook de betrokken schildert gerechtelijk te vervolgen. Uil 'sGrnvenhage wordt gemeld Ilet schijnt thans met zekerheid te zijn be- aalddat de vereenigde vergadeiing der beide amers ter behandeling van de voogdijwet, den 11den ol 12d en September zal bijeenkomen zoo- dal het parlementair zittingjaar met de regeling van dat hoogst belangrijk onderwerp zal worden besloten. Nu het moet woiilen erkend dat ook buitendien hel korte parlementair jaar niet onvruchtbaar is geweestal denken we slechts aan de vaststelling van de lunkwet. Er zijn intusschen verschijnselen die een nog veel be langrijker oogst van het volgend zittingjaar kun nen doen verwachten. Een allertreurigst feit heelt zich hier ter stede voorgedaan. Een onzer eerste notarissen heelt zich verwijderd; zijn zaken zijn geheel in de war. Dit feit heeft een pijnlijken indruk gemaakt, vooral om de eervolle positiedie de hoogbe jaarde en bij ieder hoog aangeschreven man innam. Hij behoorde tot de weldadigste inge zetenen en bad een der drukste kantoren alhier. Men verzekert, dat zijne goedhartigheid, om in de speculatie bouw-periode alle kleine aannemers door overdreven hulp (in den vorm van te hooge hypotheken) staande te houdenhem ten val heelt gebracht. AMERSFOORT. IS Augustus 1888. Z M heelt benoemd lot kapiteins hij da dd. Schutterij te Amersfoortde le luitenants de heeren P. A. J. Blom en G J. Slothouwer. Bij Kon besluit van 9 Aug 1888 No R-> jS| met ingang van 1 Sept. 1888, hij hel perso neel van den geneeskundigen dienst der land macht benoemd tot reserve officier van gezond heid der le klasse, de burgergeneeskundige <le lieer J G Rolandus llagcdoorn eervol ont slagen officier van gez. der le klasse bij bet leger liier le landele Arnersloorl. De viering van het zilveren ju'uilé der priesterwijding van den ZeerEerw. lieer L .1. van dk.n Bosch Pastoor der gemeente van den II Kranciscus Xaverin» te Amersfoort ving Vrijdag aan met eene solcmncele II. Mis als dankofferin de smaakvol versierde kerk opgedragen door den Jubilarisgeud.-isloerd door zijnen broederden ZEerw. lieer Pastoor A. L van den Bosch de WEerw heeren Kape laans G. Ililliorsl en C Majoor, als diaken en subdiaken terwijl de WEerw. heeren II Lun- gen en VV. F. N. van Rootsclaar als canlores fungeerden. Na bet Evangelierichtte de Jubilaris een kort en treffend woord lot de aanwezigen om naar aanleiding van dezen gelukkigen herin neringsdag de waardigheid van den priester te bespreken en ten slotte zijne parochianen tc danken voor hunne gebeden waarmede zij heinbij liet gewichtig en heilig werk van liet priesterlijk ambt, ondersteunden Deze plechtige H. dienst werd hoogelijk op geluisterd door den schoonen zangwelke liet koor der parochiekerk nu langdurige voorbe reiding op onberispelijke wijzeten gehoore bracht. Na den II. Dienst is de hooggeachte Jubilaris in de pastorie opgewachtontving tal van gc- lukwenschcn en werden hem eenige kostbare geschenken vereerdwaaronder vooral dienen le worden vermeld een prachtig missaal niet kunstig gedreven zilveren beslag en een daarbij behoorend cpislolarium alsmede een cadeau in zilvei als stoffelijk aandenken aan dezen jubeldag. Ook in het verdere gedeelte van den dag werd groolelijks getuigenis gegeven van do hoogach ting en genegenheidwelke zoo velen Hem toedragen. De jaarlijksche Augustuscollecte van het locale Comité «de Unie» eene school met den Bijhei, zal te Amerfoort plaats hebben Maandag 20 en Dinsdag 21 Augusles e. k. Bij den wielerwedstrijdop Zaterdag jl. te Scheveningen gehouden werd in No. 4 Inter nationale wedstrijd voor eenpersoons tweewielers (met voorgift i, afstand 10 kilometer (25 ronden) de eerste prijstafelgarnituur ter waarde van I 100behaald door den heer J. I). Rolandus llagcdoorn van Amersfoort in 20 min 20';5 se conden de 2e prijs behaalde de heer Ives van Gouda, in 21 m 14* 5 sec. de Re prijs won de heer E A Kochvan Utrechtin 21 111. 143/5 sec. Rij de 14e ronde g.il de heer Kuijsservan Maastricht, het op. Hij had den lieer llagcdoorn 17H meter voorgegeven. Bij den wielerwedstrijd le Scheveningen op gisteren, Zondag, behaalde de heer J.l) Rolan dus Hagedimrn den 2en prijs, een schrijfmap, in 2 min. 52). sec. hij den intern, wedslr. voor eenpers. 2w.; afstand I Eng. mijl (4 ronden.) Aan de Conferentie van den II. Vincentius van Paulo te Arnersloorl isdoorZ M. de Koning andermaal vergunning verleend tot het houden eener particuliere verloting van handwerken en andere voorwerpenwaarvan de opbrengst zal strekken ten voordeele van de door deze Con ferentie bezochte arinen. De R C. gemeente le Harderwijk vierde Vrijdag een zeldzaam feest. De algemeen geachte Pastoor de ZeerEerw. lieer Hens vierde zijn zilveren Priestcrjuhilé. In den vooravond werden hem door eene commissie bij monde van den President van liet armbestuur de lieer Schifmacher twee prachtige cadcanx van wege de Parochieleden aangeboden beslaande in een massief zilveren Tubcrnakelkruis en een op doek geschilderd por tret van den II Igna'his (patroonheilige van den Jubilaris), 's Morgens van acn feestdag werd door den Jubilaris eene plechtige solemneclc II. Mis in de eenvoudig doch nel versierde kerk opgedragen. Vier bruidsmeisjes haalden den Jubilaris van de kerkdeur af en geleidden hem naar 't altaar, waar vóór de II mis de Voni Creator werd aangeheven. Na hel Evangelie hield de HoogEcrw. Heer Jansen uit Hilversum, deken van Amersfoort, e> neop liet feest toepasselijke liaaia rede waarin ook vooral de 82jange vader van d-n Jubilaris en zijne andere verwanten op indruk wekkende wijz- werden toe gesproken De kerkelijke leeslvieiiug werd met een Te Deuin besloten. Zoowel de luis (quarto van

Amersfoortsche Courant | 1888 | | pagina 2