Donderdag- 30 jgEg Augustus 1888. M 5749. qj&JM AMERuFOORTüCHE COURANT. Uitgever A. H. VAN CLE EFF T'lTT ".XT'" h°#k Wt>* B 80 - A~- - r - o URHui Z E N K e ii ii i v i it lie IUJRGKMEESTKR en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gezien arl. *20.1 iter wel van 20 Juni 1851 {Staatsblad No. 85) Doen te welen dat de begrooting der plaatselijke inkomsten en uitgaven dezer ge- tneenle voor hel jaar 1880, door hen aan den ll.tad aangeboden gedurende veertien dagen le rekenen van heden, alle werkdagen van IU tol 1 uur, op de Secretarie voor eenieder ter lezing zal liggen en dat men van voormelde tregrooling afschrift kan bekomenlegen be taling dei' kosten. Amersfoort, den 88. Augustus 1888. Burgemeester en Weihouders voornoemd Be Burgemeester T. A. J. VAN ASCII VAN WIJCK. Be Secretaris w. l. sciieltus. Politieke Revue. Be nog heerschende komkommertijd wordt bijna overal ten nutte gemaakt om zich aan zomergenoegens te vergasten. Zelfs do politiek mag zich verheugen in een genre van slaperigen stilstand. Bal cr altijd nog ongevaarlijke kwesties te behandelen zijn spreekt van zelf. Hel meest doet in den butsten lijd van zich spreken een Raliaansch diplomaat, die Crispiheel Liefhebber van leizen tevens, springt hij van het cene rijk naar liet andere om de kleine verwikkelingen welke zijn land met buitenland- sche staten heeft, lolgurisiig resultaat te brengen. Hij is een soort van gladden llaliaansclien Bismarck die dezer dagen ook nog al vrij lang, den Duilschen Bismarck heelt bezocht en met dezen best overweg kan. Bal is echter zeer natuurlijk w.nt beiden hebben elkander voor de belangen hunner res pectieve natiën noodig. Zij plagen elkander soms wel eenigszinsdoch kleine plagerijen onderhouden de vriendschap. Omtrent het contrahezoek van den Czaar aan keizer Wilhelm hoort men weinig meerwel worden nu dc bezoeken van keizer Wilhelm te Rome cn Weencn besproken. Be reis zal 'drie weken duren en in October plaatshebben. Naar F E UI LL ET ON. Eindelijk kaar meester gevonden 1Naar het lloogduilsch door S. Overste von Raven en zijne familie beschouwden hun landgoed llorhherg als het schoonste plekje gronds der aarde. Eene zware verwonding had den overste genoodzaakt om zijn ontslag uit den dienst te neincnwaarna hij zich geheel aan het stadsleven onttrokken had. Mejuffrouw Elma von Baven, de zeventienjarige dochter van het echtpaar, was voor ongeveer vier weken van de kostschool teruggekeerd. Zij verzekerde hare moeder dagelijks opnieuwdal zij zich onbe schrijflijk gelukkig in de landelijke omgeving gevoelde cn haar vroolijk gelachhaar zingen en jubelen vervulde hel gelieele huis. Doch op dit oogenblik scheen er iets te zijn. wat haar niet prettig stemdetenminste zij stond verdrietig voor het venster te kijken terwijl zij haar zakdoek ongeduldig in de handen verfrommelde. Mevrouw von Raven was tegenover haar ge- zeten met een geopenden brief voor haar terwijl' zij op lieflijken toon lot haar seide «Wees niet dwaas, Elma. Paul schrijft toch zoo vroolijk zoo gelukkig over hel aanstaand wederzien met u als gij slechts verlangen kunt.» «Bat ontbrak er ook nog aan dat hij zich niet verheugde om tnij weder te. zien her nam Elma pruilend «maar gij kunt het on mogelijk aanlig van hem vinden dat hijnu bij eens zijne bruid bezoekt, een vreemden man medebrengt.» Londen gaat hij nietdaar de koningin haar kleinzoon volstrekt niet Wenscht te ontmoeten wegens zijne houding tegenover de kcizcrin- wedu we. In Rumeniê hebben weder boerenopstanden plaats gehad. Een veertigtal inwoners van hel dorp Sabaoni berooiden een pachter van zijn land en deelden dal onder elkaar. De politie herstelde de ordedoch den volgenden dag begonnen de ongeregeldheden opnieuw en toen dc rechter lijke macht poogde de raddraaiers in handen te krijgen werd de stormklok geluid en trokken de boeren dn troepen tegemoet. Er werden zelfs scholen gelost Ook in andere deelen des lands heerschen ongeregeldheden. Uit China wordt geschreven dat de noorde lijke zeehavens belangrijk versterkt worden en dat de vloot wordt uitgebreid. Zou China plan hebben de Vcreenigde Staten nieuwe wetten neer te schrijven Ben zonen van het Hemel- stlie rijk wordt hef verblijf aldaar onmogelijk gemaakt door de nieuwe wetten, die ".venals in Australië hel importeeren toeslaan met zoo veel beperkende bepalingen dat een volkomen verbod dezellde werking zou hebben. Men vraagt zich af of de steeds toenemende bevolking van Ctiina niet meer door emigratie verminderende geen gevaar wordt voor Britsch- Indië. Na eenigen tijd zal het land de bevolking niet meer kunnen voedan en zullen de nabij gelegen streken overstroomd worden. Een Indisch blad meldtdat op verzoek van den Emir van Afghanistan een vertrouwd En- gelsch beambte naar Kaboel zal gaan om over verschillende zaken vrienschappelijk le beraadsla gen. Met die zending is de heer Durand de chef van hel Indisch departement van buitenland- sche zaken, heiast en hij zal den tsten October van Peshawur vertrekken indien de omstandig heden niet zijn veranderd. De oorlog met Thibet is onvermijdelijk ge worden nu de Dalai-Lama de Engelschen heeft gesommeerd de door hen bezette positiën te ontruimen Sedert 1042 erkent Thibet de souve- iciniteit van den keizer van China maar zijne peering heelt thans geen voldoend gezag of misschien ook niet den goeden wil om zooals Engeland verlangtden oorlog le verhinderen. «Hij is een goed flink mensch schrijft Paul,» zeide mevrouw von Raven vergoêlijkend. «Wat gaat mij zijn vriend aan,» riep Elma uit, «ik wil hem alleen, geheel alleen hebben. Omama als ge eens wisthoe ongelukkig dat ik mij die twee jaren gevoeld hebzoolang Papa's vreedlieid mij scheidde en nu zelfs begrijp ik nog niet, waarom bij destijds zoo gestreng jegens mij gehandeld heeft. Ik was nog te zeer kindzeide Papaverbeeld u, met vijttien jaar nog een kinaWij hadden ons toch eenmaal verloofd daaraan was niets le veranderen waarom heeft papa Paul dan tot ons laten komen, zoon mooicn man met zulke prachtige, zwarte oogan. Het was toch natuurlijk, dat ik verliefd op hem moest worden. Waarom ik eigenlijk naar kostschool moest! Bat heb ik nooit begrepenachmamaik ben nog nooit zoo ongelukkig geweest!» «En gij hebt ons toch steeds zulke vroolijke brieven van dc kostschool geschreven.» «Ja, dat was waar! 0 jaik was wel eens vroolijk maar ik heb toen dikwijls geweend en dat alleen om dien naren man die nu wer kelijk een vriend medebrengt om zich bij zijne bruid niet te vervelen! Nu, die vriend toont ook niet zeer fijngevoelig te zijntenminste dat vind ik. als men zich als ftcheux troisième lusschen een verloofd paar stelt.» Zij wierp het kopje met de lange blonde vlechten inct eene moedwillige beweging achter waarts terwijl zij zich omwendde om de kamer te verlaten. Eensklaps scheen zij zich iels te herinneren en op hall toornigen halt spotten- den toon vraagde zij hare moeder «Maar hoe heet die vriend eigenlijk 7» fn de vorige weck werd de stad Ratski aan de grens van Oosten Pruisen door een vreesclijke ramp getroffen In den kelder van een koopman ontplofte bij het petrof umtappen, dat daar te la nde gewoonlijk bij onbeschut kalk- licht geschie.dleen der vaten In een oogenblik stond de kelder en daarmede het geheef licht gebouwde huis in volle vlam. Hel vuur ver spreidde zich door den wind aangewakkerd zeer snel en des middags te twee uur vijf uur na het uitbreken van den brandlagen twee honderd huizen in de ssch. Ruim .1500 menschen waren plotseling zonder huisvesting cn vierhon derd gezinnen hadden al hun have verloren Vier menschen kwamen in de vlamintnom. Daar brand spuiten en brandladders in het ongereede wa ren viel aan blusschen niet te denken. De heer B wandelde op den boulevard Diderot le Parijstoen eensklaps een heer legen hem aanliep. Werktuigelijk voelde hij naar zijn porte- monnaie en bemerkte hij dal die heiu ontrold was. Onmiddellijk zette hij den zakkenroller nn. die er als een Engelschman uitzag maar toen de dief merkte dat hij achtervolgd werd verhaastte ook hij zijn schreden en richtte die naar de Place de la Nation. Dit is de gewone oefenplaats voor wielrijders de pic-pocket wierp alras twee drie rijwielen met hun berijders om en toen de zandruiters zich gereed maakten om den vreemdeling alles behalve lief te bejegenen voor zijn lompheid zagen zijdat hij snel op een der omgeworpen rijwielen was gesprongen en als een pijl uil een boog in de richting van Vincennes wagreed. Den heer B. en den onlwielden wielrijder bleef niets anders over dan hun klachten te gaan indienen bij den commissaris van politie. Be «Oceanic,» van Hong-Kong, is bij het binnenloopen van de haven van San Fransisco tegen den kustvaarder «City of Chester» aange- ioopen. Een dichte mist hing over hel water, en laatstgenoemd schip werd letterlijk in tweeën gespletenwaarna het binnen vijf minuten tijds in de diepte verdween. Minstens 14 personen waaronder slechts drie lieden van de bemanning vonden den dood in de golven 50 a 60 weiden door de «Oceanic» opgevischL «Professor Walter Fernau Elma haalde de schouders op. «Bah een pro fessor, een geleerde is altijd vervelend.» «Hé. welk een kindeaachtig denkbeeld Elma!» «.Via ik verzoek u vriendelijk om mij niet legen te spreken. Op de kostschool heb ik ge noeg gehau van al (lie professoren. Hoe is Paul toch aan hem gekomen, hij is toch immers officier. Met dezebewering ijlde zij heen en liet mevrouw von Raven in zorgvolle gedachten over ket wilde kind achter, wier karakter door niets te betoomen was. Zou het Paul gelukken Mevrouw von Raven schudde bedenkelijk het hoofd. Paul was een goede, beste jongen, maar zeer teerhartig en niet zeer energiek. Zij Zal hem evenals ons allen onder den pantoffel krflzen.» zuchtte de waardige dame zich gereed makende om een onderzoekingstocht door het geheele huis te ondernemen. 't Was den volgenden morgen prachtig weer, helder en vroolijk scheen ac zon in Elraa's kamertje. De bewoonster zelve stond voor de spiegel en beschouwde met blijkbaar welge vallen het bekoorlijke beeld, dat het glas weer kaatste. Hoe weinig ket anders in haren leven- digen aard lag om zorgvuldig en lang toilet to maken zoo had zij daaraan meer lijd dan ge woonlijk besteed. Hare lange blonde vlechten die langs den rug hingen waren versierd met rose strikjes terwijl een wil kleedje haar slanke, welgevormde gestalte voordeelig deed uitkomen. Met een glimlach om het fijnbesneden mondje trad zij de tuinkamer binnen waar de heer en mevrouw von Raven reeds aan de ontbijt tafel hadden pluals genomen. Zonder zich ecnigs-

Amersfoortsche Courant | 1888 | | pagina 1