IQEÉip pt n luit a f L20. J. TAN HEB WILDE. LINHENNAAISTER. VRAAfi IS BLOIH'S BOEKHANDEL Café DE AREND te Amersfoort. juwoolen: ook diploma's worden uitgereikt. Zij moeten bij d;ig hoog aan den hals sluitende cosluums dragen, doch des avonds in baltoilet zijn. Zij mogen hare oudersechtgenootenof familieleden tot gezelschap bij zich houden. Naar men zich voorstelt zal deze Tentoon stelling omzettend druk worden bezocht en worden er stellig beste zaken gemaakt. Reeds hebben zich een aantal vrouwen van verschillende landen en lichaamskleuren daarvoor aangemeld,zoodal de concurrentie sterk zal wezen. De revue en de inspectie deze levende expositie zal een heerlijk oo^enbanket zijn. De entréeurijs is nog niet vermeldmaar zal waarschijnlijk vrij hoog zijn De bekroonde vrouwen zullen gephotographeerd en hare portretten verspreid worden. Verl. jaar is in Hongarije eene vrouwenten- toonstelling eenigszins in dien aard gehouden. Het Utr. Dagbl. noemt dezen wedstrijd «eene monstering van mooie vrouwenwelke de waarborgen van ernstige zedelijkheid bezit» en meldt dat zijdie op kermissen werden vertoondzijn uitgesloten. K e ti ii i 8£ e v i n De BURGEMEESTER van AMERSFOORT Brengt ter kennis van de ingezeienen dezer gemeentedat de door den provincialen In- specieur van 's rijks directe belastingen enz in Noord-Holland en Utrecht executoor verklaarde aanvullings-kohieren No. S van de personeele be lasting en No. 2 van hel patentrecht over het dienstjaar 1888/89 aan den Ontvanger van 's rijks directe belastingen alhier zijn ter hand gesteld, aan wien ieder verplicht is zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Gedaan en op de daarvoor gebruikelijke plaatsen aangeplakt te Amersfoort, den 29. Augustus 1888. De Burgemeester voornoemd T. A J. VAN ASCH VAN WIJCK. AMERSFOORT80 Augustus 1888. Naar wij vernemen is de olficier van gezond heid Dr. A. M. van der WillLcn te Amersfoort, aangewezen om gedurende de divisiemanoeuvres in Noord Brabant, van 2 tot 12 Sept aansl. dienst ie doen bij hel 2e reg veldur.illerie. In de op Dinsdag 28 Augustus jl gehouden algemeenc vergadering der Vcreeniging van Grondeigenaren legen nalatige huurders te Amersfoort bevattende thans 2I9 leden, werd door het bestuur vi-rslag uitgebracht en werd na goedkeuiing der rekening en verantwoording over liet afgeloopen boekjaar van af 1 Aug 1887 lot I Aug 1888, betonden dat er een saldo van f261.57 ponds pondsgewijs aan de leden kon worden uitbetaald, weshalve ',3 van de betaalde contribute werd teruggegeven. Tot het inschrijven van leerlingen voor den cursus 1888.89 der Burger-avondschool te Amers foort zal zitting worden gehouden in hel School gebouw op morgen, Vrijdagavond 31 Aug., van van 7 tol 9 uren. Ook te Amersfoort wordt beoogd om blijkens nevensst. adv., de geboortedag van onze gelielde Kroonprinses VVilhelmina, in het Café «de Arend» feestelijk te vierennamelijk ovennorgenavond 1 Sept.zullende alsdan de heer N ae Haas gunstig door gansch Nederland bekend optre den en toepasselijke coupletten ter gelegenheid van dien verjaardag voordragen. Men raag derhalve hopen dal de deelneming op de circuleerende inteekenlijst belangrijk zal zijn want men Lan gerust voorspeilen dat alsdan een recht genoegelijke avond wordt doorgebracht. Vaderlandsliefde en Oranjeliefde zullen zich daar echt broederlijk en zusterlijk bij deze feest viering kunnen uiten. Ds. P. G. Dreesman, van Monnikendam, zal Zondag 2. Sept. e. k. de predikbeurt vervullen in de Ev. Luth. kerk te Amersfoort. Zondag jl. ia door de wielrijdericlub «de Zwaluw» eene onderlinge wedstrijd gehouden, waarbij de weg gekozen werd Amersfoort— Hamersveld—Woudenberg— de Viersprong— LeusdeoAmersfoort. Deze afstandwelke ongeveer 28 kilometers bedraagtwerd afgelegd door A. P. Houtzager in 51 min. 40 sec., M. Eijsink 55 min 30 sec., G. J. v. Dam 56 min. 30 sec., A. Eijsink 56 min 45 sea. A. Okhuijzen 1 uur 30 sec., J Wijnekus 1 uur 5 min. Daar voorgift was gegeven werd de Ie prijs, zilveren medaille behaald door M. Eijsinkter wijl A. P. Houtzager en A. Eijsink resp. de 2e en 3e prijs verwierven. Dinsdagavond ongeveer negen uren ontstond te Amersfoort bij den heer Vermolen apothe ker aan de Langstraatdoor hol springen van eene spiritusfleschbrandwelke zich in den beginne dreigend liet aanzien, doch door spoedige hulp dadelijk gebluscht werd zoodat de schade gering is. Dr. Smit, voormalig leeraar aan de h. b. s. Ie Apeldoorn heeft Zondag j.I. te Enschedé eene lezing gehouden in hol lokaal van den bekenden socialist van Amerongen. Tot onderwerp had dr. Smit «Een droomin welken hij zich door eene godin liet rondgeleiden in de toekomstige vol maakte wereld van liet jaar 1988, eene wereld waarin geen kapitalisme meer zetelde waar geen Keizers ».f Koningen ineer troonden legeis noch politie meer bestondenwaar allen als gelijke vreedzame burgers leefdenwaar vooral ook vrouwen geen slavenwerk als aar dappelen schillengroenten schoonmaken enz. meer behoefden te verrichten ja zelfs de slaaf achtige werkzaamheid van koken was vervallen, doordien alle huishoudingen door luchtdrukbui zen met de groole gemeenschappelijke keuken evenals thans te Berlijn de bijkantoren der poste rijen met het hoofdkantoor waren verbonden, en vanwaar dan alle machinaal en overheerlijk toebereide spijzen werden voorgezet. Over algemeene belangen werd wel is waar door afgevaardigden beraadslaagdmaar ieder burger was telephonisch met de vergaderzaal verbonden en kon den voorzitter een sein geven tot goed- of afkeuring van denkbeeldenen het aantal dezer seinen was beslissend. Kleinkinderen van Domela NieuwenhuisBen- nink van Amerongen waren hoofdpersonen en Recht voor Allen was de staatscourant dezer volmaakte wereld. Dr. Smit deed de aanwezigen watertanden bij de gedachte aan zoo'n heerlijke toekomst Jam mer hoorde men een arbeider zeggen, dat we over honderd jaar er niet meer zijn. Men schrijft uit Gent aan de Nieuwe Courier. «Zaterdag vierde onze stad een waren jubel dag. Eene nederige kloosterzusterdie geheel haar lang en heilig leven aan het verzorgen van arme verlalenen gewijd heeftherdacht haar 10Uen verjaardag. Zuster Bonaventura van de orde der Zusters van Lielde is den 25 Augustus 1788 geboren; zij is in het volle bezit harer geestvermogens en gaat in het gesticht der orde nog op en neer als eene jonge novice." In een hoofdartikeltot opschrift dragende «Dc koloniale macht van Holland», bespreekt de Münchener Neueste Nachrichten de jongste gebeurtenissen op Java en geeft een overzicht van den Aljeh-oorlog. Ten slotte lezen wij in het artikel«De ontruiming van Atjeh moet als het begin van het einde der Hollandsche macht in de koloniën beschouwd worden. Holland is met zijn 30,000 man troepen in Indië waarvan hoogstens 20,000 man als goede soldaten te re kenen zijn niet in staatzijn gezonken prestige weder te herstellen Javadat alleen zoo groot is als Zuid-Duitschland met de Rijkslanden; Su matra dat een oppervlakte heeft als Frankrijk en Spanje samen Borneo en Celebesal deze bloeiende koloniën zien in het succes der Atjeh- neezen Holland s onmacht en de toekomst zal doen ziendat ook zij reeds lang hel uur var- beiden waaropzij het Hollandsche juk zullen alschudden. De stammen in die koloniën zijn echter onder ling te oneenig om zonder Europeesche heer schappij te kunnen blijven; daar behoort eene macht te zijn sterk eenoeg ora werkelijk te kunnen heerschen. Of Holland breekt eenmaal de opstand uitdaartoe in slaat zal zijnis zeer te betwijfelen. Wordt Holland echter van daar verdreven welke der Europeesche groole mogendheden zal dan deze rijke koloniën ten deel vallen? Het is een vraagdie in de politiek der toekomst en wellicht der naaste toekomstvan zeer groot belang zal worden.» Waar buitenlandsche bladen zóó over onze macht in Indië sprekendaar mogen wij zeker, wel zeggendat het ver met ons is gekomen. Als Jan Pietersz. Koen en dezulken dit alles -x a-i De Veerschipper G. P O N zal met J®81 zijn schip varen Maandagavond fcflMR 3 September van AMERSFOORT op Haarlem, Leiden, 's Gravbnuagb Delft, Schiedam, naar ROTTERDAM. Van ROT TERDAM over Gouda naar AMERSFOORT Woensdagavond 12 Sept. Varzoakt beleefdelijk goederen an Commission. lazenzij zouden zich over ons schamen en terecht vragen: «Hoe hebt gij de erfenis be heerd die wij u nalieten en met zooveel moeite verkregen Een der groote spin weverijen in noordelijk Boheme te Taunwald gevestigdis in den nacht van Woensdag op Donderdag tot den grond toe afgebrand. De fabriek had 26044 spind- ls en 4«0 arbeiders aan 't werk. iloewel de brand ie huif tientijdens de nachtploeg aan 't werk was ontstond en een zeer snel verloop hadheb ben alle werklieden tijdig het gebouw verlaten. Burgerlijke SImikI vu» Amersfoort GEBOREN22 Aug Johannes z. van Martha Hendrika van den Berg. Corneliad. van Johannes Edeikoort en Reijertje van Dijk. 24 Aug Tiraotheus Petrusz. van Everardus Johannes Boersen en Theodora Alijda Willigen- burg. Janz. van Teunis van Ouwerkerk en Elisabeth Geurtsen. 25 Aug. Govert Adi ianus, z. van Jacobus Antonius Covers en Johanna Helena Bartelemina van der Miessen. 27 Aug. Elisabeth Cornelia, d. van Willem Kraan en Everarda Verschuur. Cornelis Johannesz. van Cornelis Johannes van de Water en Cle- menlia Lensink. 28 Aug. Hendrikus Albar- lus, z. van Albartus Smink en Heintje van Wikselaar. 29 Aug. Arnoldus Johannesz. Johannes Hendrikus Jansen en Dina de Wilde van Johanna Wouterad. van Johanna Zonneveld. Toniad. van Peter Frans Koops en Elisabeth Muijs. 30 Aug. Margrielhad. van Jacobus van der Velden en Alijda van Diemen. OVERLEDEN 23 Aug. Elberta Margrietha Hagebeuk 8 m. 24 Aug. Arie van den Heuvel» 3 m. Agnes Bakker, 13 m 25 Aug. Cornelia Johanna van den Uithoorn4 ra 27 Aug. Sophia Ouwerkerk, 10 ra. 30 Aug. Hendrika Johanna van Goor 2j. ADVERTENTIE N. Heden overleed te Nijkerk tot onze diepe droefheid onze innig geliefde Moeder en Behuwduioeder Mejuffrouw de Wed. AALT VAN ES geboren van der Goot in den ouderdom van ruim tachtig jaren. J. VAN APELDOORN JLzn. B. VAN APELDOORN— van Es Amersfoort 29 Aug 1888. Allen die mij tijdens de ziekte en het overlijden van mijn' geliefden echtgenoot be langstelling betoonden betuig ik hiermede ook namens mijne kinderen en behuwdkinderen mijn' harlelijken dank. Wed. W. FRöGERRavenhorst. Amersfoort, 29 Augustus 1888. ter gelegenheid van den verjaardag van H. K. H. PRINSES WILHELMINA. Zaterdagavond 1 September aanvang halfaoht zal alsdan aldaar optreden een uitmuntend Rotterdamsch gezelschap met medewerking van den heer N. DE HAAS. De lijst van inleekening voor deze Feest viering circuleert. De entree bij inleekening is 75 cents voor een Heer en Dame en 40 cents voor een Heer. Eene bekwame L1NNENNAAISTP.R vraagt werk. Billijke en soliede bediening. Adres Krommestraat boven de Melkinrichting van R. VAN W1LLIGENBURG. A DXER SFOO R Ta

Amersfoortsche Courant | 1888 | | pagina 3