Maandag1 24 jjjËg September 1888. ju 5756 AMERSFOORTSCEE COURANT. Uitgever A. H. VAN CL EP. PP "ZÏ'T^-1*""'"" 'T'" Bureau: te Amersfoort. - -i-wt«DDaHUIZBN - ""U'S". id. „,.1 IS cu. n„ hoek Kortearaoht Of ilk R «n Politieke Revue. Repetitie van den zeeslag van Navarino De verhouding tusschen Turkije en Griekenland was reeds sedert lang gespannen allerlei in cidenten die bij beter verstandhouding nauwe lijks de aandacht zouden hebben getrokken gaven lol eindeloos gehaspel aanleiding. Maar thans dreigt een ernstiger conflict. De gouver neur van den Turkschen Archipel heelt Griek- sche visschers verongelijkt. Of «lie visschers on derdanen zijn van koning Georgios of van den sultan is niet duidelijk Ook in het laatste geval acht het Grieksche gouvernement zich verplicht Grieken te beschermen. liet heelt nn aan de viool bevel gegeven, zich get eed te houden om naar de Turksche eilanden te stevenen De geheele Grieksche vloot betee- kent niet veel en zou waa.-schijnlijk legen een enkel Turkse!» pantserschip niet zijn opgewassen, maar hare verschijning in de Turksche wateren zou tóch met bezorgdheid worden gezienom dat men weethoe weinig er noodig is om in het Oosten den strijd te doen ontvlammen. liet is te hopen dat hel Grieksche gouver nement hel hij de bedreiging laat. De Servische quneslie klopt steeds weder aan en even dikwijls moet haar gehoor verleend wordenomdat zij een vrij gevaarlijk clement vormt voor den algemeenen toestand van ons werelddeel, daar. zooals men weelde mogend heden partij gekozen hebben deels voordeels legen koning Milan en dus de handelingen van den vorst over het kleine Servische rijk zeer op den voorgrond treden en hem een veel be langrijker rol wordt toebedeeld dan hem eigen lijk van rechtsweg? toekomt. Indien de geruchten waarheid bevallen zou na Milan's terugkeer in zijn hoofdstadvel. Zaterdag onmiddellijk tol de vorming van een nieuw kabinet worden overgegaan en zou een verzoening zij hel dan ook slechts voor den schijn tusschen het vorstelijk echtpaar niet onmogelijk zijn Voor den inwendigen toestand des rijks zou dit verloop boven alles gewenschl zijn want liet is in verschillende deelen des lands lang niet pluis. Graaf Kalnoky verliet Friedrichsrulie. De Pelcrsburgsclie bladen zijn van meeningdal FEUILLETON. Eindelijk haar meester gevonden 8) Naar het lloogduitsch door S. Men zat tot 's avonds zeer laat bij het lamp licht in den tuin want het was zacht weer toen men eindelijk opstend om zich in het huis te hegeven en Paul de heer en mevrouw von Raven met de lamp in de hand voorgingzeide Fernau lol Elma «Zie eens freule Ei ma hoe heerlijk de sterren aan het luchtruim fonkelen T Doch gij kunt op mijne plaatsdat prachtige schouwspel eerst ten volle genieten.» Hij dwong haar daardoor om stil te staan en vervolgde toen fluisterend. «Weet gij welfreule, dat dit pruilend gelaat u volstrekt niet kleedt! En waarom komt er heden zells geen Hauw glimlachje doorbreken Op wien zijt gii eigenlijk hoos? Op u zelve waarschijnlijk en daaronder behoeven anderen toch niet te lijdenwel Ik zie zoo onbeschrijfelijk gaarne het vroolijke gelaat van een gij houdt mij mijne vrijheid ten goede niet van een bekoorlijk jong meisje. Belooft gij mij om mij dit morgen t« tooncn?» Elma plukte hall booshalf verlegen de blaadjes van eene roos af. «Gij zijl.gij zijt- «Een afschuwelijk mensch, wilt gij zeggen; freule geef u geene moeite om mij dat nogmaals in herinnering te brengen. Willigt gij echter mijn verzoek in «Ik geloof, dal mijn gelaat mij alleen wat aangaat,* hernam /.ij kortaf. «Neen, dal is eene verkeerde veronderstelling de Oostenrijksche minister met Bismarck be raadslaagde over de Ooslerache kwestie. Volgens °ïe ^reinya en den Grasadanin heeft keizer Wilhelm le Peterhof den czaar beloofd dal hij zou pogen Oostenrijk over le halen zich met Ruslands inzichten betreffende Bulgarije te ver eenigen. Te VVeenen gelooft men niet aan dergelijke beloften Trouwens een der Russische bladen zelve deelt het rapport mede van hel onderhoud, dal de Russische gezant le Weenen baron Meyen dorff 1854 met keizer Krans Jozef over de Oosler- sche quaestie had. Toen reeds zeide keizer Frans Jozef; «ik kan hel niet mei onverschilligheid aanziendal Rusland hei beschermheerschap over het grootste deel der bezittingen van hei Turksche rijk aan zich trekt Graal Kalnoky's programma betreffende het Ralkanscliiereiland is dus reeds van oude dag- teekening en zal nu nietals met een toover- slagworden veranderd. De Duitsche Bondsraad komt in het begin van deze week bijeenom dan ie beraadslagen over de verlenging van den kleinen staal van beleg in verschillende sleden van Neord-Uuiisch- land welke den .'10 dezer len einde loopt. Hel programma der reis van Keizei Wilhelm naar Weenen is nu officieel vastgesteld. Den 3 October zal de Keizer te Weenen aankomen. Op den avond van dien dag wordt er een con cert ten hove gegeven, waarbij de eerste Oosten- rijksche kunstenaars zullen medewerken De ge heele infanterie van het garnizoen zal langs de straten opgesteld worden. Den 5 October ver trekt de Keizer naar Stiermarken om te jagen. Een talrijk Oostenrijksch eskader zal den Keizer le Napels begroeien. De Londen Standard bevat een artikelgeti teld «Het Hebei-geweerwaarin het volgen de voorkomt: «voor de eerste maal sedert 1871 heeft men reien de vraag te stellen: «Is het wel zoo zeker, dat, indien de oorlog uitbreekt, Frankrijk verslagen zou worden en zouden de kansen ditmaal zich niet eens kunnen keepen De Fransche artillerie doet niet onder voor de Duitsche en in 't Hebelgeweerzonder rook. bezit Frankrijk een niet gering te schatten voordeel.» De Standard vergeet dalDuitschland tot bondgenoot heelt Oostenrijk in eiken aanval- freulegij behoeft u niet in den spiegel te zien. als gij niet wilt, maar wij moeten u den geheelen dag aanzien «Dal is toch, dunkt mij. een zeer ongalant gezegde professormerkte Elma slagvaardig op. «Ja, freule Elma,» stemde hij vroolijk«ik ben nu eenmaal een man die zijne meening niet verbergt. Ik geloof dat wij elkaar opvoeden moetendoch daarvoor dienen wij vrienden te wezen en.reik mij nu uwe hand.op onze vriendschap!» Hij bood haar de hand, waarin zij aarzelend de hare legde «Dank u, freule.» riep hij haastig uit «dank u! Denk aan uwe belofte!» Zij ijlde haastig heen zij voelde dal haar hart heftig kloptediep ademhalend bleef zij in de vestibule stilstaan. Het scheen haar toe alsof zij iets gewichtigs doorleefd had en wat was het eigenlijk niets van belang immers. Zij kuste haar moeder bij het «goeden nacht» wenschen hartelijker dan gewoonlijk, hoewel zij de heeren vluchtig groette. De volgende dagen was het haar zonderling te moedenu eens gevoelde zij zich gelukkig, dan weer drukte haar hare verbintenis met Paul. Zij wist zeer goed. dat zij Paul niet zoo liefhad, als het behoorde en in de laatste dagen zeker nietOhij kon niet in de schaduw slaan van het ideaaldat zij zich van haren echtgenoot voor den geest gesteld had. Dan zuchtte zijom eenigc oogeublikken later hartelijk te lachen. Paul bleet 's morgens op zijne kamer en maakte 's middags met zijnen gastheer lange wandelingen, zoodat hij zich weinig in Elma s gezelschap bevond Het jonge meisje had juist een schaduwrijk lenden oorlog dien Frankrijk tegen Duiiscliiand zou ondernemen. Zaterdag jl is men den zomer uiten den hcrlsl ingetreden. VVaien lenle en zomer veelal guur en regen vol, de Onaledagen van den zomer en de entréedagen van den herfst waien prachtig en vrij zonrijk in ons Vaderland. Dal geeft lustgloed en moeden doet de hoop rijzendal men met een brillant najaar zal worden gezegend. Naar aanleiding van den brief van den heer I. van Vooren landmeter te Pretoria opge nomen in ons nummer van II. Zondag, ont vangen wij de volgende opmerkingen van iemand, die vele jaren in Zuid Afrika heeft doorgebracht en geacht kan worden met de toestanden aldaar van nabij bekend le zijn «Ik besprak met den hoogleeraar Spruylden ingezonden brief over Transvaalsche onderwij zers (in Utr. Dagbl. en Amersf. Gtik wist reeds dat men in de Transvaal geen on Ier wijzers noodig had maar kreeg hierio nog meer zeker heid toen LHoogg. mij mededeelde dat er officieel gevraagd is door de Zuid-Aftik, ver- eeniging of meer onderwijzers noodig waren, waarop ontkennend is geantwoord. Ware dit niet het geval geweest dan zou de Vereeniging wel voor leeraars zorgenwal zij ook doen zal als evenlueele vacaturen onstaan Zocals u weet zijn 3 ouderwijzerste Pretoria werkzaam door de Vereeniging uitgezonden. Waarschijnlijk be>loelt de inzender van den brief boerenonderwijzers (de inzender verklaart dit vrij stellig. Red), doch men mag een ge ëxamineerd onderwijzer van hier daarvoor niet laten fungeeren. Iemand, die van de lagere school komt en met succes de hoogste klasse heelt af- geloopenkan zeer goed voor boerenschool- meester spelen een baantje dal niet te benijden is. De boerenschoolmeesier leert zijn leerlingen in een hall jaar lezenschrijven en den cathe- chismus en neemt dan zijn mars op om elders eveneens een weinigje (halfjarige dosis) kennis, te slijtenwaarvoor hij niet zelden in schapen ossen rijstsuiker enz. word betaald. Het gebeurt weldat men goed bij eeu boer terecht komtbij den boer namelijk die zijn kinderen wat meer wil laten leeren dan een plekje in den tuin gevondenj, toen Fernau plot seling naast haar stond. «Wel freule Elma, gij schijnt de eenzaamheid te zoeken Ik meen dat dit voor eene zoo jonge dame als gij een eigenaardig genot is.» «Wie zegt u, dat ik de eenzaamheid roek vraagde Elmaterwijl haar hart ontstuimig begon te kloppen. «Niet, welnu, dan zult gij zeker wel mijn voorslag aannemen om met mij eene wandeling naar het nabijgelegen dennenwoud te maken. Paul vertelde mij nog heden morgen dat men daar verrassend schoone punten aantreft.» Elma voelde, dat het bloed haar naar de wangen steeg. Met hem alleen gaan wandelen! Op eenmaal werd het haar bang om het hart en zij stond op hel punt om hem een weigerend antwoord te geventoen zijn ernstige blik haar eenklaps van gedachten deed veranderen en met een bevestigend hoofdknikje stemde zij toe. Hij legde zonder eenige plichtpleging haar arm in den zijne waarna zij zich op weg begaven hij vroolijk pratende en zij opmerkzaam toe luisterende om eindelijk zelve opgewekt aan het vertellen te gaan. Nu en dan klonk haar wellui dend gelach in liet ronde en mei een van geluk stralend gelaat zag zij tot den man aan hare zijde op De wereld was haar nog nooit zoo schoon als heden voorgekomenhet scheen haar toe alsof de zor nog nimmer zoo helder geschenen had ja zij kon wel jubelen van louter vreugde en levenslustEn dan plotselinc was het haar weder zoo vreemdzoo zonderling ja schier angstig temoede zij wilde den man gaarne haten die haar beheerschenwilde en toch ver mocht zij dat niet! Zij beproeide zells om haar.

Amersfoortsche Courant | 1888 | | pagina 1