Maandag- 8 October 1888. j\i 5760. Uilgever H. VAN CLE F. FF te Amersfoort. pr," "sssrrs t;:tz ',;r- ir - Bur88u r ";r - "njm - mddrhuize" c" I». ..,.1 ai ca - Af. .,..„10 cu doek KortsjraotitWt)k B 80 Politieke Revue. De polemiek omirent Keizer Frederiks Dag boek is altijd nog in de pers en onder het wereldpubliek aan de orde van den dag. Toch wordt die aangelegenheid allengs bitter vervelend. Daarbij komt nog dat om iets interessants daarover te publiceeren de persmannen hun vernuft srhier uitputten en l.unne pennen bui tengewoon scherpen. Hel gevolg daarvan is dat bij lang niet alles juist en waar is, wal men er over leesL Te Dei lijn mompelt men, dat de Keizer van geen vervolging heeft willen welen en dal hier aan de plotselinge aankomst van prins Bismarck, den avond vóór 's Keizers vertrek te danken is. In zijn onderhoud drong Bismarck op de onver wijlde openbaarmaking van zijn rapport aan en dreigde met zijn ontslagingeval de Keizer weigerde. De Keizer heelt eindelijk doch met tegenzin toegegeven Of dit gerucht waar heid bevat is moeilijk te zeggen Toch toont het dat men van hooger hand gevoelt iets te moeten doen legen den pijnlijken indruk die het rap port van prins Bismarck heeft gemaakten waarin de overleden Keizer even hard wordt aan gevallen als de openbaarmaker van liet dagboek. Hel Berl. Tageblail beval het bericht dal Bis marck de toestemming van d-n keizer voor het proces legen Gell ken alleen gekregen heeft door met zijn ontslag te dreigen. De Berlijnsche commissie in zake de Duitsch- Oost-Alrikaansi he maatschappij hult zich met betrekking tot de gebeurtenissen in Afrika in een volhaidend zw.jgen. Volgens de Voss Ztg. zijn de Duilschers voornemens llagamoyo aan te lasten De opstandelingen te Kilwa staken alle huizen der Duilschers in brand. Omtrent de ontvangst van den Duitschen keizer te Weenen wordt van daar gemeld Reeds vroeg in den ochtend schaarden zich de troepen langs de straten der voorstad Mariahilf. terwijl eene eere compagnie op het perron van het spoor wegstation werd opgesteld Te 8J uur kwam keizer Franz Jozelgekleed in Pruisische unilorm en vergezeld van de aartshertogen en hooge ambtenaren Juist te 9 uur reed de keizerlijke trein het station binnenterwijl de militaire FEUILLETON. Eindelijk haar meester gevonden 12) Naar hel Hoogduilsch door S. Zij had zich wederom diep over hel blad gebogenhij mocht niet zien hoe diep zijne woorden haar troffen. Wantrouwen en ijver zucht deden haar gelooven dat Fernau zeker zoo juist van den heer von Malwitz kwain met diens toeslemming om zich met Rosa te verloven. Als gij inij echter zegt, freule Elma dat ik blijven moet, dan ga ik niet,» zoo verbrak hij eindelijk de pijnlijke stille. Zij schudde ontkennend het hoofd, want het was haar onmogelijk om op dal oogenblik een woord te uilen. «Geen enkel woordwilt gij mij zelfs geen enkel woord gunnen, freule Élrna?» vraagde hg zachL Zij bedwong met alle kracht de opkomende tranen en antwoordde zoo rustig mogelijk. «Waarom richt gij dat verzoek niet lol Rosa von Malwitz?» Opnieuw speelde en een nauw merkbaar lach|c oin zijne lippen. Rosa von Malwitz,» herhaalde hij verwon derd, «wal heelt deze jonge dame met mijn vertrek Ie maken?» Zij hiel plotseling het hoofd op. «Gaat gij dan niet meer naar llosa?» «Neen, natuurlijk nel, wal heb ik bij haar te doen?» «En en.en.Rosa. «Fieule Rosa danst zeer goed en verstaalde kapel het Duitsche volkslied speelde. Na den keizer van Oostenrijk te hebben om- helsd wendde keizer Wilhelm zich tol de leden keizerlijke familie en begroette henden een met een handdiuk den ander met eene om arming. Nadat revue over de eere compagnie gehouden was, wisselden de keizers enkele woor den en stelde keizer Franz Jozel zijn gevolg aan den Duitschen keizer voor. Bij het ver laten van het station hief de menigte luide juichkreten aan. Woensdagavond is in de ceremoniezaal een concert gegeven waaraan het geheele corps diplomaiiqua en de ministers deelnamen. Ten half 9 kwamen de vorsten te midden van diepe stille de zaal binnen Keizer Wilhelm 'gaf den arm aan keizerin Elizabeth en keizer Frans Joseph aan aartshertogin Stelanie. Al de leden der keizer lijke familie volgden. Keizer Wilhelm heelt zich cenigen lijd met graal Andrassy onderhouden en heeft de hand gereikt aan Mgr Galimberti. Men verzekertdat da czaar na zijn terug komstlegen 15October, verschillende hoogen beambten te verslaan zal gevendat zij hun ontslag te nemen hebben. Men noemt o. a. den gouverneur van den Kaukasusprins Dondonk ofKorsakof en graaf Tolsloïden minister van binnenlandsche zaken. Op de interpellatie-Huber in de Tweede Kamer over de berri-berri-comm., waarbij deze zeer den heer Verstege laakte over uitdaging tot duel daar geene kaste staal boven de wet (toejuichingen), antwoordde de minister Keuchenius dat werke lijk werkstaking en dienstweigering in de com missie zijn ontstaan. Hij constateerdedat de heer De Rochemont naar alle getuigenissen der heeren Loudon Van Swielen en Weitzel vaardig is in schrijven bekwaam tactvolloyaal en daarom is benoemd lot secretaris. De minister verklaarde, dal laatstelijk de voorzitter der com missie namens de leden verklaard heeft, dat blijkens onnauwkeurigheden in de notulen de heer De Rochemont objectiviteit voor secretaris miste. De minister zal dus de staats-commissie ont binden en vooreerst geen nieuwe benoemen daar een deskundig officier van gezondheid in kunst om aardig te babbelen waar zekere jonge dames een hardnekkig zwijgen bewaren.» Zij begon weer op nieuw te leekenen zonder een woord te zeggen. «Ik denk werkelijk niet aan freule Rosa zooals gij meent te veronderstellen. Ik laat mij niet door de luimen van een eigenzinnig we zentje het genoegen vergallen, ziet gij «Gij zeidet mij dat gij niet dansen wildel,» merkte zij haastig bijna ondanks zich zelve aan. «En ik heb u nog wel twee dansen gevraagd, die gij mij zonder motief geweigerd hebt. Ik ben geen schooljongen freule Elma maar een man, die zich niet aan meisjesgrillen storen mag en wil. Zij kon het werkelijk niet helpendat hare oogen zich met tranen vulden want Fernau had op verwijtenden ernstigen toon gesproken. Hij vervolgde echter zacht, schier ontroerd: «En nu wil ik gaan, wijl gij mij en ik weel wer kelijk niet waarom geen goed hart toedraagt en Hochberg mij eenzaam en verlaten toeschijnt, als ik niet in uw helder oog staren magof uw vroolijk lachen niet te hooren krijg. Als gij mij echter belooftdat die onaangename uren niet wederkeeren zullen, dat gij weer de oude Elina wilt zijn, dan vertrek ik niet...» Zijne woorden haddon haar als muziek in de ooren geklonken en met genot had zij er naar geluisterd, en toen zij het oog lol hem opsloeg werd zij zichtbaar verward door den gloed dien er uit hel zijne straalde. Zij schreef heel klein onder de teekening«blijf,» en reikte hem toen hel blad over. «Dank, Elma, dank.» riep hij haastig uit, «en nn mag ik deze teekening toch wel als mijn wettig en rechtmatig eigendom beschou- Indië met onderzoek is belast. Na eenig protest van den heer Rooseboom tegen de openbaarma king der conduitelijsten is de interpellatie gesloten. Door de uitbarsting van den ouden vulkaan Magus op de Philippynsche eilanden welke ramp in het laatst van Juli dezes jaars heeft plaats go- had zijn niet minder dan driehonderd men- sehenlevens verloren gegaan terwijl door de lava en asch honderden huizen verwoest zijn. Op de eilanden der Bissayasgroep moeten de vulkanen ook in werking zijn geweest en men ducht daar eveneens een zeer groot verlies van menschenlevens. Een schouwburgbrand in Rusland. Het prach tige schouwburggebouw met concertzaal en res tauratie in het Bojarski park in Kieff. is geheel afgebrand. De brand ontstond na afloop der voorstelling en drie menschen zijn in de vlammen omgekomen. Te Parijs heeft eene schatrijke Amerikaansche dame hare kamenier doen in hechtenis nemen die zij beschuldigt van voor meer dan f76,000 aan juweelen uil hare koffers te hebben gestolen. Het meisje ontkent nadrukkelijk. Curieus is het. dal bedoelde dame uit een gril altijd zeer traag in het betalen, haar beklag heelt gedaan bij een commissaris van politiedien zij een paar jaar geleden met een deurwaarder, die bij haar executie kwam doenin eene kamer had opgesloten. Uil Kroonstad komt het bericht van een vreese- lijken biand waarbij behalve de gewonden zes tien menschen levend verbrandden. De brand brak 's nachts uil en werd omstreeks twee uur ontdekt De politie werd gealarmeerd door het geschreeuw der ongelukkigen die boven in het brandende houten huis om redding schreeuwden. Hel houten gebouw verscheidene verdiepingen hoog, had beneden vlam geval en de gemeen schappelijke houten trap brandde het eerst weg, zoodal de redding voor velen was afgesloten tot de brandweer met de ladderwagens verscheen. De jury voor het schoonheidsconcours te Sjpa heeft uitspraak gedaan. De eerste prijs5000 francswerd toegekend aan Martha Soucaret wen, niet?» En hij gaf haar met een gelukkig lachje dadelijk eene plaats in zijne porteleuille. «Gij zijt toch eigenlijk een tiran,» zeide zij haastig opstaandehall boos over ziine verme telheid, half gelukkig door de gedachte, dat hij zooveel waarde aan dat blaadje papier hechtte. «En kunt gij er dan toe besluiten om u niet langer tegen die tirannie te verzetten maar haar te dulden?» hernam hij. Zij zag hem vragend met wijdgeopende oogen aan. Haar hart klopte hoorbaarohoe gaarne had zij hein ontweken, maar hij had zich voor haar geplaatst en zij wist, dat hij haar zonder antwoord niet voorbij zou laten gaan. Misschien bemerkte hij haren angstwant hij vatte eens klaps hare beide handen en fluisterde haar on eindig teeder toe eet gij dan nietkleine slijfhoofddat ik Idig I «Wee u innig liefheb.» Zij beefde van innerlijke 'ontroering, doch haar gelaat verhelderde zich. «Zeg mij nu ook, dal gij mij bemint,» smeekte hij. Die blikdie toon zijner slem oefenden een machtigen invloed op haar uitvoor al het goud der wereld hau zij het niet kunnen ont kennen. Een zacht, nauw hoorbaar «ja» was hem voldoende om haar in zijne armen te nemen, om ha.ir mond en wangen met gloeiende kussen te bedekken, om haar zijn lieveling zijn geluk te noemen. Zij maakte ach echter plotseling uil zijne omhelzing los en riep schier angstig uit: «Mijn God, wat hebben wij gedaan? Ik ben immeis verloofd ik ben loch Paul» bruid'» «Houd je kalm mijn lieveling too stelde

Amersfoortsche Courant | 1888 | | pagina 1