Maandag 15 October 1888. M 3762. Politieke Revue. FEUILLETON. öoder een Gelukkig Gesternte. Uitgever H. VAN CLEEFF te Amersfoort. Dit blad Tfirechljnt Maandag na Donderdagmiddag. Aboaaamnt poat 1.16. Adrerteatiftn 1-fl re?e|, 80 Cla.alk, r.yal m.n Bureau - MODRHuiaew aWcnMn no ontwgq, Adr per re)fal 15 OU. Kncl.me. per mge| 35 CU - Aft nnmmar, 10 Cla hOQ^ KortOgraOtlt Wijt B 00 S maanden f I. - -. Franco par 1(1 Cl». grootc latten Kennisgeving. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT Brengen den ingezetenen in herinnering de navolgende bepalingen van de aril. 27 en 42 herwet van den29. Maart 18:W(Staatsblad No 4), houdende de BELASTING OP HET PERSONEEL gewijzigd bij de wel van den 9. April 18Ü9 ^Staatsblad No. 59) Die na den 15. Mei een perceel in gebruik neeint is voor dit perceel de belasting naar de vier «ersle grondslagen voor den lijd des dienstjaars die dan nog over isverschuldigd Aan den belastingschuldige die in den loop des dienstjaars een perceel verlaat, zonder daarin «enige roerende goederen ol iemand in zijnen dienst achlerlelalcn wordl ontbelfing verleend van zijn aanslag naar de vier eerste grondslagen voor den lijd des dienstjaars die dan nog over isindien daarvan door hern binnen den tijd van eene maand, volgende op die waarin hij hel perceel verliet, legen bewijs, schriftelijk aangifte is gedaan len kantore van den Ont vanger, op een aldaarkosteloos verkrijgbaar biljet. De ontbelfing wordt ook verleend over het driemaandelijkse!) tijdvak waarin liet perceel werd verlatenindien de belastingplichtige daarna doch in den loop van datzelfde tijdvak, een ander perceel waarvoor hij belastingplichtig isin gebruik neemt Rij overlijden van den belastingplichtige tre den zijne erfgenamen in dezellde rechten en verplichtingen. liet ingebruikstellen van dienst- of werk boden «n paarden of van die welke, aanvankelijk gebe zigd lot-onbelastbare of ininder belastbare einde overgaan tol belastbaar ol hooger belastbaar gebruik wordt met aanschaffing gelijkgesteld Aangifte daarvan wordt gedaan op een biljet ter invulling bij den Ontvanger verkrijgbaar. Amersloort, den 15. October 1888. Burgemeester en Wethouders voornoemd De Burgemeester T. A. J. VAN ASCII VAN WIJCK. Oe Secretaris W. L SCIIELTUS. Hei bezoek van keizer Wilhelm van Duitseh- tand aan hel Oosten rijksche bof behoort weder Naar het Duitseh van ERNST HELLMUTH. De Kerstdagen van het jaar 1805 waren aan hel hof van Müncben zeer schitterend gevierd. De oorlog van Napoleon tegen Oostenrijk was spoedig geëindigd en Beieren daarmede bevrijd van elk gevaar, dal zijne aansluiting bij Frank rijk met zich had kunnen meebcengen. Niet dat de vrede weder in het land gekeerd was maar de overwinnaar in den driekeizersslag van Austerlilz was ook keurvorst Maximilaan Joseph zeer goed gezind. Ten bewijze daarvan had hij zijne gemalin, keizerin Josephine, over Karls ruhe naar München gezondenwaar zij hem op den terugkeer uit Oostenrijk naar Frankrijk wachten zou. De geweldigein wiens vazallen- dienst Beieren zich goed of kwaad had moeten schikken, kon dus eiken dag aan Maxirniliaans hof komenwaar aan zijne gemalin de meeste eer en gastvrijheid bewezen werd. Ja en keur vorst Maximiliaan wist het reeds van keizerin Josephinedal haar almachtige gemaal hein van de vredesonderhandelingen te Pressburu tijn Kerstgeschenk zelf zou meebrengendat uit niets minder dan eene koningskroon be slaan zou. Voor prinses Augusta de oudste dochter van Muxiiuiliaaiieen meisje van zeventien jaren had hol Kerstfeest nog eene haar schokkende gebeurtenis gebracht. De hofdamegravin Dora van Beroldiiigenwas gelukkig' met eeu hurts- lot het verleden. De vorstelijke personen hebben te Mürzzusch- lag van elkander afscheid genomendat nog hartelijker was dan de eerste ontmoeting te Wee- nen. Keizer Frans Jozef kon zijn ontroering niet verbergen tranen had hij bij hel afsch^idnemen in de ongen zegt de berichtgever der K I n. Zeil. Algemeen viel hel op, dat bij het vertrek ook keizer Frans Jozef en de koning van Saksen met ontbloot hoofd stonden terwijl de trein waarin keizer Wilhelm zich bevond wegreed. Blijkbaar waren de beide keizers op de jacht op verlrouwelijken voel met elkander geraakt. Uit het Dagboek hebben de Russische bladen opgemaaktdal Bismarck nog zoo kwaad niet is, dal hij den vrede wil en wel in de eerste plaats met Rusland. Hij treedt op als een tegenstander van Engeland en de Nowoje Wremja is over tuigd van zijne goede bedoelingen. «Zoolang vorst Bismarck op zijn post blijlt», schrijft het blad, «mag men gerust voorspellen, dat hel lusschen Rusland en Duilschland niet tot eenen oorlog komen zal. Wij durven zells beweren dal hel misverstand lusschen beide rijken is te wijten aan de irouwelooze politiek van Engelandterwijl hel zaad van deze twee dracht reeds is gestrooid door Beaconsücld op het üerlijnsche congres. Gewoonlijk zegt men alles van Bismarckwaarom vergeet men Enge landwelks %sluipwegens toch genoeg bekend zijn De parlementaire vacan'.ieisin Frankrijk wel dra ten einde en binnenkort zullen de Kamers weder bijeenkomen. In al dien tijd is dequaes- tie der grondwetsherziening van liet tapijt ge weest zoodat enkele bladen hieruit de gevolg trekking maken, dat de natie er weinig belang in steil dat zij aan de orde wordt gesteld. R.j al zijn reizen in het zuiden der republiek heelt president Camot van niemand den wensch ver nomen naar een herziening der grondwetter wijl integendeel in den boezem van het Kabinet over deze zaak weder ernstig verschil van meening is ontslaan en de «Nation» het waarschijnlijk achtdat Floquet zal altreden en vervangen worden door Goblet. Generaal Boulanger heeft aan zijn vrienden beloofd zich voorloopig rustig te houden om kalm de domheden tf te wachten, welke z i. de regeering denkelijk zal begaan. tochlelijk door haar beminden levensgezel ge trouwd en de prinses had hare liefste vriendin de eer mogen bewijzen hare trouwplechtigheid in de Thealinerkerk bij te wonen. In hare ver trekken in het oude residentieslot teruggekeerd was heur hart nog vol van de gewaarwordingen, welke de plechtige gebeurtenis in haar had ge wekt en droomend stond zij langen tijd aan het venster en zag op het gewoel op bel plein daar beneden. Maar alleen hare gedachten volgde zij. De rust van haar kuisch maagdelijk geweten was door dit huwelijk verstoord en eene zonder lings vrees had zij uit de kerk mede naar huis gedragen. Hoe gelukkig had zij zich gevoeld als vroeger hare vriendin vertrouwelijk het zoete geheim van heur hart voor haar onthuld het huwelijk met den beminden man als het verlangde geluk van haar leven geprezen had! En hoe bang was zij te moede, als zij VU I'll aan hel jonge paar dacht, aan deze thans zoo gelukkige jonggehuwden. Eerst begreep zij de reden van aeze vrees nietmaarmeer en meer vatte zij haar terwijl zij aan het venster van haar vaderlijk slot stond te peinzen. Het was de vreesniet bestemd te zijn voor zulk een geluk des hartenals eene door zoo vele milli- oenen meisjes benijde prinses bezwaarlijk een huwelijk uil genegenheid te mogen aangaan. Deze vrees werd haar als 't ware zekerheid en vandaar tranen in hare oogen. Haar kinderlijk hart was evenwel nog vrij en onschuldig Itad zij de haar aangeboden genoegens des levens tot nog toe genoten Zij was immers pas zeventien jaren haar slank lichaam kreeg eerst de londe vormen: hare donkere oogen F" -J - - liet gerucht loopt, dat alle Duilsche planters naar Zanzibar zijn ontboden evenals alb- amb tenaren die aan de kust gestationneerd zijn. Aan den Sultan zullen groote schadeloosstel lingen gevraagd worden voor de verwoestingen in de Duilsche nederzettingen aangerichtmen vreest dal de sultan niet zal kunnen betalen en dal da Duitschers dan zelf heffingen in Zan zibar zullen uitschrijven, liet gerucht, dat een eskader zal worden uitgezonden om troepen versterking naar de Afrikaansche kust te bren gen bevestigt zich. De gemeenschap met de kust is geheel algebroken. De Sultan heeft be loofd die te zullen herstellen indien de Duit" sellers niet tusschenbeiden komen. De llooge Raad van Utah heeftten voordeelt der regeering van de Vereenigde Stalen uil- spraak gedaan in een proces tegen de Mormonen. De uitspraak is ontbinding der Mormoonache kerk en verbeurdverklaring barer bezittingen. De Mormonen zullen bij den Hoogen Raad der Vereenigde Staten in hooger beroep komen. Nog steeds houdt de dagboek-geschiedenis velen bezig. Nu wordt weer verhaalddat mevrouw Krug, de weduwe van een oud-hof beambte in het bezit is van een volledig exem plaar dat uit drie deelen bestaal. Krug was jaren lang secretaris van den Kroon prins en vergezelde hem op al zijn tochten zijn voornaamste werk was het verzamelen en over schrijven der losse aanteckeningen van den Prins en om hem voor zijn moeite te beloonengaf de Prins hem eens een compleet afschrilt van het werk, dat hij hoofdzakelijk had verricht, ten geschenke. In hel exemplaar van mevrouw Krug komen de uittreksels over den oorlog van 1870/71' die de Rundschau publiceerde woordelijk voor* De al dan niet gerechtvaardigde misnoegdheid de Londensche politiein verband met de ui. Jen te Whitechapel is begonnen zich stel selmatig te uiten. Dinsdagavond werden er in het Eastend twee indignation meetings (verontwaar- digingsbijeenkorasten) gehouden om uiting, te geven aan de heerschende ontevredenheid over de wijze waarop de politie haar taak vervult, en aan het gebrek aan vertrouwen in haar hoofd, Sir Charles Warren. Moties in dien zin werden aangenomen. hadden nog de onbevangen uitdrukking der kindsheid hare lieflijke trekken nog de week heid daarvan. Maar in den laalsten tijd had zij van haren vader, den keurvorst, toespelingen gehoorddie haar deden vermoeden dal hij zich met huwelijksplannen voor haar bezig hield. Wien zou men voor haar uitkiezen'? Aan wien zou zij voor altijd verbonden worden Zij liet alle prinsendie zij als bezoekers van het vaderlijk huis reeds had leeren kennen en ongehuwd waren, in hare gedachten de revue passeeren en vroeg zich af, of er een onder waswien men haar tot vrouw zou geven;. Zij zuchtte daarbijwant eendie haar bijzonder bevallen was bevond zich niet onder hen. Wal zou men ook daarnaar vragen zij werd immers alleen aan de politiek opgeofferd dal was haar lot als prinses. Thans vooralnuzooals haar ook reeds ingeblazen waszij weldra eene koninklijke prinses zou worden. Zij weende heiligerhet geluk yan haar huia scheen haar eensklaps noodlottig toe vóórhaar. Diepe smart teekende zich op haar gelaat en tevens speelde een trotscheenergieke trek om haren rozigen mond. Een meisjesgrilwaarin voor de eerste maal de ernstige vraag omtrent het toekomstige leven in conflict geraakt met een onbezorgd kinderlijk gemoed. Terzelfder lijd was prinses Augusta hel on derwerp van een zeer levendig onderhoud van haren vader met zijne gemalin in diens werk kamer. De opgewondenheid was vooral aan de zijde der laatsteeene nog jonge en schoone dameeene geboren prinses van Badenmet wie de keurvorst een tweede huwelijk na don dood zijner eerste gemalin gesleten had.

Amersfoortsche Courant | 1888 | | pagina 1