De inwoners der stad Raleighin Noord - Carolina, zijn onlangs doodelijk verschrikt. Men hoorde een onderaardsch gerommel als van den donderafgewisseld door 't ruischen van heftige stroomenmen kon de voetstappen der wande laars op straat hol hooren dreunenhel rijden van karren weerklonk als op een ijzeren brug Als men 't oor op den grond legdewas het alsof een sterke gasstrooin er onder werkzaam was Schokken van aardbeving werden niet gevoeldboringen in den bodem gaven geen resultaten. Men was algemeen bevreesd, dat de stad zou verzinken tengevolge van een verande ring in den ondergrond. Maar het is gelukkig nog niet gebeurd. Twee lichte schokken van aardbeving zijn te New-BedfordMassachusetts, waargenomen. Te Petersburg sneeuwde het jl Zaterdag hardZondag vroor het sterk Maandag was 't zachter weer en 's namiddags was het zelfs drukkend warm. Zooals reeds werd medegedeeldis te Dus- scldorf een nieuw huis van drie verdiepingen geheel ingestort en werden zes arbeiders onder 3e puinhoopen begraven. Het ongeluk moet worden gezocht in hel .gebruik van slecht materiaalterwijl het geheele huis van drie verdiepingen in 17 dagen tijd geheel is opgebouwd van de fondamenten af 4ol aan hel dak Be ondernemer is reeds gearresteerd. ïn Essen werd opnieuw de zaak behandeld ■van een bergwerkerAdam Lischewski genaamd, die den 22en April 1884 ter dood was veroordeeld. De ongelukkige werd nu onschuldig bevonden en vrijgesprokennadat hij vier en een half jaar in de gevangenis heeft doorgebraeht. De leden der rechtbank hielden een collecte voor hem. Kapt. Weisiggezagvoerder van het stoomschip Mercurrapporteert den 19en October op de hoogte van Oporto een onderstboven drijvende visschersboot aangetroffen te hebbenwaaraan zich een man had vastgeklemd. Na met veel moeite te zijn gered en aan boord opgenomen verhaalde hij dat de sloep te Vianna te huis behoorde an met 25 man was bezet geweest. Bij het omslaan der boot waren 15 man dadelijk verdronken en de andere negen warennadat de boot 20 uren gedreven had een uur voor zijn redding weggeslagen. De geredde matroos werd te Vigo afgezet. Uit 's Gravenhage wordt gemeld «Het aan velen bekende feit dat Z. M op zwelling van de lippen had gehadgevoegd Dij de wetenschap van anderen dat de koning Dins dag nog de pianoles van de prinses in haar kamer had bijgewoond de omstandigheid dal Woens dag het door Z. M. geteekend besluit omtrent de voogden van de prinses was verschenen en het verschijnseldat zelfs nog stukken eu orders van Z. M. persoonlijk ten paleize waren ont vangen wettigde hel vermoeden dal er voor groot alarm nog hoegenaamd geen reden bestond. Dat er bulletins in de «Slaatsct verschijnen en ten hove worden neêrgelegf, kan, na de. verent i us tonde berichten in enkele bladen geen verwon dering baren en evenmin is de komst van prof. Rosenstein op het Loo een gerechtvaardigde grond voor zenuwachtige opgewondenheid. Immers de ontvangen tijdingen van 'l Loo melden dal de Leid che hoogleeraar door Z. M. is ontvangen in zijn werksalon, opzittend en in een toestand, die hoegenaamd niet verontrustend is. De benoeming der voogden van Prinses Wil- helmina heelt echter velen eene groote teleur stelling bereid. Wat men niet wist was ook dat de benoeming van baron van Pallandt door die vanJhr. Roëll was vervangen. Onnoodig oin te zeggen tot hoe veel en zonderlinge commentaren deze verwis seling aanleiding heelt gegeven. De zaak is echter en de toebereidselen daarvoor werden op groote sehaal gemaakt Van de naburige hoven waren de gekroonde gasten zoo spoedig mogelijk ge komen om den keizerlijken gebieder door deze opwachting hulde te bewijzen. Hel we melde van vreemdelingenwelke hel bericht van het huwelijk uit de Beiersche sleden had gelokt. Heel München zag den feestdag met blijdschap tegemoet, want meer nog dan de daarmede gesloten familieband tusschen het oude WilteUbecher huis en het nieuwe, door en roem omstraalde Napoleontische woog spoedig bekend geworden feit, dal de al gemeen beminde jonge prinses met een blij gemoed naar het altaar zou gaan. slechts weinige uren. De vrouwen tooien de bruid. Gravin Dora komt met den sluier in bet geheimzinnige vertrek. Zij glimlachtneen, zij ia meer dan vrooliik en treedt met stralende ©ogen voor de lieflijke bruid, terwijl zij den langen sluier in de handen houdt. (Geluk I Geluk juicht de prinses «Toover- godinnen hebben mijne zorgen verdreven mijne toekomst verlicht Ik zal gelukkig zijn als gij doodeenvoudig. Ren bescheiden maar niettemin beleekenisvolle opmerking van den raad van statedal onder de door Z. M. te benoemen voogden er niet één was die de vertegenwoor diger zou zijn van de beginselen der liberalen, heeft er toe doen besluiten een wiiriging inde oorspronkelijke samenstelling van den raad te brengen. Ik ineen dit te moeten ver nelden om dat hier en daar wordt verleid dat redenen van meer persoonlijken aard tot de verwisseling zouden hebben aanleiding gegeven. Nog steeds waehi men op de convocatie der Tweede Kamer, die intussclien op 13 November e k. bepaald blijlten liet zal dan nog een kunsl- en vliegwerk zijn om 't budget voor Indië en Nederland vóór 1 Januari vast te stel len want er zal heel wal afgepraat worden bij de Indische begooting zal 'tnaar ik hoor. spannen cn het is niet onmogelijk dat er een motie tje voor den heer Keuchenius uil 't debat zal voortvloeien om zijn gedrag tegenover den heer van Rees, in zake de intrekking van het verbanningsbesluil van de heeren Sol en de Slurler. Verkooping van vaste goederen. Zaterdagavond 3 Nov. in «De Keizerskroon». Notarisde Heer Mr. J. M RIl'.llELLE. Een koffiehuis, genaamd «de Inktko ker» aan den Hoi. 13060. I- AMERSFOORT, 5 November 1888. Ingevolge de kennisgeving geplaatst op de 1e bladz. van dit nummer, is Z Exc. de Com missaris des Konings voornemens aansL Vrijdag de gemeente Amersfoort te bozoeken. Z.Exc komt te 10 u. 4 m. en vertrekt te 2 u. 45 m Zijne komst is alleen om autoriteiten enz: en particulieren in de gelegenheid te stel len Hem te ontmoeten en zal Z.Exc. dan ook ditmaal geen inrichtingen bezoeken. Derhalve mag den wensch worden uitgedrukt, dal velen van de gelegenheid zullden gebiuik maken om zich ter audiëntie te begeven. Ingevolge Zaterdagochtend ontvangen bericht van den heer Willem van Zuylen is door hem ingestemd om als No 6 «Rammelslag» van Mul- taluli voorled ragen in de soirée welkevolgens nevensst. adv., moigen Dinsdag in Amicitia plaats heelt. Op den trein van den Oosterspoorwegdie Zaterdagavond jl. Ie 8 u. 35 m van Amsterdam was vertrokken is nabij Weesp in een wagon 3e klasse de noodrem in werking gebrachtzoo dal de trein spoedig stil stond. De rem was ge bruikt, omdat zich in dien wagon een beschon ken persoon bevonddie het den mede reizigers zeer lastig inaakle en daarom te Hilversum uil den trein werd verwijderd. Op de veemarkt te Amersfoort waren Vrijdag ongeveer 100 runderen aangevoerd meer endeels zeer schoon vee De handel was vlugger dan de vorige week. Voor vet vee besteede men f 100 f150 en voor kalfkoeien 195 1140, guisle vaarzen f 40 f 80. 0e preinie van f 10 voor den aanvoer van verkoop van het grootste aantal runderen ter markt dd. 26 October jl. is toegekend aan de Mej. wed. van Oostrom te Hoogland die van f5 aan den heer H. M van Beek te Amersfoort de premie van f 10 voor den aankoop van hel grootst aantal vee aan den heer J. van Herwaar den te SoesL De commissie van weldadigheid te Soest heelt besloten de gewone jaarlijksche uitdeeling van kleeren en dekking te doen plaatshebben op 13 December a s. Evenals vorige jaren werd een milde gilt geschonken door Till MM. den Koning en de Koningin die in stand houden wat door wijlen li. M. Anna Paulowna is begonnen. Dora, doe mij den sluier zelf in het haar!» Onder een gelukkig gesternte voorwaar scheen dit huwelijk gesloten dat toch oorspronkelijk door den dwang van politieke en dynastieke berekeningen lol stand gekomen waswant het huwelijk van Eugene met de beminnelijke prin ses Augusta is inderdaad een der gelukkigste vorstelijke huwelijken gewordenwelke de geschiedenis kent. Eugenedie door zijnen koninklijken schoon vader na den val van Napoleon in 1817 tot hertog van Leuchlenberg en vorst van Eichsladt verheven werdbeminde zijne echtgenoote leeder. Toen hij op het sterfbed lag en zij hem onder tranen vroeg«Lijdt gijmijn vriend zag hij zacht glimlachend zijne levensgezellin aandie hel geluk van zijn leven had uitge maakt, en antwoordde met zijne laatste woorden: «Neen, niet bij u» toen stierf hij (21 Fe bruari 1824). De dochter van koning Maximiliaan volgde hem eerst veel later (13 Mei 1851), maar heelt tot haren dood zijn aandenken trouw in het hart bewaard. (Slot.) De Staats-Ct. van gisteren behelst De toestand van Z. M. den Koning is in de laatste vier en twintig uren aanmerkelijk ver beterd. De Koning bracht een goeden nacht door, terwijl bet lloogstDenzellden gemakkelijker viel voldoende voeding lol zich te nemen. Men telegrafeert heden uit 's Gravnphage. Aan gezien de keelaandoening waaraan Z M de Ko ning lijdende is geweest, gelukkig als geweken kan worden beschouwdworden er geen verdere berichten hier verwacht. Naar men verneemtis prolessor Dr. S Ro senstein door Z. M. benoemd tot commandeur (ridder derde klasse) van den Gouden Leeuw van Nassau. De aandacht vestigende op achterst, adv. van de «Bankvereenigin* Gitü.v Go» (e Amsterdam, betrelf nde «Holl Wille Kruis-Loten» zoo volgt hier Ier inlichting der koopersdal als «zeker heid» voor de slipte betaling van hetgeen zij op de loten trekken, beslaan: een Waarborg- londs van ruim 2'/* millioen en een Reserve fonds van 1a/i ton gouds, gedeponeerd bij de «Nederlandsche Bank» te Amsterdam, ten over slaan van een te Amsterdam resideerenden Notaris. Naar men uit Batavia meldtmoet minister Keuchenius een missive tot den Indischen leger commandant hebben gerichtom hem uitle- noodigen tol hel nemen van maatregelen tegen de buiten huwelijksche samenwoning van man nen en vrouwen in de kazerne. Daardoor zullen nogal wal Indische vrouwen op non- aclivilcil geraken. De Pensioenwet voor de ambtenaren is nu aanbangig bij den Raad van Ministers. Men ver nam dat de leges niet geheel zuilen vervallen doch vele stukken er van worden vrijgesteld. De leges welke men zal blijven beffenzullen worden gestort in de Staatskas. De ambtenaren, die nog leges genieten zullen deswege worden schadeloos gesteld. Hel maximum van pensioen zal op 1600 worden gesteld voor de nieuw te benoemen ambtenaren. De beslaande behouden ook bij verhooging in ranghun verkregen rechten. Hel weduwenlonds voor de amblenareo bij de Dep. vin Alg. Bestuur bljll intact. In bet algemeen moet de nieuwe regeling op zeer ralioneele grondslagen rusten. De Raad van State heeft wel eenig» opmerkingen gemaaktdoch niet van ingrijpenden aard Zij werden door de Regeering beantwoord. Niet onmogelijk is het dat liet wetsontwerp begin Dec wordt ingediend. Uil Ede meldt men «Inden nacht van 25 op 26 September werd nabij Lunteren de boerderij van F. v den Brink met schuur en hooiberg een prooi der vlammen. Dadelijk werd toen aan brandstichting gedacht aangezien huis schuur en berg tegelijk in brand stonden. De justitie liet een nauwkeurig onder zoek instellen en hel gevolg was dal de knecht van v. d. Brink genaamd II. v. II., thans ge boeid naar Arnhen is overgebrachtals verdacht van den brand te hebben aangestoken.» Op den löen dezer zijn de verschillende Ne derlandsche spoorwegmaatschappijen bijeenge roepen ter bespreking vaneen bcpeikten Zon dagsdienst. Deze vergadering zal plaats hebben in hel bureau van den Raad van toezicht op de spoorwegdienstenie 's-llage. Op plaatsen waar ralten zich bevinden legge men wollen lappen waarop men pepermunioiie gedruppeld heeft. De ratten kunnen den reuk van deze olie niet verdragen. Te Roswinkel is aanbesteedhet doen der nachtwacht voor den aanstaanden winter. De laagste inschrijvers waren G. Hessclink en G. De Jongewelke de wacht samen wilden doen voor vijl en zestig gulden. Het «werk» is aan genoemde personen gegund. G. Smits te Kuyk. die in 1812 met Napoleon den tocht naar Rusland meemaakte is op 95- jarigen leeftijd overleden. Op het gebied van bet echtelijk leven hebben de Indiërs in de Engelscbe Koloniën van Azie vreemde begrippen. Zoo deelt in Thibet de oudste broeder zijn vrouw met den jongsten broeder en in Pendjaub huwen al de broeders dezelfde vrouwen. De regeering heeft heel wal moeite met die gemeenschap van goederen. Het aantal vrouwelijke studenten aan de uni versiteit van Parijs bedraagt dit jaar 114. Het grootste contingent levert Rusland, nl. met 90 vrouwelijke studenten de overige natiën zijn zwak vertegenwoordigd en wel door twaalf Fransche vrouwenacnt Engclsche. ecne Ameri- kaansche eene Oostenrijkscheeene Grieksche en eene Turkaihe.

Amersfoortsche Courant | 1888 | | pagina 2