Donderdag 8 November 1888. Mo770. Uitgever él. EL VAN CLEEPP te Amersfoort. Dh venehijat Mundag BamdtrdufnidJaf. Abonn-mnt pa, g fl.-. Fntaao mr port /1 11 AdTaitonti«a1—rc^l, «0 Cta.; elka rrg.l met, 10 Ola. groote lattara - g acmeaa aoogara pnjaoe o«cio«lo an ontaigaa Ada pa, ragal It Cta. KacUmaa par regal tl C«a Aft Bureau HUURHUIZEN plwtaraimta too, noden en aadera aitra inrigtiag g achiadt koog.ro prijaJrekaoing. Lapala hoek Kortegraoht, Wijk B «0 SPAARBANK. Het bestuur zal zijne eerstvolgende zitting houden op MAANDAG 12 NOVEMBER e. k. ten Raad huize te Amersloort, des namiddags van 12 tol 1 ure. A J. BOS, Secretaris. Politieke Revue. Ken ongehoord opzien wekt de in den offi- ciëelen Rrichsanzeiger verschenen mededeeling, welke woordelijk aldus luidt «Het op deze plaats in No 275 openhaar ge maakte allerhoogste antwoord op het adres van den magistraat en de vertegenwoordigers der stad Berlijn heeftondanks de ondubbelzinnige duidelijkheid daarvanaanleiding gegeven tot even tegenstrijdige als boosaardige verkeerde voorstellingen in een deel van de Berlijnsche pers met name in de organen der zoogenaamde vrijzinnige en ullramontaansche partijen «Raar hel den schijn heeft, dal de bedoelde Maden volgens een afgesproken plan eene po ging hebben heproeld om de strekking der keizerlijke woorden scheef voor te stellen zoo heeft Z. M. de keizer en koning uitdrukkelijk bevolen te verklarendal het de inhoud en de toon der vrijzinnige Berlijnsche bladen zijn die lloogstdeszelfs gevoel gekwetst hebben Bij de betrekking waarin de stedelijke autoriteiten van Berlijn juist tot dit deel der pers «taan heelt zijne maj. gemeend dat zij in staat waren om mede te werken tot het tegengaan van het aangeduide kwaaden afgaande op de door hen uitgesproken gevoelensdaartoe ook ge neigd zouden worden bevonden.» Ren dergelijk officiéél ingrijpen van den monarch in de aangelegenheden der pers ver baast ongemeen. De in den laten avond ver- tchenen Freisinnige Zeilung van Eugen Richter verklaartdat onder de vrijzinnige bladen geen gedachtewisselingen met betrekking tot het nemen van stelling tegenover de uitspraak van den monarch hebben plaats gehad Daar buiten dien het genoemde blad zich geen kwaad be wust isverklaart het in zijne tot hiertoe aange nomen houding geen verandering te zullen brengen. Het vrijzinnige weekblad Nation zegtEen Russische stadsraad s'aat natuurlijk tegenover den czaar in eene andere positie dan de ver tegenwoordigers van Berlijn tegenover hunnea koning. Voor het overige mist het stedelijk be stuur de macht om op de pers rechtstreeks invloed uit te oefenen. Hij begintals Koning van Pruisen zijne re geering met eene kamerwaarin de coniervalief- liberale partijenveel meer conservatief dan liberaalde meerderheid zullen hebban Men kan dit met het oog op de verkiezing der Wahlman- ner gerust voorspellen. Enkele sporadische ge vallen uitgezonderd hebben nationaal-liberalen en conservatieven elkander trouw geholpen, met dit gevolg dal waar progressisten zullen ver kozen worden zij dit enkel te danken hebben aan den steun der Katholieken Zonder hen zou zells Richter in zijn district Hagen niet herko zen worden Als strijdleua was hel keizerlijke woord overbodig. Als manifestatie blijft het be langwekkend. Kullmann, dia in 1874 een pistoolschot loste op Bismarck, heeft zijn straftijd van 14 jaren dwangarbeid volbracht Hij is echter niet in vrijheid gestold doch zal 7 |aren gevangenisstraf ondergaan wegens inbreuk op de discipline, Ijjdens zijn straftijd gepleegd. Le Siècle schrijftDe Ligue des Patriotes gereorganiseerd onder het autocratisch bestuur van den heor Paul Déroulèdeis voortaan ter beschikking van Boulanger. Bij groute plechtig heden waarin de generaal eene rol zal spelen, zooals zittingen der kamervergaderingen of reizen, door do Boulangistischc bladen luidruch tig aangekondigd laat een der hooiden vragen^ hoeveel manschappen verlangd worden voor het geleide ol de bescherming van den generaal. Driehonderd is hel gewone getal. Deze drie honderd gardes worden in drie groepen ver deeld. De eene groep wacht het rijtuig van den generaal afdat zij voorafgaatgeleidt of volgt; de tweede groep gaat naar de punten waar rumoerige opeenhoopingen kunnen plaats vinden ol vijandige kreten aangeheven worden de derde groep wacht den generaal op bij de plaats van aankomst helpt de politie om eene plaats open te houden voer den stoet van den afgod en neemt de stemming der nieuwsgierigen waar. «De ovatiên. die generaal Boulanger bij gele genheid van hel huwelijk zijner dochter zijn ten deel gevallenzijn zijnen aanhangers zoozeer naar het hoofd gestegendal zij het niet meer voor noodig houden le verbergen of te ont kennen wat zij tot nu toe heftig hebben be streden.» Met deze woorden begint de Parijsche correspondent van de Frankfurter Zeilung zijn schrijven over de jongste phase van het Bou- langisme. En inderdaadtot nu toe hebben de Boulangisteu met de diepste verontwaardiging ontkend dat hun held naar de keizerskroon of zelfs maar naar de presidentieele waardigheid streefde. En thans kan men in hun hoofdorgaan, de Prcssede volgende w->orden lezen van den afgevaardigde Francis Laur: «Een naam, die van* het hoofd der nationale partij, van den man*, die trots alle verdachtmakingen op dit oogenblik Frankrijk en Europa bezig houdt, heelt op het bruidspaardat liever onopgemerkt zou zijn gebleven een straal van verblindende populariteit geworpen. Wij moeten daarom de groote gebeurtenis welke wij heden bijwoonden, nader bespreken niet om door nog meer lof en door onze wenschen hen te storen, wier geluk wij eerbiedigen maar om de denkbeelden bekend te maken van hemdiewat men ook moge zeggeo of doen morgen het opperhoofd van ons groote land zal zijn.» De heer Laur verzekerde vervolgensdat de grootste nimen uit de wereld van de financiën en van den adel hebben gedongen om de hand van mademoiselle Boulanger maar dat de democratische generaal haar liever heeft willen geven aan «een man uit het volk» in dit geval aan een kapitein der infanterie. Indien de financiers en de adel lijke heeren werkelijk vues op juffrouw Boulan ger hebben gehad daa zullen zij dit wel heb ben gedaan in de hoop van te worden opgenomen in de familie van 't aanstaand hoofd van den StaaL Hel is waar. ten veislaggever van den Figaro heeft indertijd een half jaar geleden het teint der dochters van den mooien generaal verga- leken bij room met aardbeienmaar deze aan trekkelijkheden zijn niet van grooten invloed in de kringenwaar mariages de raison aan de orde zijn. Te Stuttgart verwacht men gewichtige beslui ten naar aanleiding van de onthulling der toe standen aan het hof. De ministers hebben nog wel niet hun verzoek om ontslag ingediend, doch den koning hebben zij le kennen gegeven, dat óf zij61 de gunstelingen (de twee Ameri kanen) des konings het veld moeten ruimen. In de voorstellen tot Grondwetsherziening in Servië worden als voorwaarden voor verkiesbaar heid gesteld ouderdom van 25 jaar en aanslag voor 80 frs. in de belastingen. Er wordt een regeling gemaakt voor de militie en bepaald dat voor mobilisatie van het leger de toeslemming der Skoepchtina noodig is De ministers zullen verantwoordelijk zijn en mogen geen lid der Kamer wezen. In het adres van antwoord op de openings rede wordt gezegd dat hel Buigaarsche volk getoond heelt die eigenschappen te bezitten, die noodig zijn om zelf zijn zaken le regelen. Het zal steeds de oflers gedenken, die door den voral zijn gebracht en bereid zijn den vorst le ver dedigen. De Sobranje zal torgen, dat Bulgarije ten allen tijde kan beschikken over een goed geoelend leger, dal zijn plicht zal weten te vervullen. Re presidentsverkiezing in Noord-Amerika had gisterenWoensdagplaats. De strijd omslrent de beide Candida ten zal zeker hevig geweest zijn De kansen lusschen Clevelandden altreden den presidenten Harrison den republikeinschen candidaatstaan gelijk. Het nazien der briefjes zal zooveel lijd weg nemen dal de uitslag wel niet vóór Vrijdag be kend is. Doch Woensdagavond zou de uitslag voor' het district New-York bekend zijn. Te New-York is eene nieuwe handelsmaat schappij opgericht, om de bewoners der stad van versche eieren te voorzien. De maatschappij is begonnenom over een kapitaal van 10.Ó0R doll, te beschikken tot aankoop van een gro^t aantal goed leggende kippen die in groote hok ken worden bewaard onder toezicht staan van verscheidene personen. De geabonneerdeu krijgen nu voortaan s avonds in plaats van eieren een kip in huisopdat deze hare eieren gedurende den nacht in de onmiddellijke nabijheid van de ontbijttafel kan leggen. De kip bevindt zich in een gesloten korf, is voorzien van water-en voeder en wordt door een zoogenaamde «knevel» verhinderd te kakelen en daardoor de huisge- nooien in hun slaap te storen De Vereeniging tol bescherming van dierenaan wier oordeel het gebruiken van dien «knevel» werd onder worpen, verklaarde dal deze behandeling volstrekt geen nadeel of pijn veroorzaakte. 'Dit nieuwe stelsel maakt het dus mogelijk.de klanten van de verschheid der eieren te overtuigenmaar daarentegen heeft men ook kans. dat men,on danks vooruitbetaling's morgens wel eens geene eieren vindt want veor de zekerheid dat hare hennen zullen leggen garandeert de maat schappij niet, 4'ooals men in de circulaire lezen kan. De prijs wordt voor één ei betaald legt de kip meer. dan maakt dat geen onderscheid en heelt dus de kooper een voordeeltjelegt ze minderdus nietsdan moet hij echter even goed betalen. In Georgië (N. A.) is een neger van 128 jaar overledenJeff King geheeten. Hij verkreeg zijne vrijheid toen hij bijna 100 jaar was Drie jaar geleden hertrouwde hij met een meisje van 20 jaren. Dat schimmel gevaarlijk kan zijnbleek ver leden week in een Zuidhollandsch dorp. Een vrnuw had een kloof in de hand en voor ver zachting streek zij er watreuzelvet in, doch het ongeluk wilde dal daarop schimmel stond. Bijna onmiddellijk begon de hand le zwellen en ver volgens de armnog denzellden dag was de vrouw een lijk. Eene som van 250,000 francs is door de commissie voor de Parijsche tentoonstelling toegestaan voor eenige reusachtige fonteinen door afwisselend gekleurd licht het effect van permanent vuurwerk makende. Deze fonteinen zullen het Champ de Mars versieren. Voor de internationale kermia en markt zijn talrijke ter gunningen gegeven. De zoogenaamde toren van Bahel had een hoogte van 178 meter bereikt De nog te bouwen 122 meters zullen legen hel einde van Januari 1889 gereed kunnen zijndaar men rekent dat het werk ongeveer 11 meter per week vordert Voor hel kantongerecht te Zevenbergen heeft terecht gestaan de landbouwer V A, uit Ellen- Leur. De bekl. had ten tijde der militaire ma noeuvres in Sept. jl. geweigerd de bjj hem in gekwartierde militairen en paarden te ontvangen, en werd hiervoor veroordeeld tot eene geldbopte van f50, aubsidiar 10 dagen gevangenisstraf. Het kantongerecht te Utrecht heeft H. wonende te Rotterdambeklaagd ter zake van het als reizigerbuilen hot geval van gegrond vermoeden voor gevaarhetzij voor den trein

Amersfoortsche Courant | 1888 | | pagina 1