hatxij voor de tich daarin bevindende personen, doen stilstaan van den trein door gebruik van den noodremveroordeeld lot f 25 boete sub. 3 dagen hechtenis. De jaarlijksche vergadering van ambtenaren belast met de regeling van den arbeid in de gevangenissen, is te '«Gravenhage aan het departement van justitie aangevangen De Mi nister van Justitie opende ditmaal de bijeen komst en zette uileen hoe hij den arbeid wenschte te zien ingericht, ten einde zoo wei nig mogelijk met particuliere nijverheid in mededinging te treden. Een Amsterdammerdie de onvoorzichtigheid heelt gehad den 30 September jl. een brief met f500 aan bankpapier, Destemd voor llengeloo, in de brievenbus op het J. 0. Meijerplein te we. pen heelt die daad met het verlies van zijn eigendom moeten betalen. De briel toch is niet aan zijn adres gekomen. PROVINCIALE STATEN van UTRECHT De najaarsvergadering der Provinciale Staten van Utrecht werd Dinsdag jl. in naam des Konings geopend door Z.Exc. den Commissaris des Konings A. baron Schimtnelpennink van der Oye v. Nijen- beak met de volgende toespraak Mijne Het.,-en «De hooldgedachte, die in eene Nederl. vergade ring als deze, op dit oogenblik alle leden vervuil betreft onzen gelieiden Koning. Ik meen dan ook g.'heel in uw geest te handelen door het eerste woord, dal ik de eer heb van dezen zetel te mogen sprekente wijden aan den Koning. «Moge het God behagen het voor ons allen zoo dierbaar leven van onzen Vorst nog geruimen lijd ta sparen. «Door Zijne Majesteit benoemd tot Hoogstdeszelfs Commissaris in deze provincie wordt mij de eer volle taak opgedragen uwe vergadering te leiden. Groot is hel voorrecht, dal mij ten deel viel, al werd hel helaas getemperd door de reden, die mijn hooggeschaiten ambtsvoorganger noopte zijn ont slag aan den Koning eeibiedig te vragen «Uil zijn laatste woord aan de provincie hebben wij het allen weder duidelijk ontwaard, hoe gaarne hij in uw midden werkzaam whic gebleven. «Ik geloof op dit oogenblik de tolk te zijn van het gevoelen dezer vergadering wanneer ik de hoop uitdat het den heer s' Jacob wel moge gaan op zijn verderen levensweg. «Doe ik thans mijnerzijds een ernstig beroep op uwe welwillendheid op uwen steun en medewer king. uwerzijds hebt gij recht van mij te eischen. dat ik al mijne krachten zal inspannen voor het welzijn van de provincie Utrecht Daaraan met u te arliciden zal mij een gelukkige levenstaak zijn. Geen woorden, maar dad-n zullen moeten toonen, dat ik inij uw vertrouwen waardig maak «Gods onmisbare zegen ruste op onze werkzaamheden. Eene voordracht tol af- en overschrijving op de begroo'.ing der enkel provinc. en huish. ink en uiig., strekkende ter voorziening in de voldoening der kosten, welke in verhand met de ophelfing der tolhelting .»p den Haar- en Bisschopsweg. met in gang van 1 Jan. 18H9. te dier zake nog zullen ver schuldigd zijn over de laatste 8 m. van 1888. werd. als van eenvoudigen aard dadelijk behandeld en aangenomen Overigens waren de werkzaamheden, ic deze zitting van voorbereidenden aardo. a- hel adres van het hoofdbestuur van hel Ge nootschap voor landbouw en kruidkunde, dat in de zomervergadering aan Ged. Stalen, was gerenvoyeerd ter nadere instructie. Het inge steld onderzoek heelt Ged. Stalen, geleid lot het voorstel om aan het gen. voor 1889 een subsi die loetekennen van |:JOOO. Van dal bedrag zul len 11U00 bestemd zijn voor keuringen van mannelijke lokdieren bij runderen schapen of varkens, 11000 voor keuringen van tweejarige henesten en veulendragende rnerrièn met veulen en M0UÖ voor zaden tentoonstellingen, bemes- tingsproeven landbouwonderwijsenz. eane voordracht van Ged. Staten tot afschaffing der tolheffingen op den Haar- en Bisschopsweg en den weg van Doorn naar Leusden en tol voorziening in de wijze waarop de op die wegen slaande tolhuizen en tolboomen zullen worden te gelde gemaakt. Deze voordracht is een uit vloeisel van de op 21 Juli jl. genomen beslis singom op de begrooting voor 1889 gem post voor de opbrengst van lollen op die beide wegen onder de inkomsten optenemen. Ged. Stalen stellen nu voor de tollen op deze beide provinciale wegen afleschaffenmet ingang 1 aan 1889en de beide tolhuizen met hunne aan- boorigheden behoorende lol den weg Doorn Leusden, te doen verkoopen, openbaar of onders bands op het tijdstip dat aan hun college hel meest geraden zal voorkomen. eene voordraahl lot onderhandsche verhuring van onderscheidene aan de provincie in eigendom toehehoorende kampjes hooiland langs den Haar- en Bisschopsweg. eene voordracht tot vaststelling van een regle ment voor het hoogheemraadschap de Bunschoter Veen- en Veldendijk. Dit hoogheemraadschap wordt nog steeds beheerd volgens de Sententie Ar bitraal, geapprobcerd door de Staten s Lands van Utrecht den 25. Aug. IttO-l (Groot Placcaaiboek II, 59). Eene poging door de Statenvergadering in 1877 aangewend om aan dezen verouderden toe stand een einde te maken door 't vaststellen van een reglement, waarbij de handelingen van 't be stuur aan hooger toezicht werden onderworpen, leed schipbreuk, omdat destijds dc min. van water staat bezwaar had dit reglement aan den koning ter goedkeuring voor te dragen, 's Ministers be zwaar was vooral hierin gelegen dal het nieuwe bestuur niet de noodige bevoegdheid erlangde, om op volledige wijze voor de belangen vail hel hoog heemraadschap te waken. De minister stemde in met de ineening van hen, die oordeelden dal het bestuur nevens de zorg voor den Veen-en Velden- dijk toezicht behoorde uit te oefenen op de Eem- landsche-Slaagsche- en Vuydijken welke dijken met den Veen- en Veldendijk een geheel uitma ken en gezamenlijk met den in Gelderland gele gen Arkemheenschen dijk 't hoogheemraadschap tegen vloedwater beschermen. Een amendement, om dal toezicht aan hel bestuur van 'l hoogheem raadschap op te dragen was echler door de Staten verworpen; en Ged. Staten hadden destijds be zwaar hel voorstel te doen oin op die beslissing terug te komen, omdat zij meenden dal toezicht van dit bestuur op den Slaagschen dijk zou kunnen leiden tot verhooging van dien dijk, waartegen ge wichtige bedenkingen bestaan bij enkele gemeen ten cn waterschappen die er belang bij hebben dat de Slaagsche dijk bij hooge watervloeden als overlaat werkt. Sedert zijn echter de omstandighe den veranderd omdat art. 7 van hel Kon besluit van 17 Dec. 1819, no 1 dat jaren lang, hoewel niet ingetrokken nimmer werd nageleeid nu wederom is toegepast, daardoor slaat hel vastdal de Slaagsche dijk nimmer zonder goedkeuring van de hooge regeering kan worden verhoogd. Nu dit bezwaar is opgeheven, brengt hel belang van het hoogheemraadschap mede. dat de geheele bedijking voor zoover deze in de prov. Utrecht gelegen isaan de zorg van één bestuur worde opgedragen Bovendien eischt ook het tegenwoor dig beheer dringend verandering De geldelijke administratie van hel hoogheemraadschap het welk zeer belangrijke eigendommen heeltkan niet geacht worden te zijn in overeenstemming met de tegenwoordige instellingen waar deze ad ministratie geheel onttrokken i> aan ieder hooger toezicht, ja zells aan de controls der direct belang hebbenden. Daarom wordt een nieuw ontwerp reglement ingediend. De commissie van onder zoek bestaal uit de heeren Reiger. T. A. J. van Asch van Wijck, Beukers, van Beek en de Beaulorl. Aan haar werden levens verzonden ds met deze voordracht in verhand slaande voorstellen tot wijziging van de bijzondere reglementen voorde waterschappen Kernland en de Slaag. lielvooistel van den heer van Leuningen om Ged Stalen uil te noodigen een onderzoek te doen naar de wenscheiijkheid en de mogelijkheid orn in deze provincie le komen lol akchaflïng der tollen, ook van die op de rijks- en geconcessioneerde we gen, en van hel resultaat van dat onderzoek aan de Staten inededeeling te doen. dat in de zitting van 21 Juli jl is ingediend, werd aan de orde gesteld in de zitting op Dinsdag 20 November te houden. Maandag werd voor liet eerst lusschen Rotter dam en Amsterdam en omgekeerd celelepho- neerd. Ter Beurze stond de telephoon met Bot terdam niet stil en was voornamelijk in dienst van effectenhandelaren. Zeer duidelijk duidelij ker dan in de stad menigmaal hel geval is werden vragen en antwoord.-n vernomen. Drie minuten blijken voor een gesprek lusschen han delaars ruimschoots genoeg te zijn Hel larie! voor elk gesprek is f0.50. Voor het kantongerecht te Zevenbergen heeft terecht geslaan de landbouwer V. A., uit Elten- Leur. De bekl. had ten tijde der militaire ma noeuvres in Sept. jl. geweigerd de bij hem inge kwartierde militairen en paarden te ontvangen, en werd hiervoor veroordeeld tot eene geldboete van 150subsidiair 10 dagen gevangenisstraf. Van tournures heelt men reeds veel gehoord. Men weetdat zij vervaardigd worden uil paer- denhaar mousseline oude kranten kussens vogelkooitjesbraadpannen enz. Men heelt verder herhaaldelijk gelezendal de dames ze bezigen om te smokkelenen dat zij dan wekkers be vatten of zilver ol sigaren ol kant of zells jenever. Een ontplofbare tournure kwam echter, voor zoover wij weten nog niet voor. Toen echter eene jonge damedie dezer dagen te Berlijn eene lezing bijwoonde binnenkwam en op voor haar gereserveerden zetel zou plaats nernen gleed zij uit en viel zij op den grond. Op hetzelfde oogenblik deed zich een zeer ver dacht geluid hooren. En toen zij opgeholpen was en weder overeind stond was o woniler hel zeer groole uitwas aan het ondereinde van den rug verdwenen en wist zij niet hou gauw zij zeil ook verdwijnen zou. Of dc tournure be slaan had uit een varkensblaasis niet bekend gewordenwel echter dat tij door den val was ontploft lief moei den Engelschen ingenieur Th. Flet- ger"le Warrington gelukt zijnommet behulp van een verplaatsbaar gastoeslelin dikke ijzeren platen gaten te branden In een der laatste vergaderingen van het Chemisch Genoot schap le Liverpool nam Fletger een proef met een ijzeren plaat van Kngelsche duim dikte en had slechls'weinig seconden noodigj, om er een gat in te branden. Dit toestel heloolt in de ijzerindustrie groolen opgang le zullen maken, vooral daar liet zoo tliehl^isdal"een arbeider er gemakkelijk een ladder mede beklimmen kan. De bedenking is echter^door sommigen) geop perd dal het toestel een gevaarlijk wapen zal zijn voor hel gilde der inbrekers hetwelk vooral in Engeland talrijker en vernuftiger optreedt dan ergens elders. De uilvinder>oert*echter hiertegen aan dat het toestel ie veel geraas maaktom zich hier over hezorgd te maken en dat de vervaardiging van geruischlooze branders moeil jk cn zeer kostbaar is. Een vrou\% te Londen verraste Zaterdag II. haar echtgenoot met een viertal kinderen drie jongens en één meisje De verloskundige ver zocht onmiddellijk peter te mogen zijn over dit viertal. De moeder is naar omstandigheden zeer wel. Aan een kassiersknecht van de Lombard en Kscornptobank le Weenen werd voor een paar dagen in 't Stadspark een tasch met 5400 gulden aan geld uil de hand gerukt. De straatroover maakte er zich ijlings mee uit de voeten en is niet teruggevonden. Te Montreux is het reservoir van een electrische lahrh-k gesprongenwaardoor acht personen om het leven zijn gekomen. Er zijn verscheidene gewonden en een groot aantal huizen is over stroomd. De dienstmaagd van den landbouwer v Dle MaarsenMaandagmiddag gaande nvdken en onderweg bij dun watermolenaar Br. aangaande, werd door een^der wieken zoodanig gctroHun, dat zij op de plaats dood bleel. In Duitschland worden jaarlijks honderddui zenden kanarievogels opgekweekt, die voorname lijk naar Amerika verzonden worden. In d-n regel betaalt men voor eiken vogel gemiddeld 3 Mark ook wel eens ID Mark. De hesie zangers worden ook wel voor 20 lol 50 Mark verkocht, ja soms wordt in Duitschland 100 Mark betaald. De hoogste'prijzen worden door de Amerikanen besteed. Er z:j.« gevallen hekend dal zij 1000 dollars voor één.kanarievogel hebben gegeven. De Minister van Oorlog heelt aan de plaatselijke garnizoenscommandanten te kennen gegeven, dat er van zijn kant geen bezwaar tegen beslaat, dal bij het a s Sl. Nieolaasleest en op den oude- en nieuwjaarsdag door militairen hulp worde verleend voor den dienst der posterijen. In de Britsch-lndische provincie Madras heelt een geweldige cycloon gewoed. De slorin was zoo hevigdat o. a. van een spoortrein twee- en-twintig wagens omwaaiden; de locomotief hleei alb en slaan Tal van huizen zijn omgewaaid en honderden zware boemen ontworteld. Er bestaat groote vrees, dat op de Noordzee met de bemanning van het llollandschc loods wezen te Vlissingen een ernstige ramp heelt piaats gehad. De loodschoener No. 6 schipper Streefkerk die gisternacht vertrokken iszond omstreeks 10 uur 's avondsin zee een sloep voor de be manning eener stoombootwaarin zich de zee- loods en drie matrozen bevonden. Deze sloep is nu evenmin aan de stoomboot aangekomen|als bij den loodsschoener teruggekeerdzoodal groo te vrees beslaat, dal vier personen zullen zijn verongeluktwaaronder 2 met groote gezinnen. De loodsschoener No 0 keerde gisteren in de haven terug om een sloep en dc bemanning er voor aan boord le nemen. De namen der vijf vermoedelijk verongelukten zijn schipper Streelkerk loods BuskeiVerheul, (schipper), Arendse (loods) en Seydema. DAGELIJKSCIIK WATERSTANDEN van de Luntersohe beek cn de rivier de fcem- Da Hoousit IIAAM Or»»- TTT" PoTH* Ouu' LOT* tum boran bonad. SIM. AL AIN •auo. •TIIK. A A KIK 1888. M. M. M. M. M. M M 28 Oct S.I8 ♦,87 4.89 2, >-7 4,35 1,34 0,81 20 5,30 4,88 4.00 i.a 0 2,33 1,38 O.iO 30 6.43 4.00 6,03 2,78 2.30 1,30 0,82 31 5,40 4,86 6,31 3.24 2.78 l,8o (l,»5 1 Nor 6,41 4,05 6.30 3,W 2,oo I.OO 0.71 2 6,-U ♦,97 6.35 3, to 3,07 1.97 o,71 ».l* 5,31 6,32 3,70 3,10 2.09 0,78

Amersfoortsche Courant | 1888 | | pagina 2