November 1888. WAT WAS HET? M 5771 Donderdag 15 Politieke Revue. F KTfT 7 T, ETON. Uitgever H. VAN CLE EPF te Amersfoort. Dit blad Teraehljüt Maandag m Dondtrdfmiddf. A boon «ment par I aaaadèa f\.~. Fraaaa ym poat 1.18. AdrertantiAn1-8 rag.U AO Ota.alk# »fi>l M.r 10 Ou groot, lrttar. nam pliuit»ruimte roor nrndao a> andar. ««tra inrigtiag gr.rhicdt hoogara pr^ibarakaniag. Ugal. Offlciaola an ontaiga» Adr par r.gal 15 CU. Koel.... par r.g.1 15 Cl. - Aft ••••«*10 Ctt. &Oek KortOgfaOllt Wijk B 60 Bureau MUURHÜIZBN HULPBANK te AMERSFOORT. Tot hel geven van gelden ter leen zal eene Commissie uit het bestuur op M A A N D A G. den 19 NOVEMBER aanstaande, 's namiddags van halftwee tot hali'driezitting houden in een der localen van het Puadhuis, alwaar de be langhebbenden zich kunnen aanmeldenook voor hel teruggeven van gelden. MEItM*. P. V\N IIASELEN Secretaris-Penningmeester. Men gelooftdal de nieuwe presidentgene raal Harrison tot secretaris van Staat zal benoe men den bekenden republikein Blaine. Deze benoeming zal door vele republikeinen met leede oogen worden gezien. De Frar.sche Kamer heelt de hegrooting van oorlog behandeld en de minister heeft de heop op vermindering van die hegrooting een lucht kasteel genoemd minder dan 550 millioen kan de hegrooting zoolang de algemeene toestand in Europa voortduurtniet kotnen. De redevoering door lord Salisbury. Engelands premier, aan het feestmaal van den lord-mayor gehouden die zoowel voor de huitenlandsche als voor de binnenland«ohe politiek van Grool- Rrittannie van groot belang is. wordt druk bespoken. De inei tenten in Amerika (incident-Sackville) in Afghanistan en aan Afrika's oostkust werden door den premier hoogst optimistisch beoordeeld, maar in Kgyote blijft de aanwezigheid van En - gelsehe troepen noodig Des premiers vracger vertrouwen in het behoud van den vrede in Europa is nu hoop geworden met het oog op de kolossale kra« htsontwikkeling op militair ge bied in de verschillende stalen De noodzakelijk heid de verdedigingsmiddelen te versterken werd door den premier aangetoond Voor de reeds door velen vermelde versterking der vloot zal een eerste krediet in het Lagerhuis worden aangevraagd van ruim 87 millioen gulden De Standard spreekt ook van een vermeerdering der strijdkracht te land. De belofte eener herziening van de grond wet heeft in Servië voldoening verwektmaar 2) Naar eene Engelsche geschiedenis vertaald door S Rustig en kalm nadert zij het tweetal; wel licht kent alleen Macorie hel geheim om op die bleeke wangen een blos te looveren om die scheone oogen te doen schitteren. «Jack,» roept zij vroolijk verrast uit, «hoe lief is het van jedat je ondanks die warmte bij ons gekomen zijl. Ik had ja werkelijk vóór van avond niet verwacht. Balette zal ons ecnige ▼erverschingen brengen want mama heeft weer zware hooldpijn en wil hare kamer houden Zij drukt op de schel en Balette verschijnt een bejaarde vrouw met een frisch gelaat en helder gekleed. Zij brengt de verlangde lekker nijen waarna Clara de honneurs waarneemt. Zii vormt op die wijze eene scherpe tegen stelling met Lalagedie steeds op de sofa liggen blijft, nu eens glimlachende, dan weer geeu wende. Voor het eerst bemerkt Macorie hoe achteloos en slordig hare lokken zijn geordend, hoe verknoeid en onfrisch hare japon ia, terwijl Clèra's kleedje daarentegen er keurig uitziet. Eindelijk staal Lalage op wringt haar lichaam evenals eene kal in alleilei bochten en zegt knorrig; «'lel verveelt mij om die flauwe lekkernijen tc «ten en u heiden aan te zien Ik ga mii kliclen,» en hare groene oogen blikken koel en doordringend op het jonge paar. Daarop toch het volk nog niet geheel met zijn koning verzoend, fn eene correspondentie van een llon- gaarsch blad wordt zijne positie zeer ongunstig geschilderd en het een fout genoemd dat de bladen in Oostenrijk en Hongarije onvoorwaar delijk partij voor hem trekken. Vooreerst wordt daardoor Oostenrijk-llongarije bij het Servische volk gehaat gemaakt en vervolgens is bet vol strekt niet zeker, of koning Milan inderdaad zoo Oostenrijk^ch-geiind isals men nieldl De vertrouwde des konings is tegenwoordig Christieseen aldeelingschel in het ministerie van huitenlandsche zaken wiens schoone ge malin Artemisiades konings beste vriendin is. Cristics gaat vertrouwelijk om met den vertegenwoordiger van Rusland. Persiani, en daaruit maakt men op dat de koning zich den weg tot eene verzoening met Rusland wil open houden. De correspondent uil ten slotte de vrees dat de dag>-n van Milans regeering zijn geteld. Misschi'-n is «leze voorstelling overdreven maar het is zekerdal de echtscheiding de verbittering tegen den koning beeft versterkt In welk gevaar de geheele Russische keizerlijke familie zweefde wordt nu eerst goed duidelijk. Alle medereizigersook de keizer en de keizerindeelen over het oogenblik van hel ongeluk overeenstemmende feilen mede en ver- deelen de verschrikkelijke rampdie aan 22 menschen het leven kostte en waarbij 58 werden gewondin drie noodlottige oogenblikken. In het eerste werd een ontzettende schok ge voeld die allen terstond ter aarde slingerde dan hoorden zij een vreeset.jk gekraak van brekende voorwerpen en ijzerdeelen voelden hoe de grond met kracht onder hen werd weg gescheurd en zagen stukken in de lucht om vliegen, waarlegen zij zich door de handen voor hel gelaat te houden poogden te beschotten. Het derde oogenblik het vreeselijkslewas, toen zij hel dek boven zich zagen instorten. Niemand in het keizerlijk rijtuig had het be wustzijn verloren. Een van hen verteltdat zijn eerste gedachte wasik ben dood Toen hoorde hij den gewonden en onder hel wagen puin bedolven vleugeladjudant Scheremetjeff om hulp roepen en dat bracht hem onmidellijk wéér op de been De eerste waarop zijn oog vielwas de keizerin die zich juist oprichtte en uitriep «Ou est 1'ems...». maar zij hield zichopeens in verlaat zij het salon. Macorie slaakt een zucht van verlichting Hij ondervond weer dien onverklaarbaren afkeer van haar en 't is hem bovendien aangenaam om een uurtje met Clara alleen door te brengen. Het is avond. Clara heeft zich aan de piano gezet en speelt op meesterlijke wijze de melo- dieusezoo weemoedige Mondschein Sonate. Lalage staat langzaam op en gaat door de ge opende glazen deur naar den tuin. Regelmatig valt het water van de fontein in het bekken de bladeren der boomen ruischen geheimzinnig en in de verte laat zich het klagende lied van den nachtegaal hooren. Ook Macorie verlaat het salon en velgt die in het wit gekleede gestalte. Eindelijk blijft Lalage legen een laag muurtje leunen, dat den tuin van eeDe beek scheidten staart droomend naar het heldere water. «Ik hen hier gegaan om een passend beeld bij Clara's spel te zoeken,» zegt zij na eenige oogenblikken en kijkt hem daarbij doordringend aanterwijl zij zich tol hem buigten het schijnt Macorie alsof eene bedwelmende geur tot hem opstijgt. Hij vestigt ook den blik uit- vorschend op haarhetgeen haar blijkbaar niet aangenaam is «Kijk mij niet zoo aan ik kan het niet ver dragen. Waarom doet gij dat 7» De muziek heeft in het salon opgehouden en duidelijk hoort ons tweetal hoe Balette roept «Miss Clara iniss Clara, uwe mama ter- langt u te spreken.» «Arme Clara,» spot Lalage, «geenoogenblik rust wordt haar gegund.» toen zij den keizer niet ver van zich verwijderd zag. Daarop riep zij echter op luiden smartelijken toon «Ou sont mes enfants waarop haar de troonsopvolger, die zich volkomen ongedeerd niet ver van Scheremetjeff had opgerichttegemoet snelde en haar en den keizer in zijn armen sloot. In het volgend oogenblik waren ook met uit zondering van Scheremeljeff, allen op de been. Een groot geluk was het dal het rijtuig van de kinderen des keizers dat op den eel waggon volgde niet dezen inreed miar dwars over da rails kwam te staan waarbij de eene zijwand werd voortgeslingerd en met haar de kleine zesjarige grootvorstin Olga Alexandrowna. De kleine vloog zes meter ver maar viel dan ge lukkig op den grond en liep terslon 1, toen zij tiaar verzorgster, vrouw Franklin, niet zag. opeen soldaat van de wegbewaking toe en klampte zich aan dezen vast. Toen zij daarop haar ouders zagriep zij tol den keizerdie een zeer toege vend vader voor baar is«Papamaak u niet ongerustmij is niets overkomen maar verder rijden doe ik nietom niets ter wereMOp merkelijk iswelke uilwerking de onmiddellijke gevolgen van de ramp hadden op de minder ontwikkeldenvoor zoover zij licht of in het geheel niet waren verwond. In den nacht heeft bij stormweder en hooge zeeën een aanvaring in hit Kanaal plaats gehad tusschen een Engelsche stoomboot en een Noord- sche barkmet dit gevolg dat de boot onmid- delijk zonk. De kapitein heeft zich met 7 man kunnen redden in een boot en zij werden op genomen door een schoener van Liverpool. De overige 22 personen die tot de bemanning van het verongelukte schip behoorden hebben vermoedelijk hun dood in de golven gevonden. Uit Praag wordt het volgende gemeld De onthullingen overhel bestaan van een geheime rooversbende in den omtrek van Praaghebben in die stad een groote angst doen ontstaan De nauwelijks 20-jarige broeder van den melkkoo- per Rlimeich uil Kejbij Praag kwam onlangs door zelfmoord om het leven en niemand kon de reden tot deze daad vermoeden. Thans is uit zijn nagelaten papieren gebleken dat hij medelid was van een geheimen bond en door het lot was aangewezen een rooverij te plagen. Om de «Ja, die goede Clara verzorgt hare zieke moeder met eene bewonderenswaardige toewij ding. Ik geloof werkelijk, dat zij onvermoeibaar is.Hij zwijgt een wijlom op hartelijken toon te vervolgen: «Clara is eene vrouw, bij wie de liefde wonderen vermag, tot nu toe heeft zij te veel ondér den invloed van anderen gestaan. Jaik ben er stellig van overtuigddat alleen de liefde Clara's geest en gemoed tot volkomen entwikkeling kan brengen.» Lalage wendt hem langzaam het gelaat toe. Deze vrouw schijnt tot geene snelle plotselinge bewegingen in staat te zijn. «Gelooft gij dat?» vraagt lij op zacht en weenaoedigen toon. «Ja Macoriewelke vèr- andering zal de liefde bij haar bewerkstelligen? Misschien schenkt deze haar rust en vrede. En weet gijwat zij op mij uitoefenen zou Clara is koud en stilhaar bloed is als het water, helder en zonder warmte. Het mijne daarentegen vloeit als een lavastroom door mijtte aderen. De liefde kan mij voor het ergste Be waren voor het ergsteMacorie.» Nog eene seconde rust haar vurige blik 4p den verschrikten mandan ijlt zij heen èn verdwijnt achter de struiken. «Lalage, Lalage,» roept Macorie, «wet He- doelt gij?» Alles blijft echter stil de nachtegaal heeft reeds lang zijn nest opgezocht Macorie staat alleen te midden der insluimerende nataur. De zomer is voorbijde bladeren beginnen reeds geel te worden en Macorie toeft nog steeds te Dinan in de villa van Mra. Raymond. Hij vergezelj de dames op de waadding in

Amersfoortsche Courant | 1888 | | pagina 1