Onze kiezers en onze candidnten zijn te ver standig om hel vuistrecht toetepassen. In Servië geeft daarentegen de verkiezingsstrijd aanleiding lol ernstige ongeregeldheden. Te Prokuplje werd een liberale kiezer dooi den radicalen burgemeester doodgeschoten en te Knnevo Sello deden de radicalen aanval op het stadhuiswaarbij zij den gemeenteraad die zichdaar had verschanstmet kogels bestookten. Ook op andera plaatsen kwam het tot bloedige vechtpartijen. Hoe de partijverhouding in de nieuwe Skoeptsjina zal wezenis niet met zeker heid te bepalen. KenniMgeriiigeti De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT Gelet opart. 564 der gemeentewetgewijzigd bij tie wet van 28 Juni 1881 (Staatsblad No 102), Doen te weten dat het 1e aanvullings-kohier der plaatselijke directe belasting (Hoofdelijke om slag) over het dienstjaar 188#, goedgekeurd door Gedeputeerde Stalen van Utrechtin af schrift gedurende vijl maanden op de Secretarie der gemeente voor eenieder ter lezing ligt. Amersfoort, den 1. December 1888. Burgemeester en Wethouders voornoemd De Burgemeester T. A. J. VAN ASCII VAN WIJCK. De Secretaris W. L. SCHELTUS. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS vaa AMERSFOORT, gevolg gevende aa de aanschrijving van den Heer Commissaris des Konings in de Prov. Utrecht, dd 27 November 1888 (Provinciaalbl.id n°. 98); Brengen ter kennis van de ingezetenen de navolgende aanschrijving van den Heer Minister van Oorlog 's Gravenhjged.-n 24. November 1888. Aan de lleercn Commissarissen des Konings in de provinciën. Uil door mij van verschillende zijden ontvangen mede- declingrn, blijkt mij, dat vermoedelijk ook tengevolge van een, dezer dagen in dag- en vakbladen vermeld be richt dat dour mij bevelen zijn gegeven om het bij de Bereden-Artillerie ontbrekend aantal remonlepaarden in Diiitschland te doen aa.ikoopen, de indruk is ontstaan, dat het mijo voornemen zou zijn voortaan geen paarden voor het leger meer in hel binnenland te doen aanschaffen, terwijlnaar het schijntkooplieden die meening ver spreiden en bevestigen. Vermits nu deze meaning geheel onjuist is en het hier eeue zaak geldt, waarfcy niet alleen de belangen van bet leger maar ook die van den landuouw en de veeteelt in ons Vaderland in hooge mate betrokken zijn acbl ik hel wenschelijk Uhoogedelgestrenge omtrent mijne voorne mens ter zake in te lichten. Sedert 1884 zon in verschillende gedeelten des Lands paarden ten dienste van bel leger aangekocht Aanvankelijk werden omtrent bet gehalte en de bruik baarheid dier paarden, voor den dienst bij bel wjp*-n der Artillerieover bel algemeen gunstige verwachtingen gekoesterd. Voor zooveel zij evenwel ia dressuur en in gebruik werden genomen is gebleken dal een gedeelte der inlandscbe paarden niet of niet geheel aan die verwach tingen beantwoordt. Ik leeken hieromtrent evenwel al dadelijk aan dat de diarbij ondervonden teleurstelling, ook aan verschillende autoriteiten en deskundigen, welke het groole belang dor rrmonteering in hel binnenland erkennen niet geheel onverwacht kwam. Het aankoopen toch van paarden voor het leger in het binnenland geschiedt, zooals hierboven werd opgemerkt, nog slechts sedert enkele jaren en daarbij is een geheel aieaw en onvoorbereid terrein betreden. Hij was een grootslank gebouwd man van omstreeks dertig jaar met een energiek gelaat weelderig donkerblond haar en levendige blauwe oogen. Zij zag er ouder dan twintig jaar uit doch was in waarheid eene schoone vrouw te noemen. Hare wezenstrekken waren echter koel en koud zij beantwoordde ternauwernood de eerbiedige begroeiing der dienstboden. «Och, die arme meisjes,» riep de professor medelijdend uit, «zij bebben zeker lang op ons gewacht. «O, dat is niets,» antwoordden beiden, aangenaam verrast door zijne vriendelijkheid. Het jonge paar begaf zich naar de huiskamer. l)*ar gekomen gaf de jonge vrouw eenige korte bevelen 'aan de keukenmeid voor den volgen den dagzonder verder eene belangstellende ▼raag tot haar te richten. «Én gaal nu maar spoedig ie bed zeide de professor op hartelijken toon «gij zult wel ▼ermoeid zijn.» Echter na een paar minuten werd er ge scheld. Leopoldine ging naar de huiskamer waar hel echtpaar, elkander leeder omarmd houdendeop de sofa gezeien was. De barones verlangde een glas koud water fijne suiker en een lepeltje. Na eenige oogen- bliiAen bracht Leopoldine hel verlangde. «Hei behoeft slechts een half glas water te zijn.» zeil-: de professor vriendelijk, «en geef mij dan wok liet bruispoedermeisjehoe keet e?» Wordt vervolgd. Ook bij do mooRto zorg van de tijde der landbouwers en paardenfokkers zou het bezwaarlijk mog.'lijk zijn ge weest het paardenras in die weinige jaren zoodanig te verbeteren, dal reeds thans een belangrijk aantal paarden zou kunnen worden gevonden welke aan alle in billijk heid t» stellen eischen zouden voldoen De opgedane ondervinding zal mij intusschen geene aanleiding geven, om de pogingen lol remonlecring in de aangevangen richting te slaken Integendeel hond ik mij overtuigd dal het, bij doel - treffende verbetering van het paardenras over eenige jaren en op dpn duur mogelijk zal blijken de geheele Hereden-Artillerie in het binnenland te reinon eeren. Nog dezer dagen werd door mijovereenkomstig een daartoe ontvangen voorstel aan een der commission met den aankoop van paarden in het binnenland belast machtiging verleendom in de provincie Zuidholland (Gorinchem en omstreken) eene poging tot der. aankoop van enkele paarden te doen plaats hebben Het is dan ook wel degelijk mijn voornemen, om, voor de in het volgend dienstjaar benoodigde paarden voor de Veld-Artillerie, op den voel als zulks in de laaUle jaren is geschied de pogingen tot aankoop in hel binnenland te doen voortzetten, Alleen voorzooverre daarbij blijkt en •ok op grond der opgedane ondervinding is te verwach ten, dat het niet mogelijk zal zijn het geherle voor dat wapen benoodigde aantal paarden op deze wijze te ver krijgen, zal, tot aanvulling, aanschaffing op andere wijze of in het buitenland worden toegepast. In dien zin worden, in afwachting en onder voorbe houd dat de benoodigde gelden door de wetgevende Macht zullen worden toegestaande vereischte maatregelen voorbereid, Het zal mij aaogenaam zijn indien door Uhoogedel- gestrenge aan het vorenstaande openbaarheid wordt ge geven, op de wijze als door U, in liet belang der paarden fokkerij ia het gewest OBder Uw bestuurwenschelijk zal worden geoordeeld. De Minister van Oorlog, (geteekend) J W. BERGaNSIUS. Amersfoort, den 3. December 1888 Burgemeester en Wethouders van Amersfoort De Rurgemeeslt r T. A. J. VAN ASCII VAN WIJCK De Secretaris W. L SCHELTUS De BURGEMEESTER van AMERSFOORT Gezien artikel 41 der gemeentewet Brengt te kennis van de ingezetenendat de Raad dezer gemeente zal vergaderen op Donderdag den 6 December aanslaandedes avonds ten 74 ure. Amersfoort, den 3 December 1888. De Burgemeester voornoemd T. A. J. VAN ASCII VAN WIJCK. AMERSFOORT. 3 December 1888. Ons feestverslag van hel vorig nummer, waar voor Donderdagochtend weinig tijd was kunnen wij met bet volgende, uit andere bladen over genomen nog aanvullen De verpleegden in het Sl. Pielers- en Blok- landsgaslhuis zijn op onbekrompen wijze door liet bestuur dezer instelling onthaald. Uiideeling van sp> k enz. is gehouden aan behoeltiged. De militairen van het garnizoen zijn des middags onthaald op snijboonen met worsten bier en sigaren terwijl de onderofficieren, korpsgewijze, zich aan een gemeenschappelijk diner vereenig- den terwijl de kosten van een en ander uil het kanlinefonds worden bestreden. Veel was door verschillende particulieren afgestaan of verstrekt De wapenschilden zijn door den heer Bloemink meesterknecht op het atelier van Mej Wed. J. van Geldergratis ge schilderd. Het schilderwerk van den Zegewagen, een der glanspunten van den optochtwas mede door dien heer verricht en de planienverriering daarvan is door den heer L. Kortbeek, bloemist, kosteloos geleverd Door den heer W. Muijs is hel decoraliefhaangebrachL De costumes voor den optocht zijndoor tusschenkomst van den heer B. N. Pieck, geleverd door den heer W. N. Mulder, voorheen firma Kreukniet <fc Co. Rern- brandplcin Amsterdam en de troonhemel voor de audiëntie is vervaardigd door den heer H. Du- moulin. De Well's lamp Dij hel Kozakkenbivouak is welwillend door den heer Smit afgestaan. Door de heeren Mr. J. de Louter en J. van llamersveld werdtoen de optocht hunne woningen passeerdeaan Koning Willem I de eerewijn aangeboden. De Chr. Jongelingsvereeniging «Ps. 119 9» herdacht Dinsdagavond in hel gebouw «Volksheil" haar lOjarig bestaan De openbare vergadering, waar als sprekers optraden, de heeren Prof Dr. J. J P. Valeton Eere-voorzit ter der vereeuiging, Prof J. J. P. Valeton, Hoogleeraar le Utrecht, Ds. A. Wartena en P. W. Bolderdijk president, werd door vele belangstellenden bijgewoond. Het zangkoor (gemengd), uiigaande van voorn, vereeniging bracht eenige stukken ten gehoore. Na afloop daarvan vereenigden de leden met ge- noodigden zich aan een gezellige tafelalwaar men onder vroolijk gezang en voordrachten lol laat in den avondzeer ganoegelijk bijeen was. Bij kon. hcaluit vnn 28 Nov. jl No. 19 it benoemd tot ontvanger der directe belastingen en accijnzen lo Amersfoort c. a. de heet F. NV. J. II. Tenghergenontvanger derzeldc midde len le Leiden (buitengemeenten). Woensdag a s. otn hall lien uur zal hel Sint- Nicoluasleesl op de scholen in de Koe-lraal en Koningstraat gevierd worden door de kinderen, die ge1 rouw de school in het algeloopen jaar bezocht hebben Zij die tol het slagen van dit leest medege werkt hebben, worden uilgenoodigd eens een kijkje te nefnen. Men meldt ons uit Ottoland Een onderzoek wordt ingesteld naar de oorzaak van den dood van een pasgeboren kind. De on gehuwde moeder, eene bot: edoch ter. is heimelijk bevallenen hel kind dal schijnt geleeld te hebben is gevonden onder of tussrhen een bed. Donderdag 0 Dec. e. k.'s avonds halfachl houdt de Gemeenteraad van Atnersloorl eene vergadering, waarin de punten van bctiande- ling zijn: I. Voorstel tot het aangaan van eene over eenkomst met de Utrechlschehypotlmekbank ten aanzien van den aanleg van het Kallsveld. 2 Voorstel tot het aanleggen van eene sl raat, ter verbinding van een gedeelte der gemeente met het spoorwegstation. 3 Voorstel nopens hel plaatsen van eene alrasiering langs hel Beukenlaantje. 4. Missive van den Minister van Justitie met betrekking tot het in eigendom teruggeven aan de gemeente van hel gebouw de «Infirmerie.» 5. Ontwerp besluit lol vaststelling van het aantal te heffen percenten van den aanslag in den hoofdelijken omslag, dienst 1889. 6. Benoeming van een onderwijzer aan de openbare school le soort, voor jongens, met vaststelling van zijne jaarwedde. 7. Aangehouden voorstellen inzake de verorde ning tot helfing der plaatselijke directe belasting. 8. Benoeming v. een herschatterder dranklocalen. 9 Benoeming van een curator over hel gym nasium van een lid der commissie van toezicht op het middelbaar onderwijsen van die voor het lageronderwijs. 10 Benoeming van een lid der openbare ge zondheidscommissie. II. Benoeming van twee leden voor het bur gerlijk-Armbestuur. van drie leden der Commissie van hbricage en van twee leden der Coinntisse voor de gemeente-reiniging. K e ii ii i e v int;. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT, Gezien art. 8 der wel van den 2 Juni 1875 (Staatsblad No. 95), Brengen ter kennis van het publiek dat door hen aan JACOB WILHELM V\N ACHTERBERG» Jr. en zijne rechtverkrijgenden voorwaardelijk vergunning is verleend om eene K FOPPERIJ VAN TAPIJTEN oplet ichleu op een gedeelte van hel perceelalhier gelegen aan den Letis- derweg, kadastraal bekend onder Sectie C No. 614. Amersfoort, den 3 December 1888 Burgemeester en Wethouders voornoemd De Burgemeester T. A. J. VAN ASCII VAN WIJCK. De Secretaris W. L SCHELTUS. ADVERTENTIE N. In de ziekenverpleging le Amsterdam, overleed hedenna een smartelijk doch geduldig lijdenmijn lievejongste Broeder de Heer JAW 8CHERHRR, Gezagvoerder bij de Ned. Indische Stoom vaart-Maatschappijin den ouderdom van bijna 38 jaren. Dubbel zwaar treft ons, en vooral onze bejaarde Moeder deze slagna de vele smartelijke verliezen zoo kort geleden betreurd. Mede namens mijne Moeder Amersfoort en verdere familie 30 Nov. 1888. H. M SCHERMER. Heden overleed voorzien van de laatste H. Sacramenten in het Sl. Joseph- Gesticht hier ter slede KLIMAIIICTII HATTHA71 in den ouderdom van 54 jarenwaarvan zij ruiin 26 jaren op de meest eervolle wijze bij ons in dienst heeft doorgebracht. Amersfoort, 30 November 1888. M. VAN BEEK M. T. VAN BEEK-Jansen

Amersfoortsche Courant | 1888 | | pagina 2