Maandag 24 December 1883. 200 BAAT HET DIKWIJLS! JK 5784. F EUI LLETON. - .jwnp .11 Uitgever H. VAN CLERFP te Amersfoort. Dit blad vnriehljnt Maandag t Port 1.18. Advertentie» 1 - plnrtjruimte voor rmnden to efflcieéle na onteigen. Adv. per n'-''f 10 ('it Mk. .11.1 iuriflltl '«ehitdt (Mftra S"l 15 Cu KKltiniu Kill 3t cin. -- J/,. Prtnnn p., Bureau i -UK, MU08HUIZEN K. in cA' hoak KortegraohtWijk B 60 Pclitieke Revue. In den Senaat werd de beraadslaging over de Staatsbegroting voor 188!) ingeleid mei een rede van Challeinel Lacmtrdie zeide dat het rui niet meer de financiën maar de toekomst van frankrijk geldt. Ilij laakt',* de rrgecrings- polilick die Frankrijk zal vo 'en aan de voelen van den geringste dor mannen. lil plaats van de beweging te stuiten welke naar den afgrond voert, heelt het kabinet Fiankrijk daarin geworpen. Spreker deed een bei nep op de leden der rechterzijde om alle mannen van orde en doorzicht aan zich te ver- hinden en op die der linkerzijdeoin het vaderland ie redden. Deze rede vond gmoten bijvalalle leden Monden van hun zitplaatsen op. en Léon Say Melde voor, de rede in geheel Frankrijk le doen aanplakken Floquet noemde de rede van Lacour een berouw- en een geloofsbelijdeniswaarin de Senaat uitgenoodigd wordt voortaan zijn blikken naar de rechterzijde te wenden. Dit had een krachtig protest tengevolge uil alle deelen van den Senaat. De minister verklaardedat hij nimmer naar bet gezag had gestreefd; dat steeds zijne pogin gen daarheen waren gericht oin oene concen tratie links, maar niet rechts tot stand te bren gen en dai de staalkundige richting dor re- gcering in het belang der republiek was. Hij eindigde met de toezeggingdal een ontwerp tot herstel van den scrulin d' arrondissement zal worden ingediend om de wors'eling legen de rechterzijde te kunnen voortzetten. Leon Say sprak zijn groole bewondering uit voor de schoone rede van Lacour en betreurde het«lat 'l antwoord van den president-minister daarbij zoo treurig alstak. Daarna verdedigde Tolain de radicale politiek der regeering, uil naam der radicale linkerzijde. Nadat Floquet verklaard haddal hij in de wellen de bepalingen zal naslaan welke hem in slaat kunnen stellen om inet vrucht liet gevaar te bestrijdenwaarvan de sprekers heden ge waagden ging de Senaat onder algeineene opwinding uileen. 7) Vrij naar 't Duitsch door S «Vergun mij, genadige vrouw, om u nog even iels te zeggen.» begon zij op kalmen toon «ik heb daarjuist tien minuten voorover.» «Gij kunt nog wel wal wachten antwoordde deze koud en hoogmoedig, zonder zich in 't minst in hare bezigheid te laten storen «ik zal u een getuigschrift gevenwant ik wil u niet in het ongeluk storten.» «Ik dank u. genadigs vrouw ik heb er geen meer noodig. want ik zal niet meer gaan dienen. Ik vertrek zoo dadelijk en zal u even min als de genadige heer weer lastig vallen. Nooit daarop kunt u vertrouwen Maar vóór ik ga wil ik liet mijne doen en u de waarheid zeggen, want er is niemand die dat durlt doen Vilma maakte eene toornige beweging, doch Leopohline liet haar niet aan liet woord komen. Luid en hartstochtelijk vervolgde zij cGij maakt den genadigen heer zeer onge lukkig gij brengt hem met uwe luimen in hel oral want gij begrijpt hem niet!» •Zijl gij krankzinnig,» riep Yilmo uit, «ik verbied n om op dien loon voort te gaan.» «Dal kunt gij niet meer, genadige vrouw, want ik heb opgebonden in uw dienst ie zijn. Vóór echter de deur zich achter mij sluit wil ik nog even zeggen dat ik uw man hoven allen n alles innig lief heb Ik schaam mij ei niet voor. waul er is nooit iots lunchen ons voor- «(•vullenwat met u, wat niet de gehoele wereld had mogen zien NogmaaU ik schaam er H .n1"a/ini? ,0 Pia,']S eene ve,Tadering »an meer nan JJIJO aandeel- en ohligatiehouders in het Panama-kanaal plaats gehad waarin met een pange stemmen is besloten een comité te be noemen dat eene algcmeene vergadering van insein ïjvers binnen zeer korten tijd zal bijeen roepen. In die vergadering zijn levens met algemeene stemmen de volgende resolution aan genomen: 1) Schorsing der betaling van alle coupons, totdat het kanaal volLooid zal zijn 2) onverwijlde openstelling eener nieuwe leening o) ban (having van alle vertrouwen aan de vroegere en de nieuwe bestuurders. Eenige aandeelhouders van Panama-aandeelen Ie Parijs hebben het plan ontworpen 30 00!) 000 francs hijeen Ie brengen tot het oprichten eener nieuwe maatsi happij Hel doel dezer maatschappij zal zijn te zorgen dal het werk aan het kanaal niet zal worden gestaakt en te pogen inmiddels nieuw kapitaal lot voltooiing van hel kanaal bijeen te brengen. Tot onderpand van deze 30,000,000 francs is de Panamaspoorweg bestemd. Dij onderzoek bleekdat de voortvluchtige agent de charge Dex 20,000 Panama-aandeelen bezat. De geruchten uit Servië komen daarin over een dat de zaken voor koning Milan niet gunstig slaan en wist de Engelsche Standard mede te deelen datindien hij zich niet onderwerpt aan de radicalen er bij dezen plannen bestaan tot koning uit te roepen den zoon van vorst Michel Georgevitch, in Munchen de universiteit be zoekende. Het Oostenrijksche Huis heeft de nieuwe legerwet goedgekeurd en in de Kamer van Italië is het rapport ingediend over het ont werp voor verbetering van het leger de marine en de vestingen. Het rapport concludeert tot aanneming van liet ontwerp. De partijen der rechterzijde in Oostenrijk hebben wederom een gevoelig verlies geleden door den dood van graaf Leo Thun-liohenstein die Maandag op 77-jarigen ouderdom te Weenen overleed Hij was de laatste jaien aanvoerder van de Federalistisch Slavische partij in den Boheemschen Landdag en het Heerenhuis, het mij niet voordat ik hem meer bemindat ik hem beter te waardeeren weet dan gijgena dige vrouw Ik ben slechts eene arme dienst bode mevrouwen toch zou hij er beter aan toe zijn als ik zijne vrouw was want ik weet wat hij noodig heelt om gelukkig te wezen n.l. een kalm rustig huiselijk leven een liefdevol opzicht als dat eener moeder. Hij moet eene vrouw hebbendie niets anders verlangt dan hem te beminneu en hem tevreden ie zien. En gijgenadige vrouwgij denkt slechts aan u zelve en aan uwe genoegensgij slaat hem hoogstens toe om u liel te hebben. Kan liet anders dat hij zich steeds meer en meer van u afwendt en dat zijn lijden toeneemtomdat gij hem niet ontzietjahem zelfs dikwijls krenkt. Geloof mij. genadige vrouw, als het zoo voortgaat zal hij in korten tijd een alkeer van u hebben... hij zal het wel is waar zoeken te verbergen en die pogingen zullen zijne krachten uitputten. Ik ga echtergenadige vrouwhij is gehuwd en ik zie zelve in dal ik hier niets te maken heb Ik wensch slechts dat mijn genadige lieer niet ongelukkig wordt; ga daarom met u zelve te rade, mevrouw, en verander uw gedrag voordat het te laat is dan kunt gij hem weer geheel en al voor u winnen. Maar vergeel nietwat ik u gezegd heb Vilma hoorde haar verschrikt en klaarblijkelijk geheel verward toe. Voordat zij ecu woord kon antwoorden, was Poldi weggeijld de straat op. Zij liep maar steeds voort zonder te denken waarheen Eindelijk na een hall uur, kwam zij lol bezinnigzij zette zich ouder een boom neder en verzamelde hare gedachten. Ja eens klaps werd haar alles weer duidelijk hare lielde voor den professor Vilma's bejegeninghaar var trek en... ook dut zij voortaan geheel alleen hoold van den Katholieken adel. Van! 1849 lot 1860 was hij Minister van Onderwijs en Eeredienat. Een sprekende couranthrt nieuwste nieuw tje De beroemde uitvinder Edison z.d naar ge meld wordt een sprekende courant uilgeven mei behulp van zijn phonograaf "Reeds is de «Edison Talking Newspaper Company» gevormd. De abonné, die niet eens behoeft tetkunnen lezen, kan zich onder zijn ontbijt door de phonograaf alle nieuwtjes laten vertellen Men weet, dat Edison voor de wisseling van handelscorrespondenten een nieuw toestel heeft uitgevonden de phonogram die secretarissen overbodig maakt. De koopman die een brief heelt te schrijven dicteert vóór de phonogram, want hij anders zou schrijven en hel toestel brengt op een reep papier al hel gesprokene over, zelfs met al de slembuigingen. Dit reepje zendt hij naar de geadresseerde deze streekt het in zijn phonogram en heeft niets te doen dan te luisteren. Op dezelfde wijze wil Edison zijn sprekende courant samenstellen. Hij heelt het middel ge vonden om 20,000 van die blaadjes en meer per uur voort te brengen lederen dag wordt bij de abonné's zulk een blad thuis bezorgd en zij hehoeven het slechts te hooren vertellen. Wat meer isniet alleen geeft die sprekende courant alle verslagen volledig maar tooneel- voorstellingen worden weergegeven zooals zij op het tooneel zijn gegeven met al de toejuichingen, alkeuringen enz. zoo zegt ten minste de Araerikaansche pers. Het fluiten in concert-of tnoneeluitvoeringea heeft zijn ontstaan aan het volgende voorval dat in de 17e eeuw te Parijs plaats had te dan ken. Bij een slecht stuk wenschten de toeschou wers het scherm te zien vallen en van alle zijden riep men; «La toile a bas! A has la toeile!» En toen dit niet hielp, kwam iemand op het denkbeeld om te fluiten Daarvoor paf de regisseur toenmaals het teeken om het gor dijn te doen vallen en de machinistdie dat ook nu weer voor het gewone sein hield liet het scherm neerMen lachte envan dit oogenblik af werd het gebruikelijk bij het publiek om door fluiten zijne afkeuring te kennen le geven. op de wereld stondop die groote wereld waarin niemand zich om haar bekommerde waar haar lot een ieder onverschillig was. Een ieder... hem ook Jawant had hij niet eene jongeschoone vrouwdie hij de zijne noemde, wat was hem wat kon hem de arme dienst bode zijn die hem niets te bieden had dan hare liefdeEn door die vrouw was hij rijk kon hij zich baden in weelde en overvloed was het wonderda» hij haar aanbad Dat denkbeeld maakte haar schier krankzinnig en nauwelijks wetendewat zij deed bracht zij het flesrhje gevuld met het bruinachtige vocht aan hare lippen. Daarop verzonk zij weer in hare overpeinzingen... hoe lang dal wist zij zelve nietEensklaps scheen een nevel haren blik te omgeven zij strekte de hand atwe- rend uit zij wilde opstaan doch eene zekere kracht scheen haar aan den grond ie kluisteren. Haar hoofd zonk op de borst en meteen nauw hoorbaren kreet verloor zij hare bezinning. VU. «Poldi. Poldi, kent gij mij niet meer?» Reeds eenige malen was hel'haar in droom voorgekomen alsof zij den professor had gezien. Zij had 't(lauwe bewustzijn niet dood te zijn, zooals het haar doel geweest was. Zij was onverschillig voor alle»zij kon niet denken zij was moede doodmoede tij durfde zich niet verroerenwant dan voelde zij eene stekende pijn in de borst I 7ij zag nu en dan een lange rij witte bedden voor zich en dan scheen het haar ook loe of zij het loshangende haar van de jonge vrouw be merkte. Het tooneel op de solatoen de beide echlgenooten elkander teeder ojnval hielden, doemde telkens voor haar opkortomdeze en dergelijke gedachten pijnigden haar zoozeer,

Amersfoortsche Courant | 1888 | | pagina 1