Maandag 4 Februari 1889. UIT HET LEVEN. M 5796. FEUILLETON." Politieke Revue. !.)L, I Uitgever H. VAN CLEKFP te Amersfoort. Dit »1mI TtrMhijat Mëtndaj ea DëmJtrdëfmUAëj. Aboaaaaaat per I awaeAea f 1.Frmaee per Foxt /1.15. AdrertentiCn1—6 rafelt #0 Cti..Ike regal «eer 1® O*. greote eMert mar p'aataraimteToor randen ea aadere extra ierigtimg geechiedt heegere prijiWekeaiip. Lefale efllcieKle en onteigen. Adt. per repel 15 Ote. Reelaaei per repe lé Cta. Aft Bureau KUURBUIZBM iö~CtoT hoek Kortegraoht, Wijk 1 60 K e ii ii i s e v i u De VOORZITTER van den gemeenteraad van AMERSFOORT Gelet op art. 7 der wetregelende het kiesrecht, gewijzigd bij de addilioneele arti kelen der grondwet Noo digt uit: I. de mannelijke inwoners der gemeente, om. zoo zij in eene andere gemeente over het laalstverloo- pen dienstjaar in de personeel® belasting naar eene boogere huurwaarde, dan die welke volgens art. I lilt a en bvan de wet van 24 April 184."} (Staatsblad n° 15)aanspraak geeftop vermindering tot een derde ol tweederde gedeelten der belasting, naar de drie eerste grondslagen, ol in de grondbe lasting in eene andere gemeente ol in meer ge meenten te zamen lol een bedrag van ten minste TIEN GULDEN rijn aangeslagen daarvan door overlegging der voor voldaan geteekende aanslag biljetten vóór den 15. Februari e.k. te doen blijken. Deze aanslagbilj. worden na de vaststelling der kiezerslijsten aan belanghebbenden teruggegeven. De man wordt, in de grondbelas ing geacht te betalen den aanslag zijner vrouw de vader dien zijner minderjarige kinderen wegens de goederen waarvan hij liet vruchtgebruik heeft. Aanslagen in de grondbelasting wegens onver deelde onroerende goederen gelden ook voor den mede eigenaarwiens naam niet bij den aanslag in het kohier is vermeld, mits zijn aandeel in dien aanslag ten minste tien gulden bedraagt. II. de mannelijke inwoners der gemeente die op grond ven bel bepaalde bij art 1, sub c. luidende «hetzijhoofden van gezinnen ol alleen wonende «personen zijnde van den in wonenden eigenaar «of eersten huurder vaneen woonhuis of afgezon derd gedeelte van een woonhuis, waarvan de «huurwaarde voor de personeele belasting ten «minste op 't dubbele gesteld is van het laagste in «de gemeente voor den vollen aanslag vereisch'e «bedrag gedurende negen maanden voorafgaande «aan den 15. Februari dezes jaars een gedeelte in «huur hebben gehad en bewoond waarvoor geen «alzonderlijke aanslag in de personeele belasting «geschiedtmaar waarvan de jaarlijksche huur- «waarde, ongestolTeerd, in verhouding tot de be- «lastbare huurwaarde van het woonhuis ofalge- «zonderd gedeelte van het woonhuis geschathet «sub a bedoelde bedrag van den vollen aanslag «bereikt;» of «krachtens aanslagen in de grond- Eene schets door S S) Of het 'i vreemde gelaat wasdat hij zag óf wol dat hij gevoelde met welk eene teeder- heid 't meisje op hem blikte, genoeg, hij opende de kleine oogen zoo wijd als hij maar kon. Het schreien hield op en hel gezichtje nam een vriendelijker uitdrukking aania hij vertrok zelfs de lipjes tot cenen vorm, dien de baker den uitroep deed ontlokken «Gunst, hij lacht waarachtig,» hoewel Lize bij zich zelve de opmerking maakte, dat een en ander al bijzonder weinig daarop geleek. «Wat is hij nu zoetzeide Lize triomfeerend tot het jonge vrouwtjedat stil en bedaard van uit de kussens naar het jongske staarde «kijk eensbakerhoe tevreden en zoet hij in mijno armen ligt,» en eene zacht wiegende bewegingwelke het knaapje soms de oogen deed sluiten vergezelde deze woorden «Neen juffrouw, dat mag uwes volstrektelijk niet doen zoo liet de baker wederom haar veto tegen die handeling hooren terwijl zij, in do eene hand de flosch houdende en met de andere den deurknop omdraaiende, op 'Ipiint stond liet vertrek te verlaten «Dat zijn van die verwennerijtjesdie niet to pas komen; dat was goeie in den ouden tijd maar tegenwoordig ander seslcem en veel beter ook, hoor. Van die grappen bob ik «eril den last en later rn'n «belasting wegens onverdeelde onroerende goe- «deren,» aanspraak meenen te kunnen maken om geplaatst te worden op de kiezerslijsten daarvan vóór 15 Februari e. k. aangifte te doen. De modellen dezer aangiften A en B zijn koste loos te Secretarie der gemeente verkrijgbaar. De bewijsstukkenbij zoodanige aangifte over gelegd waartoeingeval van aanslagen in de grondbelasting wegens onverdeelde onroerende goederenmoeten behooren het aanslagbiljet of authentiek afschrift daarvan eene opgaaf van het bedrag van het aandeel in den aanslag en de be scheiden betrekkelijk het gemeenschappelijk be zit worden na de vaststelling der kiezerslijsten aan belanghebbenden teruggegeven Amersfoort, den 28 Januari 1889. De voorzitter van den gemeenteraad voornoemd T. A. J. VAN ASCH VAN WIJCK. Een zware slag heeft het aloude Vorstenhuis ITabsburg getroffen. Op 31 jarigen leeftijd overleed plotseling Aarts hertog Rudolf, kroonprins, eenige zoon van Keizer Frans Jozef. (Zie 2e bladzijde.) Niet enkel omdat hij was troonsopvolger maar wegens zijne edele hoedanigheden als vorst en mensch en wegens zijne groote bekwaamheden, lijdt door zijn heengaan de Keizerlijke familie de Oostenrijksche staat en de vele volkeren, welke dien staat uilmaken een onherstelbaar verlies. 10 Mei 1881 trad Rudolf in het huwelijk met de 17-jarige prinses Stephanie van België. 2 Sept. 1883 werd uit dit huwelijk aartshertogin Elizabeth geboren het eenige kind waarmede dit huwe lijk werd gezegend. Daar in Oostenrijk Hongarije evenals in Ne derland de vrouwelijke linie voor de regeering eerst in aanmerking komtindien geen manne lijke alstammeiing uit de rechte lijn van het regeerend Huis in leven is, is keizer Frans Jozefs tweede broeder nu troonopvolger. Deze Aarts hertog Karei Lodewijkis 56 jaren. De Fransche bladen zijn natuurlijk vol van de verkiezing en Boulangers overwinning. Zij is trouwens de hoofdgebeurtenis van den dag. Boulanger gekozen en dat wel door zestig percent van de uitgebrachte stemmenwat mevrouwtje. Stil op uwes arm houënandes leg ik hem dadelijk permantig vierkant in z'n wiegje. Mevrouwtjelet er asjeblieft 'n beetje opterwijl ik voor de flesch zorgwantge loot me, menschanders heit uwea er later zeivers de tobberij van. Dan kan uwes er alle nachten uit want m'n heer verkiest dan niet zoo lang in z'n wieg te blijven. Nou ik heb uwes gewaarschuwd, ik kom zoo terug,» en weg was zij. «Wat 'n raar mensch,» zeide Lize, «kom, lekkere ventwe zullen ons maar niet aan haar storen jij vindt 't prettig om zoo te schommelen, hierklein diertjehaal je hart maar op terwijl zij weg isdie ouwe bromsterhéJij bent veel liever bij je tante, niet En alaof er geene bakers met hare vermaningen in de wereld bestonden solde en liefkoosde zij het kind dat zich zeer behagelijk scheen te gevoelen. «Neen maar, Lize, nu moet ik ook even op je knorrenzeide het jongen vrouwtje eindelijk, toen het mei^'e maar steeds sussend heen en weer bleef loopen. «In den grond van de zaak heeft de goede baker met hare bewering geen ongelijk en jij overdrijft nu. Kom liever eens met het kind hier en laat hem eens bij zijne moeder liggen.» Met welk een trots sprak zij dat woord uilen hoeveel oneindige teederheid straalde uit den blikwaarmede zy op dat kleine wezentje staardedat met half gesloten oogen vóór haar lag, omvat door haren rechter arm terwijl d* linkerhand als het ware zege nend op zijn hoofdje rustte. Zij bezat geen tol beschouwingen zich nei gend karakter; als meisje was 't leven haar «voor bijgegaan» zonder haar teleurstellingen le be- zeggen de bladen daarvan De overwinnaars zijn in de wolken. In de Presse rekent Laguerre uit, dal ook na aftrek van de conservatieve stemmenBoulanger nog de meerderheid hebben zou en wijst er op dat de generaal de meerderheid had in alle arron dissementen van de stad behalve in het derde. Montmartre volgens sommigen de Aventijnsche Berg van de republiek Montmartre en Belleville, volgens anderen broeinesten V3n communisten, hebben Boulangergekozen. Wat, vraagt Laguerre, wat zegt gij daarvan Clémenceau en Tony Révillon? Rochefort, de lantaainredacleur is voor zijn doen vrij kalm. De koningsgezinde bladen zien in de verkiezing den dood van de republiek. De Bonapartisten als Paul de Cassagnac en de Cocarde gaan verder. De republiek gaat in het riooljuichen zijen de Cocarde roept: «Leve Boulanger!.... bij gebrek aan beteromdat hij ons verlossen aal van hel ongedierte!» De radicalenals Camille Pelletan zijn een weinig van streek geraakt door het feildat zoo velen hunner parlijgenoolen op Boulanger stemden terwijl de gematigden hunne stem uitbrachten niettegenstaande zijne antece denten op Jacques. Er had een eigenaardig incident plaats. Een man kreeg een zenuwtoeval enwe;d door twee personen naar 't hospitaal vervoerd Men vroeg aan deze personen wie zij waren. De een was een bakker (boulangeri en de ander verklaarde pastei bakker te zijn en Georges Boulanger le heeten. Men dacht aan eene misplaatste aardigheid. Maar liet bleekdal beide mannen gelijk hadden. De Parijsche aanplakkers die nooit zulk een voorileeligen tijd beleefd hebben als de laatste wekenhebben zich vereenigd de Jacquisten hebben alle partijzucht vergeten en zich ver broederd met de Boul.ingisten om generaal Boulanger een prachligen ruiker roode anjelieren aan te bieden. De ruiker werd door een delegatie van aanplakkers naar het hótel van den held van den dag overgebracht. Het ontwerp tol oprichting van een koloniaal leger voor Oost-Afiika is door den Duitschen rijksdag bij tweede lezing aangenomen. Bismarck was niet aanwezigen namens de regeering werd alleen hel woord gevoerd door kapitein Wissmann. reiden en hoewel 't eerste huwelijksjaar haar een weinig ernstiger gestemd had en zij met nauwgezetheid de op haar rustende plichten, vervulde, hare vroolijkheid was niet verdwenen. Doch numet de oogen op haar kind gericht, was slechts ernst op dal bleek gelaat te lezen,' diepe ernst en hel was zeker eene bede voor zijn gelukdie zij prevelde. Het ventje els 't ware voelende dat een viertal oogen op hem rusten sloeg de zijne op en poogde met het kleine handje iets te grijpen. Voorzichtig legde Anna haar vinger in zijne hand en deze tot een vuistje vormende hield hij hem vastzoo stevig, alsof hij nu reed» begreep dat die moederhand hem in 't vervolg nog dikwijls zou moeten steunen op het doornige levenspad. «Nou, beter kan et niet,» liet zich eensklaps de stem der baker nevens Lize vernemen. Ze was zoo zacht binnen gekomen dat niemand haar gehoord had. «De moeder en de tante één en al bewondering over den kleinen dwingeland. Maar met dat al krijgt hij nikshé vent. Kom jij maar bij de baker.» en met eene handigheid, om welke t jonge moedertje haar in stilte be nijdde hief zij de kleine open plaatste zich met hem op den stoel. Zij wist vervolgens het kind wiens gezichtje reeds eenige verdachte wendingen begon te maken om de aanwezigen op muziek te onthalen zoo behagelijk op haren school te nestelen zijn hoofdje zoo gemakkelijk in den wrong van haren gebogen arm le vlijen om hem met een vlugge beweging de speen der flesch in den mond te gevenaat hij zijd voornemen maar opgaf en liever het voedsel tot zich zoog met dal klokkende geluidhetwelk de

Amersfoortsche Courant | 1889 | | pagina 1