Niet in staat zijnde zijn scholden af doen welke hem door onkelen werdeo kwijtgescholden, beloofde hij laten zulks ie zullen doen, indien hij daartoe in slaat inoe.lv komen. Dezer dag"n zon hij een som van honderd en tien gulden uit Amerika over, om zijn vroeger onvoldane schulden te voldoen. liet aantal Nededandschc inzenders op de aans'aande wereldtentoonstelling te Parijs be draagt 177. Het thans bij de hoofdcommissie ingeschreven aantal inzendingen dal 'Zek< veler verwachting zal overtreffen vu t d göheele plaatsruimte Deze beslaat in de hoofd afdeling i <0 M*. in de aldeeling Voedings middelen 400 M*.verder zijn er afzonderlijke plaatsruimten in de aldeelingen LandbouwTuin bouwSchoone kunsten en Onderwijs. De kolo niale aldeeling ter grootte van 550 M* wordt met de inzending van een volledig Javaansch dorpdoor een alzonderlijke commissie in Ne derland beheerd. Eene dappere vrouw mag zekere de ramp spoedige Petronelia Bogaertsgeb. De Bachus genoemd worden herbergiers'er te Sanlvliet (België) In den nacht vm 13 up 14 dezer werd zij te hall drie door een ongewoon gerucht gewekt Geheel alleen in huis, wapende zij zich mei een hooivork en ging uit op verkenning. In hare schuur vond zij een onbekendewien zij met haar vork zoo meedoogenloos te lijf ging dat hij om genade brulde schreeuwende dal niet hij maar «Antoa, die op den zolder was», kwam stelen. «Ha.» riep Petronelia. «is er nog een? Ik zal hem!...» Zij ging de trap op maar Anton, niet linksch sprong over haai hoold de trap af en maakte zich op hel voorbeeld van zijn kameraad, uil de voeten. De herbergierster zette hen na maar zij waren haar te rap van voet en zij tkeerde terug. Tehuis wachtte haar echter eene «nieuwe verrassingde vlammen sloegen uit het •dak van de «-chuur. welke spoedig afbrandde, •en lasli« ook hel woonhuis aan. Ondanks hare krachtsinspanning werd alles verwoestzelfs de geil en de kippen kwamen om en de eindelijk uit den omtrek toegeschoten buren vonden de -arme vrouw buiten zich zelve van woede en wanhoop [niusschen zijn de gevuchte booswichten, twee werklieden uit Ossendrecht, door de gendarmerie gevat Zij verklaarden eene kaars te hebben opge stoken bil die bij hunne overhaaste vluchl te >he 'ben weggeworpen tengevolge waarvan het -stroo uioet hebben vuur gevat. Te Wagenberg bij Breda ontstond twist ïus- •sclmn dn goh n-dcis A. en C F. over bet reebt van eigrnooin van een wiigenboora. Van woor den kwam liet tot daden waarbij de jongste broeder den oudste do onderlip af beet. De zaak is in banden der politie. Volgens de «Bórsen-Courier» is Prins Alexan der vnn Batlenberg thans werkelijk in hel hu welijk getredendoch niet met de zuster van Keizer Wilhelm miar mei de zangeres Loisinger van den Darmsladler schouwburg. Het bericht wordt officieel bevestigd. «Zfker een holbal?» vraagde zij opgewonden. «Ja? Wij komen natuurlijk, ik zal bel echter even aan Papa vragenwilt gij een oogenblik wachten Eu ijiings snelde zij naar de huiskamerwaarin de familie von Mengen zich vereenigd had. Het vertrek was hoogst eenvoudig schier armoedig gemeubeld, liet behangselpapier en het tapijt waren versleden en ook de verkleurde gordijnen droegen sporen van jarenlangen dienst. De heer von Mengen was een grijsaard met een voornaam gelaatwaarin de oogen eene doffevermoeide uitdrukking hadden. Nu en dan keek hi| onrustig naar zijne vrouw die voor een opengeslagen cassette gezetende rekeningen doorzag, welke hun zoon met de Kerstvarantie haar overgelegd had. Mevrouw von Mengen was hoogst eenvoudig gekleedook hare wezenstrekken spraken van kommer en zorg terwijl zij nu bovendien de oogen rnei eene zekere minachting op een veertienjarigen knaap rusten liel. die hard nekkig de zijne neergeslagen hield. «En waar is nu de kwitantie van den boek handelaar, voor wiens rekening ik je hel geld mede gaf Waar zijn de lien gulden welke ik je hij je vertrek schonk Zeker versnoept aan chocoladebonbonswellicht ook verkwist aan sigaren. Antwoord mij. Oskar?» Alvorens de aangesprokene evenwel het moe dei lijk bevel kon gehoorzamen, trad zijne ztisler binnen, jubelend uitroepende: «Een hofbal. Daar is de koerier roet eene uilnoodiging. Lieve, goede mama, nu moet ik toch eene nieuwe witte japon en lange, zeer lange handschoenen hebben.» Dezer dagen was er groote receptie bij den heer Roland F. inde Courccllesslraal te Parijs waarop o.a. een drietal zangers van beroep zich deden hooren. Deze heeren inaaklen veel op gang vooral de barytoneen schoon man van dertig jaar. In den loop van den avond toen de ververschingen werden rondgediend voordat, nabel concert, het bal zou beginnen, miste de heer des huizes zijne dochter. Bij onderzoek bleekdat zij een Itall uur Ie voren in haar feesltoilel met den schoonen baryton hel huis verlaten had De zanger zekere Ar mand P. bezit niets en hel meisje had niet eens hare beurs medegenomen. Een loopmeisje te Ro'terdam was door haar patrones naar een klant gezonden meteen kwitan tie. Deze werd voldaan en de twee biljelten van vijf-en-twinlig gulden in een enveloppe ge daan. Het loopmeisje echternieuwsgierig oin te wetenwat er in wasopende op straal de enveloppe en de briefjes woeien weg zonder dat zij hel bemerkte. Daarna deed zij de enveloppe weer toe, en overhandigde deze aan haar patroon. Niets begrijpelijker dan dal deze op hooge beenen naar den klant ijlde die verzekerde twee brieljes van f25 er in ie hebben gedaan en de num mers genoteerd had. Aangifte bij de politie volgde r.u. Toen den volgenden morgen een eerlijke vin der per advertentie de vondst bekend maakte, loste zich hel raadsel op en werd hel opnieuw bewezen, dat men geen kind om een boodschap moet sturen, zooals het oud llollanüsche spreek woord leert. Te Hillegersherg zal waarschijnlijk voor de nationale militie een nieuwe loting moeten plaats hebben. Er waren 36 lotelingen uit die gemeente ingeschreven en ook 36 nummers in de bus gedaan doch er was niet gerekend op een lote- ling uit de gemeente Schiebroekdie volgens de beslaande bepalingen te llillegersberg moest loten. Toen dit abuis ontdekt werd wa« de loling reeds begonnen men wierp nog een nummer in de bus. Doch hiertegen is door de lotelingen, die reeds geloot hadden protest aangeleekend. in de buurtschap Yeen onder Nijkerk heeft een treurig ongeval plaats gehad De landbouwer Aalt Baatje was met eenige arbeiders bezig een boom te vellen. Het 12-jar.g dochtertje liep er om heen zonder dat men haar bespeurde mei het noodlottig gevolg dal hel kind onder den vallenden boom kwam en op de plaats dood bleef. In eene der zalen yan Belleville is eene door de federatie van de republikeinsch-socialislische groepen georganiseerd leestmaal gehouden om den verjaardag der omwenteling van 24 Februari die aan Frankrijk mét de republiek het algemeen stemrecht heeft geschonken te gedenken en levens de verkiezing van Boulanger te Parijs ie vieren. De senator Naquel nam het voor zitterschap waar; de afgevaardigden LaisantIe Hérissé de Su.-dni Michelin enTurquet om bij dezen te blijven waren mede aangezeten. In hel geheel zullen er 800 a 1000 personen aanwezig zijn geweest, onder wrlkc een neger van Martinique en een aantal vrouwen liet menu De moeder was opgestaanmet een hard woord op de lippen doch toen zij bel schoone meisje aanzagweerhield zij hel en met een diepe zucht wendde zij zich afzeggende «liet gaal nietEdilh en wel omdat je broer...» «Watmama, zouden wij niet naar hel hol bal kunnen gaan «Slechts dan als je in je oude japon wilt ver schijnen mijn kind «In mijne oude japon Neenmama dal is onmogelijk.» «Nu en anders blijf je maar te huis,» zoo liet de heer von Mengen zich Ihan? hooren «En, ik houd hovendien niet van hoffeesten. Ik ben hierheen gekomen om rustig te leven en wat heb ik nu altijd onaangenaamheden en steeds nieuwe uitgaven.» «Ja, maar Papa gij waart tor.h zelf degene, die uwen vriend den minister beloofde om ons aan het hof voor te stellen.» Het meisje wierp zich op een stoel en weende luid. Mevrouw von Mengen keek haar man smeekend aan hij dacht er niet over na, dal men slechts eenmaal jong en schoon ismaar hij zag de tranen van zijn kind en daarom stond hij plotseling op en legde zijne hand op hare weelderige lokken. «Nu, wij zullen zien, geef voorloopig ten mimte maar een toestemmend antwoord.» Zij sprong als gëelectriseerd opviel den goeden ouden papa even om den halsom vervolgens naar de huisdeur te snellen, waar de hofkoeiier hare boodschap met een spotach tig lachje aanhoorde. Hij kende de wereld, hij had bij den eersten blik reeds bemerkt, dal de vreemden niet rijk waren. Wordt vervolg. heet echt «democratisch» te zijn Wat daaronder verstaan in*el worden is moeilijk te begrijpen, als men weetdal ook de champagne rondge- schonken werd Wel is waar hielden zeer velen liet hoold gedektm.tar dit kan toch kwalijk lot het menu gerekend worden. In het dorpO. in de gemeente 0. (Friesland) moest onlangs de toren van de kerk hersteld worden. Een aldaar wonende vrouw, aan wier woorden door vele dorpelingen nog al gezag wordt toegekend deed de voorspelling dat een der timmerknechten, die grijze kou-en aan had, van boven zou nederstorlen en dadelijk een lijk zou zijn, De voorspelling was oorzaak dat alle timmer lieden zwarte kousen aantrokken. MUZIEKSCHOOL TE AMERSFOORT. In de groote zaal van Amici'ia had Dinsdag avond jl. een uilvoering plaats door de leerlingen der Muziekschool van «Ie Afd Amersfoort der Maatsch. Tol bevordering der Toonkunstde derde sedert de oprichting der school. De zeer talrijke opkomst toonde in hoe groote belangstelling die inrichting zich verheugen mag en voorwaar iederdie de uilvoering bijwoonde, zal deze belangstelling zeer verklaarbaar yinden. In den korten tijd van haar bestaan beeft de Muziekschool geloond in eene behoefte alhier le voorzien; zij blijkt voor liet opkomend geslacht een krachtig middel te zijn tot aankweeking van kunstzin en smaak. Daarvan getuigden de ver schillende voordrachten die le zamen genomen een piogramma van niet minder dan zesentwintig nummers vormden. Van eenvoudige kinderslukjes lol werken der klassieke school vindt men daar onder, terwijl ook wal de verscheidenheid van klank belieft hel programma aan billijke eischen voldoet.- Er waren één en meerstemmige liederen, klavierstukken twee-, vier- en achtliandig en een viertal nummers voor de viool Viel de eene voordracht ook meer te prijzen dan de andere, alle getuigden dal het onderwijs in degelijke handen berust In de eerste afdecling die door do minder vrr- gevordenlen uitgevoerd wei dhadden vooral eenige leerlingen van Mej. M E van Uriel en van den beer W Petri, die de nummers 7 - en j 11 14 uitvoerden benevens de onder leiding van den directeurden heer M. W. Petri uitge voerde liederen succès. De tweede afdeeling die uil een muzikaal oogpunt veel belangwekkends aanbood schonk den meergevorderden gelegenheid le loonen dat bijna zonder uitzondering de zorgdoor de leeraren besteed ook door de leerlingen op prijs gesttld wordt. Wij noemen slechts de dueiten voor sopraan en alt (No. I0en 26), de Turksclie marsch uil eene van Mozart's sonaten Mendels sohn s caprice op Ki.No 1 en llochzeitsmarseh Jensen's Fernsicbi, Ouverture Egtnonl van L. van Beethoven en eindelijk bet duo voor twee violen van Viotti, waarin de heer Brinkman zijnen leer ling bijstond. Dai de goede zorgen van directeur en leeraren ook door de aanwezige ouders zeer-op prijs gesteld worden, zal zeker door niemand, dó' de resultaten van hel verstrekte onderwijs gehoord heeltbe- twijleld worden. Voor on/.e gemeente kan niet anders dan de wenscli uilgesproken worden dat alle aan de school aanwezige krachten nog langen lijd daaraan werkzaam mogen zijn om baar lot eene volledige onlwikkeling le brengen. Bij de inschrijving van leerlingen voor de Muziekschool hebben zich aangemeldvoor zangonderwijs 3 voor klavier en zang 4 leer lingen voor de Ihéorieklasse 1 leerling is overgeschreven van de viool- in de klavierklasse 1 leerling. Zoodatna afschrijving van 1 leer ling voor zang en 2 voor klavier en zang wegens vertrek uit de gemeente de tweede helft van den cursus aanst. Maandag 4 Maart een aanvang neemt met 108 leerlingen zijnde 71 personen. Pelroloum-Noleeringen van de Makelaar» Cantzlaar Sc Schalkwijk te Rotterdam. Woensdag 27 Fehr. Tanklust 18.— Maarlief. f7,90— Aprillev. f7,85— Meilev f 7 70—Auglev. f7,85— Septlev. f7.95— Oei.-Declcv. f 8,10 Alles Entrepót. DAüELIJKSCIIK WATERSTANDEN van de Lantersohe beek; en de rivier de Eem HST Du- ROOÜM HAAK lom. 1 boren bered 1880 M. M. 17 Keh 6,35 4,71 5,40 4,75 10 5,41 20 5.4-1 6,42 4.7f> 5,44 4,76 91 r ♦,7« 3,20 8,Si 3.H 3,10 8,0» 3,02 IUJ. AAIt». KIK M. M. 0,52 «O 5,80 41 5,54 40 >.80 41 5,77 «5 >.70 «0 0,44 40

Amersfoortsche Courant | 1889 | | pagina 2