Maandag1 4 Maart 1889 sum 5CH00NE. jm 5805. Politieke Revue FEUILLETON. W Uitgever H. VAN CLEEFP te Amersfoort. Dit blad verschijnt Maandag en Donderdagmiddag. Abonneneat per 3 maanden f 1,Franco per BUTö&U 1 post 1,16. Adrertentiën 1—6 regels CU. elke .egel meer 10 Cte Groote letters naar UU R H D IZ EN plaatsruimte voor randen en andere extra inrigting geschiedt booger prijsberekening. Legale olTicieële en onteigen \dv per regel 15 Cte. Reclames.per regel 25'Cte. Aft. nummers 10 Cte. llO0k Kort0gracIlt V7ïjl£ B 00 Sedert Ca-iliostro in de tweede hel It der vorige eeuw mei zijne beruchte voorspellingskunst optrad zijn een aanl.d zijner opvolgers in aller lei genres opgetreden. Op een and-r terrein dan het zijne heeft in de l.ialsle jaren iiel «gedachtenlezen zich baan gemaakt Vele groole mannen der laatste jaren wilden van deze zoogenaamde «zwarte kunst» niet welen. Maar er zi|n wel eerzuchtigcn, die groole man nen willen wordenwelk.' up deze kunst met minder minachting nederzien. Itoulanger schijnt tol de laalslhedoclden te belmoren Stuart Cumberlandde bekende EngeNche gedachlenlezer t heelt generaal Boulanger's ge dachten gelezen ten huize van graal Dillon te Neuillywaar de generaal zich bevond Na de gewone inleidende proeven als het vinden van verborgen voorwerpen, vroeg Cumber land den genei aal te denken aan bet aantal dagen weken maanden ol jaren dat het tuini- sleiieTimd naar zijne meening nog in leven zou blijven Itoulanger antwoordde dal hij zijne gedachten ni l bepalen kan op i mand die z. i. niet be stond Daarna vroeg Cumb -rland liehe'fde aangaande Carn 't als presideni der republiek Dit zou wel gaan dacht de generaal Cumberland nam Dmilanger toen bij de hand en schreef liet cijfer ."I op. Doch dit was hei juisie niet Een oogenhlik later schreel hij weder hel cijfer 3 en ein lelijk het getal 6 waarbij het woord «maanden» Itoulanger antwuorde, dal dit het cijfer was, dat hij dacht «Maar waarom schreelt ge eerst 3?» vroeg hij «Ik dacht er volstrekt niet aan». «Ik kan enkel den indruk, dien ik ontvang, opschrijven», antwoord Cumberland «Misschien is het een voorspelling». «Misschien», zeide Itoulanger. maar laten wij hel verschil deelenen zeggen 4J maand wal eigenlijk lang genoeg is». Volgens die gedachtenlezing zal aldus Carnot nog maar 4j maand presidentd. i. hoold der Fiarische republiek zijn Jammer da! Cumberland ook niet een ontvan gen indruk heelt opgeschreven, wie Carnot als 2) Vrij naar 't Duitsch door S... 's Middags bega! Edith von Mengen zich met haar broertje op weg naar hel ijs. Een hoflakei luid <le freule komen tnededeelen dal de kroon prinses haar op den grooten vijver wensclile te zien. Oskar droeg de schaatsen zijner zuster, ter wijl zijlevendig inet elkander babbelende flink doorslapten. Zij beklaagden elkander wegens hunne armoede waarotn waren hunne goederen ook tnci schulden belastAch, hadden zij maar wal geld niet eens veelgenoeg om op het oogenhlik een fraai baltoilet te koopen en Os- kars schulden te betalen. «Misschien trekken wij het groote lot uit de loterij merkte Oskar aan. «Ja en wellicht komt er op eene andere wijze ook uitkomst. Wie weet..,» Zij zweegterwijl een blos hare wangen kleurde. Haar broêr staarde haar van ter zijde bewonderend aan. Wat zag zij er elegant uit in het korte manteltje, vervaardigd uit papa's trouwrok en met dat kleine hoedje op de krul lende lokken. Ja maar voor geen geld had hij haar dit gezegddoch het werd haar reeds te veel verteld. Plol-eling drongen de vroolijke lonen der muziek tot hen door. Dooi' de boomen konden zij reeds de glijdende paren bemerken, zij hadden den dijk bereikt. hoold der Fransche natie zal opvolgen Zou 't wellicht zijn Buulangerwiens naam in 't hollandsch vertaald «bakker» is. Maai in die maand kan veel gebeuren. De Scli nkei en de Dakker van Koning Pharao wisten ook niet 4j maand le voren wat met hen zou gebeuren. De Schenker kwam vrij. Maar de Bakker werd veroordeeld. De minister van binnenlandsche zaken de heer Consignsis aan het uitpluizen van de dossiers der prefecten Men verwacht legen heden de verplaatsing en ontslag van een vijftig tal prefecten. He adrninisiralie over dezen tak van dienst is in den laatslen lijd verwaarloosd: in enkele departementen hecrschte volslagen regee- ringloosheid De regeering is besloten deze nalatig heid te herstellen en tegen ambtenarendie zwakheid toonen met kracht op le treden. Rü de discussie in het Duitsche Huis van Af gevaardigden over liet ontwerp van den heer Windtliorstbetreffende hel schoohoezicht, voer den conservatieve, nationaal liberale en vrijzin nige leden het woord tegen de voordrachL De mini-Her Gonsler beschouwde de voordracht als eene uilnopdiging om te onderzoeken of:de re geering op conslitutioneelen bodem staat Daar evenw»l alle redenaars bewezen hebben dat het bestaande stelsel bevredigend werkt en geene ernstige bezwaren daartegen gerezen zijn zoo zal de regeering aan het standpunt van den vroege- ren minister Ladenbergonder bijval van het geheele vaderland getrouw blijven. Na nog verder debat werd het voorstel verwor pen Centrum Polen en Denen stemden er voor. Het aantal lersche afgevaardigdentot nog toe ingevolge de onderdrukkingswet voor Ierland vervolgd beloopt juist 24rwaarvan er Ti veroordeeld zijn. Vijf zitten er op het oogeblik in de gevangenis. Volgens berichten nii Panama hebben in de vorige week duizendtallen van werklieden de landengte verlamn. Er wordt alleen nog maar aan het kanaal gewerktom niet het gevaar te loopen van het recht op de concessie te ver liezen. Er heerschen geen wanordelijkheden doch het geheele handelsverkeer slaat stil. Edith snelde haastig voort en vergal zelfs haar broêr te groeten terwijl zij zich echter in het voorbijgaan eei luedig en diep voor de prinses boog. Weinige oogenblikken later zat zij op de bank, terwijl een jongonbeduidend vaandrig haar behulpzaam was in het vastbinden der schaatsen en weldra vlogen zij beiden over de spiegelgladde baan vol bewondering door allen nagestaard, want iedereen moest erkennen dal freule von Mengen uitstekend en sierlijk reed. En zij wist het dat men haar bewonderde haar uiterlijk lokte dit uil, want schoon, zeer schoon was zij als zij daar zoo rustig en kalm heengleed Eenige jonge dameidie zich met moeite staande konden houdenverwaardigden haar met geen enkelen blik. Die der moeders en oudere dames volgden haar daarom des te scherper. «Ik heb het vorige jaar eene dame gezien die praehtig reedhier gaal niemand boven het middelmatige,» zeide een jong meisje dat vruch teloos beproefde om Ediths sierlijke bewegingen na le volgen. De reeds bejaarde echtgenoote van een ge heimraad boog zich verontwaardigd lot haar hinkend nichtje. Haar overleden vader zijne assche ruste in vrede had toen zij nog jong was verklaard dat schaatsenrijden eigen lijk der vrouw niet paste. En als zij freule von Mengens kokette bewegingen zag dan zou zij er daardoor bijna toe komen om zijne meening te deelen. Intusschen onderhield Edith zich zeer goed met haren jeugdigen bewonderaarzij ant woordde hem geestig op zijue, ietwat verlegen De Keulsche Cl schrijltWie dagelijks de Fransche couranten leest, gewent er aan, den haat tegen de Duilschers, welke in de meeste bladen aen hel daglicht treedt of doorschemert, als het noodige zout van den Franschen couran ten-kost te beschouwen, en wie gelegenheid heeft, met Fransche journalisten om te gaan. zal onder vinden dat zij dikwijls slechte vertegenwoor digers van de publieke meening in Frankrijk zijn. voor zoover zij de terecht geroemde Fransche beleefdheid in hun persoon ze-or gebrekkig per- sonifiëeren. Wien evenwel de gewoonten der Fransche jouinalisten vreemd zijn, zal zich er over verwonderen dat een onzer lezers op zijn verzoek om in de te Parijs verschijnende «France» eene handelsadverientie te plaatsen het liep over het koopen van Fransche artikelen het volgende antwoord ontving «Mijnheer! Wij zijn bereid, de advertentie, welke gij ons verzoekt op te nemen le plaatsen; intusschen zon de prijs voor de plaatsing u wat hoog kunnen vooikomen Hij bedraagt namelijk vijf milliard francsdie gij geliell vooruit te be talen en die wij dan aan de Fransche regeenng zullen geven als schadeloosstelling voor de vijf milliarddie gij en uwe vrienden ons in 4871 ontstolen hebt. Overigens deel ik u mededat ikindien gij dit voorstel niet aanneemt, zor gen zaldat uwe advertentie in geen ander Fransch blad geplaatst wordt. Blijf te huis waarde Duitscherdai is het beste wat gij kunt doen. Ik heb niet de eeru te groeien Lucien Ricot, redacteur van de France Wij herhalen, dal wij de Fransche natie niet verantwoordelijk willen stellen voor de vlegel- aehligheid van een enkele. De Haarlemsche rechtbank behandelde Don derdag de zaak van P. v. I.., J B. en G v. d K.„ beschuldigd: de eerste van opruiing tol en het plegen van wanordelijkhedende beide laatsten van het plegen van baldadigheden in de bijeen komst van het Leger des Heils die 14 Februari jL te Beverwijk is gehouden. Alleen de eerste beklaag de had een verdedigeren ten genoegen van dezen werden, behalve 17 getuigen a charge, ook nog 10 getuigen a decharge gehoord. De substituut officier oordeelde het den beklaagde ten laste gelegde wettig en overtuigend bewezen vleierijen. Ten laatste kwam het gesprek op het laatste bal, hoe goed eigenlijk, want bijna zou hij vergeten hebben om zich van eene op dracht te kwijten die een zekere heer von Rosenbergde zoon van den raadsheerhem gegeven had. Deze had hein namelijk verzocht om de Ireule zijne hartelijkste groeten over te brengen en haar tevens mede le deelendat hijook eene uitnoodiging voor hei hofbal ont vangen hebbendehaar daar hoopte te ont moeten. Maar vanwaar kende freule von Mengen eigenlijk den heer von Rosenberg? Dat zocht de kleine vaandrig op bedekte wijze te weten te komen Licht blozende gaf Edith hem een ontwijtend antwoord. Zij had dezen zomer eenigen tijd bij eene vriendin doorgebrachtdie in dezellde stad woonde waar Rosenberg referendaris wa». Natuurlijk had zij hem daar dikwijls ontmoet. Hij was een knapdegelijk jong meosch en hij danste bovendien zoo heerlijk En Edith blikte plotseling met stralende eogen op haren kleinen ridderterwijl een gelukkig glimlachje om hare lippen speelde. Waarom zeide zij eigenlijk de waarheid niet? Mocht de geheele wereld dan niet weten dat nu hij op het bal kwam was hel ontwijfelbaar... Maar... zou zij wel gaan met hei onlrische kleed en de verflenste rozen? Als hij haar leelijk vond, dan., neen, dal mocht niet en met eene driftige beweging hield zij eensklaps stil Een bejaard lieer met een lijnbesneden gelaat was haar ter zijde gekomenterwijl de vaandrig mompelde «Hemel, hertog Caret Anton. «Ahaheb ik V$etuk de schoone vreemde-

Amersfoortsche Courant | 1889 | | pagina 1