3812. Donderdag 28 Maart 1889 ULl EERSTE BAL Uitgever H. VAN CLEEPP te Amersfoort. Dit blad taraehijol tn Dtndtrdagmiddtj. ibautaeit per 3 aaaadea f 1,Friae* par pont /1.16. Adverteutiftn1S regel» 80 Cti. elk# regel meer 10 Cte Qroote letter» aaar pla»t*raimt« roor raaien ea andere extra inrifting gnchiedt hnoger prijiberekeoing. Legale olficieHe en onteigen Ad» per regel is Cte. Reclame» per regel ss Cto - Aft mwmmert 10 Cte. Bureau MUURHUIZEN hoek Kortegracht, Wijk B 60 Politiek Re vu. Den Almanakwinter is men uitgemarcheerd. En de \lm3n;iklenle is men ingetreden ols< hoon liet nog gansch geen lenteachtig of gunstig weder is en zells daarover in het zuiden van Frankrijk en Italië wordt geklaagd. In de politiek is het er evenwel nog vrij gunstig, ondanks de groote geldelijke aanvragen, die in Engeland aan de Hegecring zijn toege staan voor de versterking van leger en viool. Daarin zit niets onruj-tbarends want dit geschiedt met het oog op den Hussischen beer wiens begeerigheid naar Azië en de Donaurijken de waakzaamheid van John Buil vereischen. Dat de moderne uitvindingen op het krijgs kundig gebied ook al niet zeer solide zijn blijkt alweer uit 't leitdal te Havre een torp'-da boot mei man en muis vergaan is. In den morgen van 41 de/er verlieten 4 torpedoboolen bij kalm weer ll&vrehet weer veranderde echter spoedighel gelukte drie der torpedo's om de haven van Cli-rbourg te bei eiken doch van de vieide No. 110 is niets vernomen en alle nasporingen zijn lot dusvcrie vruchteloos gebleven. Dientengevolge heeft de minister van marine bevel gegevendat alle torpedo sdie van hetzelfde model als de vergane zijn en dat zijn er 54 ver nderd moeten worden teneinde haar grooiere stabiliteit te geven. De kosten dezer veranderingen zullen loOl'O Irancs per boot bedragenzoodat er geen onaanzienlijk kapitaal daartoe vereischt wordt. 't Een is 't gevolg van het andere en zoo heelt de ontdekking van een bommenfabriek te Zurich aanleiding gegeven tot hel instellen van een onderzoek voor alle te Zurich wonende Bussen. Hel register telt reeds 450 namen. Aan eer. Pool die bij de ontploffing gewond is, werd een flcschje getoond dat in de fabriek gevonden was. Onmiddellijk riep hij uit. «af koelen anders ontplolt het!» De raad werd gevolg 'l fleschje sprong echter toch in 'l water, doch zonder ongelukken te veroorzaken Bij den Duitschen Bondsraad is ingekomen een voorstel aangaande de verandering van liet strafwetboeken der pers weiopgrond van ge meen recht. De stralbepalingen aangaande socialistische FEUILLETON. 3) Vrij naar 't Hoogduitsch doer S... Sedert dien voor Ella zoo gewichtigen a»ond waren jaren vele jaren verloopen. Ella's eerste bal was ook haar laatste geweest; zij hield niet ineer van dansen had zij steeds geantwoordalt men haar naar de oorzaak van die plotselinge verandering vraagde. Werk tuigelijk luisterde zij steeds naar de berichten harer vriendinnendie niet genoeg vertellen konden hoe heerlijk zij zich steeds op de dans partijen vermaakten Ella glimlachte gewoonlijk bij die opgewonden verhalen en... zweeg. De herinnering aan haar eerste bal was haar voldoende. Zij was niet meer hel verlegen hak- vischje zooals Menens haar genoemd had haar denken en willen hadden een andere richting aangenomenmaar met roerende teederheid hield zij steeds die eene herinnering vast. liet beeld van dien ernsiigen man die zich met zooveel vriendelijkheid over het verlaten kind ontlermd had. stond diep in hare ziel gegrill. Herbert was niet meer naar zijne geboortestad teruggekeerd zijne moeder had haar intrek bij hem te Berlijn genomende schoone Martha Wall was tnet Menens getrouwd. Hel jonge echtpaar vestigde zich metterwoon te Berlijn Martha richtte hare huishouding op groolen voet in en zocht schadeloosstelling voor hel niet gevonden geluk in het najagen van woelingen worden vervangen door veel zwaarder I straffen gericht tegen politieke misdrijven als aanslagen op den nationalen eigendom het huwelijk de monarchie en de maatschappij worden daden beschouwd die de vorige wel onder dc socialistische en communistische woe lingen rangschikte De voornaamste bepaling in de perswet is die waarhij de bladen voor goed kunnen woidcn in beslag genomen en niet weer mogen ver schijnen. Dit zal een krachtig wapen zijn in de hand der regeering krachtiger nog dan de lot nu toe beslaande bepalingen. De verklaringen van prins Bismarck omtrent de splitsing van het marinebesiuur in den rijks dag afgelegd luidden woordelijk o.a. als volgt: «De afgevaardigde Richter heeft met eene overdrijving in zijne uitdrukkingen welke bij uiterste partijen licht in zwang komtte kennen gegeven datwanneer alleen de zienswijze des keizers den doorslag geeftmen geen rijks dag van noode heelt. Ik zou kunnen antwoordenWanneer da rijksdag alles beslissen moestbehoefde men geen Duitschen keizer Maar het is toch wen srhelijk dal de zienswijze van den opperbevel hebber over de krijgsmacht te land en ter zee bij ons althans eenige aandacht vinde. Zonder 's keizers medewei king kunnen wij in het geheel geen ontwerp indienen waartoe immers zijne machtiging vereischt wordt. «De afgevaardigde Hiciiler schat 's keizers ge zag tegenover den rijksdag veel te gering. Zegt hijdal er gelet is op 's keizers grootere be langstelling in de zeemacht dan zijne voorgan gers koesterdendan kan hel ons toch slechts verheugendat wij eenen heerscher hebben meer belang stellende in de zeemacht dan zijne voorgangersdie jong waren in een tijd toen wij nog in hel geheel gcene marine hadden. Laten wij dat dankbaar aannemen. «Voorts heelt de algevaardigde Richter gezegd, dat het leger in hel geheel geen opperbevel hebber haden gevraagd waarom de zeemacht er dan een hebben moest. Welnuhel leger te land heelt, indien ik mij niet bedrieg, 15 of 16 oppercommando'salle rechtstreeks ondar den keizer slaande van welke echter geen enkel deel heeft aan hel bestuur en de zaken van hel minisierie van oorlog. Dat zijn de bevelvoerende generaals, en de afgevaardigde zal wel weten dat den opperbe velhebber der zeemacht de bevoegdheid van een bevelvoerend genei aal is verleend, liet opper bevel der zeemacht is dus in zekeren zin een zestiende korps onder den naam van Marine- Ohercommandeur. Het is loch natuurlijk dat de krijgsmacht ter zee eene bijzondere onderschei ding van haren bevelhebb-r verlangt Daarover behooren wij toch niet verder te redetwisten dal is eenvoudig eene ti'eiquaestie. Voor zoover mij Zr. Ms. bedoelingen bekend zijn. strekken die niet om eeu opperbevelhebber te benoemen maar om tol bevelhebber der zee macht een bevelvoerend admiraal te benoemen juist als de bevelhebber van een landkorps bevel voerend generaal is. Wij wenschen nu dat de jarenlang proelhoudend gebleken inrichtingen bij het landleger ook der marine ten bate komen dat er eene scheiding kome, ik wil niet zeggen van talelmaar toch van bed opdat den keizer gegeven worde wat des keizers is het opper bevelen den rijksdag wat des njksdags is het beheer.» Ter zitting van den Tweede Kamer van Dinsdag jl. deed de Minister van Binn. zaken,na 's Konings ziekie in verband tot regeeringszaken te hebben vermeid, de volgende slo'mededeeling 20 Maart ontving de ministerraad het rapport der geneesheeren. Oaarop besloot de ministerraad, dat de min. van Binn Buit. Zaken en Justitie zich naar hel Loo zouden begeven om zich persoonlijk rekenschap te geven van den toestand. Van die droevige laak hebben zij zich jl. Zaterdag 1 gekweien Naar aanleiding en tengevolge van pen en ander heelt dc ministerraad gister in eene ver- I gadering moeten verklaren eenparig van oordeel te zijndal de Koning op dit oogenblik niet in j slaat is de Regeering waar ie nemen. Dientengevolge is overeenkomstig art. 48 van de Grondwet van dat besluit kennis gegeven aan den Raad van Stale met verzoek dienaangaaude ad vies te willen uitbrengen welk advies binnen kort bij de Regeering zal inkomen. Ik zal niet behoeven te zeggen hoe pijnlijk het mij valt namens de Regeering deze mede- deeling te moeten doenwaar het geldt een Vorstdie gedurende 4(J jaren met de meeste alle mogelijke genoegens. Zij hoorde dikwijls over professor Herbert spreken want deze was een zeer bekend per soon en eenmaal zells ontmoette zij hem in een gezelschap. De schoonejonge vrouw verloor bij dat plotselinge wederzien een weinig hare zekerheid. Zij wist zich echter dadelijk te bedwingen en reikte Herbert ongedwongen de handhem glimlachende als een bekende groetende. Herbert zag haar vluchtig aan zij was nog steeds zeer schoonmaar haar gelaat droeg evenwel de sporen van het vermoeiende leven dat zij leidde. Zij sprak snel en veelterwijl zij coquet met haar waaier speelde. Met een paar woorden herinnerde zij hem aan hunne kinderjaren over het bewuste bal kwam het ook te spreken, waar zij beiden zooals zij er half (luisterend bij voegde voor de laatste maal samen gedanst hadden. De jonge man hoorde hair rustig aan voor hem hadden al die herinneringen reeds lang hare bekoorlijkheid en hare waarde verloren. En bovendien kon deze vrouw van de wereld nimmer gevaarlijk voor hem worden. Hij had veel door haar geleden veel en lang, maar het verledene lag achter hem en hij wenschte het niet terug te roepen. Het erger de Martha dat hare woorden zoo weinig indruk op hem maakte. En evenals op dien balavond schit terden die donkere oogen boosaardig terwijl zij mei een spolachje glimlachje zeide «Denkt gij nog wel eens aan de verovering welke gij dien avond tnaakle. Ik meendal hel bakvischje Elia Peters heette, niet waar?» Plotseling zag hij dal blonde, verlegen meisje voor zijn geest staan. Hoe had hij dal lieve onschuldige kindergelaat met die groote oog<*n kunnen vergeten? De laatste jaren hadden hem evenwel weinig tijd gelalen om aan zich zelf te denken. Nadat hij de teleurstelling welke Martha's gediag hem veroorzaakt hadte boven gekomen washad hij troost gezocht en gevonden in den arbeid zijne goede moeder wist het hem bovendien ia zijn huis zoo gezellig te maken dal hij niets vermiste en toch waarom kwam plotseling de gedachte bij hem ophoe heerlijk het toch wezen moest om eene vrouw te hebban eene gezellin, welke lief en leed met hem deelde? Zijn oog rustte nadenkend op de schoone jonge vrouw nevens hem. Het bekoorlijke on*- hulsel had eens den jongeling kunnen verblinden, maar de scherpe blik van den volwassen raaa drong verder door. Martha wierp met eene coquette beweging hel hoold terug en lachte hartelijk over zijne «geleerde verstrooidheid.» Plagend vraagde zij hem of hij haar 't ant woord schuldig wilde blijven waarop hij ernstig hernatn «Daar bestaan zaken op de wereld waarover men beter doet te zwijgen. Bovendien.» voegde hij er nadrukkelijk bij. «is deze bah vond eene heilzame les voor inij geweest en misschien zal hij mij ook nog eenmaal geluk aanbrengen Zij zag hem verwonderd aan hij doze raadsel achtige woorden Wat wilde hij daarmede zeggen? Doch professor H "bert gal geene nadere op heldering daarvan de toon «qner stem klonk zoo rustig en kalm zijn blik ontinoetta den haren zoj vrijmoedig co koud dal de schoone

Amersfoortsche Courant | 1889 | | pagina 1