Irier of alleen «in 't voorbijgaan De toestand is e« hier dun ook niet naar om vorstelijke be zoeken te ontvangen. Petroleum-Noleeringen van de Makelaars Cantzlaar k Schalkwijk te Rotterdam Woensdag 24 April Tanklust f7.75 Geïmpor teerd fust 17.85 Meilev. f7.GO Sept.-Dec.lev, f8,Alles Entr. De markt was heden flauw EEN LE1TKPLA1Ö De lieve Len.e is weer in 'tland Doch stemt niet blij te moede De schoonmaak heerscht aan allen kant Met ongekende woede. De spreeuw maakt gekheid op het dak, De musch verkoopt zelfs glossen. Alleen de man gevoelt zich zwak En zag zich gaarn' verlossen Van al hel heerlijk lenleschoon Als dwijlen boendersdoeken Maar wal baal hem zijn norsche toon Wat zelfs 't onhoorbaar vloeken De heer der schepping telt niet mee Hoe hij 'l ook moog beschouwen Al barst het hart hem ook van wee. Het rijk behoort den vrouwen. Zij heersehen bij de lente plaag Die schoonmaak is geheeten. Wie anders lust'loos is en traag Wordt nu als vlug versleten Zij reppen zich door huis en hof Als gold hel eer en leven. Zij droomen zeHs des nachts van stof En kennen slechts één streven. 't Ligt alles wild en woest dooreen Soms de allei fijnste zaken De man dwaalt stil en mort alleen En tracht zich weg te maken. Maar in 't calé heerscht ook de plaag En waar hij zich moog keeren 't Is overalbij hoog en laag Hetzelfde exerceeren. Dochbijt weer door den appel heen Gij mannenweest gelaten Straks is de bange strijd gestreèn; Geen weeklacht kan iets baten. Een storm bezweert men lichter nog Dan de oude schoonmaakwoede 'Stuurt met de vrouwtjes in éen zog En toont u kalm te moede. 'ds weer de lenleplaag voorbij Die rnst en geld ons roofde •Die zeker allen u en mij Zoo menig koeltje stoolde Dan jublen wijals wij het schoon ln huis en hof aanschouwen •Op weer verzoenden dankbren toon Tot lof der reine vrouwen. Men schrijft uil Batavia dd. 52 Maart: De Atjeh-correspondent van de Loc. schrijft dd. 4. Maart het hospitaal heeft dezer dagen gevlagd door het -uithangen van windsels als -wimpels en verbanddoeken als vlaggen omdat sedert een paar dagen geen beri-beri-lijders zijn •opgenomen. Het is te bopen dat de ziekte wegblijft •liet wtf eeoe weldaad voor ons leger en land -zijn De ziektetoestand mag zeer gunstig ge- moemd worden. Het deze stoomgelegenheid worden slechts «een oogenblik betwijfelen 7» Zij legde de blankeschoongevormde armen om zijnen hals en fluisterde «Ik kan het denkbeeld niet verdragen dat gij iets buiten mij bemint. Ik wildat al uwe gedachten mij gewijd zijnik zou mij diep ongelukkig gevoelenindien er iels tusschen m of mij stond «Dat zal nooit gebeuren mijne lieveling, mijne Vivi,» antwoordde hij teeder en drukte zijne lippen lang en innig op de hare die nog nooit door een man beroerd waren gewerden. Beminde hij haar? Ja. Zooals men een engeleen wezen dat ver boven ons verheven isliefheeft Hij kon nauwelijks den dag af wachten die hem met haar vereenigen zou maar alvorens dit zou plaats hebbenmoest er nog eene maand verloopen en eene maand duurt nog zoo lang. Op Uplands heerschte steeds levendigheid en drukte want mevrouw Leicester wilde niemand de zorg van hel uitzet van hare nicht over laten. Zij hield urenlange beraadslagingen met de verschillende leveranciers en naaisters en zij achtte zich voor al hare zorgen ruimschoots beloond als Vivienne haar «hare goede, lieve tante» noemde. Ook Lord Nordenhurst had veel te regelen, Nordhursl Towers moest geheel nieuw inge richt worden om tol een geschikt verblijf voor de jonge vrouw le dienen Er werden kosten noch moeiten gespaard om alles een behagelijk aanzien te geven De jonge man hield zelf het opzicht over alleshoewel hij geen enkelen dag verzuimde om zijne bruid te bezoeken. Wordt vervtlgd. 58 lijders geëvacueerd: ook zul lieden mi Ida,.' naar .lava vertrekken de. luitonaiil-kolo'i Bart heleuiy en lamilie. Ilij zal zijn bjsieinining (Willem l) niet volgen, doch te Batavia ver blijven in afwachting van penshen Ten slotte een goed bericht nl. dal onze geduchte tegenstander Toeankoe Panglima Fo- lim stappen heeft gedaan om zich te onder werpen. Gebeurt dat. dan zal de Sultan pre tendent ook spoedig komen. De assistent-resident Van Assen hevindi zich hierdoch laat zich niet uitwal er besproken is gedurende zijn missie naar den Haag De acht Ghineesche koeliesdie onzen land genoot. Toin op Hritsch-Noord Borneo hebben vermoordzijn door eene uit Chineezcn en Europeanen bestaande jury schuldig verklaard en daarop ter dood veroordeeld Zes hunner hebben die straf ondergaan van de twee an deren weed zij veranderd in levenslangen dwang arbeid. De sociaal democraat v. d. Stadt heeft appèl aangeteekend legen het vonnis der rechtbank te Heereveen, waarbij hij tol 2 maanden gevange nisstraf was veroordeeld, wegens beleedigen der Tweede Kamerleden. De Pekingsche Courant zal eerstdaags haar lOOOjarig bestaan vieren Het blad is gedurende de tien eeuwen van zijn bestaan nog geen en kele maal geschorst. Het is de oudste courant der wereld. Een persoon die onlangs te Brussel van builen was gekomen had in zijne woning de gas- Kit uitgeblazen zonder de kraan dicht te draaien. aarna ging hij naar bed. 's Morgens vónd men hem verstikt. De stationchef te IJlst is disciplinair gestraft, omdat hij geweigerd heeft hel ki.ichtenboek van zijn stationop aanvrage van het publiek, be schikbaar te stellen. Een Badensch officier. Brandeis genaamd, heeft zich in Samoa opgewerkt tot Minister en schoonzoon des konings. Zijn geluk zou volmaakt zijn geweest, als hij te Freiburg geen vrouw had achtergelaten, die, jaloersch op deSamo- aansche prinses Kikiti Gsirieene aanklacht tegen haren man heefl ingediend. De luchtspringer Grais is eergisteren met succes uit de lucht gesprongen op een hoogte van ongeveer 350 meter. Te 4.40 uur ging de ballon omhoog en geen minuut later was hij reeds beneden te Amsterdam op het terrein van de opstijging. Duizenden toeschouwers juichten den koenen springer toe, omdat hij er levend was afgekomen. De ballon kantelde niet en maakte de reis alleen verder. Er schijnt in sommige streken en vooral in Duitschland en Oostenrijk een woede le bestaan, om alles in uniform te steken Maakten we vroeger reeds melding van het verzoek van eenige burgemeesters, die zoo gaarne een sabeltje zouden willen dragen thans is een Hongaarsch officier met het voorstel voor den dag gekomen om ook de echtgenooten van olficieren uniform te laten dragen. Evenals haar heer en meester zal ook de officiersvrouw een gewone en een gala uniform bezilten. De tournure is daarbij in den ban gedaanterwijl de kleur der uniform aan den smaak der dames is overgelaten. AMERSFOORT. 25 April 1889. Tot het afnemen der eind-examens aan de hoogere burgerscholen in deze provincie voor dit jaar zijn door Z.Exc. den Commissaris des Konings benoemd Tot lid en voorzitterdr. H. F. Jonkman directeur der hoogere burgerschool le Amers foort; tot leden: dr. J. W. Moll, directeur van de rijks hoogere burgerschool te Utrecht henevens de leeraren van die schooldr. J. L. HoorwegP. van Mourik W. Kreling G. de Bruijne, A. Groenier, N. L. Verlint en P. H. van Moerkerken en de leeraren der hoogere burgerschool te Amersfoortdr. H. Ekama dr. J. W. Doyer, G. J. Buys, J. C. F. Prikken, F. Wesseling, G. C- HoogewerfFen W. N. Coenen. De examens zullen dit ja^r te Amersfoort worden gehouden. Ten raadhuize is eergisteren aanbesteed de levering van 1450 dubbele hectoliters (tonnen) beste lange Friesche turf en 800 dubb heet. harde turf voor de gemeente 330 dubb. heet. beste lange Friesche turf en 330 dubb. heet. harde turf voor het burger-weeshuis, en 000 dubb. heel beste lange Friesche turf en 250 dubb. heel. harde turf voor het St. Pieters- en Bloklandsgasthuis. De levering der lange turf voor de gemeente is aangenomen door P. Schimmelalhiervoor f 0.32 per dubb. heet en de harde lurl door J. v. d. Brugalhier voor f 514 per dubb heel. D-» lange turf voor l,.>i weeshuis duur I'. Schimmel voor MM! per dubb. heet en du harde iuil' door I v d Buig voor 10.514 per dubb, heel., dj lange mij voor liet «gasthuis door 0 Noppen., voor M» 30 p i dubb heet. en «le hiHc turf door I. v d. Brugvoor 10 404 p.jr dubb. heel. De levering is hun gegund. Eergisteren overleed te 's Gravenhage de heer Mr. F G R H van Lila ar. De onts upene werd 0 November 1823 ge boren te Amersfoort en volbracht zijne studiën aan de Hooges hool te Leiden, w.iar hij den 29n November 1846 promoveerde. Den 19n Augustus 1847 werd hij benoemd tol plaats vervangend kantonrechter in zijne geboorteplaats en den 22n Februari 1851 tot reehtcr-plaals- vervanger hij de Rechtbank aldaar. Rij dal college werd hij den 29n April 1853 aangesteld tot substituut-grilli -rwaarna hij ruim twee jaren later den 10 Mei 1855 werd benoemd tol substituut grii(i«:r hij het Provinciaal Ga- rcehtshoi in Noord Holland en 3 September I860 lol Raadsheer in dat Hof Toen het Ministerie Fork in Juni 18(58 werd gevormd, werd hem de portefeuille van Justitie toevertrouwd Van zijne liberale zienswijze, welke zijn zitting nemen in d it Bewind ondanks hij Katholiek was, rechtvaardigde, gal hij als Minister blijk door de alschalfing van de doods!ral voor te stellen Hij verkreeg voor die wet de meerderheid in de beide Kamers Den 3n Januari I871 maakte het Ministeiie- Fock plaats voor hel derde Kabinel-Thorbecke, waarin de ontslapene niet overging. Van laatstgenoemd tijdstip lot 11 December 1875 bleef hij ambteloos, om toen zitting te erlangen in bel Gerechtshof te Amsterdam 27 Mei 1878 werd hij tot Raadsheer in het Ge rechtshof alhier benoemd. Gedurende zijne rechte lijke loopbaan van 31 en zijne minislerieele van bijna 2 jaren, toonde mr. Van Lilaar zich een werkzaam man die kennis paarde aan toewijding aan zijn ambt. In de rechterlijke collegeswaaraan hij ver honden was, of waarvan hij deel uitmaakte, was hij zeer gezien en werd hij hoog gewaar deerd. Als Minister vond hij dikwerf krachtige bestrijding. Daar hij als mensch een open en rond karakter bezat en zich voor de publieke zaak onder andere te's Gravenhage voor den Dierentuin zeer interesseerdeverwierf hij zich veler toe genegenheid en erkentelijkheid. Zijne nagedachtenis zal in vele kringen met sympathie blijven genoemd. De teraardebestelling van zijn stoffelijk over schot op de R. C. begraafplaats te Amersfoort ge schiedt aanst. Zaterdagochtendzullende het tegen 10 uren 's ochtends aan het Amersfoortsche spoorwegstation aankomen. Gisterenmiddag te één uur marcheerdei 20 van de 35 jongelieden, die gedurende den winter, van October tot Aprilhadden deelgenomen aan de oefeningen in den wapenhandel en den theo- retischen cursusonder leiding van den instruc teur den heer J. Busquet naar het Artillerie- park om aldaar bewijzen van hun bekwaamheid afteleggen voor den le Luit.-Adj. J F. Rappold van hel 7e Reg. Infanteriedie ingevolge mach tiging van hel Ministerie van Oorlog was aan gewezen tot het alnemen van examens. In tegenwoordigheid van den H.jer Majoor A. M. Tromp van Holst Commandant, en den 1e Luit.-Adj. Buus van de dd. Schutterijwer den verschillende oeleningen uitgevoerder» theorie gehouden voor den Luit.-Adj. IUppolo, die zijne tevredenheid daarover te kennen gaC De jongelieden voor de militie bestemd die zoowel de theoretische als de practische lessen hadden bijgewoondvoldeden allen en zal aan hen daarvoor een bewijs van bekwaam heid worden uitgereiktom te kunnen over leggen bij hi?» indiensttredingteneinde in de gunstige bepaling te deelenbepaald hij de aanschrijving van het Ministerie van Oorlog van den 6. Februari 1889. In aanmerking nemendedal hal onderwijs aan de jongelieden alleen wordt gegeven in plaatsen alwaar infanterie in garnizoen ismag dit voorzeker een gunstigen uitslag worden ge noemd en hier een uitzondering heeft plaats gehad met het geven der lessen door een drietal van hel kader der dd Amorsl. Schutterij en wel mei zoodanig best resultaat. Op de door het hoofbesluur van den Ned. Schutterijkade'hond uitgeschreven prijsvragen A en B zijn ingekomen op prijsvraag B«Schelt* de gedragslijn welke een kadcriid der schutterij in de onderst, gevallen moet volgenopdat hij zijne nnilorm met eere drago» vier antwoorden waaronder een molt», «Schuiterijkaderplicht» ta Amersfoort. Ds. G. van Goor to Bunschoten is horoepen bii de Ned. ger. kerk (doleerende) te Aarlaudei vcent

Amersfoortsche Courant | 1889 | | pagina 2