Donderdag- 9 Mei 1889. DE SCIOONE TOEME. M 58*24. Politieke Revue. FEUILLETON. Uitgever H. VAN CLEEFF te Amersfoort. I)it Mud verschijnt Maandag en Donderdagmiddag. Abonnement per 3 maanden f 1,—Franco pe' post 1,16. Advertentifin 1 6 regel» 60 Cts.elke regel meer 10 Cts. Groote lett..-» naai plaatsruimte; voor randen en andere extra inrigting geschiedt hnoger prijsberekening. Legali officiede en onteigen. Adv. per regel 16 Cts. Re'lamea per regel S5 Cts. - A fx. nummert 10 Cts Bureau MODEHUIZEN hoek KorteerachtWijk B 60 BERICHT. Wegens de feestelijkheden Maandag aanst Ier herdenking van 's KONINGS 40-.1ARIGR RE- GKEIHNG wordt hei volgend nummer Maandag veel vroeger dan gewoonlijk gedrukt en uitgegeven zoodal advertentièu inzendingen enz tijdig mogelijk worden verzocht SPAARBANK liet bestuur zal zijne eerstvolgende zitting houden op MAANDAG 13 M h I e k. ten Rnadhuize Ie Amersfoort, des namiddags van 12 tol 2 ure. terwijl belanghebbenden worden uilgenoodigd om hunne boekjes tol het bijschrij ven der Renten heizij in die Zit ing hetzij vooraf, ten huize van een der Commissarissen in te zenden. A J. BOS, Secretaris. Frankrijk heelt Zondag5 Meihet eerste der leesten gevierd. w<armede de groole ge beurtenissen van hel revolutiejaar, eene eeuw geleden worden herdacht. Nog na honderd jaren is hel oordeel over de groote omwenteling van 1789 uiieenlonpend meer misschien dan dat over eenige andere gebeurtenis. De revolulie is voor den een een bron van zegen voor den ander de doos van Pandoradie het menschdom enkel ramp en onheil heeft gebracht. Maar niemand onlkent de heteekenis van deze reus achtige bewegingeen nieuw tijdvak in de wereldgeschiedenis De Fransche philosofen hebben het gezag op elk gebied eerst betwijfeld toen ontkend en doen wankelen. De Voltaire's hebben in de taaldie iedereen verslond, hunne denkbeelden gepopulariseerd, de Rousseau's tegenover de maatschappelijke verkeerdheden gewezen op een terugkeer naai de natuur en een nieuwe leer gepredikt van vrijheid en menschenrecht. Beaumarchaii heelt in zijn Figaro den graaf Almaviva hittere waarheden doen zeggen op het looneel. De mannen, die in Mei 1789 naar Versailles trokken waren niet maar aanhangeis van zekere denkbeeldenzij waren belijders van eene nieuwe leer. Die belijdenis ook had hare dwepers. Zij zijn 11) Vrij gevolgd naar 't Engelsch door S... I100FSTUK V. «Mijn God! Dal alles kan...» «Toch geen bedrog wezen zoo dacht ik ook. Ik ondervraagde de vrouw. Zij verleide mij dat haar commensaal bij haar woonde al den tijddat Vivienne op Uplands doorbracht. Hij werd 's avonds dikwijls door eene gesluierde dame bezocht. Zij had haar evenwel toch her kend. Kens zelfs was zij verbeeldende dat zij geroepen werd binnengetreden en had ge zien dat die twee naast elkander hadden ge zeten terwijl het meisje het hoofd tegen zijne borst vlijde.» «En dat meisje was?» vraagde Eustace mei trillende lippendaar hij het antwoord wel vermoeden kon. «Vivienne Carew.» «Groote God 1» «De oude vrouw vertelde verderdal de heer driftig was geworden en haar beval dadelijk de kamer te verlatenmaar zij had Vivien nes gelaat toch reeds gezien Na deze inlichtingen kon ik niet meer aan mej Carews schuld twij felen niet waar, mijnheer?» Eustace was doodsbleek geworden ook zijn vertrouwen op Vivienne was geschokt. «En ik heb mij opgeworpen lot verdediger van zulk eene vrouw,» steunde hij, «het is heldie de bloedige misdaden hebben begaan welke de donkere schaduwzijde van de groote omwenteling vormen. Hunne leer van inen- schemeclil en volksgeluk was de eenige ware wie zich verzetten moesten uitgeroeid worden. Op 23 Juni weigert de derde .-land uiteen ie gaan met de woorden van Mirabeau die den wil des volks tegenover bet geweid der bajo netten durft stellen. Den 14den Juli valt de Bastille den 28sten wordt het comité ingesteld, dut waken zal tegen lése-nation een nieuw begrip van majesteitsschennisden eersten Augustus begint de lange discussie over de rechten van den mensch in den gedenkwaardigen nacht van 4 Augustus worden alle heerlijke rechten en voon echten afgeschali. En intusscheu heerschl anarchie in Normandië en Brelagne en verbrandt het landvolk in Auvergne in Dauphiné de kasteelen. Den Oden October eindelijk wordt hel slot te Versailles bestormd en de koning buigt voor den wil van hel souvereine volk. Later bogen hij en de Koningin Marie An toinette den nek onder de guillotinevan wier bloedig rijk zij de voornaamste slachtoffers ware.» De 1889er feesten zijn begonnen: halltwaali Zondag was reeds de geheele omtrek van hel Elysée zwart van menschen even als de lau- bourg Saint llonoré en de Place Beauveau. Om halfeen sloegen de tamboers en bliezen de hoornblazeis den raarsch de presidentom geven door zijn rijken stal, vei scheen op de tiappen van hel paleis en nam plaats in een sierlijke équipage mei acht paarden bespannen Doch nauwelijks heelt hei rijtuig een twin'igial meters afgelegdol op hei snijpunt van den faubourg Sainl-llonoré en Place Beauveau klinkt een schol Een verschrikkelijke paniek ontstaat; men vlucht naar alle zijdeu de dader van den aanslag op den President der Fransche Repu bliek wordt onmiddellijk in hechtenis genomen. Hij heet Perrin is wachter aan een der maga zijnen van de marine 4n is 45 jaren oud. Ilij verklaarde door zijn handeling slechts de aan dacht op zich te hebben willen vestigen wijl hij zich hel slachtoffer achtte eener onrecht vaardigheid. Zijn revolver was met een losse patroon geladen geweest. Het rijtuig van den president vervolgde zijn weg onder de dave rende toejuichingen der menigte. Tegen halfviar kwam de president in hel verschrikkelijk. Maar zijn u ook eenige bijzon derheden omtrent den man bekend Lord Nor- denburst «Neen, mijnheer. Zijn gelaal want zijn portret stond op een tafeltje in zijne slaapkamer heb ik, in zooverre ik mij herinneren kan, nooit te voren gezien. Zijn naam is Peicy Graham. Dal is alles. Twijfelt gij nog?» «Ik wilde, dat ik hel kon; ik kwam tot u met biltere gevoelens Lord Nordenhurstik kom nu tot de ontdekking, dat ik u verkeerd beoordeeld heb Kunt gij mij vergeven?» «Ik beklaag u evenzeer als mijzelfwij lijden immers om dezellde zaak. Laat ons daarom vrien den zijn.» Tot alle antwoord reikte hij Eustace zwijgend de handdie deze hartelijk drukte. Eu zoo scheidden zij. Vervuld van bittere gedachten besloot Eustace om Dingwell Copse eveneens te bezoeken. Hij kon nog niet tot Vivienne terugkeeren tol de vrouw die hij zoo hoog verheven waande Hij kon niet tot haar gaan en haar haar gedrag verwijlen. Zij zou hare schuld immers toch niet bekennen en hem opnieuw trachten te begoo chelen door dat masker van schijndeugd. De duisternis was reeds gevallen toen Carew ter bestemder plaatse aankwam Ilij klopte aan de deur van de nederige woning deze weid door eene oude vrouw geopend. «Gij hebt hier een huurder, den heer Percy Graham, als ik mij niet vergis» «Ik had hein, mijnheer, hij verliet mij heden morgen plotseling.» «Ik wil u eenige vragen betreffende dien heer kasteel, waar de officiëele icceptie plaats had. Daar hit-ld de president eene uitvoerige rede waarin hij o a zeide «liet is met diepe ontroering en het hart vervuld van dankbaarheid jegens onze voorvade ren dat ik de vertegenwoordigers der natie begroet. Onze eerste gedachte moet gewijd zijn aan onze vaderen die hei goede lot s'and brach ten waarvan wij thans de vruchten genieten. «Laat ons onder de bescherming Oer Republiek, n verdraagzaamheid en eendracht de onweer- laanhare kracht zoeken d-r eensgezinde volken. I'e plechtigheid, die. wij tiians vieren, moet bekro -nd worden door de verzoening van alle Franschen Na de receptie begaf de stoet zich naar het park waar hel publirk was toegelaten. Hel is niet mogelijk zich een denkbeeld te voi men van We menigte, die in de s<hoorn, lanen bijeen was en van de toejuichingen waaruitde de pte- sident werd begroet. Het was reeds avond torn de president over Ville d' Avr.ty --ain. Cloud en het Bois de Boulogne naar Parijs terugkent de. De Zweedsche regeering moet plan hebben een wet legen het so iaiisme in edienen in deiizirllden zin als de Duitsche wel tégen de social sien maar zij wil eerst de siemimng van den Dingsdag kennen en die moet lang niet gunstig zijn in deze. Volgens de Köln. Ztg zou Rusland een tweetal maanden eens poolshoogte hebben genomen in Bulgarije, door Sianibouloffden Bulgaarschen premier, te doen verslaan üat bij verwijdering van voist Fcidinand Rusland Bulgarije in grenen deele zou la*ng vellen ol zich in binnenland- sclie aangelegenheden mengen De premier moei Fcidinand met hel voorstel hebben bekend gemaakt en beiden moeten bet verworpen hebben. Hel bezoek van den Duitsrhen (v-i/er aan Koningin Victoria is olliri-vl aangekondigd en wel legen de tweede we k in Juli De keizerin van Duii.-chland zai d.. bij tegenwoordig zijn. Hel Duitsche hof zal uit Kiel vertrekken de I keizerin op h t stoomjacht «llolienzoltern j de .Keizer op het panseischip «Kai-er.» Het Noordzee eskad. r v<-rsie,»kt met verschillende schepen uit hei Oo-tzee eskader zal het keizer paar begeleiden De eerste ontvangst zal op doen «Nog meer vragen heb ik er a! niet genoeg beantwoord «Ik wil u echter voor uwe moeite betalen goede vrouw.» «O, dat is iets anders,» hernam zij vrien delijk de kaarswelke zij tn <le uand hield hoogcr houdende, zoodat het licht op Eu>laces gelaal viel. «Gij zijt een Carew riep zij eensklaps uit. «Ja. Begrijpt gij. waarom ik tot u gekomen ben?» «Ja. Mijnbeer. Kom binnen Eenige uren later schreef Eustace aan Vivienne den volgenden brief: «Vaarwel. Vivienne. ik heb Lord Norden hurst gesproken. Ik beklaag hem diep moge de Hemel u vergeven Hij heelt als een edel man gehandeld. Hij deelde mij alles mede en ik geloof hem, overtuigd zijnde van uw onwaardig gedtag. Ik wil trachten u te vergeven, dat gij ook mij tot uw slachtoffer wildei maken. Voor het oogen* blik is het 'l beste voor onsdat wij elkaar niet ontmoeten Ik behoef u geene nadere uil- leggingen te geven, zij zijn o*erbodig, vooral wanneer ik dezen zakdoek hierbij insluit. Gij weel zelve wel. waar ik Item kan gevonden hebben en hij schenkt u tegelijkertijd de over tuiging dat uw geheim niet langer een zoo danig is. Ik verlaat morgen Engeland Uw ongelukkige neef Eustace Carew Met bevenden vinger verzegelde hij h< i p kje en gat het een renbode ter bezorgiugdaa.op hield hij zich bezig met het maken van de noodige toebereidselen veor zijne reis.

Amersfoortsche Courant | 1889 | | pagina 1