m 5840. EERSTE #m. BLAD. Donderdag1 4 ©3® Juli 1889 TWEE GESCHIEDENISSEN. Politieke Revue. FEUILLETON. TWfNI «uw» uiWWIIia.WHiimpW wu Uiieever H. VAN CLEEFP te Amersfoort. Uit blad verschijnt Maandag en Donderdagmiddag. Abonnement per 3 maanden f 1,—Franco per ost /I.15, Advnrtentiën 1 6 regels 60 Cts.elke regel meer 10 Cti. Uroote letters naai pl.-uilsroiintevoor randen en andere estra inrigting geschiedt hooger prijsberekening. Legalr offieieële en'onteigen Adv. per regel 15 Cl». Keclaraei per regel 25 Cte. Aft. nummert 10 Cts. Bureau MUDRHÜIZ EN hoek Korteeracht. Wijk B 60 SPAARBANK Het bestuur zul zijne eerstvolgende zitting houden op MAANDAG 8 JULI e k. ten Raadltitize te Amersloortdes namiddags van 12 tol 1 ure. A J BOS, Secretaris. K 11 t» i s v i tl j; De BURG KM EEST EB en WETHOUDERS van Amersfoort, Gelet op art IS dei wet van den 4. Decem ber 187*2 (Staatsblad No. 1 ."34) Brengen ter algemeene kennis, dat eiken Maandag, 's namiddags te én ure, voor eenieder de gelegenheid tot K0STEL00ZE IN ENTING wordt gegeven in dc daartoe bestemde letaliteit, gelegen aan de BreedestraatWijk F, No 188 Amersfoortden 2. Juli 1889. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester T. A. J. VAN ASCH VAN WIJCK. De Secretaris W. L. SC. HELT US. De heer de Cassagnac is ten hoogste verbolgen over eene door tusschenkorasl der Fransrhe regeering aan de Fransche kunstenaars gerichte uitnoodiging om deel te nemen aan de jaar- lijksche schilderijen-tentoonstelling te Munchen welke 1 Juli geopend is. Hij ziet daarin blij kens een artikel in zijne Autorité enkel ver achtelijke slaafsche onderworpenheid eene aan sporing om broederschap te drinken met de genen cdie den vrouwen van Baieilles den buik opensneden en de Fransche gevangenen met het plat van de sabel voot zich uitdreven. Eigenaardig steekt bij deze uitvallen da waar- deerende wijze af, waarop de te Munchen ver schijnende Neuesle Nachrichlen van de deel neming der Fransche kt nstenaars en hun werk gewaagt. Op het gebied der kunstzegt het ïtlad zijn geene grenspalen rechtvaardigheid en dankbaarheid nopen ons tot de erkentenis dat wij op dit verheven gebied van onze wes telijke naburen veel geleerd hebben en nog kunnen leeren. In een aantal steden van Frankrijk zijn in den laalsten lijd zoogenaamde provinciale ver- 1) Naar 't Duitsch door S...' I. VLUCHTELINGEN. Te Menehould (tusschen Parijs en Varennes) was twee eeuwen geleden een oud posthuis met hoekige stallen in een dezer stonden twee postwagens. Op zekeren warmen middagstond een pas sagier aan de deur van een der stallen en zag werktuigelijk toe naar het voederen der weinige paarden. De postmeestereen vriendelijk oud heer knik Id hein vriendelijk toe mei de woorden «Ja, ja, mijnheer, 'tziet er daar oud en vervallen uilniet waar Maar als dat alles eens vertellen kondan zottdl gij zonderlinge geschiedenissen vernemen. Die gele wagen daar ginds bijv. hij heeft al heel veel beleetd.» «Waarom deze meer dan een andore?» vraagde de passagier belangstellend. «Wel, omdat hij in Tjaar 1791 onder den toemaligen postmeester den heer Drouet, reeds dieusl deed.» liet was, zooals wij reeds zeiden, een warme dag. De hemel was geheel zonder wolkende zon scheen warm. Duizenden insecten dwar relden door de lucht, nu en dan deed een vogel zijn danklied Itooren in den kleinen tuin biociden en geurden de rozendoch bij de woorden van den postmeester icheen dal alles den passagier als met een waaa omgeven also! hol leven vol schaduw was. 't Scheen hem gaderingen gehouden min ol meer met het j doel om tol een algemeen program voor de i h-ricale partij te komen. Deze vergaderingen hebben god legeerden benoemd die op hunne beurt te Parijs zijn bijeengekomen en de «wen- I schen.» in de provinciale vergaderingen uit gesproken tot een geheel hebben saanigevalj onder don naam van «de cahiers van 1889 liet bekende kamerlid graal de Munlot eerevoorzitier gekozen heelt eene veel loege- j juichte redevoering gehouden, verklarende, dat. zoo in hel jaar 1789 de «rechten van den mensch» waren afgekondigd het jaar 1889 de rechten Gods behoorde te verkondigen. De jeugd, zeide hijmoet voorwaarts, geenszins zich neer zetten op de puinhonpen van het verledene. Aan de wieg der 20ste eeuw hoopte spreker hel kruis terug le zien dat men verjaagd had van de haar der 19de. De lijst der bovenbedoelde «wenschan» is te langom die hier op le sommen. Zij betreffen de afschalftng der echtscheidingmaatregelen tegen oneerbare geschriftende vrijheid der 1 kerk de on.ilzetbaarheid der rechterlijke macht, allerlei hervormingen voor het legerenz. Maakt men zich op 't oogenblik niet wonder druk over dedingen in 't Oosten van ons wereld deeldan is dit meer toe te schrijven aan het leitdal men langzamerhand aan de alarmee- rende geruchten uit die streken gewend geraakt, dan aan hel gebrek er aan en bovendien stelt men nog immer vertrouwen in de verzeke ringen van de grooten dezer aarde en die j zijn nu juist niet bijzonder pessimistisch Toch valt een zekere onrustwekkende span- ning in 't Oosten niet te loochenen evenmin j als een zekere overeenkomst tusschen den toe stand op hel oogenblik en dien welke den RussischTurkschen oorlog van 1877 78 voor afging. Die spanning zal wel weder verdwijnen. In tegenwoordigheid van Keizer en Keizerin hecfl te Sigmaringen de burgerlijke huwelijks plechtigheid plaats gehad van Prins Wilhelm von Hohenzollern en prinses Maria Theresia van Bourbon. Hel jonge paar ft 25 en 22 jaar oud. Dc stoelwelke zich vervolgens naar de kerk in beweging zette was zeer schitterend. De ker kelijke plechtigheid werd dooi den Benedictijner abt Wolter uii Beuren voltrokken. Aan het ga. toealsof de postwagen hem op zachten toon het volgende vertelde Hel was in den nacht, waarop Frankrijks koning vluchten wilde, niet alleen om zich zelf, maar om zijne vrouw, zijne kinderen ei zijne zuster te redden. Alles tvas gereed, geen verraad scheen le vreezen te zijnhet ge heim was bewaard geworden de passen waren in orde. De koning droeg het eenvoudige gewaad van een eerzaam burger, de koningin dat van eene dienstbodeevenals mevrouw Elisabeth. De kleine prinses en de dauphin waren mede zeer eenvoudig gekleed. In eene kleine kamer van 't paleis was de geheele koningsfamilie verzameld en wachtte totdat de avond viel. Onder de begunstiging der duisternis zou de vlucht plaats hebben. De koningin hield den slaapdronken knaap op den schootterwijl de kleine prinses angstig tegen haar vaders knie leunde. Achhoezeer had liet ongeluk allen veran derd. De stille, onverschillige, besluitelooze koning van voorheen scheen nu eensklaps moedig en vol geestkracht. De steeds lachende trotsche koningin was nu eene angstige vrouweene liefdevolle moeder geworden. Mevrouw Elisabeth, vroeger stil en zwijgendwas nu bijna vroolijk en opgeruimd te noemen en spaarde geene troostwoorden. De kinderen waren gehoorzaam en liel. Welke eene verandering was dus hier te bespeuren echtereene lot het betere en edelere 1 «Site,» fluisterde de koningin haar gemaal toedie zich lot haar boog<osireiu dit ladiner heef! de Keizei een dronk op de jong gehuwden ingesteld, waarbij hij de bruid als lid der familie Hohenzollern begroetie. «Wij Hohenzollernszeide hij. «zijn altijd goede soldaten geweestik ben zeker dat zij eene goede soldatenvrouw zal zijn De Prins von Hoh<;uzollern dankte in naam der lamiiie voor de tegenwoordigheid van den Keizer en de Keizerin. Men leest in het Handelsblad van Antwerpen: «Dat er in deze slad eene menigteanecdoien en /.onderlinge gevallen verhaald worden aan- gaande den Chah en zijn gevolg is gemakkelijk te begrijpen maar dat er veel bij gelogen wordtspreekt van zeil. Het volgende echter is waar «Maandag passeerde over de Meir een orgel draaier, die een kind in een ellendig nestje op zijnen wagen had liggen Achter eene gordijn van het paleis stond een der personen uit het gevolg van den Chah anderen zeggen dat het de Chah zelf was en deze wenkte den wacht- hebbenden politieagent om aan den orgeldraaier een goudstuk te overhandigen van de grootte van een 5 ceniimentstuk Het kan volgens schat ting eene waarde hebben van 40 tot 50 francs. Daags na dien wierp men uit het venster van het paleis een handvol zilvergeld naar een an deren bedelaar. De politie om te voorkomen dat er misbruik van gemaakt zou worden heeft bevolen geene orgeldraaiers meer langs daar door te laten.» Bij suppletoire bcgrooting heeft de Minister van Oorlog voorgesteld de oprichting eener derde divisie van het wapen der Kon. mare- chaussée, te vestigen te Zwolle en bestemd voor den politiedienst in een deel van Gelderland en Overijsel, Groningen en Friesland en in ge heel Drente: veideeld in 36 biigades zal deze divisie 5 officieren en 198 onderofficieren en minderen sterk zijn. De kosten zullen f 196.000 'j per jaar bedragen, waartegenover f 61,000 op de rijksveldwachl wordt bezuinigd. Een volgend jaar zal de Regeering een nieuw Hoofstuk XI der Staatsbcgrooting voordragen, uitsluitend voor 't wapen der marechaussee. Te Osterode is de opera-tenorzanger Hans Geszner verleden Zondagochtend vroeg door uurin dezen nachtwaarin wellicht ons lot en dat onzer kinderen beslist wordt, zou ik gaarne eene bede tot u richtenwelke ik bijna niet uitspreken waag eene bede om vergiffenis. «Om vergiftenis? Waarvoor toch mevrouw en tegelijkertijd beduidde hij de kleine prinses om naar hare tante le gaan. «Dat weet gij immers wel, sire. Hat moest zoo gebeurenmaat het behoorde zoo niet. Ik ben de dochter tens keizersgesproten uil het machtigste vorstenhuis der aaide. Wie was ons gelijk Wie had het gewaagd tot de keizer lijke prinsen en prinsessen van Oostelijk het woord le richten als tot gewone menschen? En wij zalvenwij mochten in alles niet zoo zijn als dezen. Wij moesten angstvallig op elke bewe ging lettenonze gelaatstrekken steeds in be dwang houden en elk woord, dal we zeiden, werd door onzen strenge, doch goede gravin Fuchs opgemerkt. De kroon was ons recht en de dwang onze plicht. Dan werd ik koningin van Frankrijk. Koningin van FrankrijkVoor mij stond dit gelijk met vrijheidOpende deze nieuwe periode in mijn leven mij dan niet de poorten tot genot en vroolijklteid Ik zou dus aan het Fransche hof komen, aan dat holhetwelk bekend stond als een der weelderigste van de wereldwaar de schoonste vrouwen en de galantste cavaliers waren, waar men kon woekeren met schoonheid en geestes gaven waar nten vroolijk en ongedwongen lachen mocht. 0daar wilde ik genietente meer, wijl ik in den eersten tijd slechts als kroonprinses optreden zou hetgeen mij meer vrijheid gaf. Zoo kwam ik naar Frankrijk en vond daar.

Amersfoortsche Courant | 1889 | | pagina 1