*\3it de Dientsche gemeente Vries wordt het -volgende geschreven De gemeente-ambtenaren hebben het hun toe komend 2de kwartaal salaris niet gekregen en zullen hel wellicht vooreerst ook nog niet krijgen. Dal dergelijke toestanden in Turkije beslaan verwekt weerzin en minachtend schouderop halen doch hoe onze autoriteiten dat opnemen blijkt uit bet kalme antwoord dat onze amb tenaren indertijd van Gedep. Stalen gekregen hebben, n l.«Wachtnog een beetje.s Daarop werd hel plan geopperd een request aan den minister van binnenlandsche zaken te presen teeren doch vond bij velen tegenstanddaar zulk een request toch weer teruggezonden wordt naai Gedep. Staten en deze den minister zou den wijzen op het door ben eens gegeven ant woord. Ken smeekschrift der ingezetenen aan den Koningwaartoe het plan bestond kon eveneens geen bijval vindendaar toch zulk een smeekschrift door middel van den minister van binneniandsche zaken aan Ged. S'aten zou opgezonden worden, en alles dan zou blijven, zooals het nu is. Evenals op Flakkee schijnt ook te Randwijk (Betuwe) onder de kippen een zeer vreemde ziekte uil gebroken te zijn. De dieren weigeren plot seling alle voedselbeginnen te treuren en sterven binnen een of I wee d3gen. Bij één land- houwer zijn er reeds 00 gestorventerwijl bij een ander allen zijn dood gegaan. Te Bronswijk is de veertigjarige hoogleeraar in de literatuurgeschiedenis Oito Sic vers plot seling overleden waarschijnlijk tengevolge van hei gebruik van bedorven vleeseh. Ook het dienstmeisje van het gezin is overleden. Te Weenen heeft het lid van den rijksraad Deinrich Klinkosch een einde aan zijn leven gemaakt, wegens groote verliezen die zijne firma op de Beurs geleden heeftwaarbij bankiers huizen te Berlijnte Londen en te Parijs be trokken zijn. In Hongarije heeft de vorige week een storm gewoed die o. a. twee kerktorens en 21 molens vernield heeft. Vele personen verloren het leven. De bekende socialist P van der Sladtmeer malen in het politieblad gesignaleerd is, volgens hel Dagblad, door de politie gearresteerd en naar Utrecht overgebracht. Een zeilwedstrijd te Wartena (Friesland) •werd o. a. bezocht door 5 mannen uitGrouw, allen boven de 70 jaar, die met hun vijven in een bootje van Grouw naar Wartena roeiden en daarna terug. Zij hadden een alsland van 4 uren geroeid. Verleden week maakte men melding van nieuwe ongelukken me' Fransche torpedobooten, welker onbruikbaarheid hij ecnigszins woelige zee thans vrijwel schijnt vast te slaan. Ook heeft de mi nister van Marine bevolen ze terstond van de manoeuvres terug te trekken. Van deze booten zijn ongeveer 120 gebouwd die nu spot een berichtgever der «Kölnischc Zeitung de waarde hebben van oud roest. In de Argentijnsche Republiek wordt thans de langste en grootste paardetnmbaan der wereld gebouwd. Zij zoude een aantal sleden met de hoofdstad Buenos-Avres verbinden en een lengte uitmaken van 200 Engelsche mijlen. De reden waarom men paarden en geen stoorn als beweegkracht aanwendt, is daarin gelegen, dal de prijs van kolen en hout in deze streken buitenge oon boog is, terwijl paarden billijk an prijs zijn. Soor het comfort is ook zorg gedragen. Vijf slaapwagens van 18 voel lang en ieder met 6 li de langzaam; plotseling bleef hij verschrikt slaan, want Milla die hij tol de zijne wenschte, bood den jongen man met dezelfde bevallige bewe ging de hand tot k.iss'-n aan zoonis zij dat steeds aan hem aan Edmund deed Deze weid doodsbleek en wendde zich haastig orn zonder het meisje te gaan begroeten. Welke dwaasheid had hij willen begaan. Dal was immers «the flirtation» der Amerikaansche vrouwen die zij zoo goed vermogen uil te oefenen. Hij of een ander wat bekommerde dal Milla Ontnuchterd, maar toch bitter teleurgesteld, verliet hij nog dezelfden avond Luzcrnzonder de jonge dame gesproken te hebben. «Nu.» zeide Edmund, eenige dagen later tol zijn vriend nadat hij dezen zijn liefdes avontuur verteld, had. «zou zij het dan wer kelijk niet eerlijk gemeend hebben «O, stellig» antwoordde de graaf de Croissy, een stukje zalm van «Jen schotel nemende de beide heetcn zalen aau tafel. «Gij bohaagdel bedden, welke overdag in elkaar gerold k tinnen wordendienen voor rusnhals.. liet overige rollend materieel bestaat uil 4 wagons mei 2 verdiepingen 20 platvormwagens, tl ijsw.igens, 4 wagons voor gevogelte en slacht vee benevens twee vervoerbare kranen om zware lasten op le lichten en eindelijk 200 ge wone goederenwagens. Een dokter te Names beveelt als uitstekend middel bij brandwonden aan een flesch Seltzer- water over de wond uit te gieten. Niet alleen dal de pijn verdwijntook de genezing wordt er door bevorderd. In een ingezonden bericht in «de Gemeen testem» wordt hel volgende bijna ongeloofelijke leit verliaald «Bij eene periodieke verkiezing voor leden van den gemeenteraad le W. (Limburg)in 1887, leverden eene vrij groote meerderheid van kiezers lussdien 2 getuigen hunne slem briefjes in met de namen A.B en C. Bij de opening der stembus bleven die 3 candiduten in de minderheid. In weerwil van de verkla ringen der getuigen en kiezers welke zij aanboden onder eede te bevestigen ondanks alle klachten en requesten aan de betrokken autoriteiten zelfs trots eene formeele aanklacht bij de justitie, werd de verkiezing goedgekeurd de 3 candidaten der minderheid zetelen in den raad. «In diezelfde gemeente had verleden Dinsdag weder eene periodieke verkiezing plaats voor 2 leden van den raad. Het wekte dadelijk mijne bevreemding dat reeds bij de opening der ver kiezingszaal de gewapende macht in de zaal had post gevat. De meerderheid der kiezers, 18 in getalkwam te gelijk in de zaal en ieder kiezer vertoonde aan 5 getuigen in de zaalinsgelijks kiezers, zijn stembriefje niet de namen A. en B., zeer groot geschreven en droeg met gesireklen arm, bel briefje, met de beschreven zijde naar de getuigen gekeerd houdende zijn stomhiljei naar de bus en liet het open er in glijden Er werden dus 18 biljetten, tussrhen 5getuigen, ingeleverd met de namen A. en B.doch den volgenden dag kwamen er slechts 15 met die namen uilde candidaten der minderheid hadden weer gezegevierd. Bij de opening was de tafel, waarop het bureau zijne kicsverrichtingen deed door (alelslessenaars enz. zóódanig van liet publiek gescheiden, dat dit circa 5 M. daarvan moest verwijden! blijven daarenboven stond weder de gewapende machtbehoorlijk van wa pens voorzien, in de zaal gereedom den onbe- scheidene onmiddellijk tot rede te brengen. «Toen dan de uilslag bakend was waagde het toch een kiezer te reclameerendoch on middellijk werd die reclame èn door den voor zitter èn door de gewapende macht gesmoord. Alle aanwezige personen kiezers enz., bang voor onaangenaamheden verlieten stilletjes de zaal en het proces-verbaal melddeer zijn geen reclames legen de verkiezing ingebracht. Wordt deze verkiezing weder goedgekeurdwaaraan door mij wel, doch door anderen niet getwij feld wordtdan zetelen in den raad 5 leden gekozen door de minderheid der opgekomen kiezers.» De verhuizing van ingezetenen der provincie Groningen naar Amerika neernt jaarlijks meer en meer toe, en is vooral dit jaar proportio neel zeer toegenomen. Dit is vooral hieruit blijkbaardat bij de in Juni j I. gehoudene in spectie over de verlofgangers der naliouole mi litie te land niet minder dan 32, zegge twee ëndertig miliciens-verlofgangers manuuetnlen op hel appel, die allen in den loop ton dit jaar naar Amerika waren uitgewekenzonder ver gunning daartoe le hebben bekomen van den minister van oorlogen die nu later allen als deserteur uil de sterkte zallen worden gevoerd haar als »riend wellicht zelfs als nog wat meer. De Amerikaansche vrouwen verlangen dat men haar hel hot maakt, dal geelt baar genoegen. Zij spelen met liefde zooals kinderen mevrouwtje spelen.» «Dal is zeer gevaarlijk «Voor ons, ja; voor haar niet. Wat ons andere vrouwen in blikken zeggen, spreken zij uit:» «Och, hoe, maakt wat werk van ons.» De vrouwgedraagt zich naar de opvoeding welke zij ontvangt. Ziet gij d-iar dien schotel rnet vischin den natuurstaat bedil bij eene leelijke grauwe kleur. Men bereidt item met Cayenne peper mosterd enz. dal is de opvoeding men schuift hem in den oven en de vi>ch komt als een andere te voorschijn. Hij is dan lekker, hij ziel er goed uitde smaak is prikkelend kortom, het is «hummer a l'Américaine.» Vriend lief vergelijk de Amerikaansche vrouwen daarbijniet iedereen kan het pikante van dc «hummer d l'Américaine» verdragen niet een ieder keurt het gedrag der Amerikaansche vrouwen goed.» Een onbeschaamde zegt van de vrouwen, dal hel haar beur schoonste sieraad iswaarmede •zij dus zeer spaarzaam moeien zijn hij hel koken. Een andere booswicht zette de wraak lot na den dood voor! on v •rinaakle eene damedie voor twintig jaar zijne hand geweigerd had eene aardige som geld lol dar.k dat zij hein destijds niet. aan zijn woord had gehouden De vrouwen welen zich echter dikwijls met liet onschuldigste gezicht van de wereld te wreken en dnaiom geven wij baar, zooals ge bruikelijk en billijk i-het laatste woord. Aan eene dame. die in een tram slaat, biedt een arbeider, die tamelijk ver van baar alzit zijne plaats aan; zij weigert evenwel met de bedaarde woorden: «Ik dank u; ik wil den eenigengen tleman in dezen wagen niet van zijne zitplaats berooven.» Men schrijft uit Parijs Onlangs zijn de fraaie bekroningen vermeld die le Parijs aan hel Hollandscho vee zijn ion deel gevallen. Daarop is iels merkwaardigs voorgevallendat wel verdient nader in het liclu te worden gesteld. Toen de jury hare werkzaamheden had ten einde gebracht, en ieder stuk vee was beoordeeldlooide do Fransche Regeering een prijs van duizend frank uit voor den inooislen builenlandschen slier. Die prijs viel ten «loei aan een Kiigi-lxclien inzender Daarop d-cd de Fransche Regeering hetzelfde voor de mooiste buitcnlandschc koe, en die prijs viel ten deel aan eene llollandscha koe gekocht door een Belgischen inzender, den heer Micliiels En daarop looide de Fransche Regeeriug eon derden prijs uit van vijlii-m honderd frank voor het sluk vee, du v.m die beide bekroonden de meeste wend.: had en toen heelt de Hollandscho koe Jen Engel, du n slier verslagen, en de vijfiienhond.id fian.k zijn alzoo voor die koe verkregen. Dit is voor hel Uollaiulsclic tas erne groote zegepraal ge weest. Maar toen bad er nog eene verraai Ag plaats. Op voorstel van bet Ncderiandsrhe |ui v lid den boer Bauduin werden alle be.;»:- n van het Ncderlandïcbe Rundveeslarnboek bijeen gezet en gezamenlijk onderworpen aan liet oordeel der jury nadat zij afzonderlijk gek..md waren. De beer Bauduin he«:ll toen de vol doening gehad voor hel Rundveosiainhoek ron cere-diploina te verkrijgen natuurlijk tot groot genoegen van de hcercii Breebaartvoorziivr, en Waldeck secretaris, die als afgevaardigd n van hel Uundveestainboek daai bij tegenwoordig waren. Wie zich het Amsterdam herinnert van eene kleine halve eeuw geledenmet zijn betrekke lijk sober getal van koffie- en wijnhuizen en dat vergelijkt bij hei tegenwoordige met zijne tul- loozc raio's, die altijd vol ziju die zal niet kun nen ontkenen, dat de bedaagde Amsterdammer, die vroeger eenmaal in een jaar met zijn gezin uil rijden ging ol een paar dagen builen ver looide, om daarna weder als een nooit tevreden koopman aan liet werk le gaan den degelijken aard aan der. kapstok m dc bierknijp lieeli op gehangen en aan het gezellige koflieiiuisb v n meer lijd en geld inoel offerendan de zorg voor toenemend© beschaving en veredeling van hel huiselijk leven wenschciijk doel ach'en Dat door de calé's hei bier idealisme le Amster dam sterk is toegenomen zal niet kunnen worden onlkend. Dat bet leven in cafe's de zin ht naar and. re genietingen aanwakkert, w niet minder een but. Dat biargcesl ook niet geestig maakt, wordt beweerd. Dat alles zatm n genomen een ver lies aan degelijke kracht brengtzal niemand betwijfelen en dat de handel te Amsterdam niet zoo voonleelig gaat «Is noo-iig is voor deze groote stad heelt men ook iu de vergaderingen der kiesvereenigingen kunnen hooien. De som van het inkomen der burgerij is dus klaincr dan ze inoesi wezen en terwijl daar nu tegenover de ontzaggelijke verteringen in do calé's slaan bij de hooge boslaslingen die mon betalen moet in do als koopstad dalende keizers- stad bleek nu bovendien nog de s«dirikwekkende onecnigheid der burgei's, die uitbarstte in een strijd over personen bij de gomecntcraadsver- kiezing, welke getuigde van een tekort aan kracht, aan vasten wil dat betreurenswaardig mag wo) den genoemd. Men bromde over belasiingen men wilde ook nog meer belastingen betalen, liet Vecht- en Duinwater en de tram speelden eene rol in dit treurspel, Groote woorden regenden van alle kanten op de Ainstelaren nedermaar tever geefs kan men in alles wat plaats gehad heelt krachtvooruitstrevende krachtof ge- si vinden. Dit is een zeer treurig toeken en men zou waarlijk gaan geloovcn dal de hiergcest werke lijk niet geestig maakt en dal'Amsterdam heter deed maar wal meer Duin ol Vechtwater le gaan drinken, om wéér wat op zijn verhaal le konten.

Amersfoortsche Courant | 1889 | | pagina 2