fteercn DasVl' liet da achlerbaftd lo^zo'oifat liij den si rijd moest opgeven. U dankzeggende voor de verleende ruimte, Têrblijt ik Hoogachtend Uw Dw. Dnr F. A. L. DK GRUYTER. (De inlichtingen voor het bedoelde bericht ontvingen wijkort vóór het uitgeven vm hel vorig nummer, van twee zaakkundigen en aan één dezei zouden wij bovendien de volledige drukproef daarvan ter controle. Een bericht in dcnzelfden geest stond ook in andere bladen, o. a. in het Utr. Dagbl.van Dinsdag 27 Aug le. bladz. Ie. en 1. kol. De twee zaakkundigen lezen nu bovenst, brief van den heer de Gruyter. Red Am. Ct.) SCHORERS FAMILIENBLATT. 'tls eerst het einde van Augustus en toch schijnt het alsof de zomer reeds af scheid van ous nemen wilzoo kil en grauw ziet het er daarbuiten uit. On willekeurig heeft dat invloed op onze stemming en juist dan toeven wij vooral gaarne in het rijk der fantaisie en al weten wij ookdat we daarin slechts met onze gedachten verwijlen kunnen dat we daar straks tot de vaak dorre werkelijkheid terugkeeren moetenwe willen ze toch niet missendie oogen- blikkenwaarin wij medeleefden in eeue wereld, wier poorten ons ontsloten werden door den staf van het Genie en het Ta lent. 't Zij dezen de toonkunsthet pen seel het geschreven of het gesproken •woord tot uiting kiezen van het „feu sacré," dat in hunne ziel woont, wij laten ons gewillig door hen medevoeren, ontvankelijk als wij zijn voor alleswat licht en warmteleren en bezieling in en om ons verspreidt. Niet een ieder staan echter altijd de middelen en wegen ten dienste 0111 zijn geest en gemoed dat genot in bedoelden ruimen zin te verschaffen, maar toch be hoeft hij zich dat niet geheel en al te ontzeggenwant een elk is toch in de gelegenheid om lectuur te bekomen. Een der beste buitenlandsche tijdschrif ten nu, waarin het bekende: „elck wat wils" steeds in het oog gehouden wordtis wel „Schorers Farailienblatt" (prys 45 ct. per maandelijksche aflevering.) Verleden week verscheen No. 14 van den 4.jaargang, waar mede deze geëindigd is. De inhoud sluit zich waardig bij ditm der vorige nommers aan doch het nu versehenene dient vooral ieders belangstelling op te wekken, wijl daarin een kort overzicht gegeven wordt van het geen den lezer» in den volgenden, den 5. jaar gang, opletterkundiggebiedgeboden wordt. En voorwaar, dan wacht hen 0. i. nog menig genotvol uurtje bij de lectuur van Alex Ro mers roman „Die LiigeihresLebons," waar in de eeuwenoude strijd tusschen schijn en waarheid op eene boeiende wijze behandeld wordt. Poëtisch klinkt zeker de titel van Hans Arnolds vertelling „Einst in Mai," terwijl Emil Marriotsnovelle „Die tote Maria" zich reeds aanbeveelt door den be kenden naam haars schrijvers. We meenen met dit resumé te kunnen •volstaan om eenieder te doen inzien dat Schorers Familienblattookin den volgenden jaargang zijn ouden naam wil handhaven. Met een enkel woord zij nog vermeld, dat allen abonné's in den loop der maand Sep tember het rijk geïllustreerde prachtwerk „In Luft und Sonne," waartoe keizers ko ningen, beroemdestaatslieden, kunstenaars op elk gebied enz. enz. bijdragon schonken, gratis aangeboden \v ,rdt, zoodal men ver onderstellen mag, dat op de lijst der intee- kenaren voor den volgenden jaarjang van „Schorers Familienblatt" vele nieuwe na men zullen voorkomen. S PelroTfeiim-Notoeringén van de Makelaars r.A.n r/.i-%aiï v, 1 u.uwuii le Rotterdam. Wo.-iisdag 2S Aug.- Tnnklust 18,55Geïmpor teerd lust t S.00. Dot.-Nov -Dec levering I 8 tiff. Alles Entrepot De markl was lieden Hm q. Een nieuwe transatlantische mailboot liep Donderdag van de weil J. G. Thoinson lc Glasgow van stapel, de «Friesland.» De boot, een viermaster, is bestemd voor den dienst tusschen Antwerpen en New-York en is inge richt voor 328 kajuits- en 1000 tusschendeks passagiers. De Red Star line brengt deze kolossale boot iu de vaart. Eene te Loosdreclit overleden vrouw heeft bij testamentaire beschikking de diaconie oer hervormde gemeente te Oud Loosdreclit tot universeel erfgenaam benoemd. De nalatenschap bleek te bestaan uit... niets. Aan kosten moest f 7 betaald worden. I11 den naeht tusschen Zaterdag en Zondag is op Sini'shoekonder Barendrecliteen moord gepleegd. Zekere L. heeft den vader van het meisjemet wie hij verkeering gehad had zoodanig in den buik gestoken na ook het meisje verwond le hebben dat de man overleden is. De menschen waren reeds te bed gegaan toen er geklopt werd. De dochter deed open en ontving spoedig een messteek. De vader kwam tot hulp toeschieten en aan hem koelde de dolrinnige zijne woede door hem als het ware den buik open te rijten. De misdadiger was onder den invloed van sterken drank. Slechte behandeling van het meisje door den dader L. heelt aanleiding gegeven naar gezegd wordtdat de vader hein meermalen zijne slecht heid verweten heeft, en dat L. nu zich aldus heelt willen wieken na zich eerst met opzet bedronken te hebben. De verslagene laat eene weduwe met zeven kinderen na. Hel meisje is buiten levensgevaar. Een marinier te Londen heelt een klap aan een zijner officieren gegeven, duur moeten betalen. De krijgsraad legde hem daarvoor 5 jaar dwangarbeid op. Te Gothenburg is de grootste petrolaum- vrachtbootdie tot nog toe gebouwd isvan stapel geloopen. Deze stoombootdie voor de Russian Steam Navigation and Trading Comp. is bestemd is .*125 voet lang 40 voet breed en midscheeps 27s/r voet diep. Bij volle lading niet 3400 ton petroleum, bedraagt de diepgang 21 voet De machine heeft een vei mogen van 1600 paardekraehten. Voornamelijk is dit vaartuig bestemd voor de verzending van petroleum naar de Aziatische havens. De kapitein van een schip, dat dezer dagen te Liverpool aankwam, heelt op 43° N.Br. en 62 W.L., dus in den Atlantischen Oceaane«n vaartuigje gepraaid, dat niet langer was dan 14 voet en waarin slechts één man zat. De koene schipper was op reis naar Qtteenstowo naai hij zeide. Bij de Tcntoonstellingskoorts van de tweede helft onzer negentiende eeuw is gekomen de. toreubouwkoortsdie eigenlijk reeds begonnen is met den bouw van den toren van Itabelwant behalve den toren van KilTelen den nog hoogeien toren, die te New York zal worden, gebouwd, heelt de spoorwegkoning sir Edw. Wat- kinseen conpngnie op louw gezet, de Tower Co. Ld genaamd met een kapitaal van I 200,060. Het doel is om land aan te schaffen en er een toren op te bouwen van minstens 5000 Eng. voet uit Engelsch staal vervaardigd voor pu blieke recreatie en wetenschappelijke doeleinden. De heer Eiffel is in dezen geconsulteerd. Aan de heeren Van Laden uil Rotterdam en VVilhrenninck van den Haag, die hij hel regi ment grenadiers en jagers een cursus voor oplei ding tol militair wielrijder hebben gevolgd zal een brevet van bekwaamheid als noodanig wor den uitgereikt. De derde adspirant heelt zich om gezondheidsredenen teruggetrokken. werd zweven mij altijd voor den geestals onge duld en medelijden rnet mij zelf ine overvalt, dan stel ik mij hunne ellende voor oogon en geloof dan nauwelijks nog het recht hebben mij ungHukkig le gevoelen.» «Bon treft dat alles minder, zij zijn er meer aan gewend.» O, neen. dat is niet waar, en ik acht het eene sehoone taak om hen te helpen en le troosten.» Aglaja kpek hem peinzend aan en voor "t eerst vond zij dat hij een schoon, edel gelaat bezat «Gij zijt beter dan ik,» zeide zij na eene kleine pauze, «en ik vermag niet eens u te volgen.» Wordt vervolgd. Wie hot onderste uit de kan wil hebben krijgt het lid op den neus! Onlangs deelde men mededat de nering doenden te Aalten een aardig winstje maakten ten gevolge der hoogc invoerrechten op som mige levensmiddelen in Duitschland. Eiken avond kwamen honderden Duilschers over de grens om in Nederland Imn voorraad spek, broeden meel op te doenwelke voedingsmiddelen, ten gevolge der hoogge beschermende rechten in Duitschland hier te lande veel goedkooper zijn dan daar. De bewoners van Aalten kwamen hun tegemoet en bespaarden hun een lange wan deling naar het dorpdoor des Zondagsavonds vlak bij de grens kramen op le slaanwaar al Ihel vei langde te krijgen was. Thans echter schijnen die lieden bozig le zijn hun eigen glazen in le slaan. Naar men meldt, hebben nl. sommigen van de spckhiiri'Jolaurs do Duilschers Amerikuansch spek in handen gestopt: «Die mollen proeven hel toch niet Ongelukkig echter ia de «Ober- cmitrolördaarachter gekomen, en deze stond Woensdag j I. met eerigc ambtenarenallen van geladen karabijnen voorzien, de terug- keerende fcoopers op le wachten Niemand mocht doorgaan zonder eerst een «Schein» te halen van den Buigemjester van Aullcn. waarin liet spek voor Inlandscli verklaard werd. Nu is die Burgemeester in dit opzicht terecht niet gemakkelijk, zoodat de drukke handei in spek voorloopig wel lol stilstand zal komen. Eergislerenmiddag had oen strooperte Tilburg hel ongeluk met zijn geweer in de struiken ver ward te raken tengevolge waarvan het schot afging en hem in den schouder trol llij sleepte zich nog een honderd pas voort doch zakte daarna levenloos ineen Een uur later vond men zijn lijk. Naar wij uit de beste bronnen vernemenis de pacificatie van Al joh een stadium ingetreden, dat slechts met veel geldelijke opofferingen lot een bevredigende uitkomst kan leiden. De hoofdvoorwaarden van do leiders der oor logspartij komen neer op zeer gioolej geldelijke eischen die der regeering le exorbitant schijnen om daarin maar dadelijk toe te happen. Rial. Hdbl De Rotterdamsche dames hebben in hetalge- loopen seizoen zoo goed gehoor gegeven aan hel verzoek, oru de hoeden in parket en par terre van den Groo'.eii .Schouwburg af le zetten, dal het verzoek thans in een verbod 0111 daar de hoeden te d agen is veranderd. Dat kan nog al wat spektakeljes geven wanneer er onwil lige hoedenaP.elsteis zijn. In China dragen de grooie uithangborden van apothekers en drogisten op.-a hullenal.-: «Do groote zaal des levens», «Zaal van tevredenheid», enz De uithangborden van kleine apotheken, meest doer kwakzalvers gehouden dragen vaak vermakelijke opschrilten Zij melden gewoonlijk, dal mijnheer N. N den pols voelt en alle kwalen geneest, gebroken ledematen heel maaktenz, inel het volgend loffelijk bijschrilt«Zonder ge nezing geen betaling». Sleriewichelaars en waarzeggers hebben uit hunne vensters vlaggen hangen waarop zij hun bedrijl in hoogdravende taal aanbevelen Een der meest voorkomende opschrilten op Chineasche uithangborden is: «Beste goeduion vaste prijzen de hulpulooze grijsaard «11 de onbedreven knaap worden hier niet bedrogen.» Bij een varkens- slachter leest men meestal: «Wij houden de gouden varkens» d w. z. dc geheel geroosterde zwijnen, die bij geene feestelijkheidzooais b.v. da bruiloftmogen ontbreken. Treedt men een winkel binnen, dan valt het oog der bezoekers dadelijk op talrijke roode stuk ken papier aangeplakt. Boven dc deur least men in den regel: «Vrede zij inci 11 hij het binnen komen en heengaan:» hoven een trap, naar den winkel voeieudc: «Op- n atgaaiide moge uw gemoed steeds vroolijk zijn.» Hel aantal echtscheidingen in Frankrijk is sedert 1685 steeds toegenomen: hel was 1060 111 1885, 2705 in 1886. 4635 111 1887. De meeste kwamen voor iu Darijs. Door een dame le Frankfortwier echtgenoot maanden was verdwenen, werd bij de rechtbank echtscheiding aangevraagd Kort daarop ontving zij van don trouweloozc een bi ielwaarin hij haar meedeelde dat hij Mahomedaan was gewor den en haar verzocht als eerste vrouw in zijn harem le Kouslaulinopel te komen. Daar hij hij zijn brief een aanzienlijke som bad gevoegd aarzelde de dame niet om te, vertrekken zoo dat de rechtbank zich verplicht zag de zaak van de rol te nemen, daar de aanklaagster ontbrak. Voor de Roltcrd. rechtbank stond Dinsdag terecht A. v. d L, huisvrouw van (I. K. D. wonende te Üuwarschie beklaagd van op 23 April jl. aan boord van de stoomboot de Reedorij onder de gemeente Ouwerschio in het publiek te hebben gezegd «dut do dochter van mevrouw Seipkens le Ouwerschie een varken van een meid was.» Hiervan was door de beleniigde partij een klacht ingediend De dames Dost Van der Burg en Speelman werden iu deze zaak als getuigen gehoord. De Oflic. van Justitie achtte hei leit bewezen en eischle legen de afwezige beklaagde dame f 0,50. Dal is goedkoop Men schrijft aan 't Rott. Nbl. uilSoheveningen: Of er een heer ol een dame tic lucht in gaal is ia zeker opzicht wat den bcdrijvcu-

Amersfoortsche Courant | 1889 | | pagina 2