De heer Domein Niouwenlmis heelt zich te Hamburg oen paspoort. laten zetulehon U toon naar Berlijn teruggekeerdterwijl van Beveren Dinsdag weder le Brussel was. In een kleine gemeente bij Leeuwarden wonen een paar oude lieden die reeds 00 jaren tellen, nog nooit hun geboorteplaats hebben verlaten maar nu van zins zijn.. in Noord-Amerika een beiere toekomst te gaan zoeken! Men zal dien luidjes zeker geen gebrek aan moed en ondernemingsgeest ontzeggen Een ongeluk met Ireurigen afloop heeft Zon dag te Melz plaats gehad. Bij de oefeningen die door de brandweer op de place de la Co- médie aldaar gehouden werdenwaren tien brandweermannen op een brandladder van *20 M. lengte geklommentoen op een gegeven oogenblik de ladder brak, en de 10 pompiers allen van een aanmerkelijke hoogte naar beneden vielen. Twee van hen Liob en j. Will, Dieven op de plaats zelf doodterwijl de overigen allen min oi meer ernstige verwonderingen bekwamen. Men is algemeen met het lot der slachtoffers begaan Lieb en Will laten beiden een vrouw met kinderen onverzorgd achter. Een ontzettende moord is te Bremen gepleegd. Zekere Seidel heeft daar in een vlaag van woede zijn huisjuffrouw, die hem de huur had opge zegd mei een revolver neerschoten en daarna door het werpen van een paar dynamiet patronen op den keukenhaardzich zeil en zijn slacht offer vernietigd en het huis gedeeltelijk vernield. De geleiddraden voor het electrisch licht heb ben opnieuw thans te Cincinnati (Ver. Staten), den dood van een werkman veroorzaakt Bij het doen van herstellingen aan de lijnenontstond er contact, waardoor een der werklieden der «Brush Company» een zoo hevigen elecirischen schok ontving dat hij van een hoogte vjn 30 voet naar beneden stortte en doodelijk werd ge wond. Uit een ingesteld onderzoek is gebleken, dat de draden ie Cincinnati zeer slecht geïsoleerd zijn, zoodat het te verwonderen is, dat derge lijke ongelukken nog niet meer voorvallen. Te Trenton (New-Jersev) werd eveneens een werkman door de plo.seli"nge ontlading der elec- triciteil gedood. Woensdag ochtend sprong een der stoomketels in de papierlabriek van den lieer C. Kolf, te Kampen. De stoker werd letterlijk vermorzeld. De overige werklieden waren gelukkig nog niet in de fabriek aanwezig. De verwoesting in de fabriek is groot. Muren zijn onvergeworpen en de machinerieën zijn voor een groot deel vernield. De gewezen verpleegde in het Rijksgeslicht Ominerschans A. van Eschdie den 1Gn Oct. jl. het 13-jarige dochtertje van den hoevenaar lloogenberk aldaar een doodelijke messteek toe bracht is thans in hooger beroep door hel ge rechtshof te Arnhem lot 8 jaar gevangenisstraf veroordeeld. Door de rechtbank te Zwolle was hij tot 12 jaar hechtenis veroordeeld. Wat een melkkoe al niet kan opbrengen April 1889 wierp de koe van den heer E. B. te Stroobos oen kalf. Dit werd 8 weken gemest met de moedermelk en toen verkocht voor f ü5. Een tweede kalf werd gekocht voor f 11 en na 10 weken verkocht voor 168. Een derde kalf werd gekocht voor I 10 50 en verkocht na 11 weken voor f56 Een vierde kalf werd gekocht voor f 11 en na 10 weken verkocht voor f71. De verschillende kalveren werden gevoederd met de melk van diezelfde koe en bovendien werd voor huiselijk gebruik van de melk ge nomen. Men heefi hier alzoo verkregen een opbrengst van f260 bij een uiiganf van 132 50 derhalve een zuivere som van 227.50 plus de melk voor eigen gebruik. Kennisgeving. De BURGEMEESTER van AMERSFOORT, Gezien artikel 41 der gemeentewet Brengt ter kennis van de ingezetenendat de Raad dezer gemeente zal vergaderen op Dinsdagden 4. Maart aanstaandedes na middags ten halftwce. Amersfoort, den I. Maart 1890. De Burgemeester voornoemd W. A. CR00CKEW1T Welh. k Br. Petroleurn-Noteeringen van de Makelaars Gaktzlaar A: Schalkwijk te Rotterdam. Zaterdag I Maart. Tankfusl f8 30. Geïmpor teerd Just f8,40. Sopt.-Dec lev. f8,40. De markt was heden onveranderd. Aan da Twecda K .raar dan Siatcn Generaal Mijne lleeren Nïiaf aanleiding van liet wetsontwerp voorziening in d u kwijnenden toestand van sommige lakken van landbouw»bij uwe Hortte Vergadering ingediend door Mr. B M. I ahlm.uin, heeft de Kamer van Koophandel en l'abnekcn te Amersfoort de Eer zich te wenden tol U, mijne lleerenmet hel verzoek toch dit oni werp niet tot wel le willen verhellenen wel voornamelijk op de volgende gronden Onze Kamer vermoedt het ontwerp te zijn een eerste slap op den weg naar liet P1'®!?'5" tionismewelken stap zij als cene gevaarlijke proefneming beschouwtmet het oog zoowel op den poliliekenals op den econoinisenen toestand van ons Vaderland welke laatste voor namelijk op den handel is gebaseerd De reden voor bovengenoemd vermoeden vindt deze Kamer in de bij het ontwerp voor gestelde heffingdie geheel ontoereikend za blijken te zijn; bijv. iO.OO per 100 kilo rogge Is toch deze prij-verhooging voor het beoogde doel voldoendedan is ook reeds lang hel ge- heele ontwerp onnoodig gewordendaar de rogge sedert ca. 12.per 100 kilo, dusrnwn driemaal hel bedrag der voorgestelde he/fing in prijs is gestegen. Maar ook als inen zoogenaamde fair trade is toegedaan, en zelfs, wanneer men geheel pro tectionist is, dan zou hel. naar de meeniug dezer Kaïner, nog eene ongerijmdheid zijn oin de allereerste levensbehoeften le belasten waarvan ons vaderland slechts een klein gedeelte van heigeen het noodig heeft voortbrengt. Door aldus deze eerste levensbehoellen op zettelijk in prijs te verhoogenzou men levens de algemeene productiekosten doen stijgen en, zoodoende, der Nederlandsche Nijverheid de concurrentie met het buitenland nog moei lijker maken. Doch deze Kamer laat aan andere lichamen, daartoe meer bevoegd g.iarne over om al deze bezwaren nader te omwikkelen en vesiigl de aandacht uwer Ilooge Vergadering vooral op het adres der Ulivchlsche Ilandelssocieteil. Zij zelve wenscht zich meer te bepalen bij het belang van deze streeken heeft daarbij in het bijzonder bel oog op den landbouw c. a. en den handel, nauw daarmede verwant. Gelijk eideis terecht is aangemerktzou het ontwerp slechts komen ten bale van sommiger takken van landbouw n.l. die der graanbou- wende kleiboeren. Graanbouw op de klei wordt evenwelblijkens de Landbouwverslugennog slechis in een klein gedeelte van Nederland gedreven daar verreweg de meeste kleigronden uil grasland bestaan, of wel met suikerbieten aardappelen en andere gewassen beleeld worden. Verreweg hel grootste gedeelte van het bouw land in ons Vaderland beslaat uit Zand-en Veen grond die slechts met voordeel bebouwd kan worden bij goede bemesting. Zoo beslaat ook onze streek bijna geheel uit zandgronden. Door die gemakkelijke toevoer nu van buiten- landseh graan en ander krachtvoeder, heelt de landbouwer op hel zand zich al ineer en meer toegelegd op veefokkerij en varkensincslerijen is langzamerhand gaan inzien dal de voordee ligste wijze om zijne producten Ier inarkl te brengen daarin bestond om zooveel mogelijk graan om le zetten in vleesch en spek, daarin deie artikelen ook het buitenland ais hooper optreedt. Tot staving van een en ander, heelt de Kamer de Eer n te wijzen op haar jaarverslag over 1888 hierbij gevoegd, waaruit blijkt, dat in dit jaar hier. in een graanbouwende streek, zijn aangevoerd: per spoor: Meel en Granen 3567.501) kilogr. te water: Buitenl. Rogge 41 tjalken 2700 ion. Tarwe 1 79 Mais 19 1349 Gerst 7 500 Roggemeel 6 501 te samen dus 74 5129 of ca 5 000 000 kilog. waarbij nog gevoegd moet worden een groot deel der 1*26 ladingen oI 10768 ton gemengd goed en 35 tjalken mol 2755 Ion rijslmeel. Deze handelwijze van den landbouwer werkt wederkeerig gunstig op zijn bouwbedrijf, door betere bemestingen das meer intensieve bebouwing. Deze Kamer meent daarom dat een invoerrecht op granenin deze streekzoowel als in liet grootste deel van ons Vaderlandaan den land bouw een onlierstelbaren slag zoude toebrengen, en evenzoo aan den handel zoo nauw met dat' bedrijf verwant. liet zoude slechts ten gopde komen aan dc landbouwers in een zeer klein gedeelte van ons land, of, daar hooger graanprijzen ook hoogere pachten tengevolge zullen hebben, slechis aan de^ grondeigenaars dier streken. Zoo zou dan dc heffing' om enkelen te bc- voordeeleneen groot aantal in hun beslaan benadeelenen de eerste levensbehoefte, n.l. het broodvoor allen duurder maken. Redenen waarom dc Kjiucr niet hel grootste Ter vertrouw" virrwncht d»t n<"«» ycr«ad«- rini oil! lie belungun «an oHen le beliait.pen, dit wetsontwerp zal verwerpen. 'I Welk doende enz: De Kamer van Koophandel en Fabrieken te Amersloori. D P. HAMERS, Voorzitter. HKRMs P. VAN IIASKLKN, Secretaris. -n Folu-mri IS'Jtl. "mUIISFOOIIT den 3. Mauri 1330. Dinsilair A Ma.rl k" namiddags hulflwee, sal de Gemeenteraad van Amersloori eene vergadering linudenwaarin de punlen van behandeling zijn 1 llcrluuie van D Sluimer legen zijn aan slag'in den liooldcltjken omslag, dienst 1839, met daartoe betrekkelijke ontwerp b"sluit*n 2 2e aauvullings kohier van den hooldehjken omslag, dienst 1889. 3 Voorstel lol benoeming van een lid van den' raad voor de tijdelijke waarneming der betrekking van wethouder. 4. Benoeming van een lijdelijken ambtenaar van den burgerlijken stand. Donderdagavond jl- vergaderdo de Kamer van Kooph. en Fabrieken alhier teneinde in behandeling te nemen een adres aan de Tweede Kamer der Stalen-Generaalmet ver zoek hel wetsontwerp Bahlmann tot hel heffen van invoerrechten op gfjiicn enz. niet aante- nemen en wel op verzoek van Je voor stellers de he- ren J Gei'. Kleber en 8. II. van Geblèr, naar aanleiding van de vorige vergadering. Nad.it de voorzitter, de heer D. P. Hamers, nog twee adressen van gelijke sltekking Ier kennisneming ingezonden door de Kamers van Middelburg en 's Bosch, heelt voorgelezen, opent hij de discussie. Vooraf was het adres met enkele woorden door den heer Kleber ingeleid. liet adres wordt bestreden door den heer C. T. van Beek op verschillende gronden o. in. dat de landbouw behoelie heelt aan bescherming; dat enkele cijlersdaarin genoemd minder juist zijn, en. dat al had verhooging der graanprijzen ook parhtverhooging tengevolge en dus indirect begunstiging van grondeigenaarsdit nog niat zoo treurig zoude zijn Daardoor toch zou hel nationaal vermogen toenemen en meerdere wel vaart worden verspreid. Later voegde zich daarbij de voorzitter, die juist invoerrechten ook die op granen, verde digde en zich daai bij beriep op een ingezonden, door hem voorgelezen stuk in hel dagblad «de Tijd» van een landbouwer uil Nieuwer Arnstel. Het adres werd verdedigd door den heer Klebor, die de juistheid der in het adres ge noemde cijlers bevestigde en meende dal vooral de bezwaren van den heer van Beek hel best werden wederlegd door het adres zeil waaroin hij den voorzitter verzochtdit eens le willen doen vooilezen, hetgeen geschiedde Spreker meende, dat men den landbouwer, indien deze hel voordeeliger vond als veehouder optelreden, niet moest dwingen zich meer op graanbouw toeteleggcn en dan nog wel op kosten van het algemeen. Hij stelde verder dc vraagof men werkelijk gelooide dal hel nationaal vermogen groolor zoude worden door kunstmatige op drijving van alle prijzen in ons land? De prijzen, ook die van hel geld worden toch door de we reldmarkt geregeld. Dc heer van (leider betwistte dat de landbouw protectie zoude noodig hebben maar nog meer dat die protectie zou moeten plaats hebben ten koste van den kleinen manalt de grootste broodverbruiker. Bovendien werden de land bouwers reeds beschermd door vrijdom van patent, van paardenbelasting, enz., maar, met het adres, acht hij dat juist hel ontwerp Bahl mann voor de meeste landbouwers nadeclig is. De heer II G van Dam sluit zich geheel aan bij de voorstellers van het adresgeelt onder meer nog ccnigo ophelderingen aan den hear van Beek omtrent de prijzen der inl. rogge en bevestigt dc cijlers in het adres genoemd. Na uitgebreide discussion van alle leden wor den de debatten gesloten en stelt de voorzitter voor, op verschillende gronden o. a. deze dat de Kamer niet voltallig is en het ontbrekende lid wel tegen hel voorstel zou kunnen zijn dat de Kamer zich in deze zal onthouden. Die gronden worden vooral door den heer van Gelder wederlegd en dit voorstel verworpen. Daarna wordt het adres, hetwelk hierboven voorkomtonveranderd aangenomen. Voor stemden de heeren Klebervan Gelder en van f)aintegen stemden de hoeren P. Hamers en C. T. van Beek. (1 vacature). Een voorstel om het adres te laten drukken cn aan de verschillende Kamers van Kooph. toc- tezenden zooals gebruikelijk iswordt afgestemd, met het oog op het budget der Kamer cn daar toch het voorstel Bahlinann reeds aanhangig is bij dc Tweede Kamer. Do 1e luitenant-ingenieur J. L. II van dolk, van den stal der genie le Amersloori, wordt met 1 Mei ovctgeplaatst bij liet korps geuie- trocpeu le Utrecht.

Amersfoortsche Courant | 1890 | | pagina 2