Uit Rotterdam wordt gemeld Wanneer jaarlijks de statistieken verschijnen van de handelsbeweging hier ter slede, en dit zal woldra werderom gebeuren dan kan men daarin zijn mei welke reuzenschreden de scheepvaart- eo handelsbeweging hier toenemen, zoozeer zelfs dal er Rotterdammers gevonden wordendie beweren dat binnen enkele jaren onze haven de drukst bezochte worden zal van het vasteland van Europa. Hoewel dit beweren niet van overdrijving valt vrij ie pleiten Zonder blnf Is 'l leven duf zong Jndels weleeris er toch eenigen grond voor een dergelijk zeggen aanwezig. Dat onze haven reeds is de voornaamste haven van Ne derland valt niet meer tegen te spreken. In 1850 kwamen hier binnen 1940 zeeschepen. In dat zelfde jaar was in geheel Nederland dit aan tal 0961. lh het jaar 1888 was het getal zeeschepen dat te Rotterdam binnenkwam 45-28 en in geheel Nederland 8548. Te Rome is dezer dagen in navolging van wat elders beslaat, een gesticht geopend waar fatsoenlijke meisjes van 15 lot 25 jaren, die zonder werk zijn tegen eene geringe vergoeding huisvesting cn hulp bij het zoeken van eene be trekking vinden. De regel isdat de meisjes niet langer dan 6 weken achtereen in het asyle kunnen blijven, inaar aan degeien die van builen komen en geen familie of vertrouwde vrienden te Rome hebbenkan voortdurend huisvesting worden verstrekt Hr. Ms. Pijp! In Engeland, waar een zwaar inkomend recht geheven wordt op tabak, wordt uil den aard der zaak veel gesmokkeld, precies als bij ons in 't zoutAlle aangehaalde tabak en sigarengeen kleine hoeveelheidwordt van lijd tot lijd verbrand in een bepaald daar toe gebouwd fornuis met een hoogen schoorsteen, door hel volk tde pijp van de Koningin» ge noemd. Heel wat kostelijk kruid wardt daar ver nietigd zonder dat iemand er voordeel ot ge- nol van heeft. Op een vraaghem daarover ge daan verklaarde de heer Goschen in het Lager huis dat hel verkoopen val dien tabak den eerlijken labakswinkelier groote schade zou be rokkenen en dal daarom de «pijp van de Koningin» maar rooken moei. Oe Engelsche pers is nu eensklaps tot de ontdekking gekomendat het toch eigenlijk schande is zooveel waarde jaarlijks te vernieti gen en stelt dus voor Hr. Ms. pijp af te schaffen en de tabak öl legen winkelprijs te verkoopen óf uilledeelen aan verpleegden in hospitalen. Een 20-jarige barbiersbediinle te Parijs, die smoorlijk verliefd was op de vrouw van zijn patroon, loste, door jalouzie gedreven, een revolver op haar af, terwijl de patroonalwezig was om de klanten te bedienen. Daarna stelde hij zich in handen der justitie. De vrouw is gevaarlijk gewond. In Rusland is een bruidskleed gemaakt, zooals nog nimmer eene bruid gedragen heeft. Het dankt zijn ontstaan aan eenige beroemde schilders te St. Petersburg. De gelukkige bezitster is Naja, de schoone dochter vau den bekenden schilder liarosow. Dit bruidskleed is een gift van zijne vrienden en colega's en zal op de bruiloft eene soort van verplaatsbare kunsttentoonstelling zijn. Elke kunstenaar, namelijk heelt een deel van het kleed van ten allegorisch beeld voorzien. De smaakvol aan elkander gevoegdeop zijde geschil derde beelden zijn allen van hooge kunstwaarde. Eene sterke aardbeving werd verleden s avonds zes urente Malaga gevoeld. Zij duurde zeven seconden cn was van onde: aardscho geruchten vergezeld. Er zijn geene persoonlijke ongevallen gebeurd doch de inwoners waren schrikkelijk ontroerd. Eene dergelijke aardbeving greep op httzellde uur te Belzes plaats. Verscheiden huizen wankelden. Een weduwe te Joure in Friesland verzond in September van het vorige jaar een brief aan haar zoon die in Aljeh bij het Indische leger diende. Zij kreeg haar bl ief ongeopend terug met de me- dedeeling er opdat haar zoon overleden was. Van het treurig verlies werd terstond in de nieuws bladen bij advertentie melding gemaakt. Dezer dagen ontving de weduwe echter tol haar groote blijdschap eenbriel van haardoodgewaanden zoon. waaruit bleek, dat deze in blakendcn toestand verkeerde. Een jongeling te Brescia (Italië) slaapt reeds 50 dagen achtereen. Eens par dag opent bij da oogenom ze daarna weer terstond te sluiten. Daar de zieke geen voedsel gebruikt, is hij vreeselijk mager geworden. Op den spoorweg Ismid-AngoraTurkije zijn een opzichter met zijn vrouwbenevens een Ilaliaansche assistent vermoord gewoidcn. De laatste kon nog eenige aanwijzingen omtrent de moordenaars geveneen van hun werd kort daarop gearresteerd en legde een volledige be kentenis af. Waarschijnlijk zijn de daders Tscher- kessen. Tabak als huwelijksmiddclaar. Velen zal het gebruik bekend zijn dat in Friesland op sommige dorpen bestaatwaarbij een jonge ling die zijn zinnen op een meisje gezel heeft, zich als de aanstaande schoonzoon mag be schouwen wanneer hem door den vader van het meisje een lange Goudsche pijp aangeboden wordt bij een bezoekdat bij haar brengt. Een dergelijke gewoonte bestaat in Guatamala. Wan neer daar een jongman plan heeft een meisje te vragen dan schelt hij aan hare woning en vraagt een weinig vuur om zijne sigaar aan te steken. Deze manoeuvre wordt driemaal herhaald. Zoo de jongeling in den smaak valt, dan wordt hij bij zijn derde bezoek verzocht zijne sigaar binnen te komen aansteken waarna van zalf de verklaring volgt. Zoo hel bezoek van den jongen man niet aangenaam is, dan wordt hem den derden keer de deur voor den neus dicht gesmeten hetgeen voor hem een bewijs is dat hij zijn aanzoek niet behoeft te Herhalen. Vrijdag 28 Maart zal voor het eerst aan de Universiteit te Amsterdam naar den dokters- titel worden gedongen en wel door een vrou welijke student in de geneeskunde. Mej. M. C. du Saarartshoopt dan den graad van doctor in de geneeskunde te verkrijgen. Een 21-jarig jongman te Romainville heelt zijn 16 jarige geliefde en daarna zichzelf dood geschoten. De ouders van liet meisje hadden zich tegen hel huwelijk verzet en nu stierven de jonge geliefden maar liever dadelijk samen, dan misschien lang gescheiden te zijn. Bij een notaris te Ni velles kwam onlangs een man aanzetten die een anderen man op den rug droeg. Het waszei hij een zieke bloed verwant die zijn testament wilde maken- Hel bleek echterdal het daarvoor reeds te laat wasdaar de zieke gestorven wasterwijl zijn erfgenaam hem naar den notaris droeg. da verschrikte kansoiar voorbij naar het boudoir harer tante. Juist, daar stond de oude Thomas en deelde zijne meesteresin al hare kleuren, die on gelukkige geschiedenis mede. De kleine gravin kuchte onderscheidene malenwierp den ouden man veelbe tekenende blikken toeiegde ten teeken orn te zwijgen den vinger op de lippen, niets mocht baten, hij babbelde rnaar steeds voort eo eindigde met dn boodschap, dal de ueef morgen bij tante honpte te komen koffie drinken. Maria Tosca kende het gelaat harer tante zij beefde voor de uitdrukking die het gaandenweg bij Thomas' verbaal aannam. Aarzelend waagde het jonge meisje om zich met eenige kalmeerende woorden in het ge sprek te mengenmaar dal duldde de strenge offi- «iersvrouw met; onder liet een of ander voorwendsel zoud zij het meisje naar het salon. Wantrouwde zij haie uiclit dan'' Ja, grootmama had haar zeker reeds allerlei Kwaads van den baron verteld want slechts «p het oi'drukkelijk verlangen van haren oom zou de jonge ofiTicier op het diner genoodigd worden. Het gravinnetje veriiet zwijgend het vertrekde laatste woordenwelke zij vernamwaren «Het is gord, Tho/uas. (iij behoeft achter niemand iots van het gebeurde mede te deelenniemand hoor I Hebt gij dat begrepen En zend au Johan bg mijik hoopdat hij de uitnoodigingskaarten nog met betoigd beeft.» Wordt vervolgd. Op weg naar Decatur, Indiana, ontplofte Maandag een transport nitro glycerine. De koet sier, de paarden en de wagen verdwenen zon der eenig spoor achter te laten dan een gat in den grond en een paar stukjes vleesch dia in boomtakken werden gevonden. Eene moeder en een kindin een huisje op eenigen alstand gelegenwerden eveneens gedood. Te Zanzibar is een koopmen veroordeeld en opgehangen door de Duilscbe autoriteiten we gens hel drijven van slavenhandel in het geheim. Dit voorval wekte veel sensatie te Zanzibar. Blijkens telegrammen uit New York verhoogt het republikeinsche ontwerp-tariel bijna alle ar tikelen voornamelijk wolaardewerk glaswerk, blik Sumatra-tabak en versche visch. Het in voerrecht op blik wordt 120 pCt. verhoogd, waar schijnlijk om de Amerikaansche (abrikanten van ingemaakte artikelen te begunstigenterwijl de invoerrechten op landbouw producten oenigszins verhoogd worden om de landbouwparlij niet te ontstemmen zoo zullen de thans vrije eieren met vijf dollarcenten belast worden. Hel is echter twijfelachtig of het ontwerp zal worden aange nomen. Een uilnoodiging aan strijdlustige jonge dames Een Russische jufrouw, verontwaardigd over de gruwelen van den Koning van Dahomey stelt voor de vorming van een Europeesch aina- zonenheirom do Al'rikaunsche amazonen en hun Koning te bestrijden Wat zullen de negers van Dahomey verliefd raken op die blanke heldinnen. Ecu te 's Hage garnizoen houdend olficier is zonder toestemming des Konings in Enge land gehuwd met een der meest bekende liol- landsche actrices. Tc VI lage is een onderzoek naar deze zaak is ingesteld. Aan de Zw Cl. wordt uit s (navcnhage ge schreven over liet geval van den olficier der artil lerie die daar in arrest zit, omdat hij zonder vor- gunniugdes konings in Engeland getrouwd is met eene Nederlandsdie actrice, cn dal het huwelijk ruim een jaar geleden gesloten is. Behalve dal Inj getrouwd is zonder s Konings toestemming, heelt de olficier hel vergrijp gepleegd dat hij zonder verlof naar hel buitenland is gegaan Hel huwelijk is hier la lande niet algekondigd en dus voor vernietiging vatbaar. «Voor de betrokkenen ware het misschien wenschelijkschrijlt deze coit. Zij zou blijven een vermaarde actrice en kan eerder een moe derlijke vriendin dan een echtvriendin wezen van den jeugdigen zondaar, die zijn land en zijn Koning beter dienen kan door ijverige militaire studiën dan door al te dwalen naar de doornige paden der kunst, waar velen misschien geroepen, maar wei nigen uitverkoren zijn Volgens het N. v. N is de actricedie bier wordt bedoeldmevr. F re n k e I-Bouwmeester. De Commissaris des Konings in de provim ie Noordbrabuni heelt bet beval uitgevaardigd, dat alle honden in de geheele provincie aanwezig, gedurende 4 maanden van een muilkorf moeten zijn voorzien. Dit bevel is gegrond op de uiige breidheid welke de hondsdolheid in die provin cie in den laalsten lijd heelt gekregen alsook op de omstandigheid dat vele houden zijn ge beien welke niet achterhaald zijn kunnen wor den en bijgevolg zwervende zijn. Te Utrecht heblvn Maandagmiddag eenige straatbengels, van af den Zwarlenweg met sternen naar een van Amsterdam komenden trein gewor pen tengevolge waarvan van een rijtuig leen 2e klasse een paar glasruiten werden verbrijzeld. Hoewel de glasscherven naar binnen vlogen werd gelukkig toch niemand gekwetst. De politie van het gebeurde kennis bekomen hebbende stelde dadelijk een onderzoek in waarvan de uitslag echter nog niet bekend is. Honderdvijftig officiëele kussende niel- ofliciëele laten wij natuurlijk buiten rekening, zijn bij het huwelijk van den kroonprins van Griekenland met prinses Sophie van Pruisen door de jonge bruid gegeven geworden. De prinses heelt driemaal koning George moeten omhelzen even zooveel malen koningin Olgakeizerin Frederik kei/.ai Wilhelm diens gemalin, den koning en de koningin van Dene marken, totaal 15 kussen. Verder moest zij alle prinsen en prinsessen die hij het huwelijk tegenwoordig waren, eens omhelzen, en er waren niet minder dan 155 doorluchtig® af stammelingen van zes dynastieën. Naar men verneemt is als Nederlandsche haven, door de Duilsehe stoomvaartlijn op Oost-Aliika aan te doen Rotterdam gekozen. Pelroleum-Noteeringen van de Makelaars Camtzlaar Schalkwijk (e Rotterdam. Woensdag 26 Maart. Tankfust f8.Sept.- Dec lev. 18,De markt was lieden vast. AMERSFOORT, den 27. Maart 1890. Bij vonnissen van 20 Maart 1890 heeft d® Richtbank te Utrecht de vorderingen van he1. Classicaal bestuur van Amersfoortdoende wat des kerkeraads is te Bunschoten en optredende voorde Nederl Hervormde gemeente Bunschoten, toegewezen en mitsdien veroordeeld 1. de kerkvoogden om hel kerkgebouw cn de consistoriekamer tot het houden van godsdienst oefeningen cn geven van godsdienstonderwijs beschikbaar te stellen voor den kerkeraad of die hem vervangt, met bepaling dat wanneer daaraan niet wordt voldaan binnen acht dagen na be- leekening van het vonnis, die kerkeraad ol die hem vervangt zichdes noods met behulp van den sterken arm den toegang mag verschaffen, alsmede lol betaling van schadevorgoeding en de proceskosten in hunne qualiteit 2. Dr. van Goor en d® verdere leden van den vroegeren kerkeraad tot overgifto van hel archief «n zulks op straffe van I 5.boete voor eiken dag na de beleekcning van het vonnisdie zij daarin na latig zijn met vergoeding der schade en betaling der proceskosten uil eigen beurs 3. dczelld®n oin rekening en verantwoording te doen van het diaooni'bohcer voor een rechter commissaris, met bepaling dal zij daartoe kunnen

Amersfoortsche Courant | 1890 | | pagina 2