staatszaken zal worden gevonden. 't Is zeker niei anders dan omdat de jonge keizer eigen begrippen van staatsmanskunst wil toepassen en vooral omdat Bismarck gedecideerd tegenstander is van de arbeidsconlerentiedoor den keizer in het leven geroepen. Bismarck ziet te dien opzichte verder dan de keizer. Hij acht die conferentie te zijn het werpen van kruit in het vuur. Hij herinnert zich wellicht dat ook tijdens de Fransche revolutie Louis Philippe Joseph d'Orleans, bijgenaamd Egalilé, zich bij 't volk en bij de revolutionnairen schaarde die hem nadat hij zich in schier alles door hen had laten ge bruiken toch in 1793 te Marseille hebben ont hoofd toen zij hem niet racer noodig hadden en baas waren. Iets kattennieuws 1 Naar wordt medegedeeldzal te Amsterdam in de laatste dagen van Mei een kattententoon stellingwaarschijnlijk in het Paleis voor Volks vlijt, wordei gehouden. Het plan is uitgegaan en wordt voorbereid door den heer C A. A. Dudok de Witdie door een aantal heeren zal ter zijde worden gestaan o. a., en voor zooverre het de artistieke eischen der tentoonstelling betreftdoor de heeren J. C. Greive jr. en Jan Van Essen. Volgens een bericht uil San Francisco gaat iemand, dien men voor krankzinnig houdt tegenwoordig rond. voorspellende dat genoemde stadevenais Oakland (Californië)Chicago en New-York den 14 April door eene aardbeving zullen worden verwoest. Zeer velen zijn er zoo van verschrikt, dat zij hunne bezittingen voor spotprijzen van de haDd doen en naar het ge bergte vluchten. Eenige jaren geleden heerschle in China een zellmoord-epidemie. Geheele clubjes van vrouwen benamen z ch tegelijk het leven. Men kon soms gezelschappen van 15 of 20 vrouwen zien ver trekken alsof zij met een pleiziertrein mede moesten echter zonder retourbiljet. Zij trokken hare fraaiste toiletten aan, schilder den zich de nagels roodverlden hare tanden en tooiden zich met bloemenwaarna zij band in hand en onder het zingen van een lied naar de rivier liepen, zich er in stortten, en door de golven werden verzwolgen. Zooals men zich zal herinneren is dokter Tanner de Amerikaan die in 1882 gedurende 40 dagen vastteen daarmede hel voorbeeld aan SucciMerlatli, en andere «vaslers» gaf. Thans wil ciokter Tanner een andere proef nemenhij verbeeldt zich namelijkdat de mensch in een toestand gebracht kan worden die den schijn doed nabij komten naar men zegtwil hij de proef op zich zelf nemen. Tusschen zeggen en doen is echter nog een groot verschil. In het Oosten van Overijsel bevat de bodem steenkool. Men weet dit reeds langmaar is er nu toe overgegaan de uitgestrektheid en diepte der beddingen na te gaan. Vooral bij Luiten moet de laag eenige beleekenis hebben men onder zoekt nu sedert eenigen lijdof die lagen voor vonden had dan zou hij den oaam zijner geliefde jubelend uitgeroepen hebben hier ging dat niet op de druk bezochte promeaadeplaats. Hij bad bet druk met naar alie zijden beleefd te groeten, hand drukken met zijne kameraden te wisselen wat kwamen er daar niet weer twee aan zou bij ze op een dineetje uitnoodigen om den gelukkigen dag van heden op eene waardige wijse te vieren .Neen daarvan beeft bij de laatste maal geneeg gehad. «Hé, Ternau, heerlijk, dat wij je jnisl aantreffen. Heb je den avond nog vrij «Ja, zeker, ik heb alle uitnoodigingen voor deze week geweigerd «Dat treft goed. Ga dan no dadelijk met ons mede naar Prost om een paar costumes nit te kiezen. Bij mevrouw von A. heeft heden het jaarlijksehe maske radebal plaats en daar eenige onzer kameraden van het Hsche regiment per telegraaf op hel hofbal ge- noodigd zgnis er eensklaps gebrek aan heeren. Zooeten ontvingen wij een lief briefje van haar met het dringende verzoek om van avond nog eenige met ons mede te brengen en gij Rudizijl ons eerste offer. Gij moogt niet weigerenwant eersten» amu seert men zich bij mevrouw von A. steeds op buiten gewone wijze. «Men zegt het, men zegt het! Die tante heeft werkelijk niet noodig om haar nichtje door zulk eene strenge quarantaine interessant te maken want de kleine is werkelijk een allerbekoorlijkst wezentje. Maarje stemt toch toe hé Ternau No, of ik,» antwoordde de jonge officier met een vergenoegd lachje. En wat viel het bun een kwartier later moeilijk om een geschikt maskcradecosluum te kiezen. Rudi vooral kon mets naar zijn soiaak vindenniets was mooi en rijk genoegtotd it de eigeoaar der zaak ton einde raad eensklaps een inval kreeg. Wordt vervolgd. ontginning in aanmerking kunnen komen. Een vreeselijke ontploffing had Dinsdag plaats in bel artilleriemagazijn der kazerne te Man chester. De kazerne is totaal verwoestterwijl een onderofficier doodelijk gewond werd. Door onvoorzichtig spelen met vuur is te Wichita in den staat Kansas (Amerika) een prairiebrand uitgebroken waardoor binnen eeni ge uren 5000 acres land verwoest en verscheidene pachthoeven met haar rijken voorraad granen een prooi der vlammen werden. Hel is ons gebleken schrijft het Nieuws - dat bij velen de vrees bestaatdat mevr. Frenkel- Bouwraeesterten gevolge van haar huwelijk het tooneel eerlang zal gaan verlaten. Op de toekomst zullen wij natuurlijk niet vooruilloopen, doch zeker is, dal vooralsnog die vrees onge grond is daar haar thans loopend contract met het «Nederlandsch Tooneel» eerst met Sep tember 1891 geëindigd is. Werd in vroegere dagen het leder alleen van de huiden van rundvee gemaakt, in de laatste jaren heeft men daarvoor een nieuwe bron ont dekt, n.l. de huid van den Porpisis of bruin- visch, een walvichachtig zoogdier. Het leder, hiervan bereidis zeer laai en waterdicht, zoo dat het vooral voor jachtlaarzen zeer geschikt is. In den laalsten tijd is het een belangrijke industrie geworden. Bakker en Steenbergen beiden werklui op de fabriek van v. d. Lee en Go., te Apeldoorn, waren sedert geruimen tijd reeds in onmin. Dinsdag jl. kregen beiden twist over bet werk (zij werkten op stuk en betwistten elkander het gebruik van de waterkracht) waardoor er eerst klappen werden gegeven. Door de patroons we der tot kalmte gebracht, gingen beiden weder aan het werk. Eenigen tijd daarna herhaalde zich de twisten nu werd Bakker zoodanig door een beitel in de zijde gewonddat hij 's avonds ten 9 uren reeds een lijk was. Steenbergen ging direct naar Apeldoorn en gaf zichzelf aan bij den Burgemeester. Bakker is gehuwd sedert kort en laat een weduwe in gezegenden toestand na. Steenber gen heeft een vrouw met vier kinderen. Tan kantore van de Associatie-Cassa te Amster dam en bij de Heeren van Asch van Wijck A Co. te Utrecht, Schaaij A Ledeboer te Rottardam Ollo de Kat A Zn. te Dordrecht, van derVegtc en van Reede te Zwolle, de Arnherasche Rank- vereeniging i Boon Haitsinck k Pliester), Gebr. Gratama te Leeuwarden en Gecrlsema Feith A Co. te Groningen, wordt tegen 10 April a- s de Inschrijving opengesteld op 500 Aandeelen der GOUDMIJN MAATSCHAPPIJ «ODIN.» Deze Maatschappij is gevestigd te Amsterdam. Haar kapitaal bedraagt f 1 800.000, verdeeld in 1500 aandeelen f1200.splitsbaar in onder- aandeelen van f600, f300, I 00 en f 12. Het doel dezer Maatschappij isovername en exploitatie van het «Odin» eigendom, gelegen in de wijk Venterskroon der Potehelstroomsche goudveldenZuid-Alrikaansche Republiek. Dit eigendom is groot pl. m. 140 acres, en gelegen aan de oevers van de Vaalrivier met eene front breedte aan de rivier van 1800 yards. Het ligt in de nabijheid van Klerksdorp liet eigendom bevat niet minder dan 109 claims en werd on derzocht door den Ingenieur David Draper. Men heeft de meest gunstige inlichtingen verkregen van het hoofd van het Mijnwezen te Pretoria van de Landdrost te Klerksdorp en van vol komen vertrouwbare particuliere zijde. Voorden aankoop van hel geheele eigendom met al zijne opstallen, rechten en verplichtin gen moet door de Maatschappij aan de Ver- koopers worden betaald ia aandeelen f 1,140,000. In aandeelen of Contanten te onzer keuze f360,000. Voorts wordt geacht noodig tc zijn in Contanten een bedrijfskapitaal van f 240.000. en een reserve bedrijfskapitaal in aandeelen van f60,000, zoodat het maatschappelijk kapitaal zal moeien bedragen 1,800.000, waarvan thans een gedeelte aan het publiek in openbare inschrijving wordt aangeboden. De verkoopers hebben zich verbonden de hun komende aandeelen voor den inbreng niet onder pari te ver konpen vóórdal hel eerste dwidend zal zijn gedeclareerd. De winst zal worden verdeeld als volgt In de eerste plaats genieten Aandeelhouders. 10o/b rente over het kapitaal; van het daarna overblijvende komen 5/°0 aan den Directeur, 15°/* aan Commissarissen 10*;. aan de laden van den raad van toezicht in Zuid-Afrika. 10*/. aan het Reserve Fonds en 60°/, aan Aan deelhouders. Ileewel de markt op het oogenblik tamelijk lusteloos voor mijn waarden is, biedt deza Maat- i schappij zoovele kansen van vuistdat de In schrijving wel naar wensch der Emittenten zal slagen. Terkooping van Vaste Goederen. Zaterdagavond 29 Maart in het Valkje te Amersfoort. Notarissende heeren Mr. J. DE LOUTER en A. 11. DRIJFHOUT VAN 1IOOFF. 1. Een woonhuis aan het Sl. Janskerkhol opgeh. 2. Een woonhuis in de Hellestraat 1 1000 Notarissen: de heeren A. 11. DRIJFHOUT VAN HOOFF en Mr. J. DE LOUTER. Een burgerwoning met erf in de Koningstraat.930. AMERSFOORT, den 31. Maart 1890. Dinsdag, 1 April 1n90, namiddags ten half- twec zal de gemeenteraad van Amersfoort eene vergadering houdenwaarin de punten van be handeling zijn 1. Kohier van den hoofd, omslag dienst 1890. 2. Advies op het request der vereeniging «Caecilia» om aanwijzing van een locaal tol het houden van oefeningen. 3. Advies op het request van eigenaren van gronden aan den Bisscltopsweg om verbetering van den toestand in verlichting van dien weg. 4 Voorstel van Burg. en Welh. ten aanzien der herstolling van de bestraling op da Kamp straat en het Zand. 5. Voorstel van Burg en Wet h. tot bestrating van hel «Smallepad» met waalkliokets. 6. Voorstel van Burg. en Welh. tot het plaat sen van lantaarns tot verlichting van den Leus- derweg. Heden is door heeren Burgemeester en Wet houders van Amersloorl aanbesteed 1. de levering van 200 stère gewasschen riviergrint 1 a 3 cM. Minste inschrijver de heer J. Werner Az. te Hasseltvoor f 506. 2 liet bestralen van een gedeelte van den Lagenweg buiten de Kamppoori 2450 Ms. Minste inschrijver de heer T. W. Bonte te Amersfoort, voor f630. 3. Het uitdiepen van de haven en binnen grachten. Minste inschrijver de heerS. van Doodewaard te Weesp voor I 777. Den minsten inschrijvers is heiwerk gegund Het Kohier van den hooldelijken omslag dienst 1890is door Burg. en Weth van Amers foort opgemaakt tot een bedrag van f 45,244,24b Heeren Ged. Staten van Utrecht hebben het te dragen aandeel in de lichting voor de Nat. Militie van 1890 bepaald voor Amersfoort op 33, Baarn 10, Soest 11, Woudenberg 7, Leusden en Stoutenburg 6, Amerongen 6, Bunschoten 6Hoogland 5Renswoude 3 Veenendasl 13. Door de afdeeling Amersfoort van het Utrecht- seh genootschap van landbouw en kruidkunde is Vrijdag jl. eene keuring van stieren en var- kensbeeren gehouden. Als keurmeesters traden op de heeren G. C. f) d'Aumale baron van Har- denbroek te Driebergen. I'. Mantel te Haarlem mermeer en A. Uijttewaal te Sohalkwi|k. Kr waren 12 stieren met kalvertanden aangevoerd. De 1. prijs daarvoor, 140 werd toegekend aan den heer Mr H J H. baron van Roe'.zelaer van Oosterhoui te Amersfoort de 2 f.30, aan den heer L. van Manen te Woudenberg de 3. I 20. aan den heer R. van Woudenberg te Baarn: en de 4. f 10, aan den beer J, Reaes te Scher pen- zeel. Voor stieren met breede tandenten ge tale van vier ter keuring aangeboden werd <le 1. prijs, I 15, toegekend aan den heer H. van Beek te Hoogland en de 2. 110, aan den heer W. van Daatselaar te Leusden. Een zestal beer varkens waren aangebracht. De 1prijs daar voor115, werd toegekend aan den heer C. Ederveen te Woudenberg de 2 f 1(1 aan den heer II. van Rrummelen te Woudenbergde 3- 17,50. aan den heer P. Kuijl te Stoutenburg. Zoowel van stieren als van varkens waren schoene exemplaren aangeboden. Door de Afdeeling is de heer Mr. J. L. baron Nepveu aangewezen om als lid in de commissie voor de veemarktennamens haar zitting te nemen. De omstandigheid dal primo Mei de nieuwe Kazerne aan den Leusderweg te Amersfoort door een bataillon van het 5e reg. infanterie wordt betrokkenheeft Burg. «u Weth. aan leiding gegeven aan den Gemeenteraad voorle- stellen dien weg tot aan den hoofdingang van het Kazerneterrein te verlichten door zeven gaslantaarns. De 1e luitenant Preuijtvan de 6e batterij, 1e rog. veldartillerie te Amersfoort, thans ge detacheerd hij hel 3e reg. veldartillerie te Breda, is overgeplaatst bij de Ie treincotu- pagnie van het 1c reg. veldartillerie te Utrecht. Zaterdagmiddag is brand ontdekt in don toren der llurv. kerk te Apeldoorn. Binnen een kwartje^

Amersfoortsche Courant | 1890 | | pagina 2