Het slaapwandelen. Onder de vele raadsels in de natuurdie nog door niemand volkomen zijn opgelost, behoort ook het z. f. slaapwandelen De slaapwandelaar slaat in zijn slaap op loopt daarwaar hij anders niet *ou durven gaan klimt op daken en muren en verricht zakendie voor hem anders tot de ontniiHijkheden zouden behooren Het vreemds'e isdat hij daarbij eigenlijk het gebruik zijner zintuigen mist. Dikwijls kan er een pistool dicht bij hem worden algeschoten zonder dat hij er iets van hoort Zijn ooghoe wel geopend is blind voor bet lichthij is in 't duister sells zekerder van hetgeen hij doet dan bij licht. Geheel zijn lichaam is meestal ge voelloos. Mca haalt gevallen aanwaarin men slaapwandelaars spelden diep in den arm heeft ges okenzonder dal zij er iets van merkten. Een Italiaansch schrijver verhaalt van iemand dat hij in zijn slaap opstond, in 'tdonker naar den kelder ging en wijn medenam uiteen mand om die in zijn kamer op te drinken In de om streken van Bordeaux was voor eenige jaren een priesterdie dikwijls in zijn slaap opstond en geheele preeken neerschreef. Het voornemen beslaatdat de Eerste Kamer der Slaten-Generaal zal bijeenkomen Maandag 5 Mei e k., ter behandeling alsdan van de pen sioenwetten en casu quo van de definitieve be- grooling van koloniën. Een treurige geschiedenis. Twee jongelieden, de 18-jarige Ludwig Lell en zijn vriend Rudolf Kau-albegaven zich Zaterdag van huis naar het Hütteldurffer woud (Oostenrijk) met het voorna men zich dood ie schieten. De laatste alleen keerde teruglerwijl het lijk van den eerste gevonden werd Aanvankelijk vermoedde men dat Kausal zijn vriend vermoord hadzoodat deza in hechtenis werd genomen. Nauwkeurige onderzoekingen hebban echter aan het licht gebrachtdat alleen van zelfmoord sprake kon zijn waarna Kausal onmiddellijk op vrije voeten gesteld werd. Ludwig Lell was in den laatsten tijd zeer zwaarmoedig, liet geval wekt algeraeene ver slagenheid. De luchtreiziger Damra die dezer dagen te Berlijn uit den Volksgarlen opsteeg met zijn nieuwen ballon Fürst Bismarck is bij het neder dalen te Rosenthal door een troep laffe balda- digen aangevallen. Een aantal boerenjongens en «heeren» wierpen hem, toen hij den ballon wilde ledigen, op oen grond en eenigen hielden hem vast. terwijl de overigen als razenden onder luid geschreeuw den ballon begoonen te ver nielen Door een aantal fatsoenlijke toeschouwers werd de luchtreiziger eindelijkmet het over schot van zijn fraaien ballonaan de handen der woestelingen ontrukt Voor zoover de benoodigde paarden voor de bereden artillerie niet hier te lende zullen kunnen worden verkregen, zal de aanschaffing daarvan, in Duitschland plaats hebben. De milicien S.. van hel 7e reg. infanterie die zich zouder wettige redenen van de wacht heeft verwijderd en gedurende twee dagen afwezig is gebleven,, zalwegens desertie in den tijd van vrede voor den krijgsraad worden terechtgesteld. Aan het Ministerie van Binnenlandsche Zaken zal eerlaug een aanvang kunnen gemaakt worden mal de bewerking der door de provinciale bestu ren verzamelde gegevens omtrent de volkstelling. Een 100-tal buitengewone ambtenaren wordt daartoe werkzaam gesteld. Der gemeioe Strom der Dinge Reiszt uns machtig stelt zurück Und sufs neu von Schuld belasiet Und auft neu verzehrt von Reu ftleibt ia Zwiespalt, der nicht rastel, Nar die Sehasucbt ans getreu En zij begrijpen elkander zoo geheel en al en loeh begr^pi hy haar ia een ander opzicht, goddank, weer weet Lateraan de theetafelzijn allen weer vroolijk ea «iet bel er bebagelijk ia het ruime vertrek nit mei tgne kostbare Meubelen ea vele kleinigheden dia het geheel tolk eon huiselgken gezelligen aanblik gaven. Zij vormen een bevallig tafereelda lachende kinderendo erostigo huisheer, de bekoorlijke joogo wouw ea da jeugdige officier, die de wenftchen van de gastvrouw zocht te voorkomen. Na de thee gaan de heeren ia een ander vertrek terwijl JfcUnio de kindereu naar bed brengt. Geroimen tjjd bljft zq voor bunne ledikaatjes ge knield zij kan bare kalmte niet herwinnen. Op aan dringen der kleinen vermant zij zich echter en sta melt V'-rgtvf ons onze schulden en leid ons niet ip verzoekinj.Plotseling vloeien er tranen over bare wjn/en pk zich naewolijk* kunnende bedwingen, kust zij hare lievelingen te-der en keert naar het talon terugwaar zij liet gloeiende voorhoofd lagen de vensterruiten drukt. Wordt vervolgd. To Zwolle haeft de politie het van een hard- looper gewonnen. Daar de Paaschwei hem slechts karige verdiensten had opgeleverdhad een hardlooper besloten zonder vergunning van do bovoegde machten een buitengewone voorstelling door Zwolle's straten te geven. In zijn tricot snelde bij voortgevolgd door een vrienddie bij de belangstellende voorbijgangers collecteerde, en al spoedig ook gevolgd door drie* politie agentendie hem duidelijk wilden maken ,dat hij iels deed wal hij niet mocht doen. De man zette zijn beste beentjes voor. De agenten hielden echter vol en mochten hel geluk smaken hein na eene langdurige jacht in te halen, bij den kraag te grijpen en naar bet politiebureau te brengen. Uit Breda): Een paar maanden geleden werd door den gemeenteraad op initiatief der gas- conamissie, de bezoldiging van den heer dr. Neur- denbergdirecteur der gasfabriek met I 500 verhoogdzonder dat de betrokkene daartoe aanzoek had gedaan. Eenige weken daarna solli citeerde dr. Neurdenberg naar de directeursplaals te Utrechtevenwel werd daar iemand genomen zonder doctortilel; daarna solliciteerde onze di recteur naar Leiden waar bij nu ook benoemd is. Wanneer men nu nog weetdat ten genoege van den directeur op gemeeniekoslen een groot, prachtig huis tot woning voor hem gebouwd is dan mag men toch wel zeggendat de com missie der gasfabriek niet veel plezier heeft van hare bemoeiingen voor dr. Neurdenberg. Het hof van cassatie heeft de voorziening van den heer Corvilain tegen het arrestwaarbij bij wegens zijn schuld aan de bekende ramp te Antwerpen tot 4 jaar en 7 maanden gevange nisstraf veroordeeld wasalgpwezen. De heeren James Edmunds en Walter Goddard zijn te Londen teruggekeerd na een reis door Europa gemaakt te hebben op rijwielen. Zij ver lieten de hoofdstad verleden Juli en namen behalve hun karren een gewonen reizigais ransel mede. Zij reden door FrankrijkZwit serland en Oostenrijk en bereikten Bucharest en Guirgewowaar zij den Donau overgingen en naar Conslantinopel trokken. Hier gingen zij scheep naar Odessa, van waar zij naar Moscou en St. Petersburg wielerden. Met een stoomboot gingen zij de Baltische zee over, bezochten Zweden en Noorwegen, en reden door Duitschland, Nederland en België weder ■aar Calais. In het geheel zijn de wielrijders negen maan den op reis geweest. Ean Weener correspondent schrijft o. a. over da damesmode aldaar: Wat ar tegenwoordig in andera plaatsen ge dragen wordtweet ik nietmaar hier schijnt de mode met de nationale kleurengeel en zwarteen verbond gesloten te hebben Op de wedrennen en in den Prater zag men gisteren zwarte japonnen met gele plooien en devanis, donkere hoeden met gele bloemen zwarte geel- gevoerde parasollen an zwart gelakte schoentjes met kleine gele strikjes. Hel meest vallen in het oog de hoedenwelke zóó overdadig met bloe men versierd zijn dal van het eigenlijke hoofd deksel niets te zien is. Kleine sluitende mantel tjes van laken met fluweelen mouwen ziel men bier (bans veel. In de laatste dagen heeft men in de omstreken van Princenhage en Beek bij Breda een groot aantal honden doodgeschotennadat zij in aan raking waren geweest met een vreemden hond die hoewel gemuilband door hun janken ont vluchtte. Men vermoedt, dat die hond te Ter- heyden tehuis behoortdoch men heeft hem nog niet kuunan opsporen De Staatsspoorwegmaatschappij heeft aan het volgende personeel eervolle vermeldingen bene vens geldelijke belooningen toegekendDan machinist 1e. LI J. S. van Wijk te Hengeloo, den machinist 3e kl A. Reeuwijk te Bokstel en den 11, machinist M. Schuwirth te Venlooter zake van hat bij tijds remmen hunner treinen, waardoor menschenlevens zijn gered geworden en den zadelmaker A. Berbers te 's-Boschvoor het teruggeven aan dan eigenaar van een door hem gevonden beurs mat eane aanzienlijke geldswaarde. Uit 'sGravenhage wordt gemeld: Er worden groole toebereidselen gemaakt voor de fancy-fair in het Gebouw voor K. en W. op 1;i en 16 dezer te houdAn ten behoeve van de vacantia-koloniën Het plan gaat van de def tige Haagsche dames uit, dia als verkoopster», in allerlei aardige costumes (o. a van de three little maids from school uil de Mikado) zullen optredenen die bovendien tableaux vivanis zullen verioonen, door onze beito schilders gearrangeerdof onder directie van dan heer Arnold Spoel eenige zangnummers zullen uit voeren. De muziek ddr grenadiers en jagera zal da fancy-lair opluisteren en allerlei aardig heden zullen er bij worden ten beste gegeven, bijv. een jonge daine zal instaniance portretten maken. Zeer vermoedelijk zal deze iancy-lair, behalve veel pret voor dc deelnemers en doel- neerasiersook veel geld voor het goede doel opleveren. Er is ook sprake van een feestelijke viering in den Haag van het 75 jarig beslaan der Mili taire Willemsorde op 30 Mei e k. Waarschijnlijk zal zich daartoe spoedig een commissie vormen, die een groot diner voor alle ridders zou orga- ni see ren en een leest aan de minder bevoor- rechle dragers van 'l kruis wil aanbieden. Ook zou men bet plan hebben Z. M. den koning toestemming te vragen om den dag dooi een militair feest en parade op t# luisteren. Nu ik op militair lerrein ben verzeild geraakt moet ik even stilstaan bij hel treurig leit dal zich in de vorige week hier heeft voorgedaan de moordaanslag van een militair op een meisje (dat gelukkig herstellende is, ondanks de drie kogels, die zij in 't lichaam kreeg) en een daarop gevolgde zelfmoord van een pas uil Kampen overgeplaatst lOjariu militair te Leiden wijst op de onverantwoordelijke lichtvaardigheid, waarmee men aan elk soldaat de beschikking schijnt te geven over scherpe patronen Mij dunkt dat het gevaar dat onze soldaten buiten dieast met sabels loopen reeds groot genoeg is en da minister van oorlog wél zou doen te zorgen dal niet elk soldaatals hij een kwade bui heelt, ol meent verongelijkt te zijn, dadelijk een zes- loops pistoolol een geweer met patronen bij de hand heeft om zichzelf of anderen van kant te maken. De Hagenaars, die in den omtrek van de Oranjekazerne wonenzijn door burg en weth. voor een nog groater gevaar behoed. Zij hebben n.l aan den kapitein eerslaan wezenden inge nieur alhier de vergunning geweigerd om in een loods op de plaats der kazerne 11)000 pa tronen te bergen. De militaire overheid heeft waarschijnlijk niets van de ramp van Antwerpen gehoord maar burg en weth. hebben begre pen dat verlooningen a la Corvilain niet in den smaak der Hagenaars vallen Er is in onze duinen wel een geschikter plaats te vinden voor een patronen-bergplaatsdan midden in de stad bij de kazerne waar de eeiate de beste kwaadaardige milicien zich op de onrechtvaar dige soldatenwereld wreken kan en levens een der mooiste stadswijken in de lucht zou kunnen doen vliegen. Petroieum-.Noteeringen van de Makelaars Cantzlaar «Sc Schalkwijk te Rotterdam. Zaterdag 1 i April Tanklust 17,75, Aprillev 17,70 SepLÜee.lev. 17.90. De markt was heden vast. Kennist^eviiis; De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van AMERSFOORT Gezien art. 5 der wet tot regeling van den kleinhandel in sterken drank an lot beteugeling van openbare dronkenschap Brengen ter openbare kennis dat een ver zoekschrift om vergunning tot verkoop van sterken drank in het klein bij hen is ingekomen van II. J. AARTS in het perceel wijk B, No. 145 A. VAN KAMPEN wed W. VAN NOORT in het perceel wijk F No 87. Amersfoort, den 14 April 1890. Burgemeester en Wethouders voornoemd De Burgemeester W. A. CROOCKEWIT, De SecretarisWeth 1°. B'. W. L. SCHELTUS. AMERSFOORT, den 14. April 1890. Bij het verl week te Utrecht gehouden examen tar verkrijging der acta voor onderwijzeres zijn o. a. geslaagd de dames C C. M. Jansan en C. J. E. Leinwebervan Amersfoort. De heer G. Beins, commies dar posterijen 3e klasse zal op 6 Mei ta Venloo en ae heer J. R. A. H. Schiltz, commies der posterijen ie klassa, zal op 6 Mai te Amersfoort in functie treden. Ten voordeele dar algemeene armen van Amersfoort zal ovarmorgen Woensdagavond, 16 April, in Amicitia alhier, ingevolge achterst, adv., door de Onderofficiers Tooneelvereeniging «Unitas» eene uitvoering worden gegeven. Hetoplevoeren Tooneelspel «Zoo werd hij rijk» staal in de tooneelwereld van ons land zeer gunstig aangeschreven envoorzoovar ons ge heugen reiktis het nog niet hier opgevoerd. Vorige toneelvoorstellingen van «Unitas» lever den bewijzen op dat de dilettanten in tal van opzichten door voordracht, rolvastheid en andere voor eene goede vertolking vereischte hoedanig heden terecht veel bijval mochten genieten en men dit met grond oek thans ruag verwachten. Daarna volgt een zeer vroolijk blijspel inat zang en na afloop daarvan is er bal, 'twelk

Amersfoortsche Courant | 1890 | | pagina 2