TWEEDE m BLAD. Maandag- 19 ëP§; Mei 1890. IMMitwh Himmr A TT VAM f* T fl> C» B n D!' ï,"1, ,w,eh«Bl Do.derd.gmMéfk Nnwnl per 8 fl,-. Fra.eo p.r Bureau A K E F F /l.l». Ad»«rtenti#n1 regel. 60 Cl*.; elke regel meer 10 Cl., tiroote letter, .ui VOORHUIZEN tö Amersfoort P Tnnr r»»*»» aodere e.tr. inriglieg getchiedt hooger prijiberekeniag. Legale »»e.«*le«n onteigen. Air, per regel IS Cte. Reclame, per regel <5 Cle. - Afu. nummtr* 10 CU. hOOk KOrtOgraOht, ItftflC B 00 Politieke Revue. De Russische koker heell de uilnoodiifinaen verzonden voor een Ie Pctershurn Ie houden congres. Ilel congres zal den toestand en de lie handeling der gevangenen in verschillende landen behandelen. Hel klinkt als ironie. In hel beschaafde Europa, in ons wcslen waaruit voor den echlen Rus immers alle verderl komt met de revolutie en hel nihilisme cn andere erge dingenworden de gevangenen behandeld als rnenschenge vallen afgedwaald, maar als menschen mei ons van gelijke beweging. Wam wij kunnen allen dwalenstruikelen en vallen Geleerdenmannen van grooie kennis en humaniteithebben jaren lang de beste middelen onderzochl om den strijd legen de misdaadlegen liet kwaad inel nadruk te voeren. Rusland heell nieis gedaan op dit gebied. Hel behandelt de ongelukkigen als de misdadigers en de misdadigers erger dan dieren. Het is in zijne tijdrekening slechts dageninaar hel is in de zakendie op hel congres zullen behandeld wordeneeuwen achter bij West- Europa. En thans spreckl de Russische regee- i ing van menschenliefde en verbetering van den misdadiger en zij roepl een congres bijeenom over een gewichtig humanitair vraagstuk te be raadslagenEn dit, terwijl zij liet Westen ver bittert en waarschijnlijk niet het min-Ue plan heeft om de voorslagen van het congres te volgen Dat is zeer merkwaardig Of zou Rusland willen toon en door zijn voor beeld hoe men de gevangenen niet moet behandelen De debatten over de koloniale polilick der regeeringin Duitschlands Rijksdaghebben bij de voortzetting nog zulk een omvang aan genomen dat aan behandeling van de militie supplementaire kredieten niet te denken viel en dal postje dus voor later is bewaard moeten worden. Kanselier Von Caprivi heeft met zijn maiden speech een hoogst gunstigen indruk gemaakt zoo in 't binnen-, als in 't Buitenland in T bij zonder. Natuurlijk haalt elke partij er uit wat haar 'l meest lijktterwijl de passagesdie niet in de kraam te pas komen zorgvuldig worden vermeden bepaald partij gekozen heeft v Caprivi nietnoch tegen de koloniale politiek, zooalsdie tot heden is gevoerd maar alle uit. Aan «de Tijd,» «Gron. Cl.» en andere bladen is hel volgende verslagbijeengevalontleend De gewone maandvergadering der vrije vrou- wcnverecn. te Amsterdam was niet gehouden, maar Woensdag was, buiten de vcreeniging om, eene vergadering door mej Druckerbelegd in de door haar gehuurde bovenzaal van Con stant ia Rozengracht. Olschoon do vergadering geheel van huishoudelijken aard washad mej. Drucker vrijheid gegevendal ieder lid eene viouw en een man mocht introduceeren. Er waren dan ook vele mannen opgekomen en de zaal bleek spoedig te klein Speciaal uilgenoodigd warende heeren dr. de Vries, pres van de Dageraad, Gerhard. Joan Nieuwenliuis, enz. De aanleiding tot de vetgadering was deze. mej. Drucker had op eene uitnoodiging van dr. de Vries in de vereeniging de Dageraad gespro ken over de oud Mozaïsche en Grieksche gods diensten met betrekking tol de vrouw. In liet daarop gevolgde debat had de heer Gerhard zich ongunstig uitgelaten over de vrouwenvereniging cn volgens mej. Drucker gezegdIk heb eene aversie van die vrouw (mej Drucker), hetgeen, altoos volgens mej Druckervergezeld ging van «en zeer beleedigend gebaar. Daarop was het verslag in hel Radicale Weekblad gevolgd, waarbij mej. Drucker onder meer beschuldigd wordt, «enen schadelijken zedelijken invloed uit te oefe nen op vrouwen en jonge meisjes Deze beschul diging trekt zij zich zoo aan, dal zij zich dood verklaart voor de vrije vrouwenverenigingdeze mag in guen enkele betrekking tot haar staan zjj blijft niet eens lid, alleen donatrice. Bij hare verdediging bracht zij allerlei private aangelegenheden van de hoeren Nieuwenliuis ersten alle oppositie a outrance heeft hij door genomen zoowel de dwepers met alles wat maar koloniën zweemt als de tegenstander door dik en dunheeft bij faire genomen. Majoor Lieberl gaf een verslag van zijn onder vindingen in Duitschlands bezittingen in de tropen en dal verslag viel dooreengenomen hoogst gunstig uit hij meende o. a. dat Duitsch lands gezag aan de Ooslalrikaansche kust vol komen gevestigd is en dat elke fïnancicele onder neming in dat gebied vrucht zal diagen. Nadat nog eenigen vóór en tegen de koloniale politiek liet woord hadden gevoerdwerd het voorstel naar de begrotingscommissie verwezen. Het toeval komt Duitschlands regeering uil- nemend te hulp, want 4e pacificatie van liet zuidelijk deel van Duitsch Oosl-Afrika gaat zoo'n gangetje: 16 dezer heeft Wissmann Lindi inge nomen en bezet, een haven van groot belang en nog één kustplaatsdan is daar de kust langs het Duiische gebied weder geheel in 't bezit der Duilschers. Als een bewijs van de ontzaglijke toeneming van het verkeer tusschen de oude en nieuwe wereld moge dienendat de kajuiten van alle tot begin Juli van New-York naar Europa ver trekkende inailsloomers bezet zijn. Dat deze stroom van passagiers er op bedacht is zich plaats voor de terugreis te verzekeren blijkt uil hel feitdat hel grootste deel der in de maanden Augustus en September beschikbare kajuitsruimte van de mailsioomers der NAS. M., die naar New-York vertrekken reeds is besproken. De akte van beschuldigingin zake hel pro ces tegen majoor Panitza dat den 15en Mei een aanvang zal nemenis een zeer uitvoerig stuk en bestaat uil meer dan 50 grooie bladzijden. Gelijk reeds inet een enkel woord is gemeldis het meikwaardigste van dit stuk, dal daarin de medeplichtigheid der Russische Regeering aan het complot in het licht wordt gesteld. In 1887 werd de samenzwering legen Prins Ferdinand ontworpen. Majoor Panitza was toen te Ruslscliuck in garnizoen en werd toen door den Russisclnn officier Kablokoff in kennis ge bracht met den heer Williainoff, den secretaris van hel Russische gezantschap te Bucharest. Panitza een oprecht aanhanger van Prins Alexan der von Ballenbergwas steeds tegen de ver en Gerhard ter sprake, en ging zelfs zoo ver, den laatste een ellendeling te noemen, voor wien zijn vader zich moest schamen. In de Dageraad had men haar een strik gespannen anderen hadden haar gewaarschuwd, maar zij was er toch ingeloopen. Het was alleen om haar zedelijk Ie vernietigen en daarmede de vereeni ging deze zou echter onder eene nieuwe pre sidente bloeien. Toen de presidente alles gezegd had wat zij op 't hart had, weerlegde eerst dr. De Vries de beschuldiging van den valstrik niemand builen hem wist iets van haar optreden. De heer Nieu wenliuis verdedigde als redacteur 't gewraakte artikelen beweerdedat mej. Drucker bij al hare deugdenhet zwak had alles te donker in te zienwaarschijnlijk door bittere levenser varing geleerd. Nu nam de heer Gerhard hel woord. Hij had niet gezegd dat zij de mannen haalmaar wel hot mannelijk geslacht; hij gaf haar ter dege over het woord «ellendeling»door haar aan houdend gebezigd en liet zich de onvoorzichtige uitdrukking ontvallen dat hare bittere ervaring misschien bij 100 mannen was opgedaan. Dit gaf aanleiding lot een hevig tumult. Eenige vrouwen verlieten beangst de zaal «Zitten blijven!» schreeuwde mej. Drucker en hamerde er maar op los. Eindelijk gelukte het een heerop oen stoel geklommen de gemoe deren een weinig te doen bedarenhij stelde voor. in plaats van elkander uit te schelden, liever een kop chocolade beneden te gaan drinken want dat het niet aanging eene openbare ver gadering to beleggen voer particuliere grieven, kiezing van Prins Ferdinand geweest en liet zich door den secretaris bepraten. Spoedig echter overleed Williainoff, en eerst in 1888 werd de briefwisseling tusschen Panitza en het Russische gezantschap weer opgevat door den Russischen Dragoman Jacobson. De corres pondentie die toen geregeld tusschen Panitza Koblokoff Jacobson werd gevoerdgeschiedde in cijferschrift en werd gevoerd in woorden die steeds op den wijnhandel betrekking hadden. Het Russische gezantschap drong steeds op spoed aanmaar de samengezworenen ver zochten altijd out racer geld hoewel zij reeds een aanzienlijke som hadden on'vangen. Dit geld werd verschaft door den Russischen gezant te Bucharest, de heer flilrovo, die blijkens de ge vonden brieven steeds Jacobson de noodige in structies gaf. Behalve Hitrovo bleek ook de beer Ivan ZinoviefT, chef van de afdaling Azië in het Ministerie van Buiteulandsche Zaken te Petersburggeheel op de hoogte van de samen zwering. Hoe hel complot aan den dag kwam is be kend Majoor Panitza was zoo vertnelelt om in hel openbaar te vertellen dal Prins Ferdinands regeering spoedig een eind zou nemen en heeft een zeer brutale poging beproefd om den be velhebber van het garnizoen te Sofiakolonel Kissoff, lol zijn partij over te halen. Toen deze [toging mislukte, waren de samenspanners ge- teel verloren Den 1sten Februari werd Panitza gevat en spoedig zaten de veertien andere officieren en burgers, die met hem bij de zaak betrokken warenveilig achter slot en grendel. De Oostenrijksche en Hongaarsche bladen ach ten het in de Bulgaarsclte regeering een blijk van moedbij het PanitzagedingRusland te hebben beschuldigd. Keiiniftgeviug De BURGEMEESTER van AMERSFOORT Gezien artikel 41 der gemeentewet Brengt ter kennis van de ingezetenendat de Raad dezer gemeente zal vergaderen op Dinsdag den 20. Mei aanslaandedes namiddags te halltwee. Amersfoort, den 16. Mei 1890. De Burgemeester voornoemd W. A. CB00CKEW1T, Weth. lo. B*. Mej. Drucker verdedigde andermaal haar recht om deze vergadering te beleggen. Zij zeidedat niet 100 mannenmaar wel eene bittere ervaring, hare familie betreffende, er haar toe had gebracht, anderen het lijden te besparendat zij geleden had. Volgens mej. Drucker is zij de maagd van Orleansdie door Gerhard is ter dood gebracht. Maar zij was niet doodzij zou de zweep der sociaal-democraten worden Bij Kon. besl. van 2 Mei is bepaalddat met ingang van 1 Juli de emolumenten der post ambtenaren zullen worden afgeschaft. Hel busrechtdat volgens een nieuwen maat staf zal worden geregeldvervalt dan aan 's Rijks schatkist. De postambtenaren zullen wegens gemis der emolumenten, toelagen ontvangen. Bovendien zal er mei 1 Juli a.s. aan de post kantoren gelegenheid bestaanom de strooken van drukwerken vooraf te doen stempelen. In 1878 verdween de jonge en bekoorlijke vrouw van zekeren hotelhouder Buia te Belgrado onverwachtszij had kostbare juweelen medege nomen. Haar man gaf kennis daarvan aan de politiemaar men zocht tevergeefsBuia kreeg echtscheiding en nam een vierde vrouw. Onlangs verkocht hij een huis en tuiu in een der voorsteden. De kooper wilde op dat stuk grond een nieuw huis zetten; bij het leggen der fondamenten vond men een tondie het lijk eener vrouwin zijde gekleed en met juweelen getooidbevatte. Het bleek het lijk der derde vrouw te zijnde hotelhouder is in hechtenis.

Amersfoortsche Courant | 1890 | | pagina 5